powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 43-2002, 25 listopada 2002
43-2002 Computerworld nr 43-2002
Prezentacje firmowe

System Epicor ERP z certyfikatem TEC

epicorPrzeczytaj (po angielsku) pełny raport Technology Evaluation Centers z certyfikacji systemu Epicor ERP i poznaj niezależną opinię jednej z najbardziej uznanych firm zajmujących się doradztwem przy wyborze systemów biznesowych. Dowiedz się jak Epicor ERP wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Comdex 2002

Wizje architekta

Kilkanaście tysięcy osób wysłuchało wystąpienia Billa Gatesa otwierającego tegoroczną wystawę Comdex. Główny architekt ds. oprogramowania Microsoftu zaprezentował OneNote - nową aplikację opracowaną przez zespół odpowiedzialny za pakiet Office. Czytaj więcej »

Cyfrowy styl życia

Comdex 2002 zdominowały technologie bezprzewodowe i urządzenia przenośne. Jednak wydarzeniem, skupiającym najwięcej uwagi, były prezentacje Tablet PC, których producenci licznie zjawili się w Las Vegas. Czytaj więcej »

Nowe handheldy

Hewlett-Packard zaprezentował nowy model komputera kieszonkowego - iPaq Pocket PC h5400. Czytaj więcej »

Wiadomości

Władza i obowiązki

Dyskusja o systemie CEPiK ujawnia spór w rządzie o kompetencje ministra ds. informatyzacji. Czytaj więcej »

Narodowy Fundusz i już

Mimo iż od daty rozpoczęcia działalności Narodowego Funduszu Zdrowia dzieli nas niespełna 6 tygodni, wciąż niewiele wiadomo o jego ostatecznym kształcie oraz o tym, jak będzie wyglądać jego informatyzacja. Czytaj więcej »

Skoncentrowani na produkcji

Z Laurensem van der Tang, prezesem Baan Company, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Gwarancja bezpieczeństwa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu wykorzystuje system cyfrowej łączności radiowej w standardzie TETRA. Czytaj więcej »

Informatyczna lista płac część 3

Zamieszczamy trzecią część listy płac informatyków i szefów firm informatycznych z zarobkami od 7000 do 100 000 zł brutto. Pełne zestawienie płac informatyków w poszczególnych rejonach kraju z uwzględnieniem branż i stanowisk opublikujemy już za tydzień w nr. 44 CW. Czytaj więcej »

Pierwsza 10.

Od 10 lat Microsoft jest obecny w Polsce. Od roku - w dziesiątce największych firm IT działających na rynku polskim. Od ponad dwóch lat firmą zarządza Tomasz Bochenek. Czytaj więcej »

Powstanie Polska Biblioteka Internetowa

Założycielami Fundacji Polskiej Biblioteki Internetowej mają być Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński. Czytaj więcej »

Lista największych superkomputerów

Po raz dwudziesty opublikowano listę TOP500 - 500 największych superkomputerów na świecie. Jak można się było spodziewać, większość z nich działa w USA. Czytaj więcej »

Debiut giełdowy Emaxu

Emax, poznański integrator systemów informatycznych, zade-biutował na warszawskiej giełdzie. Akcje firmy wyceniono na 46 zł. Oferta była skierowana wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych - funduszy inwestycyjnych i otwartych funduszy emerytalnych. Czytaj więcej »

Technologie

Wina baz i projektantów

Z Lubomirem Stojkiem, inżynierem w polskim biurze firmy Mercury Interactive, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Tłumacz dialogów

Software Translator ułatwia lokalizowanie aplikacji bez ingerowania w kod źródłowy. Czytaj więcej »

Duża, mała baza danych

Pervasive Software stara się zainteresować nową technologią użytkowników baz Btrieve. Czytaj więcej »

Przez Office do systemów ERP

Great Plains Software Polska przygotowuje się do wprowadzenia nowych wersji systemów Dynamics i eEnterprise 7.0. Obecnie trwają prace lokalizacyjne, w styczniu 2003 r. rozpoczną się testy beta, a od marca 2003 r. powinna rozpocząć się sprzedaż. Czytaj więcej »

Pomysły na wydajność

Pomimo starań dostawców sprzętu i oprogramowania, problem wydajności rozwiązań informatycznych wciąż pozostaje aktualny. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Projekt wirtualny

Coraz krótsze terminy i coraz trudniej dostępne zasoby, rosnące znaczenie specjalistycznej wiedzy, a także elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmiennych realiów czy elektroniczne źródła informacji i komunikacja poprzez sieci - oto cechy charakterystyczne współczesnego środowiska gospodarczego. W takich warunkach optymalnym modelem działania organizacji wydają się... Czytaj więcej »

Konteksty

Wizualizacja w podświadomości

Z prof. Paulem Lewickim, prezesem firmy StatSoft Inc., rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Dwie ewolucje

Złożoność budowy narzędzi informatycznych posunęła się bardzo daleko, aż do granicy nierozumienia. Metody i narzędzia informatyczne są już na tyle doskonałe, że wykazują nawet zdolność samoprogramowania. Ewolucyjne programowanie staje się wsparciem dla starego mitu o Golemie. W efekcie pojawiają się wizje ewolucji techniki, która miałaby wyprzedzić ewolucję wszechświata i... Czytaj więcej »

