powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 10-1995, 6 marca 1995
10-1995 Computerworld nr 10-1995
Wiadomości

Nowe dyski twarde Quantum

Quantum wprowadził na rynek 3,5" dyski twarde przeznaczone dla komputerów biurkowych i serwerów. Czytaj więcej »

Office razem z Windows 95?

Microsoft Corp. rozważa dołączenie do systemu Windows 95 programów z pakietu MS Office. Czytaj więcej »

M1 na CeBIT '95

Firma Cyrix wyprodukowała wersję alpha procesora M1. Czytaj więcej »

IBM AS/400 w środowisku klient/serwer

Prezentacje techniczne dla klientów i partnerów handlowych dają znacznie większe szanse poznania możliwości produktu niż prezentacje tych samych produktów dla szerokiej publiczności, mające na ogół charakter marketingowy. Prezentacja w dniu 28 lutego br. nowych możliwości komputerów średniej wielkości IBM AS/400, profesjonalnie przeprowadzona przez specjalistów z Rochester... Czytaj więcej »

Szybsze X terminale

Hewlett-Packard wprowadził nowe modele terminali HP ENVIZEX. Nowe X terminale oferują najwyższą wydajność (220 tys. Xstones) oraz adapter sieciowy 100VG-AnyLAN. Adapter łączy możliwości sieci Ethernet i Token-Ring, oferuje prędkość 100 Mb/s i umożliwia pracę na stacjach roboczych HP 9000 typ 700 i serwerach HP 9000 typ 800. Czytaj więcej »

Diabeł tkwi w szczegółach

Budowa infostrady, liberalizacja w europejskiej telekomunikacji i zniesienie barier dla kapitału zagranicznego w USA - to główne kwestie poruszane przez przedstawicieli Grupy 7, najbardziej uprzemysłowionych państw świata, na zakończonym 26 lutego br. w Brukseli dwudniowym szczycie. Czytaj więcej »

Superkomputery Fujitsu

Fujitsu zapowiada wprowadzenie na rynek we wrześniu br. dwóch minisuperkomputerów, wykorzystujących technologię wektorowego przetwarzania równoległego. Czytaj więcej »

Multimedialny konkurs IBM

IBM ogłosił otwarcie konkursu "Young European Multimedia Talent", którego tematem jest projekt multimedialnego tytułu na płycie CD-ROM. Uczestniczyć mogą Europejczycy w wieku do 30 lat. Podczas wyboru zwycięzców jury kierować się będzie kreatywnością, jakością i wartością handlową projektów. Czytaj więcej »

IBM z PowerPC

IBM zapowiada debiut systemów RISC-owych. Czytaj więcej »

Towar usługowy

ABC Data otrzymała autoryzację Centrum Serwisowego Novella. Centrum działa od 1 marca tego roku. Czytaj więcej »

ABC Data szuka partnera

Chętny do kupna 51% udziałów polskiej firy jest niemiecki CHS. Czytaj więcej »

Koegzystencja SCO i Microsoft

Po latach konkurowania z Microsoftem Santa Cruz Operation zdecydowało się na "pokojową koegzystencję" w świecie zdominowanym przez środowisko Windows. Czytaj więcej »

Nie jest za późno na interesy w Polsce

Z Alfonso Ferranem, dyrektorem generalnym Computer Associates (CA) na Europę Wschodnią rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Akcyjny Apexim

W minionym miesiącu firma Apexim i Rada Koordynacyjna ds. Informatyki podpisały list intencyjny. Apexim, realizujący obecnie kilka rządowych kontraktów, ma nadzieję wygrać m.in. przetarg na budowę sieci strukturalnej w URM. Szczegóły merytoryczne dalszej współpracy mają być ustalone w przyszłej umowie generalnej. Czytaj więcej »

Optymistyczne perspektywy

Sprzedaż komputerów osobistych w Polsce osiągnęła w 1994 roku poziom 273 ooo sztuk, co odpowiada wartości przeszło 408 mln USD i wzrostowi w stosunku do roku 1993 o 41%. Najsilniejszą pozycję na polskim rynku utrzymują rodzime firmy, kontrolujące 71% sprzedaży PC. Do największych z nich należą: Optimus, JTT, Invar, Baza i Hector. Czytaj więcej »

Insight Manager ułatwi życie administratorom sieci

Compaq zapowiada, że następne modele komputerów PC, które zastąpią systemy linii ProLinea i DeskPro/EX, będą wyposażone w oprogramowanie ułatwiające administratorom sieci komputerowych zarządzanie pracą poszczególnych stanowisk. Szczegóły nowej strategii, która wychodzi naprzeciw wymaganiom stawianym przez dynamicznie rozwijające się środowiska pracy klient/serwer, Compaq ma... Czytaj więcej »

Efemerydy

W dawnych, pionierskich czasach informatyki pecetowej pojawiały się i znikały "firmy jednego zamówienia". Po zawarciu kontraktu na dostawę sprzętu, właściciel firmy i jej jedyny pracownik, z reklamówką dolarów jechał do Hongkongu lub na Tajwan, przywoził kilka czy kilkanaście komputerów, i już był urządzony. Niektóre z tych firm rozwinęły skrzydła i stały się całkiem... Czytaj więcej »

