powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 42-2002, 18 listopada 2002
42-2002 Computerworld nr 42-2002
Wiadomości

Szczęśliwego pierwszego roku

Nowy Hewlett-Packard otwiera pierwszy rok finansowy. Co można powiedzieć o fuzji z Compaq Computer w sześć miesięcy od połączenia firm? Czytaj więcej »

Optimus w liczbach

W ciągu pięciu lat Optimus spadł z pierwszego na 28. miejsce wśród największych firm IT w Polsce (przy założeniu, że przychody firmy w IV kwartale będą miały podobny udział w całkowitych przychodach, jak w latach 2000 i 2001, a pozostałych firm się nie zwiększą). Czytaj więcej »

Firmy żal

Kilkakrotne zmiany strategii, nieudane inwestycje i dwa lata rządów BRE Banku wymusiły 60-proc. zwolnienia w Optimusie. Czytaj więcej »

Scentralizowany do kwadratu

Kredyt Bank SA zakończył wdrożenie systemu scentralizowanego. Korzysta z niego ok. 400 placówek i ponad 5000 użytkowników. Czytaj więcej »

Wysyp unijnych kontraktów

Fundusz Współpracy - wydatkując środki z funduszu PHARE 2000 - podpisuje kolejne kontrakty na budowę systemów w polskiej administracji. Czytaj więcej »

Nowa inicjatywa Kingston Technology

Kingston Technology zdecydował się na wprowadzenie w Polsce programu wsparcia serwisowego Kingston Care. Od roku funkcjonuje on już w niektórych krajach Europy. Czytaj więcej »

Wyniki operatorów GSM

Zgodnie z danymi za trzeci kwartał liczba użytkowników telefonów komórkowych przekroczyła liczbę abonentów sieci analogowych. Czytaj więcej »

Czesi wchodzą do Polski

CESKY Telecom w 2003 r. rozpocznie świadczenie usług międzynarodowych poprzez własną sieć światłowodową z punktami dostępu we wszystkich krajach ościennych, w tym w Polsce. Czytaj więcej »

IBM obniża ceny

Dzięki wprowadzeniu nowego sposobu licencjonowania IBM zamierza obniżyć koszty zakupu swojego oprogramowania. Firma wprowadziła opłaty uzależnione od liczby użytkowników na aplikacje z serii WebSphere. Czytaj więcej »

Softbank wspólnie z Fiserv

Softbank podpisał z Fiserv umowę na świadczenie usług informatycznych w charakterze podwykonawcy. Czytaj więcej »

UnitedLinux już w sprzedaży

Firmy wchodzące w skład konsorcjum UnitedLinux - SCO (poprzednio Caldera), SuSE Linux, Turbolinux i Connectiva - wprowadziły na rynek pełną wersję własnej dystrybucji Linuxa. Czytaj więcej »

Informatyczna lista płac część 2

Zamieszczamy drugą część listy płac informatyków z zarobkami od 3000 do 6000 zł brutto. Czytaj więcej »

Logotec Engineering w Los Angeles

Podczas tegorocznych targów Comdex na stoisku partnerskim Microsoftu - obok krakowskiego AdRem Software - pojawi się kolejna polska firma - Logotec Engineering z Myślenic. Obie firmy brały już udział w tych targach w 2001 r. także na stoisku Microsoftu. Czytaj więcej »

Pixel przeprasza, PKW sprawdza

Przedstawiciele Pixel Technology przyznali się do błędów w aplikacji opracowanej na potrzeby tegorocznych wyborów samorządowych. Czytaj więcej »

Technologie

Dojrzewające usługi

Proces standaryzacji Web Services postępuje w szybkim tempie, ale na dopracowanie tej technologii trzeba jeszcze poczekać. Czytaj więcej »

Jednoprzebiegowy kolor

Oki zaprezentowała nową serię kolorowych, jednoprzebiegowych drukarek LED w cenie poniżej 4 tys. zł. Czytaj więcej »

