powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 11-1995, 13 marca 1995
11-1995 Computerworld nr 11-1995
Wiadomości

Szef Unisys Corp. w Polsce

'Celem naszej działalności jest rozwijanie rynku zarządzania informacją' - powiedział prezes i dyrektor generalny Unisys Corp. James A. Unruh podczas wizyty w Warszawie. Czytaj więcej »

Komputery, umysły i serca ludzi

Ze Stevem DeWindtem, dyrektorem Computer 2000, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Big Blue nad Wisłą

Nowa strategia IBM Polska Czytaj więcej »

Nowe Vectry HP

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe modele komputerów osobistych serii Vectra. Nowe produkty HP pojawią się na polskim rynku do końca miesiąca. Czytaj więcej »

CGK komputeryzuje polskie cła

Przetarg na komputeryzację administracji celnej wygrała w grudniu 1994 r niemiecka firma CGK. W ostatnich dniach lutego br. prezes Głównego Urzędu Ceł na mocy upoważnienia Rady Ministrów RP podpisał umowę z przedstawicielami CGK na realizację całego przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Oracle w multimediach i Internecie

Oracle wprowadził na rynek najnowsze narzędzie do tworzenia interakcyjnych aplikacji multimedialnych - Oracle Media Objects. Nowe oprogramowanie może być wykorzystywane do budowy aplikacji współpracujących zarówno z CD- ROM jak i z telewizją interakcyjną. System oferuje możliwość korzystania z obrazu wideo, dźwięku, animacji i tekstu. Czytaj więcej »

Zasilacze z Finlandii

Fiskars Power Systems zwraca coraz większą uwagę na rynki wschodnie. Czytaj więcej »

Nowe struktury

10 lutego Marek Car złożył rezygnację ze stanowiska Pełnomocnika Premiera ds. Informatyki. Ustępując powiedział Computerworld, że istnienie tego stanowiska oraz całego Biura Informatyki URM straciło sens jeszcze w listopadzie ub.r., kiedy powołano Radę Koordynacyjną ds. Informatyki. Nieoficjalnie wiadomo było o narastającym konflikcie między Markiem Carem a dyrektorem Biura... Czytaj więcej »

Nowa seria Power Maców

Apple Computer zapowiedzał wprowadzenie na rynek 31 maja nowej rodziny komputerów wyposażonych w procesor PowerPC 604 oraz architekturę PCI. Czytaj więcej »

Macintoshe w JTT

Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed miesiąca polski przedstawiciel Apple Computer, firma SAD podpisała 2 marca br. list intencyjny z JTT, jednym z największych sprzedawców komputerów osobistych w Polsce. Przedmiotem porozumienia jest dystrybucja oprogramowania oraz podstawowych modeli komputerów Apple Macintosh, przeznaczonych na tzw. rynek SOHO (użytkowników domowych i małych... Czytaj więcej »

Obniżki cen sprzętu

Compaq zamierza wyposażyć komputery z rodzin ProLinea i Deskpro w procesory klasy Pentium produkowane przez AMD. Nowe produkty pojawią się na rynku w III kw. br. Ceny nowego sprzętu z procesorami 75 MHz, 90 MHz i 100 MHz mają wynosić powyżej 2 tys. USD. Czytaj więcej »

Klucz do dobrobytu

Wiele lat temu modne było hasło "Informatyka kluczem do dobrobytu". W owych czasach było to hasło zdecydowanie na wyrost; myślę że nawet obecnie ten klucz jest nie dopasowany, a czasem informatyka wręcz przeszkadza w zdążaniu do tego wymarzonego państwa powszechnego dobrobytu. Informatyzujemy się wszędzie. Wydajemy ogromne pieniądze z kasy publicznej nie sprawdzając, czy zakupione... Czytaj więcej »

Nadchodzi P7

Nowy procesor pojawi się na rynku w 1997 roku. Czytaj więcej »

Kolejny superkomputer

Na Politechnice Warszawskiej odbyło się uroczyste uruchomienie komputera CRAY Superserver 6400. Czytaj więcej »

Nowa strategia IBM

Adso, ComputerLand, Idom i TRAX uzyskały w 1994 r. najlepsze wyniki w sprzedaży sprzętu klasy midrange. IBM Polska przyznał wyróżniającym się partnerom specjalne nagrody. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ekspert z krzemu

Ostatnia część przeglądu współczesnych systemów komputerowych wspomagających zarządzanie dotyczy systemów ekspertowych. Czy ekspert zbudowany z krzemu potrafi zastąpić człowieka z krwi i kości? Czytaj więcej »

Czy to dla Polaków?

