powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 04-1995, 23 stycznia 1995
04-1995 Computerworld nr 04-1995
Wiadomości

Digital sprzedaje fabrykę procesorów

Firma Digital zdedydowała się sprzedać Motoroli fabrykę mikroprocesorów w South Queensferry w Szkocji. Koszty transakcji nie zostały ujawnione. Czytaj więcej »

Nowy QR Tekst

Malkom wprowadza na rynek nową, oznaczoną symbolem 2.0, wersję swego sztandarowego edytora tekstów QR-Tekst dla Windows. Czytaj więcej »

Szybszy emulator

Zapowiadana na maj 1995 r. nowa generacja komputerów Power Macintosh z magistralą PCI (Peripheral Component Interconnect) będzie wyposażona w nowy emulator procesora 680x0, o 50 do 100% szybszy od stosowanego obecnie. Czytaj więcej »

Nowa generacja rekorderów CD

Philips wprowadził do sprzedaży nowe urządzenie do zapisu CD-R - CDD 522. Rekorder może służyć do produkcji małonakładowych kopii CD, przygotowania nagrania płyty "matki" do produkcji wielonakładowej lub do przechowywania dużej ilości informacji. Czytaj więcej »

Błąd w drukarkach

Hewlett-Packard Co. poszukuje osób mających wadliwe drukarki DeskJet lub DeskWriter. Czytaj więcej »

Informix OnLine Server 7.1

Nową wersję systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych Informix OnLine Server 7.1 udostępniono, dla 11 platform unixowych, od 31 grudnia 1994 r. System zaprezentowano na konferencji prasowej w siedzibie Informix Software Sp. z o.o. 13 stycznia b.r. Czytaj więcej »

Integracja systemów to dobry biznes

Europejski rynek integracji systemów wykazywał w minionym roku silny wzrost, ale w dalszym ciągu zdominowany był przez firmy amerykańskie. Taki wniosek wynika z raportu opracowanego przez International Data Corp. Czytaj więcej »

Nowości z Oracla

SQL*Net V2.1 produkcji Oracle Corp. oferuje użytkownikom rozwiniętą technologię sieciową umożliwiającą pełną integrację posiadanych systemów. Na nowy zestaw produktów Oracle składają się narzędzia Oracle Names i Oracle Network Manager służące do zarządzania siecią. Czytaj więcej »

Internetowe warsztaty

Internet Society, na corocznej konferencji INET '95 ogłosiło chęć sponsorowania warsztatów na temat technologii sieciowych dla krajów rozwijających się. Warsztaty mają za zadanie pomóc tym krajom w utworzeniu i rozwijaniu usług Internetu. Czytaj więcej »

Spóźnia się CorelDRAW 6

Termin wprowadzenia na rynek nowego CorelDRAW 6, wyznaczony na czerwiec tego roku przesunięto o trzy miesiące. Czytaj więcej »

Trudny czas Borlanda

Kłopoty Borlanda były przedmiotem obserwacji i analiz znawców rynku komputerowego oraz tematem doniesień prasy już od dwóch lat. Czytaj więcej »

Cornell udostępnia kod źródłowy CU-SeeMe

Obecnie użytkownicy Internetu mają obecnie możliwość korzystania z multimedialnej aplikacji do obsługi wideokonferencji - CU-SeeMe, a do końca marca br. jej właściciel, Cornell University zamierza bezpłatnie udostępnić w sieci również kod źródłowy tego programu. Czytaj więcej »

Wirtualna rzeczywistość dla wszystkich

Podczas zakończonej przed tygodniem wystawy MILIA w Cannes we Francji Apple Computer zademonstrował handlową wersję oprogramowania Quick Time Virtual Reality. Czytaj więcej »

Internet do szkół!

Podczas warszawskich targów Komputer Expo '95, 25 stycznia o godz. 14,30 w Hali na Mokotowie, odbędzie się pokazowa lekcja i panel dyskusyjny o znaczeniu Internetu dla procesów nauczania w szkołach średnich. Czytaj więcej »

PC w 1995 roku

Pouczające (przynajmniej dla mnie) okazało się uczestniczenie w zebraniu roboczym dystrybutorów na kraje Europy Środkowej i Wschodniej firmy ACER z Tajwanu. I nawet nie chodzi tu o podejście firmy do swych dystrybutorów (raczej bezwzględne), ale o podglądanie jak oceniają oni swe możliwości sprzedaży sprzętu PC na naszych rynkach, jakie komputery dobrze sprzedawano w ubiegłym roku i... Czytaj więcej »

Społeczeństwo informatyczne

Edwin Bendyk (E.B.): We wrześniu odbyła się w Bled, w Słowenii, ministerialna konferencja poświęcona zagadnieniom globalnego społeczeństwa informatycznego i miejsca w nim dla krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. Po powrocie z tego spotkania ogłosili Panowie memorandum, w którym podkreślona jest rola infrastruktury informatycznej dla rozwoju kraju i konieczność jak najbardziej... Czytaj więcej »

