powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 45-1996, 9 grudnia 1996
45-1996 Computerworld nr 45-1996
Wiadomości

Internetowa kontrofensywa

Active Desktop Microsoftu ma być odpowiedzią na oprogramowanie Constellation Netscape'a. Czytaj więcej »

Autorzy zarejestrowani

Stowarzyszenie PRO zarejestrowało już około 40 powstałych w Polsce programów. Czytaj więcej »

Praca grupowa na WWW

Novell przystosowuje nową wersję swojego pakietu do pracy grupowej do obsługi WWW. Zdaniem analityków, GroupWise wyprzedza już Lotus Notes i MS Exchange. Czytaj więcej »

Java dla Unixa HP

Hewlett-Packard dodaje obsługę Javy w systemie operacyjnym dla serwerów i stacji roboczych HP 9000. Czytaj więcej »

Ten system jest koniecznością

Z Michałem Milczarkiem, wicedyrektorem Biura Przekształceń Systemowych w Ochronie Zdrowia w Mnisterstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Informatycy na Mazurach

Ok. 150 osób uczestniczyło w XII Spotkaniach Jesiennych PTI w Mrągowie. Czytaj więcej »

Kwidzyn zabezpieczony

Kwidzyńskie zakłady International Paper Corp. posiadają plan postępowania na wypadek awarii systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Drugie wejście Exact Software

Holenderski producent oprogramowania do zarządzanie finansami zamierza aktywniej działać w Polsce. Czytaj więcej »

Dane i faksy przez komórkę

Zainteresowanie przesyłaniem danych i faksów za pośrednictwem GSM jest znikome. Czytaj więcej »

Klastry internetowe

IBM umożliwia budowę klastrów do zastosowań internetowych. Czytaj więcej »

RUM dla zdrowia

W ramach reformy ubezpieczeń zdrowotnych Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej wdraża projekt rozliczeń usług medycznych RUM. W czerwcu 1996 r. odpowiednie regulacje zostały przyjęte rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Wówczas rząd oficjalnie zatwierdził koncepcję wprowadzenia książeczek usług medycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ryzyko okiełznane

Wśród informatyków znane są powiedzenia - "Jeśli nie dzieje się nic złego (w domyśle: z projektem informatycznym), to na pewno stanie się wkrótce" (Prawo Murphy'ego) oraz "Jeśli nie analizujesz ryzyka, to automatycznie trafiasz na kłopoty". Czytaj więcej »

Produkt jak każdy inny

Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, że choć projekt informatyczny jest produktem - tak samo jak jest nim samochód, mydło i projekt architektoniczny - to ma jedną cechę specyficzną: jest niepowtarzalny, jest innowacją. Czytaj więcej »

Internet

Kontrola zamiast cenzury

Nowa metoda klasyfikacji zawartości serwerów WWW w niedługim czasie powinna zyskać powszechną akceptację. Czytaj więcej »

Wielki wyścig

Netscape i Microsoft walczą o pierwszeństwo w dostarczeniu na rynek 16-bitowych przeglądarek obsługujących Javę. Czytaj więcej »

Silne, lecz frustrujące narzędzie

Strona WWW to także zbiór informacji, które można zgromadzić w bazie danych. Czytaj więcej »

Bazy do pajęczyny

Informix przedstawił nowe narzędzia pozwalające na łączenie baz danych z serwerami WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Domowa drukarka Lexmarka

Atramentowy Jetprinter 2050 oferuje wodoodporne atramenty i rozdzielczość 600 dpi. Czytaj więcej »

Drukarka zwana mopiarką

Hewlett-Packard wprowadza drukarkę sieciową, która ma być konkurencją dla kopiarek. Czytaj więcej »

Visual Basic dla Internetu

Microsoft opracowuje specjalną wersję Visual Basic 5.0 - Control Creation Edition Czytaj więcej »

Nowa architektura płyt głównych

Intel wprowadza karty procesorowe SEC dla Klamath oraz płyty główne NLX. Czytaj więcej »

Modyfikacja OptiPlex

Dell oferuje nowe, tańsze wersje komputerów OptiPlex i zaprzestaje produkcji modeli G i GX. Czytaj więcej »

Aspire pod choinkę

Nie tylko ładna i oryginalna obudowa jest atutem multimedialnego komputera firmy Acer. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Idziemy do szkoły

Informatyzacja firm rodzi potrzebę kształcenia coraz większej liczby pracowników, aby potrafili korzystać z najnowszych rozwiązań technicznych. Stąd też, jak grzyby po deszczu, powstają nowe ośrodki szkoleniowe. Niestety, ilość nieczęsto przechodzi w jakość. Tymczasem kursy komputerowe nie należą do najtańszych i można by oczekiwać, że poziom świadczonych w nich usług... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kompendium wiedzy o hurtowniach danych

Wyjaśnienie zawiłości działania i wykorzystania hurtowni danych wymaga dogłębnej ich znajomości oraz praktycznego budowania dla potrzeb różnorodnych dziedzin gospodarki. Czytaj więcej »

Magia Magica działa

Z Eli Gonenem, dyrektorem Magic Software Enterprises (MSE) i Kazimierzem Eysymonttem, dyrektorem Komtechu, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Okolice

Jaki kolor wybrać chcesz?

