powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 45-2002, 9 grudnia 2002
45-2002 Computerworld nr 45-2002
Wiadomości

Samopomoc informatyczna

Czy w Polsce możliwe jest prowadzenie przez użytkowników lobbingu mającego na celu zmianę polityki dostawcy sprzętu czy oprogramowania? Czy bliskie związki grupy użytkowników systemu z jego producentem nie powodują, że grupa staje się tubą marketingową tego ostatniego, tracąc możliwość wolnego wypowiadania sądów krytycznych i domagania się realizacji swoich postulatów? Czy... Czytaj więcej »

Nowy kapitan, kurs korygowany

Dalszy rozwój systemów SAP Business Warehouse i CRM, rozbudowa portalu korporacyjnego i unowocześnianie sieci stacji benzynowych - to najbliższe plany nowego dyrektora biura informatyki PKN Orlen. Czytaj więcej »

Projekty Europejską Unią wspomagane

Dzięki unijnym dotacjom można sfinansować gros projektów informatycznych w małych i średnich polskich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Rozmowa kontrolowana

Nowe dyrektywy telekomunikacyjne Komisji Europejskiej, zmieniające radykalnie praktyki regulacyjne w tym sektorze, wejdą w życie od lipca 2003 r. Tymczasem Sejm RP nie zdążył jeszcze przyjąś nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, dostosowującego je do obecnie obowiązujących uregulowań. Czytaj więcej »

Zmiany wśród partnerów Ross Systems w Polsce

Problemy Optimus Enterprise pozbawiły formalnego wsparcia polskich użytkowników systemu Renesans. Czytaj więcej »

Maxdata kontra polscy producenci

Maxdata i Tech Data Polska podpisały umowę dotyczącą dystrybucji monitorów i komputerów niemieckiego producenta w Polsce. Umowa obejmuje monitory CRT i LCD oraz notebooki, serwery i komputery desktop sprzedawane pod marką Maxdata. Czytaj więcej »

Oracle wchodzi na rynek MSP

Na początku 2003 r. Oracle wprowadzi na rynek polski system ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie firma nie chce ujawnić szczegółów. Nie będzie to jednak ograniczona wersja pakietu dla dużych przedsiębiorstw - Oracle E-Business Suite 11i. Czytaj więcej »

Mało nas w europejskiej czołówce

W rankingu Deloitte & Touche Tohmatsu European Technology Fast 500 w 2002 r. znalazły się trzy polskie firmy. Czytaj więcej »

PKO BP zaprosiło do przetargu 19 firm

Przedstawiciele PKO BP SA wysłali 19. firmom teleinformatycznym zaproszenia do udziału w przetargu na wdrożenie nowego systemu scentralizowanego. Czytaj więcej »

Cyfrowa pułapka

Abonenci Telekomunikacji Polskiej, którzy korzystają z usług ISDN, mogą napotykać nieoczekiwane problemy, gdy będą chcieli uzyskać stały dostęp do Internetu w ramach Neostrady. Czytaj więcej »

Technologie

Obiekty coraz większe

Business Objects kompletuje ofertę narzędzi business intelligence dla dużych korporacji. Czytaj więcej »

Analiza przyszłości

Z Crispinem Readem, wiceprezesem Business Objects, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Nowe licencje Windows.Net

Microsoft przygotowuje zmiany w zasadach licencjonowania systemu Windows.Net Server 2003, który ma się pojawić na rynku w kwietniu 2003 r. Czytaj więcej »

Koniec współpracy

Great Plains Software (GPS) wycofuje ze sprzedaży oprogramowanie CRM - Great Plains Siebel Front Office. W grudniu br. wygasa globalna umowa między GPS a Siebel Systems. Czytaj więcej »

Widać jasność

Monitory CRT nowej generacji oferują jasność obrazu zbliżoną do odbiorników TV. Czytaj więcej »

Szybkość dyskowa w cenie taśmowej

Technologie dyskowe znane ze świata komputerów biurkowych torują sobie drogę ku centrom danych. Macierze dyskowe ATA oferują przepustowość na poziomie gigabitów. Czytaj więcej »

Zjednoczenie bez utraty tożsamości

Na unifikacji Linuxa wokół inicjatywy UnitedLinux zyskają przede wszystkim producenci sprzętu i aplikacji. Czytaj więcej »

Darmowy Linux droższy od Windows 2000?