Kto lubi notebooki

Użytkownicy oceniają producentów komputerów przenośnych Czytaj więcej »

IBM rezygnuje z ambitnego projektu

IBM zaniechał opracowania mikrojądra dla PowerPC umożliwiającego współpracę z różnymi systemami. Czytaj więcej »

Media Server drugiej generacji

Digital Equipment Corp. wprowadził na rynek drugą generację media serwerów przeznaczonych dla interaktywnego video. Serwery oparte są na nowym procesorze Alpha 275 Mhz. Czytaj więcej »

Wadliwe Pentium nie zachwiało Intelem

Wada techniczna procesora Pentium będzie kosztować firmę Intel 475 mln USD. Czytaj więcej »

Ibm w "locie"

IBM zawarł kontrakt z PLL LOT S.A. na dostawę systemu ES/9000, oprogramowania, okablowania, szkoleń oraz wieloletnich usług inżynierów systemowych i serwisu sprzętowego. Czytaj więcej »

Siłą do przetargów

Osiem polskich firm, zajmujących się dystrybucją i integracją systemów komputerowych, powołało Konsorcjum Przemysłowo-Handlowe Metronex Komputer. Czytaj więcej »

Komputer Expo '95

Trzecia dekada stycznia to w Warszawie komputerowy festyn. Dzieje się tak za sprawą targów Komputer Expo, które w tym roku obchodzą dziesiąty jubileusz. Warszawskie targi w ciągu dziesięciu lat rozrosły się niemal pięciokrotnie. W pierwszej edycji uczestniczyło 40 wystawców, w tegorocznej 230. Komputer Expo są drugimi co do wielkości,po poznańskim Infosystemie, targami... Czytaj więcej »

Wadliwa pamięć

Ponad 40 tys. komputerów PC, sprzedanych w ostatnim czasie w Niemczech, Włoszech i Francji, zawiera nic nie warte imitacje mikroukładów zamiast pamięci podręcznej (cache). Wiele małych firm dystrybucyjnych używało tanich płyt głównych zawierających wadliwe układy. Firmy te sprzedawały fałszywe płyty główne nie zdając sobie sprawy z ich jakości. W efekcie użytkownicy kupowali... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolorowe drukarki atramentowe

Przedstawiamy materiał zamieszczony w Computerworld USA, w którym porównano cechy najbardziej popularnych na tamtym rynku atramentowych drukarek kolorowych. Większość z nich jest już znana w Polsce, a pozostałe prawdopodobnie pojawią się u nas w najbliższych miesiącach. Poznanie nieobecnych jeszcze na naszym rynku drukarek ma o tyle znaczenie dla potencjalnych nabywców, że będą... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kto jest dziś u nas informatykiem?

W środowisku informatycznym panuje świadomość, że w naszym zawodzie można wyróżnić wiele specjalności pokrewnych, ale zasadniczo znacznie się różniących między sobą. Są to więc menedżerowie informatyki, sprzedawcy (mniejsi) i handlowcy (więksi), wielu specjalistów technicznych, aż do publicystów informatycznych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Prace nad procesorem P6 postępują zgodnie z planem

Wbrew wcześniejszym doniesieniom Intel Corp. nie zamierza przyspieszać prac nad procesorem P6, który ma być następcą Pentium. Wiadomo już, że pierwsze egzemplarze układu ujrzą światło dzienne w I kwartale 1995 r. Produkcja na większą skalę ruszy nie wcześniej, niż w połowie roku, a producenci systemów komputerowych liczyć mogą na regularne dostawy procesorów pod koniec 1995... Czytaj więcej »

Bardzo duże bazy danych

Konkurencja na rynku zmusza firmy do posługiwania się coraz bardziej wyrafinowanymi metodami analizy z coraz większych baz danych. Czy istnieje granica rozmiaru bazy i jak ją określić? Czytaj więcej »

Delphi 95 - dobre posunięcie Borlanda

Delphi 95 to pseudonim nowego graficznego, zorientowanego obiektowo środowiska do tworzenia oprogramowania firmy Borland International. Czytaj więcej »

Obiektowa dezorientacja

Rozwój technologii obiektowo zorientowanych (OZ) należy do najważniejszych tendencji współczesnej informatyki. Przeciętnemu programiście hasło to kojarzy się z językiem C++. A jak wygląda sytuacja w zakresie obiektowo zorientowanych baz danych, systemów operacyjnych lub metod analizy? Czy dla menedżera "obiektowa orientacja" jest tematem na dziś? Czytaj więcej »

Okolice

"Patrz , słuchaj i działaj"

