powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 02-1995, 9 stycznia 1995
02-1995 Computerworld nr 02-1995
Inwestować w badania?

Badania i rozwój - miara sukcesu

Laboratoria badawcze wielu firm komputerowych przypominają "gniazda", w których latami czekają na "wyklucie" nowe technologie. Każdą "z nich czeka inny okres wysiadywania" nim ujrzy światło dzienne. A nawet wtedy, niektóre z nich spotyka los nie chcianego dziecka. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Power Mac 601 - szansa Apple'a

Komputer Power Mac jest odpowiedzią Apple'a na ostatnią serię sukcesów Microsoft Corp./Intel Corp. "W oczach całego świata, Mac przestał mieć przewagę nad komputerami PC jeśli chodzi o użytkowość, Windows wypełniły lukę" - takie opinie można było wyczytać na łamach prasy amerykańskiej. Czytaj więcej »

WorkGroup - nowe narzędzie do pracy w grupach

IBM zamierza udostępnić użytkownikom nowe środowisko przetwarzania danych do pracy grupowej, w ramach którego znajdzie się ok. 20 już eksploatowanych oraz całkiem nowych programów użytkowych. Czytaj więcej »

Grunt to unifikacja

Poruszenie na naszych łamach tematu urządzeń wspomagających tzw. sprzedaż obwoźną (VATMAN, Cw 44 z 28 listopada 1994 r.) było przysłowiowym kijem wetkniętym w mrowisko. Okazuje się że systemy takie znane są w świecie już od blisko 25 lat, a na naszym rynku ich konkurencyjne rozwiązania oferuje dziś kilka dużych firm komputerowych. Czytaj więcej »

Monitorowanie środowiska

American Power Conversion (APC) wprowadziła do sprzedaży Measure-UPS, urządzenie do pomiaru oraz monitorowania za pomocą oprogramowania PowerChute Plus, temperatury oraz wilgotności otoczenia - podstawowych parametrów środowiska. Urządzenie wyposażone jest również w cztery dodatkowe złącza, do których można dołączyć zewnętrzne czujniki dymu, wody itp. Czytaj więcej »

Nowy CD-ROM Toshiby

Toshiba Europa GmbH wprowadziła na rynek nowy model napędu CD-ROM SCSI o poczwórnej prędkości - XM-5201B. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Specjaliści informatycy o sobie

Ankieta przeprowadzona przez tygodnik "Computerworld" w USA prezentuje opinie, o najbardziej cenionych stanowiskach w dziedzinie systemów informacyjnych, wyrażane przez najbardziej zainteresowanych. Wynika z niej, że większość respondentów lubi swe aktualne zajęcie, ale najwyżej ceni sobie stanowiska kierownicze. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nowa technologia formatowania dysków

Firma IBM opracowała nową technologię formatowania dysków twardych, która zwiększa niezawodność i efektywność pracy napędu oraz pozwala zapisać na dysku o ok. 15 proc. więcej danych. Czytaj więcej »

Okolice

Komputer i ja

Jestem osobą, która z komputerem zetknęła się późno - mówi prof. Ewa Łętowska, wybitny prawnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich, miłośniczka i popularyzatorka muzyki (i jak za chwilę się przekonamy, także ambitny zwolennik komputerów). Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dezinformation highway

Modna ostatnio infostrada (information highway) ma zapewnić dostęp do informacji każdemu, w każdej chwili i w każdym miejscu. Wydaje mi się, że pojawiło się przy tej okazji pewne pomieszanie pojęć. Jesteśmy w stanie produkować ogromne ilości faktów i danych. Jesteśmy nimi zresztą zasypywani codziennie. Czytaj więcej »

O anonimowości i prywatności uwag kilka

W dowcipie z "New Yorkera" dwa psy siedzą przy PC-cie. Jeden mówi do drugiego, Najlepsza rzecz w Internecie to to, że nie wiedzą, że jesteś psem. Czytaj więcej »

Arogancja w informatyce

Drodzy Czytelnicy, te dwa tysiąclecia chrześcjaństwa w Polsce, o których błędnie, rzecz jasna, napisałem w komentarzu na temat certyfikatów musiały drążyć moją podświadomość od dawna. Stąd tak fatalne przejęzyczenie. Mam nadzieję, że nie odeślecie mnie Państwo do szkoły. Myślę jednak, że wielu z nas przydałby się jeszcze bagaż kolejnego tysiąclecia dla nauki... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Przewodnik po modemach

Tak się dziwnie składa, że kiedy ktoś decyduje się na kupno nowego modemu, standardy zmieniają się, ceny spadają, a za to pojawia się wiele nowych funkcji. Kiedy zaś ktoś próbuje trzymać się jednego markowego modelu, szybko okazuje się, że traci w ten sposób którąś z nowych funkcji oferowanych przez konkurenta. Czytaj więcej »

Alcatel w Poznaniu

W poznańskiej fabryce Alcatel TELETRA produkowane są nowoczesne cyfrowe centrale telefoniczne systemu Alcatel 1000 S12. Czytaj więcej »

Chochliki często odwiedzają NASDAQ

Ogromna seria komputerowych problemów, pojawiła się ostatnio jak plaga na amerykańskiej giełdzie NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quatations System - automatyczny system notowań Narodowego Związku Maklerów Papierów Wartościowych). Czytaj więcej »

