powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 09-1995, 27 lutego 1995
09-1995 Computerworld nr 09-1995
Wiadomości

Nie rozmieniać na drobne

Namnożyło nam się ostatnio tyle książek informatycznych, że od ich nadmiaru powinna zaboleć głowa. Potrzebowałem ostatnio dość specyficznej informacji na temat baz danych. Przeszukałem wszystkie półki i stoły w księgarni technicznej i nic nie znalazłem. Stało się to zresztą dobrą okazją do dokładniejszego przyjrzenia się naszej produkcji książkowej. Oto parę niezbyt... Czytaj więcej »

Encyklopedie na CD-ROM

W 1994 r. sprzedano na świecie 27 mln czytników CD-ROM, ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Jeśli ich sprzedaż ma w Polsce takie samo tempo wzrostu, to można szacować, że w 1994 r. sprzedano ich w naszym kraju ok. 50 tys. (w 1993 r. - 25 tys.). Szacując liczbę komputerów PC w Polsce na 1 mln oznacza to, że tylko ok. 10% z nich jest wyposażonych w czytniki CD-ROM. Czytaj więcej »

SQL Server 6.0

Microsoft zaprezentował po raz pierwszy w Europie wersję beta nowego systemu zarządzania bazami danych do Windows NT i Windows 95 o nazwie SQL Server 6.0 (dawniej SQL Server 95). Czytaj więcej »

Voice Mail Novella

Novell zaprezentował uzupełnienie do sweg pakietu GroupWise pozwalające użytkownikom na integrację komunikatów dźwiękowych z systemem obsługi komunikatów. Moduł o nazwie Alex jest dodatkiem do Telephone Access Server (TAS) Novella. Czytaj więcej »

Informatyka to nie polityka

Z Markiem Carem przewodniczącym Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Norton Commander 5.0

Symantec zaprezentował nową wersję Norton Commander 5.0. Czytaj więcej »

Digital i ISOCOR łączą pocztę elektroniczną

Digital Equipment Corporation i ISOCOR ogłosiły możliwość podłączenia systemów poczty elektronicznej dla sieci LAN do sieci X.400 i Internetu za pomocą oprogramowania MAILbus 400 Digitala i serii produktów ISOGATE X.400 firmy ISOCOR. Czytaj więcej »

PerfectOffice 3.0 w sprzedaży

Novell rozpoczął sprzedaż PerfectOffice 3.0 - zestawu aplkacji dla komputerów biurkowych wykorzystującego zalety pracy w sieci. Nowy produkt jest pierwszą generacją aplikacji sieciowych tworzącą jednolite środowisko komputerowe. PerfectOffice 3.0 dostępny jest już także w Polsce. Firma rozprowadza go przez swoich dystrybutorów oraz Novell Business Partners. Czytaj więcej »

Najwięcej kupują Niemcy

Ostatni kwartał ub.r. był w Europie Zachodniej okresem gwałtownego wzrostu sprzedaży komputerów osobistych. W tym czasie zakupiono tam prawie 4 mln nowych PC-tów, tj. ok. jednej trzeciej całej sprzedaży, która w 1994 r. zamknęła się liczbą ponad 11,7 mln sztuk. W samych Niemczech, które Wall Street Journal określa mianem "głównej lokomotywy europejskiego rynku PC-tów", sprzedano... Czytaj więcej »

Spokojny sen bankowca

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Heros" S.A. wprowadziło do oferowanych przez siebie usług jedną "Wszystkich Ryzyk Bankowych". Obejmuje ona kompleksowe ubezpieczenie sprzętu i danych kompleksowych. Czytaj więcej »

Japończycy kupili Comdex

Softbank Corp. zgodziła się zapłacić 800 mln USD gotówką za 17 wystaw komputerowych należących i organizowanych przez Interface Group, a wśród nich za Comdex/Fall, największy w USA pokaz sprzętu i oprogramowania. Nazwa tej wystawy ma zostać zmieniona na SB Comdex. Czytaj więcej »

Nowości Compaqa

Compaq Computer wprowadził na rynek nowe modele komputerów z rodziny ProSignia i zastąpił ProLiant 1000 nowym modelem ProLiant 1500. Czytaj więcej »

Procesory dla notebooków

Szybki wzrost obrotów na rynku komputerów przenośnych spowodował, że Intel zaczął doceniać ten segment rynku. Firma planuje rozszerzenie oferty procesorów dla notebooków. Obecnie Intel oferuje tylko jeden model Pentium przeznaczony dla notebooków - procesor z zegarem 50/75 MHz. Czytaj więcej »

