powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 07-1995, 13 lutego 1995
07-1995 Computerworld nr 07-1995
Wiadomości

Polskie Visual Objects

Wiceprezydent i dyrektor generalny Computer Associates Alfonso Ferran poinformował, że polska premiera pakietu Visual Objects odbędzie się 17 marca tego roku. Czytaj więcej »

Nowe OLE

W najbliższym czasie Microsoft wprowadzi na rynek wersję beta Windows NT 3.51. W nowej wersji Windows NT po raz pierwszy zastosowano wielowątkowe OLE (Object Linking and Embedding). Technologia ta w znacznym stopniu przyspieszy przetwarzanie obiektów OLE. Czytaj więcej »

Jeden rynek, jeden sposób działania.

Z Tomaszem Sielickim, Prezesem Zarządu ComputerLand Poland S.A., rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Zarobki największych

Rok 1994 był kolejnym rokiem umacniania pozycji największych światowych producentów oprogramowania na rynku polskim. Czterej producenci Microsoft, Novell, Oracle i Computer Associates zwiększyli swe obroty przynajmniej dwukrotnie. Czytaj więcej »

Intuicyjny interfejs?

Producenci oprogramowania przypominają nam wciąż jaki to znakomity jest interfejs graficzny wielu systemów operacyjnych (OS/2, Windows, OSF/Motif). Producenci oprogramowania użytkowego nie mówią o tym bezpośrednio; mówią częściej o jego właściwościach funkcjonalnych oraz o jego intuicyjności. Czytaj więcej »

Standaryzacja w administracji

Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki określiła Standardowe formaty danych dla aplikacji wykorzystywanych w administracji publicznej. Czytaj więcej »

Walka o rynek notebooków

Firmy Compaq, Dell i IBM obniżyły ceny komputerów przenośnych. Obniżki obowiązują również w Polsce. Compaq i Dell zamierzają wprowadzić na rynek nowe modele notebooków. Czytaj więcej »

Internet w zasięgu myszki

Firma FTP Software wprowadziła na rynek nowy pakiet Explore OnNet przeznaczony dla użytkowników Internetu. Łatwy w użyciu zestaw może być wykorzystywany zwłaszcza w zastosowaniach bazujących na łączności TCP/IP typu SLIP lub PPP. Użytkownik musi być wyposażony w komputer z zainstalowanymi MS Windows, modem i linię telefoniczną. Czytaj więcej »

Nowości Banyana dla TCP/IP

Banyan Systems ogłosił wprowadzenie na rynek nowego stosu TCP/IP i zestawu aplikacji zaprojektowanych w celu łatwiejszego wykorzystania protokołu TCP/IP w sieciach VINES i Enterprise Network Services (ENC). Czytaj więcej »

Zwiedzający wybrali multimedia

Szlagierem Expo znów okazały się stacje graficzne Silicon Graphics. Na drugim miejscu uplasowały się kolorowe plotery i drukarki, a także notebooki. W przeprowadzonej przez CW ankiecie podczas dwóch ostatnich dni targów Komputer Expo '95 ponad 30% zwiedzających wymieniło multimedia, jako najbardziej interesujące zjawisko wystawy. Czytaj więcej »

Standaryzacja w tunelu

Nie tak dawno, w prognozach na 1995 r. (CW 1/95) twierdziłem, że sytuacja komputeryzacji administracji państwowej i samorządowej nie zmieni się, co prawdopodobnie zaowocuje dalszym pogłębianiem żywiołowego panoszenia się lokalnych standardów. Przyjemnie jest mylić się in minus i dlatego z radością konstatuję, że ustanowienie przez Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki... Czytaj więcej »

Strategia klient/serwer Microsoft

Konkurencja w dziedzinie systemów zarządzania bazami danych rozwija się w najlepsze. Oracle proponuje Personal Oracle dla indywidualnego użytkownika oraz serwery dla małych i dużych grup roboczych; podobnie Gupta, dostarcza bazy zarówno dla pojedynczego stanowiska, jak dla grup roboczych. Obie firmy oferują także narzędzia do opracowania aplikacji. Wszystko to w celu pokonania Microsoft... Czytaj więcej »

Produkty i pieniądze największych

Światowi producenci są coraz bardziej zadowoleni z obecności na polskim rynku. Do grona firm oficjalnie reprezentowanych w Polsce, w kwietniu tego roku dołączy Computer Associates. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Big Blue ciągle w remoncie