Katalog polskiego oprogramowania dla Unixa

Firma PBH ABA przystąpiła do prac nad stworzeniem katalogu polskiego oprogramowania dla systemu Unix (ze szczególnym uwzględnieniem rodziny SCO Open Server). Nowy katalog będzie dostępny nieodpłatnie w formie elektronicznej na koncie "guest" PHC ABA i opracowany pod serwerem World Wide Web (WWW). Producent przewiduje także publikację katalogu w formie broszury w technice RISOGRAPH. Czytaj więcej »

Kolorowy DeskJet 540

Hewlett-Packard wprowadza 6 marca br. na polski rynek DeskJet 540, najnowszy model drukarki atramentowej, oferującej możliwość wydruku w kolorze. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes odczytuje się z cyfr

W Softbanku informacje płyną dwoma strumieniami. Pierwszy to poczta elektroniczna, która umożliwia sprawną wymianę informacji ze światem zewnętrznym oraz wewnątrz firmy. Drugi to nasz firmowy MIS, czyli Management Information System. Czytaj więcej »

SAS po polsku

Klientami Institute SAS w Polsce są przede wszystkim banki (np. NBP, BRE, PKO S.A.), następnie administracja państwowa, np. Ministerstwo Rolnictwa oraz placówki naukowe (Politechnika Warszawska, Akademie Rolnicze i Medyczne oraz inne). Przemysł nie kwapi się do kupowania systemu SAS. Pewne zainteresowanie tym oprogramowaniem pojawiło się jedynie w przemyśle farmaceutycznym i... Czytaj więcej »

Być dobrze poinformowanym

Przedstawiamy trzecią część raportu o komputerowych systemach wspomagających zarządzanie. Zawiera opis systemów dostarczających informacje dla decydentów najwyższego szczebla. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Photoshop Adobe dla DTP

Adobe wprowadziła ostatnio na rynek program Photoshop 3.0 for Windows, którego pojawienie się, mimo jego wielu zalet, wywołało pewne zamieszanie. Wprowadzenie na rynek tego produktu będzie się bowiem wiązało z wycofaniem dwóch wcześniejszych programów tej firmy: PhotoStyler - program do edycji obrazów oraz Hitchcock Macintosh - edytor wideo. Ta niemiła dla niektórych niespodzianka... Czytaj więcej »

QR Tekst dla Windows v. 2.0

QR-Tekst dla Windows jest chlubnym wyjątkiem wśród krajowych edytorów tekstu. Program warszawskiego Malkomu (firmy, która od 1987 r. jest znana z tworzenia aplikacji biurowych dla systemów DOS, XENIX, SCO UNIX, HP UX oraz SUN OS), utrzymał się na rynku mimo ostrego naporu konkurencji i został uhonorowany godłem "Teraz Polska". Edytor jest też często wykorzystywany w administracji... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Strategia przetrwania

Ostatnio odnosiłem wrażenie, że wszyscy programiści odczuwają pełnię szczęścia korzystając z dobrodziejstw MS Visual Basic. Mania stylu klient/serwer, stwarzana przez doniesienia prasowe, skłania do zadumy nad samopoczuciem armii programistów dużych komputerów nadal walczących z błędami CICS w swoich systemach Zakupów czy Sprzedaży. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Co dalej Panie Jobs?

W przemyśle, w którym można w kilka lat przejść od postaci legendarnej do bankruta, kariera Steve'a Jobsa jest raczej typowa. Spektakularny sukces z Macintoshem i spektakularna klapa ze zbyt drogim pudłem Next. Obecnie Jobs postawił sobie za cel wprowadzić rewolucję obiektową w swym projekcie NextStep. Czytaj więcej »

Okolice

Nie tylko superkomputery

Z Małgorzatą Kozłowską - podsekretarzem Stanu Komitetu Badań Naukowych, rozmawiają Marian Łakomy i Lesław Wawrzonek Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Głęboki sen

'Naszym wyzwaniem jest stworzenie takich warunków społecznych, ekonomicznych i prawnych, aby sny o Globalnej Infrastrukturze Informacyjnej stały się rzeczywistością' - powiedział Al Gore wiceprezydent USA, na szczycie państw grupy G7, który przed kilkunastoma dniami odbył się w Brukseli. Czytaj więcej »

Maria i Jan

Spędziłem niedawno wieczór w towarzystwie znajomych architektów. Jan zajmuje się bardziej projektowaniem instalacji wewnątrzdomowych, podczas gdy Maria konstruuje różne typy domów. Oboje zaczynali karierę zawodową kilkanaście lat temu, gdy wyobraźnię architektów pętały "ideologiczne wytyczne" płynące z odpowiednich wydziałów KC. W wyniku tego w całej Polsce powstawały... Czytaj więcej »

