powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 03-1995, 16 stycznia 1995
03-1995 Computerworld nr 03-1995
Wiadomości

Polskie PowerPC

Trzy polskie firmy - wrocławski JTT oraz krakowskie Comex i Commpol - będą montowały w swoich komputerach procesor PowerPC. Poczynaniom konkurencji przygląda się nowosądecki Optimus. Czytaj więcej »

Zburzenie "Bastylii"

Ubiegły rok nie szczędził firmie Apple prasowych analiz i komentarzy. Przed pojawieniem się wiosną pierwszych PowerMacintoshy, komputerów wyposażonych w procesor PowerPC 601, większość analityków wieściła, że rok 1994 będzie najgorszym rokiem dla firmy spod znaku nadgryzionego jabłka. Czytaj więcej »

Komputery w drodze ...

Przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wygrała firma Dell Computer Poland. Chodzi o 1500 maszyn w różnych konfiguracjach, których dostawa ma być zrealizowana w ciągu czterech tygodni od daty podpisania kontraktu. Czytaj więcej »

Uniwersalny napęd

Panasonic Communications i Systems Co. zaoferują niebawem uniwersalną stację dysków, która przygotowana jest do współpracy zarówno ze standardowymi dyskami CD-ROM, jak i dyskami optycznymi, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii o nazwie PD (Power Disk). Czytaj więcej »

Wiele imion Macintosha

Podczas MacWorld Expo 1995, które odbyły się w San Francisco w dniach 4-7 stycznia, zwiedzający mogli zobaczyć w działaniu pierwsze klony Macintoshy. Czytaj więcej »

Nowa wersja FoxPro

Prawdopodobnie jeszcze w styczniu tego roku będzie wprowadzona na rynek nowa wersja FoxPro Microsofta. Czytaj więcej »

Stac zmienia zainteresowania

Stac Electronics Inc. zamierza rozszerzyć swoją ofertę o oprogramowanie do "komunikacji i obsługi przechowywania danych". Jak stwierdził prezes i dyrektor firmy, Gary Clow, podjęcie tej decyzji zostało wymuszone, a jednocześnie umożliwone przez porozumienie z Microsoftem. Czytaj więcej »

Zmiany w IBM

Louis Gerstner, szef IBM kontynuuje przebudowę koncernu. Ostatnie posunięcie to utworzenie oddzielnych struktur pracujących nad oprogramowaniem i serwerami, oraz specjalnego stanowiska ponad regionalnymi strukturami organizacji dla Neda Lautenbacha, który będzie czuwał nad sprzedażą i dystrybucją. Czytaj więcej »

Polskie platformy z PowerPC?

Motorola Computer Group rozpoczęła sprzedaż komputerów osobistych wykonanych w architekturze RISC z procesorami PowerPC, zgodnych za standardem PowerOpen, zdefiniowanym przez Motorolę, IBM i Apple. Czytaj więcej »

Kłopoty z OS/2 Warp

W czasie, gdy IBM ogłosił, że w okresie dwóch ostatnich miesięcy sprzedano 800 tys. kopii OS/2 Warp, część użytkowników skarży się na problemy jakie napotykają przy instalacji i konfiguracji nowego systemu w środowiskach DOS i Windows. Czytaj więcej »

Nowa linia serwerów firmy Digital

Digital Equipment Corp. poszerza ofertę serwerów budowanych na bazie procesorów firmy Intel i wprowadza na rynek nową linię serwerów o nazwie Prioris HX. Czytaj więcej »

Komputeryzacja rynku pracy i opieki społecznej

Projektowanie ogólnokrajowego systemu komputerowego wspomagającego działalność urzędów pracy oraz ośrodków pomocy społecznej, trwa od 1991 r. Czytaj więcej »

AMD wprowadza szybkie procesory K

Advanced Micro Devices Inc. zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat podjąć produkcję czterech modeli nowego typu szybkich i wydajnych mikroprocesorów. Czytaj więcej »

