powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 01-1995, 2 stycznia 1995
01-1995 Computerworld nr 01-1995
Komputer na biurku

Drukarka NEC Silentwriter SuperScript 660

Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i bardziej niezawodnych urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas o atrakcyjności swojej oferty. Jednym z wytwórców, który od lat stara się trzymać tych zasad, jest NEC - firma tradycyjnie już szturmująca nasze serca spokojnym, acz przemyślanym... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Multimedia to też nowe miejsca pracy

Jak dotychczas większość z nas korzysta głównie z przekazu informacji w formie tekstowej. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni i nie bardzo jeszcze potrafimy korzystać z nowych form przekazu. Czytaj więcej »

Jak uczyć młodzież informatyki?

Zarówno na IX Konferencji "Informatyka w szkole" w 1993 r., jak i jubileuszowej X w 1944 r., które odbyły się w Toruniu, referaty i wystąpienia odnosiły się do informatyki jako przedmiotu nauczania -głównie w szkołach średnich. Wszystkie przedstawione tam tezy można jednak sprowadzić do dwóch głównych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kulisy połączenia Powersoft z Sybase

Zapowiedziana fuzja Sybase Inc. i Powersoft Corp. zaskoczyła środowisko producentów oprogramowania. Obie firmy twierdzą, że połączenie drugiego co do obrotów producenta serwerowych baz danych z liderem w dziedzinie narzędzi pracujących w środowisku Windows ma głęboki sens. Czytaj więcej »

Okolice

Czy telefony komórkowe są bezpieczne dla zdrowia?

W ciągu ostatnich kilku lat opinię publiczną w USA alarmują doniesienia prasowe o procesach sądowych wytoczonych przez użytkowników telefonów komórkowych. Pewien Amerykanin z Florydy pozwał producenta telefonów NEC twierdząc, że używanie telefonu komórkowego przez jego żonę było przyczyną wystąpienia u niej raka mózgu. Podobny pozew, w stosunku do Motoroli Inc., wniósł... Czytaj więcej »

Zachodni wiatr kapitału i technologii

V coroczne East-West High-Tech Forum, które odbyło się w Bratysławie 5 października ub. r., zgromadziło 200 reprezentantów wszystkich sektorów przemysłu informatycznego z Europy Środkowej i Wschodniej. Byli więc sprzedawcy detaliczni, dystrybutorzy, specjaliści do spraw integracji systemów oraz programiści. Celem forum było ułatwienie firmom informatycznym, działającym na tym... Czytaj więcej »

Prognozy '95

W świecie procesorów

Największe nadzieje w dziedzinie komputerów osobistych, chyba należy wiązać z opracowaniem nowej, elastycznej platformy sprzętowej, zawierającej procesory PowerPC, (umożliwiającej wykorzystywanie istniejących już standardów magistral danych i sprzętu peryferyjnego). Ułatwi to z pewnością producentom komputerów zachowanie zgodności przy dość dowolnym wykorzystywaniu... Czytaj więcej »

Rynek informatyczny oczami szefów firm komputerowych

Przełom roku jest dobrym momentem do dokonywania wszelkiego rodzaju podsumowań, statystyk i ocen. Mając to na uwadze redakcja CW postanowiła dowiedzieć się, jak oceniają działalność swoich firm prezesi największych firm komputerowych obecnych na naszym rynku. Postawione pytania brzmiały następująco: Czytaj więcej »

Rok 1995, dobry rok?

Czego mogą się spodziewać potencjalni nabywcy lub aktualni użytkownicy komputerów osobistych w roku 1995. Na pewno wielokrotnie zostaną zaskoczeni "sensacyjnymi" doniesieniami o nowych produktach i rewelacyjnych obniżkach cen, które przyciągać będą uwagę potencjalnych klientów i zmuszać konkurencję do podobnych kroków. Czytaj więcej »

Windows 95 i Microsoft Office przebojem roku

Microsoft można lubić lub nie. Można zachwycać się jego znakomitymi programami użytkowymi lub krytykować jego politykę w zakresie rozwoju systemów operacyjnych; nie ulega jednak wątpliwości, że Microsoft pozostanie największą firmą dyktującą standardy oprogramowania co najmniej przez najbliższe 10 lat. W 1995 r. zaś wprowadzi na rynek (prawdopodobnie w kwietniu) nowy system... Czytaj więcej »