W kolejce po dobre Pentium

Intel rozpoczął w Polsce akcję wymiany wadliwego Pentium. Według Wolfganga Bindla, z centrali Intela w Monachium, użytkownicy mogą dokonać wymiany na dwa sposoby. Czytaj więcej »

Nowe rozwiązania dla HP 9000

Hewlett-Packard wprowadził na rynek zestaw produktów mających za zadanie minimalizację czasu trwania awarii w środowiskach HP 9000. Czytaj więcej »

Dlaczego Australia

Z Tonym Colegga, radcą handlowym Ambasady Australii w Polsce, rozmawia Zbigniew Boniecki. Czytaj więcej »

Procesory StrongARM przyspieszą pracę systemów przenośnych

Digital Equipment Corp. i Advanced RISC Machines Ltd. (ARM) zawarły na początku lutego br. umowę, której celem jest wyprodukowanie nowej linii 32-bitowych procesorów typu RISC (StrongARM), przeznaczonych dla przenośnych systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Decyzje do Komputerowej Konsultacji

Dzisiejsza druga część naszego raportu o systemach komputerowego wspomagania zarządzania przedstawia systemy pomagające menedżerom przy podejmowaniu decyzji. Czytaj więcej »

Przede wszystkim działać

Gdybym miał zrekapitulować w dwóch słowach cechy dobrego menedżera, powiedziałbym, że wszystko sprowadza się do zdolności decyzyjnych. Można wykorzystywać najwymyślniejsze komputery w świecie i zebrać wszelkie wykresy i liczby, ale w końcu trzeba zebrane informacje poddać syntezie i ustalić harmonogram - a potem działać. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drukarka Brother HL 631

Drukarka laserowa Brother HL-631 jest niewielkim urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do pracy jednostanowiskowej, w małych środowiskach biurowych, określanych po angielsku - SOHO (Small Office - Home Office). Czytaj więcej »

"Wszystko w jednym" czyli Word Perfect 6.0 PL dla Windows

Zwolennikowi procesora tekstów WordPerfect 5.1 lub 5.2, gdy rozpakowuje pakiet 6.0 wydaje się, że miał bardzo dobry program tego typu, a teraz dostał jeszcze lepszy. Niestety jest to dużo więcej niż edytor, ale mniej niż bardzo dobry edytor. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czy potrzebni mogą odejść ?

Firmy zdobywają pracowników praktycznie trzema metodami. Pierwszą z nich jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się (a to nie to samo co wyspecjalizowanych) w poszukiwaniu pracowników. Drugą są ogłoszenia w prasie. Najbardziej spektakularną metodą jest zdobywanie pracowników prywatnymi kanałami. Słowa kanałami użyłem nieprzypadkowo. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Re-engineering czyli przemyśl to jeszcze raz

Re-engineering to termin, który po raz pierwszy został użyty w 1990 r. Oznacza użycie nowoczesnych technologii informatycznych do radykalnego przekonstruowania zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa celem znacznego podniesienia wydajności i sprawności jego funkcjonowania. Czytaj więcej »

Trudności w zarządzaniu zasobami PC

"Jeśli nie otrzymamy narzędzi do zautomatyzowania procesu zarządzania architekturą PC, wykończymy nasz personel techniczny" - twierdzi Ki Wilson, analityk mikrokomputerowy z firmy Stone Container w Chicago. Czytaj więcej »

Okolice

Książka - "kartki rozszerzeń" komputera

Z dyrektorem wydawnictwa "Intersoftland" Arturem Urbańskim rozmawia Lesław Wawrzonek Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Ręce do góry! To jest napad!"

Włamania do systemów komputerowych znamy w Polsce tylko z gazet. Ponieważ informacje tego typu pojawiają się coraz częściej, tylko patrzeć, jak pewnego dnia kupimy "Wyborczą" i na pierwszej stronie przeczytamy: "Rabunek stulecia!" Rzecz dotyczyć będzie włamania do banku za pomocą stojącego na poddaszu - tak przypuszczam - komputera. Bez trupów, wycia alarmów, pościgów, prawdziwie... Czytaj więcej »

Edytor tekstu uczy patchworka

Jakoś tak mi się przez całe życie składało, że ciągle się czegoś dodatkowego, oprócz zawodu, uczyłam - a to języków, a to szydełkowania, a to robienia zastrzyków, a to księgowości, a to wiedzy o muzyce i robieniu radiowych audycji, a to public relations. Nie twierdzę, że ze wszystkimi tymi sprawnościami jestem za pan brat, ale z nauki każdej specjalności sporo mi zostało. I... Czytaj więcej »