Windows na Mackintoshu

Na początku stycznia Apple Computer Inc. wprowadził na rynek demonstrowaną w czasie jesiennych targów Comdex kartę DOS dla komputerów PowerMacintosh 6100, umożliwiającą uruchamianie aplikacji DOS/Windows na tych komputerach bez konieczności emulacji. Czytaj więcej »

Rozstanie z Microsoftem

Vobis Microcomputer AG od stycznia 1995 r. zerwał wszystkie kontrakty na dostarczanie sprzetu komputerowego z systemami operacyjnymi Microsof. Czytaj więcej »

Oracle CDE na platformie IBM DB2/400

Firma Oracle Corp. podpisała umowę z IBM, na podstawie której narzędzia Oracle CDE (Cooperative Development Environment) będą przeniesione na platformę IBM DB2/400, dostępną na komputerach serii AS/400. Oracle CDE jest rodziną produktów przeznaczoną do budowy aplikacji klient/serwer i do zarządzania informacją. Czytaj więcej »

Czy można zarobić na PowerPC?

Niektóre polskie firmy przymierzają się do produkcji, czy może raczej montażu, komputerów wyposażonych w procesory PowerPC. Sam fakt pojawienia się na rynku produktów wykorzystujących nowoczesne, jeszcze nie ugruntowane technologie, a mających polską nalepkę byłby dowodem prężności firm podejmujących ryzyko inwestycji w wytwarzanie nowych typów komputerów. Czytaj więcej »

Płacimy za GIF

W rezultacie umowy, jaką Unisys Corp. - właściciel patentu na metodę kompresji Lempel-Ziv-Welch - zawarł w minionym roku z kierownictwem sieci CompuServe, posługiwanie się formatem danych graficznych GIF (Graphic Information Format) wiąże się od 10 stycznia tego roku z koniecznością uiszczenia opłat licencyjnych za każdy element oprogramowania, wykorzystującego GIF. Czytaj więcej »

Windows 95 - narodziny systemu

Zapowiadany już od dawna przez Microsoft Corp. następca systemu operacyjnego Windows 3.x dotrze wreszcie w tym roku do rąk użytkowników. Przechodził on jednak różne koleje losu. Jego nazwa ulegała kilka razy zmianie, nie mówiąc już o tym, że Microsoft ciągle przesuwał datę jego ukazania się na rynku. Czytaj więcej »

Microsoft naprawia błąd w Pentium

Microsoft poinformował, że w końcu stycznia będzie oferował bezpłatnie wszystkim użytkownikom Windows i Windows NT, posługujących się komputerem z Pentium rozwiązanie faktycznie wyłączające jednostkę zmiennoprzecinkową procesora i zastępujące je przez emulację programową. "Łata" programowa jest przeznaczona dla tych użytkowników komputerów, którzy czekają na zamianę... Czytaj więcej »

Ucieczka do przodu

Apple Computer na początku roku wprowadził na rynek nowe, "podrasowane" modele komputerów typu PowerMacintosh zasilanych procesorem PowerPC 601. Nowe modele różnią się od poprzednich zwiększoną szybkością pracy zegara taktującego, co spowodowało przyspieszenie pracy w przypadku linii 6100 (obecnie zegar 66 MHz) o 10%, linii 7100 (zegar 80 MHz) o 21%, a linii 8100 (zegar 100 MHz) o... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Windows 95 a DOS

Wiele ukazujących się w prasie opisów Windows 95 powtarza opinie, że system ten nie jest w żaden sposób powiązany czy zależny od systemu DOS. Nie jest to prawdą. Czytaj więcej »

Wzajemna licytacja

Targi Comdex widziały już niejedno spektakularne wydarzenie. Były świadkiem premier Windows i OS/2. Ostatnią, jesienną edycję targów zdominowała walka systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

My artyści

W ostatnich latach do grona użytkowników komputerów dołączyli plastycy. Z wilu powodów właśnie ta grupa zawodowa stała się ważna również dla informatyków. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Faks marketing