Firmy z przeznaczeniem

W Polsce nie przywykliśmy do mówienia słowa "misja" w bezpośrednim sąsiedztwie słów "firma", "interesy". Misja bardziej kojarzy nam się z szerzeniem wiary w zamorskich krajach czy lądowaniem na Księżycu, ewentualnie z misją pokojową ONZ, niż z przedsiębiorczością. Tymczasem firma bez jasno sprecyzowanej misji jest jak oddział zabłąkany w dżungli, który walcząc z bieżącymi... Czytaj więcej »

Rynek

Optymistyczne perpektywy

Polski rynek komputerowy jest bardzo obiecujący dla firm komputerowych ze względu na swe niewielkie nasycenie. W Stanach Zjednoczonych średnio na jeden komputer przypada dwóch pracowników umysłowych. W Niemczech wskaźnik ten jest podobny, a w Hiszpanii wynosi 5. Ocenia się, że w Polsce na jeden komputer osobisty przypada ok. 20 pracowników umysłowych. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Centrala telefoniczna ELNIX CTL 104

Założenie telefonu w naszym domu ciągle jeszcze traktujemy jako wydarzenie ogromnej rangi, na które czekaliśmy z niecierpliwością niekiedy nawet przez kilkanaście lat. Mimo wielkiego postępu w podłączaniu do linii telefonicznych nowych abonentów przez TP S.A., Polska ciągle pozostaje na odległym miejscu wśród krajów Europy. Warto jednak wiedzieć, że sam dostęp do krajowej sieci... Czytaj więcej »

sieciowe systemy operacyjne

"C2" brzmi dobrze - ale co to znaczy?

Często sprzedawcy reklamują kompatybilność zachwalanego produktu ze standardem C2, jakby to miało istotne znaczenie. Nie znaczy to wcale, że nie jest to ważna cecha produktu lub, że wprowadzono na rynek następny gadżet. C2 jest jednym z kilku rzeczywistych standardów bezpieczeństwa systemu komputerowego. Jego wadą jest to, że niezbyt pasuje do systemów informacji handlowej i że... Czytaj więcej »

Przydatność dla WAN

LAN Server 4.0 jest dostarczany z nową wersją TCP/IP jako jednym z protokołów dostępnych w ramach pakietu Multiprotocol Transport Services. Czytaj więcej »

Instalacja i konfiguracja klienta

LAN Server ma dwie opcje instalacyjne: automatyczną i konfigurowaną przez użytkownika. Opcja automatyczna jest szybka i prosta w użyciu, konfigurowana - umożliwia osiągnięcie większej elastyczności systemu, ale wymaga minimum wiedzy o sprzęcie. Czytaj więcej »

SMP nie zawsze prowadzi do wzrostu wydajności

Producenci projektowali sieciowe systemy operacyjne w ten sposób, aby były produktami skalowalnymi. Dla NetWare oznacza to, że powinien obsłużyć pliki i wydruki dużej liczby użytkowników systemu bez istotnej utraty wydajności. Czytaj więcej »

Strojenie systemów

Przed przystąpieniem do testów szybkości obsługi plików i wydruków poprosiliśmy serwisy producentów o dokonanie ich dostrojenia. Dla porównania (poza konkurencją) użyliśmy nie strojonych wersji (wg parametrów domyślnych). Wyjątkiem był LAN Server, który w wersji nie optymalizowanej zażądał zbyt dużo pamięci aby umieścić w niej swój requester DOS-u. Czytaj więcej »

Integracja z NetWare 3.12

LAN Server nie zapewnia bezpośredniej współpracy ze środowiskiem NetWare (brak mu obsługi protokołu IPX). Czytaj więcej »

Zastosowania

BlueChip - pakiet dla biur maklerskich

BlueChip firmy Trace Financial Ltd jest pakietem przeznaczonym do prowadzenia profesjonalnej działalności maklerskiej i zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Czytaj więcej »

Usprawnienia teletransmisji Biura Maklerskiego Banku Gdańskiego

Sprawna obsługa klientów wymaga od biur maklerskich stosowania najnowszych technologii z dziedziny komunikacji komputerowej. Przykładem takich nowoczesnych rozwiązań może być stworzona niedawno rozległa sieć komputerowa Biura Maklerskiego Banku Gdańskiego S.A. Łączy ona dwie odległe lokalizacje: w Gdańsku oraz w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Czytaj więcej »

Geo-Info 2.0

Program Geo-Info przeznaczony dla Systemów Informacji o Terenie został opracowany w 1992 r. przez trzy poznańskie instytucje (Wydział Geodezji Urzędu Wojewódzkiego oraz firmy Stratus i Systherm). Wykonano go przy założeniu, że będzie to produkt tani (zarówno sprzęt jak i oprogramowanie) a przez to dostępny dla wielu użytkowników krajowych. System pracuje w środowisku DOS i Novell... Czytaj więcej »

Listy

Karen Nostra - 2

Jakże miło czyta się takie felietony, jak ostatni "Karen- Nostra" autorstwa p. Wiesława Miguta. Czytaj więcej »

Infostar '94

W odpowiedzi na tzw. list otwarty Pana Mariana Łakomego (Computerworld nr 4 (str. 20) z 23 stycznia br.) chcemy wyrazić zdziwienie zarówno formą, jak i treścią tej publikacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...