W 1993 r. miarą upadku amerykańskiego kolosa International Business Machine wcale nie była ogromna strata licząca ponad 8 mld USD, choć jeszcze w 1990 r. koncern zarobił 6 mld. Rozmiarów kryzysu nie obrazował też dostatecznie fakt, że akcja IBM straciła w ciągu tych kilku lat prawie 70% swojej wartości. Najbardziej przemawiającym do wyobraźni miernikiem wartości i perspektyw firmy... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowy SmarText stawia na prostotę obsługi

SmarText firmy Lotus Development Corp. był jednym z pierwszych, pracujących pod Windowsami, pakietów hipertekstowych. Czytaj więcej »

Bob - aplikacja z interfejsem XXI wieku

Na targach elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show (Las Vegas - styczeń 1995 r.) Microsoft Corp. zaprezentował nową aplikację, która jest adresowana do osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie informatyki. Pakiet nazywa się Bob i jest wyposażony w interfejs, do budowy którego zastosowano bardzo ciekawe, nowatorskie rozwiązania. Czytaj więcej »

Programy edukacyjne systemu Interactive Knowledge

Carey Philips, profesor biologii w Bowdon College (Brunswick), jest twórcą oryginalnej metody prowadzenia zajęć edukacyjnych przy użyciu techniki komputerowej. Opracowany przez niego system Interactive Knowledge, nad którym pracował przez pięć lat, oparty jest na interakcyjnych programach grafiki trójwymiarowej, nagranych na dyski CD-ROM. Czytaj więcej »

Drukarka stronicowa Fujitsu

Fujitsu wprowadziła na rynek nowy model stronicowej drukarki LED - VM8. Urządzenie jest przeznaczone do użytku domowego, dla małych biur, a także prac projektowych i wydawniczych o małej intensywności. Czytaj więcej »

PC Tools i Norton Utilities razem

Symantec Corp. zamierza poszerzyć swoją ofertę o produkt integrujący pakiety narzędziowe PC Tools (dzieło przejętej niedawno przez Symantec firmy Central Point Software) i Norton Utilities. Nowy pakiet będzie dostępny na rynku razem z pojawieniem się systemu Windows 95, o jest w połowie roku 1995. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kładka między światami

Gdyby założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Matka Róża Czacka doczekała naszych czasów, prawdopodobnie na jej biurku stałby dziś standardowy komputer PC, wyposażony w syntezator mowy, a być może również w tak zwaną linijkę brajlowską. Byłaby też pewnie inicjatorką nauczania informatyki w Zakładowych szkołach. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nowa generacja narzędzi do tworzenia aplikacji

Podczas konferencji International Oracle Users Week (IOUW) 1994, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku Oracle po raz pierwszy ogłosił publicznie, iż planuje wprowadzenie na rynek nowego zestawu narzędzi do tworzenia aplikacji - CDE2 (Cooperative Development Environment 2). Obecnie zestaw ten jest już w fazie testów Beta (dostępny dla niektórych partnerów Oracle w USA jako... Czytaj więcej »

Środowisko pracy Unix/Windows

Na świecie utrzymuje się tendencja tworzenia otwartych systemów informatycznych, szczególnie takich, w których z usług serwerów pracujących pod systemami Unix i Windows NT Server korzystać mogą stacje robocze systemu Windows. Rozwiązanie takie wychodzi naprzeciw potrzebom szerokiej rzeszy użytkowników komputerów PC (z zainstalowanym systemem Windows), w otoczeniu których, pracuje... Czytaj więcej »

Rok klonów procesora Pentium

Wiele wskazuje na to, że w 1995 r. na rynku komputerowym będą królowały systemy wyposażone w procesory piątej generacji klasy x86 (klony procesora Pentium). A wszystko to w sytuacji, gdy Intel namawia usilnie do przechodzenia na układy Pentium, a jego dwaj najpoważniejsi konkurenci, Cyrix Corp. i Advanced Micro Devices zapowiadają, że ich nowe procesory (dorównujące Pentium) będą... Czytaj więcej »