Na świecie dopiero od połowy lat 80. systemy eksperckie były szerzej stosowanie w firmach. Wcześniej korzystała z nich nauka i medycyna. W przedsiębiorstwach przemysłowych używano ich przede wszystkim do badania, rozwoju i kształtowania produktu, wyboru wariantów rozwiązań konstrukcyjnych. Drugi ważny obszar zastosowań to produkcja, a trzeci to zbyt. Zauważalny staje się udział... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowe techniki dla pamięci błyskowych Intela

Intel jest największym na świecie producentem pamięci błyskowych. Pamięci wykonane tą techniką mają krótki czas dostępu typowy dla układów pamięci konwencjonalnej oraz zdolność magazynowania danych taką, jaką ma dysk twardy. Czytaj więcej »

Wolno, ale pewnie

Obecnie w komputerach dominują magnetyczne pamięci masowe. Jednak dyski magnetooptyczne mają szansę stać się tym, czym kilka lat temu dyskietka 3,5" - uniwersalnym nośnikiem o dużej pojemności. Czasy dostępu i transmisji zapewniane przez napędy magnetooptyczne (MO) są obecnie znacznie lepsze od tych, które mają czytniki CD-ROM. Wraz z postępem technologii rośnie też pojemność... Czytaj więcej »

Optimus z Pentium

Od pewnego czasu na naszym rynku dostępna jest nowa, wyposażona w procesory Pentium, seria szybkich komputerów Optimusa. Modele wydają się być interesujące - zostały opatrzone godłem "Teraz Polska" i choć charakteryzują się umiarkowaną ceną, sprawiają wrażenie, że są przeznaczone dla wysoce wymagających użytkowników. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Pierwsze wrażenie

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, bo nie da się go poprawić (z lekcji szkolenia menedżerów). Czytaj więcej »

Pracownicy po trzydziestce też mogą się przydać...

Kierownictwo firmy Microsoft dochodzi do wniosku, że młody wiek, inteligencja i entuzjazm pracowników to trochę za mało, aby sprostać nowym wyzwaniom. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Informatyka w firmie LOT

Informatyka w LOT przechodziła różne koleje, jak samo przedsiębiorstwo i sama informatyka. W tak dużej firmie, przy dużej liczbie obsługiwanych pasażerów (w 1993 roku LOT przewiózł około 1,4 mln osób), bez dobrego systemu informatycznego nie jest możliwa efektywna praca. Czytaj więcej »

SNA Server i SQL Server

Microsoft wspólnie z ComputerLand zaprezentowały w dniu 21 lutego br. swym klientom i partnerom handlowym dalsze elementy składowe systemu usług tzw. zaplecza (BackOffice) - SNA Server i SQL Server dla Windows NT. W ubiegłym roku Microsoft prezentował już system operacyjny Windows NT 3.5 i pakiet programów do zarządzania sieciami System Management Server (SMS). Czytaj więcej »

Cały czas w górę

W połowie br. firma SCO (Santa Cruz Operation, Inc.) zamierza wprowadzić na rynek nową wersję systemu operacyjnego SCO Unix, która do tej pory znana była zaledwie nielicznym pod roboczą nazwą Everest. Prawdopodobnie w czerwcu 1995 dowiemy się jak SCO nazwie swój nowy produkt. W porównaniu ze swymi poprzednikami system Everest opiera się o zmienione zasadniczo jądro, zawiera nowy... Czytaj więcej »

Okolice

Atramentowa drukarka w domu

Współczesne mieszkania są coraz częściej wyposażone w komputery, drukarki i faksy, tak jak i w odbiorniki TV, magnetowidy oraz telefony. W 1993 r. mniej więcej w co trzecim amerykańskim domu znajdował się komputer biurkowy, mówi raport LINK Resources, nowojorskiej firmy zajmującej się badaniami rynku. Liczba ta może się podwoić do 1997 r., gdyż zapotrzebowanie na domowy sprzęt... Czytaj więcej »

Sztuka w komputerze czy komputer w sztuce?

Nowe technologie i nowe media zawsze inspirowały artystów. Komputer jako jedno z ważniejszych urządzeń końca XX w. także stał się dla nich prawdziwym wyzwaniem. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Przyszłość nie dla maluczkich

Polacy mają niejednoznaczny stosunek do kapitału zachodniego i zagranicznych partnerów. Z jednej strony obawiamy się władzy obcych, wynikającej z posiadanych przez nich bogactw. Z drugiej, wielkość zagranicznych inwestycji uważamy za miarę atrakcyjności gospodarki. Czytaj więcej »

"Łańcuszek szczęścia, czyli każdy dłużnik ma wierzyciela"

Jestem gotów założyć się, że zdecydowana większość czytelników Computerworlda w Polsce dobrze pamięta niejednego niesumiennego dłużnika, który nie chciał płacić. Myślę też, że jednocześnie mało kto przyznałby się publicznie, że sam ma długi, tzn. że nie płaci należnych faktur. Przypomina to nieco sytuację z dziewczętami, które w różnych badaniach dwukrotnie... Czytaj więcej »

Komputer miał pokonać kapitalizm

Pojęcie "Drugiej Rewolucji Przemysłowej" wprowadził do obiegu Norbert Wiener, publikując swoje popularyzatorskie dziełko "Cybernetyka a społeczeństwo". Było to w roku 1950. Symbol przeszłości stanowiła dla Wienera... lampa elektronowa. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Jak zapewnić poufność danych w Internecie?