Szczelina czy przepaść

Twórcy na ogół nie zadają sobie trudu koniecznego do zrozumienia przyszłych użytkowników. Ci zaś nie potrafią tym pierwszym przekazać swych oczekiwań. W przypadku komputerów czy, ściślej mówiąc, systemów informatycznych, te problemy występują ze szczególną ostrością. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bank online

Nie, nie zamierzam tu czepiać się banków, co w przypadku bycia pracownikiem jednego z nich zawsze może wydawać się podejrzane. Nie zamierzam, chociaż mógłbym temu jednemu wytknąć nowy serwis internetowy, który odmawia działania, jeżeli nie stosuje się przeglądarki w wersji o dwie generacje wstecz (a poprzedni, szczęśliwie nadal dostępny, działa nawet z najnowszą!). Czytaj więcej »

Tanie zamykanie

Rok temu opisałem perypetie zakładania rachunku bankowego przez Internet i z dostępem do niego, patrz felieton eBanking ala Polacca http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/292.html . Myślę, że winien jestem Czytelnikom raport podsumowujący, wybiegający poza krótką informację o tym,... Czytaj więcej »

Co piszczy na forum

Sprawa jest stara, ale w Polsce pewnie nie wszyscy o niej słyszeli: nowojorski Nowy Dziennik, najbardziej znane pismo Polonii amerykańskiej, ogłosił następującą decyzję: ''Zaniechaliśmy umieszczania w ramach naszego forum listy dyskusyjnej. Uczyniliśmy tak, aby dokładniej określić ramy i charakter strony internetowej Nowego Dziennika. Wypowiedzi dyskutantów przerodziły się bowiem... Czytaj więcej »

Pstryk i już

Nie wiem, jak u Państwa, ale ja w pracy jestem wręcz otoczony komputerami. Nie, żebym uwielbiał aż tak przesadnie ich towarzystwo, ale z konieczności. Na przykład w jednym pomieszczeniu mam cztery serwery - dwa z Windowsem, jeden z Novellem i jeden z Linuxem. Jeśli cztery maszyny, to należałoby spodziewać się identycznej liczby monitorów, klawiatur i myszek. Ale nie - jest po jednym... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Systemy wspomagające sprzedaż i obsługę klienta

Czytaj więcej »

Wielka wojna o małego klienta

Największym wyzwaniem dla producentów oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw w najbliższych latach będzie zmiana modelu biznesu na usługowy oraz stawienie czoła konkurencji ze strony potentatów, m.in. Microsoftu i SAP. Czytaj więcej »

Pomocnik handlowca

Aplikacje wspierające pracę działu handlowego i marketingu w małej i średniej firmie powinny oferować trochę więcej niż proste programy do zarządzania danymi teleadresowymi i mniej niż kosztujące miliony rozbudowane systemy CRM. Czytaj więcej »

Uniwersalne systemy do zarządzania przedsiębiorstwem

Czytaj więcej »

Gniazdko dla każdego

Na pierwszy rzut oka nowo instalowana sieć kablowa powinna być droższa od bezprzewodowej. Z dokładnej analizy kosztów wynika jednak, że technologia kablowa wcale nie jest skazana na porażkę w konfrontacji z WLAN. Czytaj więcej »

Z kablami czy bez?

Średniej wielkości firma (ok. 150 pracowników) zmienia siedzibę. Nowe biuro ma powierzchnię ok. 1700 m<sup>2</sup>. Informatycy stają przed dylematem: czy budować od nowa kablową infrastrukturę sieci czy też pójść z duchem czasu i postawić na technologie bezprzewodowe. Czytaj więcej »

Zawsze w zasięgu

Trudność w projektowaniu infrastruktury bezprzewodowej dla średniej firmy polega na oszacowaniu zapotrzebowania na przepustowość WLAN. Wiadomo tylko że zasięgiem sieci musi być objęte całe biuro. Czytaj więcej »

Druk w grupie roboczej

Nowości wśród drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Systemy wspomagające pracę różnych działów przedsiębiorstwa

Czytaj więcej »

Cienkie czarne linie

Handel i dystrybucja to sektory najczęściej kojarzące się z systemami kodów kreskowych. Tymczasem systemy te sprawdzają się w setkach innych zastosowań - od inwentaryzacji majątku po identyfikację podatników. Czytaj więcej »

Wybór LCD do biura

Lepsze parametry monitora LCD nie zawsze gwarantują wyższy komfort pracy biurowej. Za to na pewno oznaczają wyższą cenę. Czytaj więcej »

Wracają dobre czasy?

Po gwałtownym spadku cen w ub.r., płaskie LCD stały się poważną konkurencją dla monitorów kineskopowych CRT. W pierwszej połowie 2002 r. ekspansja LCD uległa zahamowaniu. Czytaj więcej »

Ewolucja czy rewolucja

Planując zakup PC dla firmy, klient ma do wyboru sprzęt firm zachodnich i dużych krajowych producentów lub tzw. składaki. W przypadku notebooków na rynku można znaleźć wiele modeli produkowanych na Tajwanie, ale oferowanych pod marką lokalnych dystrybutorów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...