Używanie faksu jako narzędzia biznesu jest wielu osobom dobrze znane. Dzisiaj zamiast sekretarki, która spędza wiele godzin aby wysłać faks do kilkuset klientów, używa się coraz częściej tzw. faks serwerów, pozwalających każdemu wysyłać i odbierać faksy wprost ze swojego komputera w sieci LAN i WAN. Czytaj więcej »

Okolice

Dla kogo komputerowe dyktafony

Możliwość obsługiwania systemu komputerowego za pomocą głosu nie należy już do odległej przyszłości. Większość liczących się na rynku firm produkujących oprogramowanie usilnie pracuje nad coraz lepszymi systemami rozpoznawania głosu. Czytaj więcej »

Zakończenie projektu komputerów piątej generacji.

W grudniu 1994 r. zakończył się oficjalnie jeden z największych i najciekawszych projektów w historii informatyki: projekt budowy komputerów piątej generacji. W odróżnieniu od kolejnych generacji komputerów różniących się jedynie technologią (od generacji zerowej - komputerów na przekaźnikach, do generacji czwartej - komputerów na obwodach wysokiego stopnia scalenia) miał to... Czytaj więcej »

Przyszłość-to iwestowanie w serwis

Rozmowa z Piotrem Smólskim, dyrektorem generalnym Hewlett-Packard Polska Czytaj więcej »

Poczta elektroniczna

Wygoda też jest ważna

Przy wyborze systemu poczty elektronicznej osoba zbyt uświadomiona technicznie, np. ktoś o kwalifikacjach lub podejściu administratora, łatwo może zapomnieć o jednym bardzo istotnym pytaniu: "Czy z tej poczty łatwo będzie korzystać?" Czytaj więcej »

Jak oceniano produkty?

Każdemu systemowi przyznano - w poszczególnych kategoriach - oceny słowne z zakresu od niedostatecznej do celującej. Punkty uzyskano mnożąc wagę związaną z każdą kategorią przez liczbę odpowiadającą słownej ocenie przyznanej w tej kategorii. W tabeli wyników podano skróty ocen słownych a obok nich, w nawiasach - punkty (po przemnożeniu przez wagę). Czytaj więcej »

Poczta elektroniczna - oceny szybkości

Poczta elektroniczna działa szybko, ale przesyłki nie wędrują z szybkością światła. Testy szybkości przeprowadzone przez tygodnik Infoworld pokazują pewne interesujące różnice w realizacji codziennych zadań w różnych systemach pocztowych. Czytaj więcej »

Problemy z pocztą

Szukasz czegoś na rynku poczty elektronicznej? Oszczędzisz sobie sporo bólu, odkładając decyzję do następnego roku - napisał pod koniec października '94 komentator amerykańskiego Computerworlda. Na czym oparł swą prognozę? Czytaj więcej »

Jak testowano pocztę

Ewolucja współczesnych pakietów poczty elektronicznej podąża za zmianami w wykorzystaniu tych systemów przez użytkowników i administratorów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bajki z morałem

Czy dziecinna bajka może być pouczająca dla informatyka? Jak pokazują to podane niżej przykłady, może - pod warunkiem dodania jej aktualnego morału. Czytaj więcej »

'Drobne" błędy

Głośna ostatnio "afera Pentium" została już opisana na niemal wszelkie możliwe sposoby. Przy okazji podano wiele innych przykładów omylności systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Ludzie bezdomni

Na początku pierwszym osadnikom wieści przynosił posłaniec, potem już w dziewiętnastym wieku o napadzie na bank szeryf informował innych przedstawicieli prawa za pomocą telegrafu. Sieć telefoniczną udało się Amerykanom rozwinąć na dużą skalę przed Drugą Wojną Światową, natomiast od początku lat 70. rozwijają konsekwentnie sieci komputerowe. Czy byłoby to możliwe, gdyby nie... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

SOLVE: Access 3.1

Sterling Software wprowadził na rynek najnowszą wersję SOLVE:Access 3.1 - produktu służącego do zapewniania bezpieczeństwa sieci i zarządzania sesjami. Czytaj więcej »

Sieci na miarę XXI wieku

Producenci oprogramowania zarządzającego siecią usilnie pracują nad platformami zdolnymi obsłużyć więcej niż 50 tys. węzłów. "Ale po co? - głowią się praktycy - skoro jedynie kilku użytkowników operuje na tak dużą skalę". Czytaj więcej »

Mieć czy nie mieć... Unixa?

