powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2002

Wydanie 9/2002, 1 listopada 2002
9/2002
Wywiad miesiąca

Jak będzie, zobaczymy...

Z Robertem Kogutem, dyrektorem polskiego przedstawicielstwa Allied Telesyn, rozmawia Anna Machol Czytaj więcej »

Infrastruktura

Nowe elementy sieci optycznej

Postęp technologii optycznych w ostatnich latach jest ogromny. Miniaturowe diody laserowe o wysokiej stabilności pracy, szerokopasmowe wzmacniacze optyczne, multipleksery z gęstym i ultragęstym podziałem długości fal, lasery z możliwością przestrajania długości fal świetlnych, bezdyspersyjne światłowody długodystansowe oraz w pełni optyczne przełączniki, wszystko to stymuluje... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Optymalizacja wydajności ośrodka webowego

Gdy dostarczanie zawartości z ośrodka webowego zaczyna być niepokojąco powolne, wizytujący mogą szybko zacząć klikać na stronie konkurencji. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Testy zgodności przełączników

W porównaniu z poprzednią edycją (''NetWorld'' 01/2002) tym razem zwiększono liczbę testów obowiązkowych. Jeśli dostawca przełącznika deklarował, że jego produkt obsługuje określoną technologię, to musiał się zgodzić na przetestowanie tej opcji. Czytaj więcej »

Przenośne analizatory sieci

Gdy twoja sieć zachoruje, stajesz się jej lekarzem. Jednym z narzędzi diagnostycznych powinien być wtedy przenośny analizator sieci. Te narzędzia potrafią ujawnić błędy w kablach, wykryją przekłamujące adaptery liniowe, zidentyfikują źle funkcjonujący przełącznik oraz określą naturę dolegliwości rutera, czyli przyczyny większości awarii w sieciach. Dysponując właściwymi... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Ochrona poza zaporą

Narzędzia antywirusowe i filtry zawartości stają się niezbędnym uzupełnieniem zapór ogniowych w systemie bezpieczeństwa sieci. Narzędzie te są integrowane w samych zaporach ogniowych, stanowią też samodzielne sieciowe "posterunki ochronne". Czytaj więcej »

2 oblicza zdalnego sterowania

Zdalne przejęcie kontroli nad pecetami i odległymi serwerami może odbywać się za pomocą oprogramowania, pozostającego w gestii użytkownika, lub usługi świadczonej przez usługodawcę, ustanawiającego sesje zdalnego sterowania zgodnie z potrzebami klienta. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Szerokopasmowe usługi dla użytkowników indywidualnych

Malejące koszty sieci światłowodowych sprawiają, że światłowody łączące bezpośrednio użytkowników w prywatnych mieszkaniach staną się realną alternatywą dla powszechnie używanych rozwiązań szerokopasmowych, takich jak linie DSL i modemy kablowe. Czytaj więcej »

RDMA zwiększy szybkość wymiany danych

Podczas gdy sieci LAN działają coraz szybciej, inżynierowie pracują nad nowymi technologiami, które pozwolą usprawnić przepływ danych wymienianych między buforami poszczególnych komputerów. Aby było to możliwe, najpierw trzeba usunąć niektóre bariery zlokalizowane w punktach końcowych sieci (czyli w serwerach i stacjach roboczych), które uniemożliwiają niejednokrotnie... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Roaming w GPRS

Jedną z najważniejszych spraw w sieciach komórkowych jest możliwość korzystania z usług poza zasięgiem sieci macierzystej. Z sieciami komórkowymi jest pod tym względem znacznie więcej problemów niż ze stacjonarnymi, gdzie zapewnienie globalnej komunikacji sprowadza się jedynie do budowy wyróżnionych styków pomiędzy operatorami. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Maszyna do szycia i Internet

To zestawienie zapewne dziwi, a nawet szokuje: cóż wspólnego może mieć maszyna krawiecka ze światową siecią Internetu? A jednak coś w tym jest. 120 lat temu, na pierwszej międzynarodowej wystawie elektryczności w Paryżu w roku 1881, demonstrowano właśnie maszynę do szycia wśród najciekawszych zastosowań prądu elektrycznego, chociaż w istocie najważniejsze okazało się... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...