Więcej cache dla serwerów i Hyper Threading dla PC

Intel: procesor Xeon wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej. Debiutuje Pentium 4 3,06 GHz. Czytaj więcej »

Automatyzacja ze wspomaganiem

Tarnowski Tamel, producent silników elektrycznych, wykorzystuje specjalistyczny system do transmisji danych do maszyn sterowanych numerycznie. Czytaj więcej »

Rynek szyfrów

Polski rynek rozwiązań kryptograficznych jest wyraźnie podzielony. Część dostawców nastawia się na obsługę instytucji, które obowiązuje Ustawa o ochronie informacji niejawnych, pozostali ograniczają grono swoich klientów do podmiotów komercyjnych, działających poza wymogami ustawowej regulacji. Czytaj więcej »

Zapewnić płynną wymianę danych

Liquid Data for WebLogic to interesujący produkt BEA, przeznaczony do integracji w czasie rzeczywistym danych pochodzących z rozmaitych systemów. Czytaj więcej »

Oracle pod rękę z Linuxem

Oracle przyłączył się do firm popierających ideę oprogramowania open source. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Miękka strona informatyki

Tym, co naprawdę tworzy produkt, jest praca ludzi. Wiele pisze się o metodykach zarządzania przedsięwzięciami i budowie systemów jakości. Przyjrzyjmy się ''miękkiej stronie informatyki'' - temu, czego nie da się ująć w metody i wzory, a mimo to ma kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsięwzięć informatycznych. Czytaj więcej »

Walka postu z karnawałem

Zasada 5 Pamiętaj, że jeśli nie można przewidzieć przyszłości, to nie można jej też szczegółowo zaplanować. Czytaj więcej »

Konteksty

Aktywność bardzo rozproszona

Wzrost liczby pracowni komputerowych w polskich szkołach to za mało, by można było mówić o sukcesach w zakresie edukacji informatycznej dzieci i młodzieży. Czytaj więcej »

Edukacja i zarządzanie

Trudno będzie liczyć na wzmożoną aktywność nauczycieli w zakresie edukacji informatycznej, gdy wcześniej nie poznają oni korzyści ze stosowania technik informacyjnych w swojej pracy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

3maj się

Na równe nogi stawiają mnie otrzymywane e-maile ze Stanów. Wiadomo, zagranica i już sam fakt, że do człowieka pisują zza oceanu pozwala poczuć się obywatelem światowym. W zakłopotanie wprawiają mnie czasami fonetyczne skróty w stylu ''r u busy?'', chociaż ten przytoczony jest dla mnie jak najbardziej zrozumiały. Nad odszyfrowaniem innego, którego nie potrafię w tej chwili... Czytaj więcej »

Jakość dla małych i średnich

Trzy tygodnie temu pisałem, że jednym z pożytków płynących z recesji jest to, że firmy informatyczne coraz większą uwagę zwracają na jakość swoich produktów i procesów, gdyż zorientowały się, że bez usystematyzowania tych dwóch rzeczy nie są w stanie osiągnąć dobrych wyników sprzedaży. Na nic praca handlowców, na nic nowe reklamy w gazetach, na nic pracowicie... Czytaj więcej »

Dzień bez e-maila

Kiedyś dawno temu przeciwnicy telewizji usiłowali propagować dzień bez włączonego telewizora. Czytaj więcej »

Podział bez reszty

W czasie, gdy pewnego ciepłego wieczoru (a było to ze dwadzieścia pięć lat temu) wracałem, jak zwykle spacerem (i jak zwykle - późno), z pracy do domu, odbywał się jakiś ważny mecz z udziałem Naszych. W bloku, w którym mieszkam, otwarte były liczne okna, a z odległości kilkudziesięciu metrów odnosiło się wrażenie, jak gdyby cała dwunastokondygnacyjna konstrukcja była w... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...