Norton Utilities dla sieci

Narzędzia administratora mogą monitorować dyski twarde z centralnego punktu sieci Czytaj więcej »

Wydarzenia

Informatyka bliżej granic

Warszawa (CW PL). Komisja przetargowa Głównego Urzędu Ceł zdecydowała, że kontrakt na komputeryzację służb celnych będzie negocjowany jedynie z firmą niemiecką Computer Gesellschaft Konstanz (CGK), która jest własnością Siemens-Nixdorf. Czytaj więcej »

Inwestować w badania

Wydatki na badania są w świecie ogromne, ponieważ od nich zależy 'być albo nie być' firmy. Czytaj więcej »

Access po polsku

Polski oddział Microsoft zaprezentował już 15 z kolei, spolonizowany produkt. Nowy system Microsoftu - MS Access wersja 2.0 PL jest systemem służącym do zarządzania bazami danych dla komputerów PC w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Projekt konstytucji a komputery

Podkomisja Praw i Obowiązków Obywateli Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego przyjęła dnia 9 grudnia 1994 r. projekt fragmentu przyszłej konstytucji RP zawierający ustalenia w zakresie poufności danych osobistych. Czytaj więcej »

Procesor M1 pod znakiem zapytania

Cyrix Corp. ujawnił, że termin rozpoczęcia masowej produkcji M1 - procesora klasy Pentium oraz wysoko wydajnych układów 486DX2 80 MHz ulegnie opóźnieniu. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, zapowiadany na I kw. br. M1 ma się pojawić na rynku dopiero w połowie roku 1995. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Gazety Wyborczej

Zakład Informatyzacji Przedsiębiorstw, działający w ramach firmy TCH Systems, zajmie się komputeryzacją systemu zarządzania "Gazety Wyborczej" w skali całej Polski. Czytaj więcej »

Softbank jeszcze bliżej ICL i Oracla

Warszawa (CW PL). Od 1 stycznia 1995 r. Softbank S.A., dotychczasowy dostawca usług i oprogramowania dla banków, będzie zajmował się sprzedażą sprzętu ICL dla sektora finansowego. Czytaj więcej »

Corel Flow

Corel Corp. wprowadziła na rynek nowy produkt - Corel FLOW, który służy do tworzenia dowolnych dokumentów opartych na diagramach, schematach, czy jakichkolwiek innych zależnościach hierarchicznych. Pakiet może być wykorzystany do projektowania schematów organizacyjnych, tworzenia planów rozmieszczenia powierzchniowego czy rysunków technicznych. Czytaj więcej »

System 8 opóźniony

Apple Computer Corp. przesunął na połowę 1996 r. termin wprowadzenia na rynek systemu operacyjnego nowej generacji Copland (System 8). Czytaj więcej »

"Pentium" na Pentium

Polscy nabywcy komputerów z wadliwym procesorem Pentium będą mogli wymieniać go na terenie kraju. Dotychczas sprzedano w Polsce ponad 10 tys. takich komputerów. Czytaj więcej »

Fiskars przejął NSSI

Fiskars z końcem 1994 r. przejął firmę Network Security Systems Inc. znanego producenta oprogramowania, nadzorującego pracę zasilaczy awaryjnych dla sieci komputerowych i stacji roboczych. Czytaj więcej »

NextBase wykupione przez Microsoft

Microsoft Corporation przejął aktywa NextBase Ltd., brytyjskiej firmy software'owej znanej z produkcji map i informatorów podróżnych. Dwa z produktów NextBase znajdują się na pierwszych pozycjach list rankingowych w swojej kategorii - Automap w USA i AutoRoute w Europie. Czytaj więcej »

Seminaria CPI na Komputer Expo '95

Centrum Promocji Informatyki organizuje podczas Komputer Expo '95 cykl seminariów dostosowanych do układu dni branżowych targów. Seminaria te sponsorowane są przez różne firmy i wstęp na nie jest nieodpłatny - wystarczy telefoniczne lub faksowe zgłoszenie uczestnictwa: Centrum Promocji Informatyki, 00-503 Warszawa, ul. Żurawia 4a, tel. 621 76 26, 693 59 46, fax 693 59 49. Wszystkie... Czytaj więcej »

Zastosowania

Jak można skopiować mapę?

Sprzęt komputerowy powszechnego użytku niestety, nie zawsze przystaje do potrzeb mniej lub bardziej egzotycznych dziedzin. Niektóre firmy zajmujące się Systemami Informacji Terenowej (SIT - GIS), zwracają swoją ofertę także w stronę zastosowań, w których trzeba wykonywać sprawnie i szybko kopie kolorowych, wielkoformatowych dokumentów, takich jak mapy, dysponując jednocześnie... Czytaj więcej »

PDM 9000

Jednym z ważniejszych problemów, ciągle jeszcze niezbyt docenianych w wielu przedsiębiorstwach, jest zarządzanie przepływem informacji o produkcie. Czytaj więcej »

Listy

Więcej o funkcjach kas fiskalnych!

W związku z opublikowaniem "Raportu specjalnego - kasy fiskalne" chciałbym przekazać Państwu kilka swoich uwag. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...