powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 41-2002, 12 listopada 2002
41-2002 Computerworld nr 41-2002
Wiadomości

Długa lista niejasności

Oczekiwane przez wszystkich wyjaśnienie i wskazanie winnych niewydolności systemu obsługującego wybory samorządowe w rzeczywistości niewiele zmieni. Głębokich zmian wymaga bowiem cały dotychczasowy system finansowania i organizowania informatycznej obsługi wyborów. Czytaj więcej »

Sukces, mimo porażki

Z Andrzejem Florczykiem, dyrektorem Zespołu Informatyki Wyborczej, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Testy pod obciążeniem

Z Bogdanem Berezą-Jarocińskim, specjalistą ds. testowania systemów IT w szwedzkiej firmie ENEA, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Niedostatek testów

Z Borysem Stokalskim, prezesem zarządu Infovide, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Fucha na państwowym

Tworzenie oprogramowania we własnym zakresie jest od lat największą przeszkodą w komputeryzacji administracji skarbowej. Czytaj więcej »

Z Krakowa na rynki Europy

Krakowski Veracomp rozpoczął działalność w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W pierwszym etapie, do końca 2003 r. firma zamierza rozpocząć działalność w ośmiu krajach tego regionu (Litwa, Łotwa, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Rumunia). Do kolejnych ośmiu państw Veracomp chce wejść w 2004 r. Czytaj więcej »

Ericsson: produkcja w Polsce

Ericsson zdecydował się na uruchomienie w Polsce produkcji urządzeń typu HiS (Home Internet Solution). Czytaj więcej »

Ingram likwiduje polski oddział

Po dwóch latach działalności Ingram Micro zadecydował o zamknięciu polskiego oddziału. Nastąpi to w styczniu 2003 r. Czytaj więcej »

Microsoft wygrał bitwę

Amerykański sąd federalny zaakceptował ugodę, jaką Departament Sprawiedliwości USA zawarł z Microsoftem. Czytaj więcej »

Zmiany w programie partnerskim

Hewlett-Packard - w ramach zmian związanych z fuzją z Compaq Computer - zamierza dokonać konsolidacji programów partnerskich dla integratorów, firm konsultingowych, twórców oprogramowania i resellerów. Czytaj więcej »

Lotus: dwadzieścia lat później

Niemal dokładnie w 20. rocznicę wydania pierwszej wersji arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 na rynek trafia IBM Lotus Notes Domino 6.0 (patrz CW nr 37/2002). Czytaj więcej »

5-letnie wsparcie Microsoftu

Microsoft wprowadził nowy, 5-letni okres bezpłatnego wsparcia dla wszystkich systemów i aplikacji. Nowe reguły dotyczą wszystkich produktów, zarówno sprzedawanych detalicznie, jak i w ramach licencji dla firm. Czytaj więcej »

10 mld USD do wydania

Sam Palmisano, dyrektor wykonawczy IBM, przedstawił wizję tej firmy na temat przyszłości rynku IT. Czytaj więcej »

Informatyczna lista płac (część I)

W tym roku już po raz piąty przeprowadziliśmy badanie rynku pracy dla informatyków. Pełne dane na temat m.in. zarobków, polityki szkoleniowej polskich przedsiębiorstw oraz wpływu sytuacji gospodarczej na zarządzanie działami informatyki opublikujemy w Computerworld nr 43, 25 listopada br. Czytaj więcej »

Komputer jak kartka papieru

Na początku listopada br. wprowadzono pierwszy Tablet PC. Urządzenie przypomina ekran komputera, na którym - jak w przypadku komputerów palmtop - można pisać za pomocą rysika. Czytaj więcej »

Technologie

Uroda danych

W systemach wykorzystywanych do analizy i badania zbiorów danych kluczową rolę odgrywa właściwa wizualizacja. Właściwa, czyli taka, dzięki której użytkownik w jak najkrótszym czasie może dostrzec istniejące zależności w zbiorach danych. Czytaj więcej »