Na dłuższą metę użytkowanie Windows 2000 może okazać się tańsze niż Linuxa. Na niekorzyść Linuxa przemawiają głównie koszty związane z zatrudnieniem dodatkowego personelu do administrowania systemem. Na poparcie tej kontrowersyjnej tezy IDC przytacza wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów IT ponad stu amerykańskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Nakoma - spojrzenie na nowy NetWare

W połowie przyszłego roku na rynek trafi uaktualniona wersja systemu operacyjnego NetWare. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo przed wygodą

Na konferencji IT Forum przedstawiono najbliższe plany Microsoftu w dziedzinie oprogramowania przeznaczonego dla korporacji. Czytaj więcej »

Z komputerem przy uchu

SmartPhone to nowy typ urządzenia przenośnego. Czytaj więcej »

Korporacyjne podboje Borlanda

Czy tym razem strategia polegająca na oferowaniu narzędzi dużym zespołom programistów przyniesie firmie sukces? Czytaj więcej »

Konteksty

Parki, czyli technologie i przeszkody

Marzenia o stworzeniu Doliny Krzemowej nad Wisłą przesłaniają zasadnicze problemy związane z funkcjonowaniem parków naukowo-technologicznych w Polsce. Czytaj więcej »

Poza trzecią falą

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak mocno obraz tworzącego się na naszych oczach świata jest ukształtowany przez rozpowszechnione za sprawą środków masowego przekazu wizje autorów Trzeciej fali oraz marketingowe działania przedstawicieli przemysłu teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bessa BSA

Zwalczanie tzw. piractwa komputerowego, a mówiąc po prostu kradzieży oprogramowania, jest samo w sobie zajęciem bardzo szczytnym. Dlatego dziesięć lat temu pomagałem założyć polską filię Software Publishers Association, którą nazwaliśmy PRO, czyli Polski Rynek Oprogramowania. Stowarzyszenie działa, a raczej egzystuje do dzisiaj, o czym można się przekonać, odwiedzając stronę... Czytaj więcej »

Gutenberg III?

Słuchając wystąpienia ministra Wojciecha Szewki podczas wieczoru galowego Lider Informatyki i na poprzedzającym go seminarium, nie sądziłem, że efekty jego niewątpliwej pasji i determinacji w działaniu tak szybko będą się mogły zmaterializować. Mam na myśli przedsięwzięcie polegające na stopniowym udostępnianiu przez Sieć, w języku polskim, dzieł literatury, do których nikt... Czytaj więcej »

Spór o integrację

Źle znoszę przełom jesieni i zimy. Krótkie dni, szare niebo, ogołocone z liści drzewa wywołują u mnie nostalgię. Siadamy wtedy wraz z żoną przy stole i planujemy wakacje na następny rok. Z reguły jeździmy na urlop samochodem, w miejsca oddalone od głównych szlaków turystycznych, najczęściej pod namiot lub do pensjonatu, dzięki czemu jeżeli gdzieś nam się nie spodoba, to po... Czytaj więcej »

Wątki sieciowe

Korzystanie z Internetu ograniczam do koniecznego minimum. Nie wynika to bynajmniej z mojej niechęci do tego medium, a raczej z ograniczeń czasowych, jakie narzuca mi rodzaj wykonywanej pracy. Dawno wyrosłem z okresu beztroskiego surfowania z wiatrem w żaglach, tak jak kierowały mnie odnośniki, co kończyło się tym, że zamiast znaleźć temat, od którego zacząłem, lądowałem w... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...