Jak poznałem Jacka Karpińskiego i przyszłość świata komputerów

Mój prywatny optymizm komputerowy wiązał się z poznaniem Jacka Karpińskiego. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Jeszcze mniejsze "komórkowce"

Laboratoria Bella AT&T utworzyły specjalną placówkę badawczą, która zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi nad wytwarzaniem produktów dla telefonii komórkowej, modemów bezprzewodowych, komputerów typu laptop i urządzeń łączności bezprzewodowej. Badania tej placówki wykorzystane będą także przy opracowywaniu technologii urządzeń komutacyjnych i transmisyjnych o wysokim... Czytaj więcej »

World Wide Web na poważnie

Internet kwitnie już od 25 lat, ale ostatnie dwa lata były przełomowe - liczba użytkowników sieci przekroczyła próg "powszechności". Wielka w tym zasługa trzech czynników: szerokiej oferty usług, wprowadzenia graficznego środowiska pracy i pojawienia się serwisów World Wide Web. Powoli WWW staje się podstawową (obok poczty elektronicznej) usługą Internetu. Liczbę klientów WWW w... Czytaj więcej »

Multimedialne skojarzenia

Dynamiczny, by nie rzec żywiołowy, rozwój Internetu uznać można za jeden z fenomenów dekady lat 90. W tej ekspansji niemałą rolę odgrywa rozproszona hipertekstowa baza danych jaką jest World Wide Web. Czytaj więcej »

Nowe usługi TP S.A.

Telekomunikacja Polska SA staje w tym roku przed zadaniami, które jeszcze dwa-trzy lata temu byłyby rewolucyjnymi zmianami w funkcjonowaniu tej firmy. Nowelizacja Ustawy o Łączności, która wreszcie znalazła się w Sejmie, spowoduje częściowe zwinięcie ochronnego parasola przepisów, które dotychczas chroniły interesy TP SA. Czytaj więcej »

Zastosowania

Zbudowaliśmy fundamenty

Z Philipem Thomasem, nowym szefem projektu Poltax ze strony Bulla, rozmawia Marian Łakomy Czytaj więcej »

Saba wprowadza CD-ROM do banków

Z archiwizacją baz danych finansowych użytkownicy spotykają się na codzień. Wykonuje się dzienny, miesięczny, czy kwartalny backup danych. Dane całego roku powinny być archiwizowane nie tyle na wypadek awarii, co na wypadek kontroli lub samokontroli finansowej. Zazwyczaj backup był dokonywany na taśmy magnetyczne różnych typów. Czytaj więcej »

KSAT - nowa platforma, homologacja RCI Pesel

Na rynku dużych, zintegrowanych pakietów przeznaczonych dla obsługi administracji publicznej oferowanych jest zaledwie kilka systemów opartych o Unix, system baz danych jak Oracle czy Informix oraz łączność pakietową X.25. Czytaj więcej »

Proces wyboru systemu informatycznego

Decyzja o wyborze systemu informatycznego jest jedną z najważniejszych decyzji strategicznych. W dobie ogromnej rożnorodności oferowanych systemów bardzo trudno jest podjąć decyzję o zakupie tego a nie innego oprogramowania. Co więcej - jeżeli potrzeby informatyczne instytucji nie zostały szczegółowo sformułowane - to rożne systemy będą preferowane przez różnych użytkowników.... Czytaj więcej »

Selekcja systemów zgodnie z zasadami Banku Światowego

Zasady rządzące selekcją systemów zalecane przez Bank Światowy są "nieodpowiednie", "pochłaniają zbyt wiele czasu" i "prowadzą" do powierzchownego określenia bankowych wymagań". Zasady te w dużo większym stopniu kładą nacisk na cenę w przeciwieństwie do funkcjonalności. Tak sugeruje autor artykułu we wrześniowym numerze International Banking Systems pt. "Tender loving care... Czytaj więcej »

Listy

Autoreklama Informixa

Odwiedziłem wystawę Komputer Expo '95 i wysłuchałem odczytu "Informix jako narzędzie...". Mówili dwaj panowie i to całkiem dobrze po polsku - zatem Polacy, przedstawiciele Informixa. Zarówno dyskutowali kwestie merytoryczne, jak reklamowali firmę Informix i jej produkty. Dowiedziałem się, jak mocno Informix dba o swych klientów, a na jednym ze slajdów przeczytałem, że szybko... Czytaj więcej »

Władze Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki

Proszę o umieszczenie następującego uzupełnienia do notatki o składzie Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki opublikowanej w CW nr 6 z dnia 6 lutego br., na str. 15. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...