Od biurka do biurka

Jeżeli OpenOffice ma się stać podstawą systemów wspomagających pracę biurową, to przed twórcami tego pakietu jest jeszcze długa droga. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sztuka prowadzenia projektu

Etap analizy pochłania 30% projektu, 40% zajmuje implementacja. Reszta przypada na testy. Tak rozkłada się w czasie proces powstawania oprogramowania w ComArch SA. Czytaj więcej »

Na swoim i nie swoim

Zróżnicowanie klientów i ich potrzeb sprawia, że ComArch nie może stosować tylko jednej technologii i jednego stylu budowy aplikacji. Czytaj więcej »

Cud mniemany, czyli krakowiacy informatycy

Organizacja zespołu informatycznego byłaby trudna bez wsparcia informatyki, ale i bez spotkań "po godzinach". Czytaj więcej »

Bez kompleksów

Z Pawłem Prokopem, wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym ComArch SA, rozmawia Jakub Chabik. Czytaj więcej »

Dążąc do dojrzałości

ComArch dostosowuje działalność do modelu dojrzałości organizacyjnej Capability Maturity Model. Czytaj więcej »

Jeden duch jedno ciało

Do niedawna w Amice funkcjonowały dwa niezależne działy zajmujące się informatyką - biuro obsługi komputerowej i dział wdrożeniowy SAP. Z początkiem 2002 r. jednostki te zintegrowano. Czytaj więcej »

Nie kończąca się opowieść

Aby sprostać zmieniającym się warunkom rynkowym, producenci systemów ERP nie ustają w doskonaleniu swoich pakietów. Kontynuujemy (patrz CW 39/2002) przegląd nowości w tym zakresie. Czytaj więcej »

Konteksty

Walka postu z karnawałem

Zasada 4 Pamiętaj, jeśli nie znasz kryteriów sukcesu, projekt nigdy nie zakończy się sukcesem. Czytaj więcej »

Samorządzie, obudź się

Wszystko wskazuje na to, że informatyzacja nie będzie priorytetem dla nowych władz samorządowych Czytaj więcej »

Strach ma wielkie oczy

Samorządowcy boją się Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jak diabeł święconej wody. Z jednej strony wolą nic nie robić, niż narazić się na zarzuty, że są przekupni. Z drugiej, nie chcą tracić widoków na nowe stanowiska dla tzw. swoich. Czytaj więcej »

Partner z przetargu

Z Markiem Jefremienko, doradcą samorządowym, konsultantem kontraktów w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wtorkowa kartka

Piszę ten felieton na kilka dni przed lokalnymi wyborami w Stanach, a w tydzień po wyborach w Polsce. Zamiast zawracać sobie oraz Państwu głowę blamażem komputerowego systemu wyborczego RP, chciałbym chwilkę poświęcić paradoksowi wszelkich wyborów, nawet tych w Iraku, gdzie dyktator dostał 100% głosów. Czytaj więcej »

Policja, ludzie i lwy

Felieton ten, zanim zdążył trafić na tzw. łamy, już się szczęśliwie i - miejmy nadzieję ostatecznie - zdezaktualizował. Czytaj więcej »

TCO kontra szopenfeldziarze

Vabank Juliusza Machulskiego mógłbym oglądać raz za razem, bo cały film to jeden kultowy dialog. Ale chyba najbardziej lubię pierwszą scenę, kiedy Maks i Nuta obrabiają jubilera. Maks początkowo nie wzbudza niepokoju sprzedawcy, bo prosi o rzeczy drobne i niedrogie. Wygląda na nieco nierozgarniętego, przebiera i wybiera; nie wie co to brosza, a co naszyjnik, a kiedy suma staje się... Czytaj więcej »

W dobrym stylu

Każdy ma własny styl pracy zależny od przyzwyczajeń i warunków. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...