Szkoła przyszłości to szkoła o nowych możliwościach i nieznanych dotychczas technikach nauczania. Jedną z ciekawszych, choć w naszym kraju nie stosowanych metod jest Interakcyjny System Wideokomputerowy. Czytaj więcej »

Szybka Alpha

DEC poinformował ostatnio o skonstruowaniu procesora, który przetwarza dane z szybkością 1 mld operacji/s. Wiadomomość ta potwierdza tezę, że DEC może się pochwalić doskonałymi inżynierami, ale bardzo słabymi menedżerami. I gdyby dział handlowy tej firmy pracował równie efektywnie co biura konstrukcyjne, to DEC odnosiłby na rynku znacznie większe sukcesy. Czytaj więcej »

Borland od środka

Aby stworzyć system interaktywnej telekomunikacji, Philippe Kahn poszukuje sprzymierzeńców, nie nieprzyjaciół. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Mądrość nie jest siostrą postępu

W nadchodzącym wieku informacji komputery będą podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez człowieka. Czy są one na tyle sprawne i inteligentne, byśmy mogli dzięki nim stać się mądrzejsi, a ludzkość pójść na przód? Czytaj więcej »

Nie widząc krowy, czujemy smak mleka

Po opublikowaniu paru felietonów, otrzymuję od pewnego czasu listy, a wśród nich także od osób sympatyzujących z instutycjami, o których wspominałam. Czytaj więcej »

Terminy-wytrychy

Informatycy są szczególnie podatni na nadużywanie dziwnych i ładnie brzmiących terminów, zwłaszcza angielskich. Jak się je raz usłyszało i zrozumiało, to ma się tendencję do pokazywania naszym rozmówcom, jacy to jesteśmy nowocześni i wykształceni. Potem słowa te zaczynają żyć własnym życiem, czasem nawet bez związku z początkowym znaczeniem. Czytaj więcej »

Magister czy nie?

Coraz częściej docierają do mnie głosy niezadowolenia starszego pokolenia informatyków. Buntują się oni przeciwko przyjmowaniu do pracy na ich miejsce młodych ludzi bez ukończonych studiów wyższych. Czytaj więcej »

Zakochani i wolni

Plany budowy globalnego społeczeństwa informatycznego, o których dziś piszemy, mogą zarówno cieszyć, jak i smucić. Wszystko zależeć będzie od praktycznej realizacji zamierzeń. Fakt, iż są one górnolotne, potwierdza nazwa przedsięwzięcia wzięta niemal żywcem z literatury fantastyczno-naukowej. Nie jest to jednak dziwne. Dożyliśmy czasów spełniania wizji, które 20-30 lat... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

25 tysięcy mil kolejowej podróży czyli - jak budowano sieć KOLPAK?

Pod koniec ubiegłego roku została oddana do eksploatacji kolejowa sieć transmisji danych KOLPAK. Jest to obecnie najbardziej rozległa i jednocześnie najnowocześniejsza w tej części Europy, a także jedna z największych i najnowocześniejszych sieci klasy X.25 na świecie. Polskim podwykonawcą sieci KOLPAK była warszawska firma Telmark Sp. z o.o. Czytaj więcej »

Serwis Prodigy w Internecie

Na początku listopada ub.r. Prodigy rozpoczęła największą - jak oceniają specjaliści - kampanię serwisową swoich produktów w Internecie. Poprzez WWW AstraNet, amerykańska firma, zamierza zaoferować klientom szeroką gamę zarówno płatnych, jak i bezpłatnych usług. Czytaj więcej »

Zastosowania

Technologia MacroBASE dla Windows

W niniejszym artykule przedstawię zagadnienie udostępnienia technologii MarcoBASE w Okienkach. Celowo używam tutaj polskiego słowa "Okienka". Termin "Windows" kojarzy się dzisiaj z marką handlową okienkowego systemu operacyjnego firmy Microsoft: MS-Windows - najpopularniejszego na świecie. Zapewne dlatego nie wszyscy zdają sobie sprawę, że systemów operacyjnych prowadzących dialog w... Czytaj więcej »

Informatyka dla wojewodów

Pisaliśmy już na temat tego, co może informatyk wojewódzki. Wnioski były dość pesymistyczne. Opisany niżej przykład pracy organizacji ośrodków informatycznych, działających na potrzeby wojewodów pokazuje, że nawet bez pieniędzy z budżetu centralnego i bez centralnego planu przedsięwzięć da się wiele zrobić, jeśli informatyk wojewódzki znajdzie zrozumienie u władz... Czytaj więcej »

Listy

Królowie profesjonalnej grafiki - drugi głos

Amerykańskie nie zawsze znaczy rzetelne. Na tę pułapkę dała się złapać redakcja polskiej edycji Computerworld w przeglądowym artykule dotyczącym pakietów graficznych: "Królowie profesjonalnej grafiki". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...