Producenci samochodów dawno już zauważyli zjawisko metamorfozy klientów. Najpierw - poszukujesz czegoś taniego. Czegoś, co zawiezie cię do szkoły i z powrotem. Szkolne parkingi pełne są gruchotów wymagających częstej dłubaniny. Z wiekiem, pracą i rodziną zmieniają się twoje priorytety. Wybierasz samochody bardziej bezpieczne, niezawodne, duże i wygodne. Być może zdecydujesz... Czytaj więcej »

Specyfikacja Versit dla integracji komputera z telefonem

Apple, AT&T, IBM i Siemens Rolm Communications udostępniły specyfikację standardu integracji komputera z telefonem, o nazwie Versit, umożliwiającego komunikację platform różnych producentów w zakresie przesyłania danych tekstowych, dźwięku, obrazów oraz wideo. IBM i Siemens zapowiadają, że urządzenia oparte na Versit znajdą się w sprzedaży w I poł. 1995 r. Czytaj więcej »

Zastosowania

Skomputeryzowana firma komputerowa

Tytułowa komputeryzacja dotyczy sklepu-salonu firmy Optimus sp. z o.o. znajdującego się w Warszawie przy ul. Kasprzaka. Został tam wdrożony przez warszawską firmę Soft-Lab zintegrowany system zarządzający, który obsługuje równocześnie sprzedaż, produkcję, obsługę gwarancyjną, kadry i płace oraz księgowość wraz z rozrachunkami, drukowaniem przelewów, naliczaniem odsetek,... Czytaj więcej »

BrainMaker

BrainMaker, produkt California Scientific Software jest programem działającym na zasadzie sieci neuronowej. Oznacza to, że wspomaga podejmowanie decyzji użytkownika "ucząc się" na jego błędach i własnych. W USA sprzedano ponad 16 tys. jego egzemplarzy. Pakiet dostarczany jest w wersji "głupiej". Wszystkich umiejętności musi nauczyć go użytkownik. "Uczenie" sieci neuronowej odbywa... Czytaj więcej »

Co niesie nowa ustawa o rachunkowości

W Raporcie Specjalnym Nr 7/94 Computerworldu (listopad 1994), poświęconym Systemom Finasowo-Księgowym, omówiono m.in. prawne aspekty prowadzenia rachunkowości za pomocą systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Programy Abaqus

Pod koniec listopada ub.r. w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym firma Budsoft zorganizowała I Spotkanie Użytkowników Programów Abaqus w Polsce. Czytaj więcej »

Pakiety FK - uzupełnienie Raportu Specjalnego

Zaprezentowane w umieszczonym obok zestawieniu dane użytkowo-techniczne produktów F-K w większości przypadków dotyczą takiej sytuacji, kiedy twórcy czy dystrybutorzy oprogramowania F-K nadesłali odpowiedzi na nasze ankiety zbyt późno aby można było zamieścić je w Raporcie. W jednym przypadku (chodzi tu o produkt CSBI) ze względu na pewne nieścisłości jakie podaliśmy w opisie... Czytaj więcej »

Listy

Jeszcze o BBs Maloka

Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji, jaka rozpętała się na łamach Computerworld po artykule Danieli Baszkiewicz-Scott na temat BBS Maloka (CW 38). Czytaj więcej »

Pochopne wnioski

Panie Redaktorze, na Pańskie ręce kieruję odpowiedź na list Pana Artura Kufla - "O systemach FK" opublikowany w "Punktach widzenia", CW nr 47 z 19 grudnia 1994 r. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...