O rosnącej popularności sieci Internet świadczy chociażby liczba i treść artykułów zamieszczanych w prasie. Wydaje się, że już niedługo żadna firma nie będzie mogła obejść się bez dostępnych przez tę sieć bezcennych, rozrzuconych po całym świecie informacji. Łatwość dostępu, jaką zapewnia Internet, stoi jednak w sprzeczności z poufnością informacji. Każdą firmę... Czytaj więcej »

Karty AccessPro sprzęgają sieci LAN

Cisco Systems wprowadziła na rynek dwie karty linii AccessPro wyposażone w łącze ISDN, które po zainstalowaniu ich w komputerze PC pełnią rolę routera sprzęgającego odległe sieci LAN. Czytaj więcej »

Pierwsze sprawozdanie

Akcja Internet dla Szkół (IdS), której celem jest udostępnienie sieci Internet dla szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, wkracza w okres konkretnej realizacji tego projektu. Piszę te słowa jeszcze przed 9 marca 1995 r., kiedy to pierwsze szkoły uzyskają stały dostęp do Internetu. Pierwsze, jeszcze próbne lekcje potwierdziły, że nauczanie wspomagane informacjami z baz danych, list... Czytaj więcej »

Moduły NLM w roli routerów

Novell poszerzył swoją ofertę o kolejną wersję pakietu MultiProtocol Router (MPR 3.0), który pełni w środowisku sieci komputerowych rolę programowego routera. Nowy router składa się z czterech modułów NLM dla NetWare 3.x lub 4.x, które zostały skonstruowane z myślą o łączeniu odległych sieci LAN z sieciami bazowymi. Czytaj więcej »

Nie szukajmy dziury w ATM

Publikowany obok artykuł o przesyłaniu głosu i danych za pomocą ATM wskazuje na zaniepokojenie użytkowników, że tryb ten nie spełnia pokładanym w nim nadziei. Być może powinniśmy się zająć raczej rzeczywistymi problemami sieci, odkładając na później rozważania nad niewątpliwie pięknymi perspektywami (dalekiej) przyszłości. Czytaj więcej »

NMS i LANDesk Management System w jednym pakiecie

ManageWise 1.0 to, opracowany przez Novella i Intela pakiet, który integrując kilka ich programów w jednym produkcie ułatwi zadanie zarządzania sieciami komputerowymi pracującymi pod systemem NetWare. Czytaj więcej »

Backup w sieci LAN - wciąż te same problemy

Jak rozwiązać problemy z zarządzaniem siecią, instalacją nowo zakupionego koncentratora, strategią przełączania ATM czy routingiem w naszej firmie? A co ze strategią tworzenia backupów? Czytaj więcej »

Po nowemu będzie gorzej?

Po wielu miesiącach konsultacji do Sejmu wpłynęła wreszcie długo oczekiwana nowelizacja Ustawy o Łączności. Do projektu nowelizacji ustosunkowała się ostatnio Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Izba przedstawiła swoje uwagi, które są nader krytyczne w stosunku do proponowanych rozwiązań. Czytaj więcej »

Koncentratory sieci Ethernet

Asante Technologies poszerza swoją ofertę o dwa nowe koncentratory sieci Ethernet, wyposażone w 6 i 24 porty. Czytaj więcej »

Czy ATM da głos?

Wizja zintegrowania transmisji dźwięku, danych i wizji za pomocą technologii ATM znika jak piękny sen utracony o poranku. Czytaj więcej »

Zastosowania

Kowalski! Znowu się spóźniłeś...

W dużym zakładzie pracy prawdziwe korzyści przynosi dopiero kompleksowa i całościowa informatyzacja. Dlatego w nowoczesnych rozwiązaniach nie można pominąć zagadnień dotyczących nadzoru nad czasem pracy oraz kontroli dostępu do poszczególnych obiektów zakładu. Czytaj więcej »

Systemy Informacji Przestrzennej dla wszystkich (tytuł)

Systemy Informacji Przestrzennej (SIT, zwane często z anglosaska systemami GIS - Geographic Information Systems) są już tradycyjnie używane przez administracje rządowe w wielu krajach. O wadze jaką i u nas przykłada się do tej technologii może świadczyć dołączenie problematyki GIS do dziewięciu zagadnień, jakie próbuje zestandaryzować Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki,... Czytaj więcej »

Listy

Komentarz do komentarza...

Pan Wojciech Gryciuk w swoim komentarzu pt. "Encyklopedie na CD-ROM" poruszył parę własnych spraw dotyczących kosztów zakupu różnego rodzaju encyklopedii (Computerworld 9/181). Czytaj więcej »

"Ustawa o zmianie Ustawy o łączności"

W dobie niebywałego rozwoju środków komunikacji międzyludzkiej na świecie i w czasie gdy Rada UE ukierunkowuje ten rozwój jednoznacznie, koncentrując się na demonopolizacji i prywatyzacji, polskie Ministerstwo Łączności wnosi pod obrady Sejmu projekt 'Ustawy o zmianie Ustawy o łączności'. W świetle wyżej wymienionego światowego trendu Ustawa o łączności powinna się sama... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...