powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 44-2002, 2 grudnia 2002
44-2002 Computerworld nr 44-2002
Wiadomości

Centrast zatwierdzony

Minister gospodarki podjął decyzję, na mocy której spółka Centrast będzie pełnić rolę tzw. roota w systemie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Czytaj więcej »

Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego

Przez trzy miesiące firma SAP Polska pozyskała prawie 50 klientów na swój system dla małych i średnich przedsiębiorstw. W 2003 r. wprowadzi kolejne rozwiązanie tego typu - SAP All-in-One. Czytaj więcej »

Obowiązki na już

Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji, z racji sprawowanej funkcji jest odpowiedzialny za przeprowadzenie kilku istotnych projektów IT w polskiej administracji. Czytaj więcej »

Kolejny Matrix na rynku

Z końcem listopada rozpoczął działalność nowy partner Baana - firma Matrix Grupa. Czytaj więcej »

Wynajmij sobie naukowca

Na niecodzienne posunięcie zdecydowało się kierownictwo IBM. Czytaj więcej »

Dystrybutor Psiona

Poznańska firma Axed uzyskała status oficjalnego dystrybutora produktów Psion Teklogix w Polsce. Czytaj więcej »

Zaoczne certyfikaty MCSE

Z początkiem 2003 r. w DC Edukacja Centrum Szkoleń i Certyfikacji Komputerowych rozpoczyna działalność studium informatyczne z rozwiązań Microsoftu. Czytaj więcej »

Łódzkie centrum IT Accenture i Lockheeda

Accenture wraz z Lockheed Martin przeprowadziły badania dotyczące możliwości stworzenia w Łodzi centrum outsourcingowego. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Tomasz Lewandowski został dyrektorem zarządzającym pionem informatyki w PKO BP SA. Czytaj więcej »

Sąd Arbitrażowy nad domenami

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła nowe zasady rejestrowania i utrzymywania nazw domenowych. Czytaj więcej »

Kontrakty

Czytaj więcej »

Wyborcze problemy

Rozpamiętywanie kłopotów z obsługą informatyczną wyborów samorządowych prowadzi donikąd, jeśli referendum europejskiego oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego nie poprzedzi przetarg na wyborczy system informatyczny. Czytaj więcej »

Unia i telekomunikacja

Polski rynek telekomunikacyjny w przededniu przystąpienia do Unii Europejskiej to główny temat drugiej z cyklu Europejskich Konferencji organizowanych przez Oracle Polska. Czytaj więcej »

Technologie

Rozmawiaj i oszczędzaj

W dobie szukania oszczędności warto poddać analizie opłaty za połączenia telefoniczne. Czytaj więcej »

Wszystkie aplikacje na jednej szynie

Sonic Software oferuje infrastrukturę do integracji wielu aplikacji, opartą na modelu usług rozproszonych. Czytaj więcej »

Zarządzanie zmienia wszystko

Nowa strategia HP w dziedzinie oprogramowania zakłada zarządzanie nie tylko infrastrukturą, ale także usługami i procesami biznesowymi. Czytaj więcej »

AIX z partycjami logicznymi

Nowa wersja systemu operacyjnego dla serwerów IBM eServer pSeries zawiera mechanizmy równoważenia obciążeń i zmiany przydzielonych zasobów bez konieczności restartowania systemu. Wprowadzenie AIX 5L 5.2 ma zadać kłam pogłoskom o rzekomym spowolnieniu przez IBM rozwoju systemu AIX wskutek większego zainteresowania systemem Linux. Czytaj więcej »

Cała sieć jak na dłoni

Oprogramowanie NetCrunch 2.2 krakowskiej firmy AdRem Software wyróżniono tytułem Comdex Fall 2002 Innovator. Program nagrodzony na słynnych targach w Las Vegas służy do monitorowania sieci. Czytaj więcej »

Włamywacz schwytany na gorącym uczynku

Symantec zaprezentował system wykrywania zagrożeń ManHunt zintegrowany z IDS. Czytaj więcej »

Rozmowy transmitowane

Zadowalającej jakości rozwiązania typu Voice over Data nie da się zbudować z dnia na dzień i bez pokaźnych inwestycji. Czytaj więcej »

W jednym gniazdku

Prosty system telefonii IP zastąpił w Centrum Edukacyjnym Edusoft stare centrale analogowe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyczny rynek pracy

Rynek pracy dla informatyków 2002/2003. Zarobki z podziałem na stanowiska, branże i regiony kraju. Najbardziej poszukiwani specjaliści. Czytaj więcej »

Informatyk na etacie

Prezentujemy zestawienie miesięcznych wynagrodzeń informatyków z podziałem na poszczególne sektory gospodarki i regiony kraju. Dane pochodzą z naszego corocznego badania rynku pracy dla informatyków. Czytaj więcej »

Specjalista w branży wyceniony

Prezentujemy zestawienie miesięcznych wynagrodzeń informatyków zatrudnionych w największych firmach IT z całej Polski zajmujących się świadczeniem usług i tworzeniem oprogramowania. Czytaj więcej »

Wspomnień czar

Tegoroczne wyniki badań zapotrzebowania na informatyków na pewno nie napawają optymizmem, zwłaszcza mając świeżo w pamięci "złote lata IT", jakimi z perspektywy czasu okazał się koniec ostatniej dekady XX wieku. Czytaj więcej »

Nowa wartość: spokój

W minionych kilkunastu miesiącach osoby związane z informatyką poznały praktyczne znaczenie słowa ''redukcje''. Czytaj więcej »