Dostałem kiedyś zadanie przygotowania do druku kolorowego obrazka. Koleżanka wykorzystała w nim całą swoją fantazję i wszystkie możliwe palety kolorów z CorelDraw. W efekcie próbny wydruk rozbarwienia przyniósł 7 kartek, zamiast oczekiwanych 4 w procesie CMYK. Nastąpiły potem bardzo żmudne poszukiwania feralnych barw i zamiana ich na pożądane kolory. Koleżanka przyglądała się... Czytaj więcej »

Naśladując naturę - pamięć

Zbudowanie pierwszych maszyn liczących powiązane było z osiągnięciem jasno określonego celu - stworzeniem robota zastępującego człowieka w wielu rutynowych czynnościach. W podtekście wyczuwało się jednak chęć budowy sztucznej inteligencji, jak najdokładniej utożsamianej z ludzkimi atrybutami tejże wartości. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Agent motorem handlu

Rozmowa z Jimem Manzi, byłym dyrektorem wykonawczym Lotus Development, posiadającym obecnie własną firmę Industry.Net zajmującą się elektronicznym handlem. Czytaj więcej »

Poszukiwanie na ekranie

Program Digitala pozwala szybko odnaleźć żądane dokumenty znajdujące się w komputerze. Czytaj więcej »

Internet do pracy grupowej

Rozmowa z Jeffrey'em Papowsem, nowym prezesem Lotus Development Corp. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

56k wolności zamiast powolności

Jak człowiek żyje z drugiej strony, to Internet stanowi jedyną formę kontaktu ze starym światem. Chciałem napisać "z antypodami", ale sprawdziłem, że Boston leży 71 stopni na zachód, a Warszawa 21 na wschód, więc to kąt prosty - można powiedzieć, że my tu czołgamy się na płask. Czytaj więcej »

Szewc bez butów chodzi

Pod koniec lat 80. prowadziłem wymianę myśli na tematy informatyczne z pewnym Kanadyjczykiem polskiego pochodzenia. Wymiana odbywała się drogą tradycyjnych przesyłek pocztowych. Dyskusja dotyczyła m.in. problematyki pracy na odległość przy tworzeniu systemów i przekazywaniu wyników, gdzie tradycyjna metoda przesyłania informacji była zbyt wolna i uciążliwa. Już wówczas jednak... Czytaj więcej »

Chodzi informatyk po urzędzie

Informatyk pracujący w administracji publicznej musi mieć ponadprzeciętną odporność nerwową. I to bynajmniej nie dlatego że kasjerka pod koniec miesiąca wręcza mu mało pieniędzy. Okazuje się, że informatyk nie pracuje w urzędzie dla pieniędzy. Widać to czarno na białym z dokumentu, analizującego zarobki informatyka pracującego w urzędzie. Czytaj więcej »

Rynek

Przede wszystkim dystrybucja

JTT Computer rozważa wejście na giełdę i opracowuje nową strategię działania. Czytaj więcej »

Apple bez Be

Power Computing otrzymało licencję na technologię Be Inc. Czytaj więcej »

Schneider bez zasilaczy

Holding Groupe Schneider wydzielił ze swoich struktur firmę produkującą zasilacze UPS. Czytaj więcej »

Sieci

Ponadsieciowa oferta

Cisco wprowadził nową rodzinę produktów sieciowych NetBeyond, przeznaczoną dla rynku SOHO. Czytaj więcej »

Wyciskanie mocy

Nowy serwer Digitala może pracować w klastrze Windows NT. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Być informatykiem w urzędzie

Analiza sytuacji zatrudnieniowo-płacowej kadry informatyków administracji państwowej, przygotowana przez Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki, pokazuje złą sytuację kadrową wśród informatyków zatrudnionych w administracji. Główną przyczyną problemu są niskie zarobki. Czytaj więcej »

Informatyka bogatego z domu zatrudnię...

Z Włodzimierzem Marcińskim, pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. rozwoju systemów informatycznych, członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki, a w jej ramach przewodniczącym zespołu ds. zatrudnienia kadr informatycznych, rozmawia Wojciech Gryciuk. Czytaj więcej »

Zastosowania

O samochodową palmę pierwszeństwa

"3 lata temu, kiedy zaczęliśmy bawić się w komputeryzację, na rynku było krucho ze sprzętem sieciowym. Mieliśmy doświadczenia jeszcze z czasów polmotowskich, ale były to doświadczenia niewystarczające. Na szczęście dla nas, informatyzacja ruszyła również w Toyocie" - opowiada Włodzimierz Berndt z Nissan Poland.

Nie wiadomo już, kto był pierwszy. Gdzie zadzwoniły... Czytaj więcej »

Listy

Należeć czy nie należeć

Zastanawiacie się nad kryzysem w polskich organizacjach zrzeszających informatyków, w tym szeroko nad Polskim Towarzystwem Informatycznym. Czytaj więcej »

Zakochani w swojej pracy

Opinie zawarte w tekście Anny Kęsickiej "Zakochani w swojej pracy" (CW nr 43 z 25 listopada br.) nijak mają się do rzeczywistości. Czytaj więcej »

Informatyka dla urzędnika

Koordynacja informatyzacji administracji publicznej w Polsce ma szansę od przyszłego roku zostać zrealizowana. Jest dla mnie zrozumiałe, że środowisko informatyczne w większości nie jest z niej zadowolone. Wynika to także z artykułu Wojciecha Gryciuka "Informatyka dla urzędnika" (CW nr 43 z 25 listopada br.). Powodem takiej postawy jest najprawdopodobniej porażka naszego środowiska, a... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...