Alpha przoduje

Digital poinformował ostatnio o skonstruowaniu procesora, który przetwarza dane z szybkością 1 mld operacji/s. Wiadomość ta potwierdza tezę, że firma ta może się pochwalić doskonałymi inżynierami, ale niestety ma słabych menedżerów. Gdyby jej dział handlowy pracował równie efektywnie co biura konstrukcyjne, to firma odnosiłby na rynku znacznie większe sukcesy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Wiadomość o mojej śmierci była przesadzona"

Taki telegram przesłał z Europy do agencji Associated Press znany pisarz Mark Twain. Możemy domyślać się, że agencja podała nie sprawdzoną informację, rzeczywiście nieco tylko przesadzoną (ostatecznie każdy kiedyś umrze). Muszę przyznać się Czytelnikom, że i mnie spotkała podobna przygoda, tyle że nie mając talentu i dowcipu Marka Twaina nie wiedziałem jak zareagować. A... Czytaj więcej »

Urzędowy uśmiech

Optymistyczne wieści napływają z terenu administracji publicznej. Nie mam na myśli przepychanek politycznych i związanego z tym - łagodnie określając - bałaganu. Czytaj więcej »

Myśl pozytywnie.

Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Stany Zjednoczone, największe wrażenie zrobił na mnie ten ich charakterystyczny, typowo amerykański optymizm, przyklejony do twarzy. Czytaj więcej »

Rynek

Sprawnie rzadzić i nie zapożyczać się

Z prezesem rady nadzorczej Optimusa S.A. Romanem Kluską, rozmawia Andrzej Dyżewski Czytaj więcej »

Rywale nie pozwalają spać

Z Tomaszem Czechowiczem prezesem JTT Computer rozmawia Andrzej Dyżewski Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Pomiędzy połączeniem a rachunkiem

Kolejna podwyżka cen za połączenia telefoniczne, wprowadzona przez Telekomunikację Polską S.A., zmusza do postawienia kilku pytań, i jednocześnie pośrednio świadczy o konieczności wprowadzenia pełnego bilingu w naszej telekomunikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie sieciami

OpenView w Narodowym Banku Polskim

Wybór optymalnej platformy zarządzania siecią jest poważną decyzją. Na jej podjęcie Narodowy Bank Polski miał zaledwie kilka miesięcy. Wybór narzędzia do zarządzania siecią został jednak podporządkowany innym, nie mniej ważnym, wyborom. Czytaj więcej »

Plany na przyszłość

Nowa generacja platform zarządzających sieciami korzysta z technologii rozproszonego przetwarzania danych i oferuje większe możliwości integracji aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia użytkowników

Poniżej opisano platformy, które redakcja pisma Network World rekomenduje klientom do testów przed zakupem. Produkty zostały wybrane głównie pod kątem liczby ich użytkowników oraz dostępności aplikacji. Dodatkowymi kryteriami były: łatwość obsługi i konfigurowania, architektura (z preferencją zorientowanej obiektowo), zarządzanie rozproszone, integracja aplikacji z bazami danych.... Czytaj więcej »

Eksploatacja droższa od zakupu

Wybór optymalnej dla użytkownika platformy zarządzającej siecią jest zaledwie pierwszym etapem. Potem należy wybrać (i kupić) sprzęt, który będzie współpracował z platformą. Następnie aplikacje służące do zarządzania siecią, które będą działały na bazie platformy. Czytaj więcej »

DMI - nowy standard

Modlitwy administratorów sieci o unifikację systemów zarządzania sieciami zostały wreszcie wysłuchane. Ostatnio opracowany standard DMI (Desktop Management Interface) został uznany za kamień milowy w świecie sieci składających się z komputerów klasy desktop. Czytaj więcej »

Zastosowania

Koleją pod kanałem

Niedawno otwarty tunel kolejowy pod kanałem La Manche jest bez wątpienia jednym z największych technologicznych osiągnięć XX wieku. Jego budowniczym i projektantom przyszło rozwiązać wiele trudnych i różnorodnych problemów. Ostatnio miałem okazję zapoznać się z zainstalowanym tam komputerowym systemem rezerwacji i kontroli biletów w sieci Eurostar. Nie zabrakło też... Czytaj więcej »

Listy

Archiwa XXI wieku

Z pewnym opóźnieniem przeczytaliśmy w 42 numerze Waszego pisma rubrykę "Od redaktora", w której przedstawiono wizję archiwów XXI wieku. Bardzo słusznie red. Łakomy broni naszych lasów przed wycinaniem na potrzeby rosnącej liczby dokumentów papierowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...