Outsourcing faktem

Wyniki naszego sondażu okazały się sporym zaskoczeniem. Sądziliśmy do tej pory, że outsourcing jest w przeważającej części raczej faktem prasowym, zapowiedzią tego, co być może nadejdzie, lecz na razie jest słabo widoczne na horyzoncie (mimo że są przypadki pełnego outsourcingu na polskim rynku, ale jest ich niewiele). Czytaj więcej »

Bez eksperymentów w trudnych czasach

Spadek zapotrzebowania na pracę informatyków, będący efektem spowolnienia, a często wręcz wstrzymania projektów informatycznych, dotyczy wszystkich specjalności zawodowych i wszystkich sektorów gospodarki. To tłumaczy zmniejszony ogólny popyt na programistów, projektantów baz danych i wdrożeniowców. Czytaj więcej »

Dobrze w branży informatycznej, jeszcze lepiej w okolicy

Trudno dziś mówić o dobrych czy wręcz najlepszych miejscach pracy dla informatyków. Z tą opinią zgadza się wielu menedżerów ds. IT pytanych przez nas w tegorocznym sondażu. Kryzys, którego jesteśmy świadkami, dał się we znaki wszystkim przedsiębiorstwom działającym na rynku lokalnym. Czytaj więcej »

Konteksty

Badacze gier

''The Challenge of Computer Games'' była pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie konferencji poświęconych naukowemu podejściu do problematyki gier komputerowych. Czytaj więcej »

Grywanie, czyli zachowania (pseudo)mityczne

Przenoszenie się i uczestnictwo człowieka w rzeczywistości kreowanej przez grę komputerową można traktować jako przejaw współczesnych zachowań typu ''mythos'' czy ''zachowań mitycznych'' - jak nazywa je antropologia kulturowa - w ich szczątkowej, zdegradowanej postaci. Czytaj więcej »

Gry i badacze

Z dr. Piotrem Sitarskim z Katedry Mediów i Sztuki Audiowizualnej na Uniwersytecie Łódzkim, pomysłodawcą konferencji The Challenge of Computer Games, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Gry, na które czekamy

Gry komputerowe są przede wszystkim źródłem rozrywki. Kluczowym pojęciem, jakim posługują się gracze, jest tzw. grywalność. Według ich oceny, na przyjemność, jaką sprawia granie w daną grę, składają się jej oryginalność, stopień złożoności i trudności, które trzeba pokonać w trakcie gry, interfejs, fabuła, grafika, ścieżka dźwiękowa, ogólna atmosfera, wyraziści... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Okopujemy się

Moje osiedle nie należy do najgorszych w mieście. Jest nieźle położone, a liczba młodzieży o standardowym stylu bycia, zwanej często "blokersami", jest minimalna. Czytaj więcej »

Kult jednostki

Po raz kolejny na stronie http://www.top500.org opublikowano listę najszybszych superkomputerów świata. W tym roku całkowicie wypadła z niej Polska, dając się wyprzedzić Egiptowi i Tajlandii, co jest bardzo symptomatyczne, szczególnie w połączeniu z faktem, że decydenci hojną ręką przeznaczają kolejne... Czytaj więcej »

MoMa

Mój pokój do pracy mieści się w starym, ponadsześćdziesięcioletnim budynku. Jak to wtedy robiono, wzdłuż korytarzy ciągnie się wiele rur, przewodów i kabli, zaś mało jest świateł. W takim właśnie otoczeniu zobaczyłem go któregoś dnia rano, jak niemy i cichy czekał pod ścianą, aż ktoś się nim zainteresuje. Był zakurzony, nieco przyblakły i widać było, że wiele w... Czytaj więcej »

Komputer bez ekranu

Kiedyś, przed laty, będąc w Sheffield, chciałem się wybrać do jednego z tamtejszych teatrów. Tak się złożyło, że było to możliwe tylko jednego, konkretnego wieczoru. Tę samą sztukę grano dzień w dzień, ale w "moim" dniu, w programie, przy tytule, widniał tajemniczy napis signed performance. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Mit IT, kryzys ERP, właściwy porządek rzeczy

Zanim w Polsce opracujemy w przedsiębiorstwach odpowiednie strategie informatyzacji, warto przyjrzeć się ogólnym prawidłowościom rozwoju gospodarki pod kątem wpływu na nie stosowanych nowych technologii. Wnioski pozwolą nam uniknąć niektórych błędów oraz wchodzenia na ścieżki, o których już wiadomo że nie prowadzą do sukcesu. Czytaj więcej »

ERP - obietnice i zagrożenia

ERP zastępuje samodzielne systemy komputerowe w przedsiębiorstwie, składając się z programowych modułów odpowiadających poprzednim systemom działowym. Czytaj więcej »

ERP moda i realia

Dość powszechne jest przekonanie, że sprawne zarządzanie jest nie do pomyślenia bez sprawnego zintegrowanego systemu informatycznego. Ale nie ma też wątpliwości, że wdrożenie takiego systemu jest drogie i bolesne dla przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Systemy MRP II/ERP

Po raz kolejny redakcja Computerworld, tym razem we współpracy z CXO Magazynem Kadry Zarządzającej, przygotowała opracowanie pokazujące zintegrowane systemy informatyczne MRP II/ERP dostępne na rynku polskim. Czytaj więcej »

Koniec ery SCM?

Obserwatorzy polskiego rynku twierdzą, że nikt do tej pory nie wdrożył w naszym kraju kompleksowego systemu Supply Chain Management. Czy świadczy to o porażce koncepcji, która jeszcze niedawno była nadzieją nie tylko na fantastycznie sprawne procesy logistyczne, ale i na prawdziwe partnerstwo w biznesie? A może minął czas SCM i przyszło ''nowe''? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...