Jaki będzie rynek zastosowań technik informatycznych

Lektura wszelkich prognoz rozwoju informatyki publikowanych w dalszej lub bliższej przeszłości skutecznie zniechęca do ferowania wyroków o tym, co będzie za rok, dwa lata i więcej. Z drugiej strony wiedza ta jest niezbędna do planowania rozwoju zarówno poszczególnych sektorów życia publicznego, jak i rozwoju całego kraju. Zaryzykujmy więc... Czytaj więcej »

Witaj Jutrzenko swobody?

Zaczynający się rok 1995 może się stać dla telekomunikacji czasem przełomu. Czytaj więcej »

Co nowego?

Zeszły rok był wyjątkowo owocny w nowości w zakresie systemów zarządzania bazami danych dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Rok litości dla programistów.

Na początku roku chęć odgadywania przyszłości - której uległa również redakcja Computerworlda - nie jest czymś specjalnie oryginalnym. Koło PTI w Szczecinie zatroszczyło się o przyszłość jeszcze na początku czerwca. W Świnoujściu, na seminarium poświęconym narzędziom CASE i językom 4GL zorganizowało ono dyskusję pod hasłem "Programista 2000", której uczestnicy... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak zapewnić wszystkim ochronę prywatności?

Możliwość używania komputerów do osobistych celów wiąże się z poczuciem odpowiedzialności. Czytaj więcej »

Dlaczego w erze komputerów mamy wciąż tak mało czasu?

Powinniśmy skoncentrować się na działaniach oszczędzających czas i energię, a nie marnotrawić ich. Czytaj więcej »

Na własnych błędach

"Mądry Polak po szkodzie", "Uczyć się na własnych błędach" - tak w potocznym rozumieniu działają nasze instytucje i organizacje. Czy nie lepiej byłoby, aby firmy, urzędnicy i osoby odpowiedzialne za wydawanie naszych (podatników) pieniędzy działały raczej niezgodnie z tymi powiedzeniami? Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Zdalne zarządzanie sieciami komputerowymi

Rozbudowa sieci komputerowych jest nieunikniona wszędzie tam, gdzie szybki i niezawodny dostęp do informacji decyduje o konkurencyjności firmy w oczach jej klientów. Dlatego też coraz więcej firm realizuje lub przymierza się do łączenia swych odległych oddziałów regionalnych z centralą, tworząc rozległe sieci komputerowe (WAN). Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowa wersja AutoCAD-a

Po 2 latach prac rozwojowych, firma Autodesk Inc.- największy na świecie producent oprogramowania przeznaczonego do wspomagania prac projektowych i animacji, wprowadziła na rynek najnowszą, 13 wersję systemu AutoCAD. Czytaj więcej »

PRO/MIS w moskiewskich bankach

Zlokalizowaną wersję Zintegrowanego Systemu Zarządzania - PRO/MIS, autorstwa firmy Computer Systems for Business International S.A., zakupiły dwa moskiewskie banki: Russo Bank i Inkara Bank. Czytaj więcej »

Obywatel pod lupą

Podkomisja Praw i Obowiazków Obywateli Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego przyjęła w grudniu projekt fragmentu przyszłej konstytucji RP zawierający ustalenia dotyczące tak ważnych zagadnień jak poufność danych osobistych. Czytaj więcej »

Panasonic i multimedia

Prezentacja najnowszych notebooków Panasonica została zorganizowana przez firmę Via Computer Poland w warszawskim hotelu Mercure. Czytaj więcej »

Seminarium w Legionowie

Szkoła Komputerowa Multitrade organizuje w styczniu kolejne seminarium w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. To dwudniowe seminarium odbędzie się w terminie 10-11 stycznia br. Czytaj więcej »

Cyfronex - transakcja roku

Cyfronex S.C. w grudniu 1994 r. zrealizował, przy współudziale brytyjskiej firmy Africagraph, kontrakt o wartości 972 mln zł. Czytaj więcej »

Kursy

Styczniowe i lutowe kursy ALTKOM Czytaj więcej »

Telekomunikacja testuje programy Microsofta

Microsoft zgłosił w listopadzie 1994 r. chęć nawiązania współpracy z największymi firmami telekomunikacyjnymi. Ma ona polegać na tym, że Microsoft będzie przekazywał im robocze wersje rozwiązań z dziedziny technologii szerokopasmowej. Czytaj więcej »

Informatyka Gospodarcza - szansa na rynku pracy

W Szkole Głównej Handlowej w grudniu odbyło się seminarium, na którym zaproszeni goście omawiali różne aspekty rynku pracy specjalistów technik komputerowych. Czytaj więcej »

Borland rezygnuje z DOS

Prace nad rozwojem wersji dBase dla DOS i Unix oraz Paradox dla DOS zostały wstrzymane. Przedstawiciele Borlanda oświadczyli, że użytkownicy baz danych pracujących pod systemem DOS mogą liczyć na bezwarunkowe wsparcie, ale firma zamierza skoncentrować się na rozwoju nowych wersji dla systemu Windows 95. Czytaj więcej »

Herbold nowym członkiem Biura Prezesa Microsoftu

Robert J. Herbold od 14 listopada jest nowym członkiem Biura Prezesa Microsoftu odpowiedzialnym za międzynarodowe interesy firmy m.in.: w dziedzinie finansów, produkcji, dystrybucji, logistyki, technologii informacji, kadr, nieruchomości a także prasy. Czytaj więcej »

CSBI S.A. gotowa do denominacji

Do denominacji przygotowana jest firma Computer Systems for Business International S.A., która w tym celu odpowiednio przystosowała swoje systemy. Czytaj więcej »

Nadchodzi Windows'95

Konferencja poświęcona właściwościom najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows'95 odbyła się 20 grudnia ub.r. w warszawskim hotelu Bristol. Czytaj więcej »

Czy bezproblemowo?

Denominacja, która weszła w życie od 1 stycznia 1995 r. zmusi nas wszystkich do nauczenia się szybkiego, bezbłędnego dzielenia przez 10 000. Czytaj więcej »

Firmy informują

Firma Gulipin Computers podpisała umowę OEM (Original Equipment Manufacturer) z Microsoft Corporation. W myśl tej umowy wszystkie produkowane w kraju komputery Gulipin w wersji standardowej będą posiadały pakiety oprogramowania firmy Microsoft: DOS 6.22 oraz Windows for Workgroups 3.11. Czytaj więcej »

Intel ogłosił nowe zasady wymiany Pentium

Wadliwe procesory Pentium będą wymieniane na żądanie użytkowników. Koszty tej operacji mają obciążyć dochody IV kw. 1995 r. Czytaj więcej »

Windows 95 coraz bliżej Windows 96

Data wprowadzenia do sprzedaży systemu Windows 95 została ponownie przesunięta, tym razem na sierpień. Czytaj więcej »

Koma dla energetyki

Seminarium poświęcone nowoczesnym technikom informatycznym w energetyce zorganizowała katowicka firma Koma S.A. Poświęcono je prezentacji specjalistycznego oprogramowania opracowanego z myślą o potrzebach rejonu energetycznego. Takim rozwiązaniem jest system SDR stworzony przez zespół informatyków firmy Koma przy współudziale specjalistów z energetyki. SDR działa już w 32 rejonach... Czytaj więcej »

Zastosowania

Nowa wieża Babel

Wydzieloną częścią konferencji "Systemy Informacji Przestrzennej", która odbyła się w listopadzie ub. r. w Legionowie, był cykl prezentacji kilkunastu systemów tworzonych obecnie na terenie niemal całego kraju. Przedstawiano tam rozwiązania znacznie różniące się między sobą. Jeden z uczestników konferencji nazwał powstającą w kraju sytuację - "nową wieżą Babel". Oferujemy... Czytaj więcej »

Listy

Sieci komputerowe a modernizacja. Projekt badawczy

Rozległe sieci komputerowe, takie jak globalne sieci Internet czy EARN, zyskują status jednej z osobliwości polskiej kultury technicznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...