powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 40-2002, 4 listopada 2002
40-2002 Computerworld nr 40-2002
Wiadomości

Adres już nie wystarcza

Ze Zbigniewem Bigajem, członkiem zarządu Matrix.pl odpowiedzialnym za technologię, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

QAD nagradza klientów

Doroczna konferencja QAD Explore była okazją do wręczenia nagród dla użytkowników systemu MFG/PRO. Czytaj więcej »

Szamani rynku IT

Gartner Group ogłosił na konferencji Symposium/ITxpo 2002 listę 10. prognoz dla rynku IT. Na początku stwierdził, że możliwości technologii optycznych będą wzrastać o 100% rocznie, a mocy obliczeniowej o 60%. Czytaj więcej »

Systemy pod jednym szyldem

Microsoft chce wzmocnić pozycję rynkową Navision Software. Pierwszym krokiem jest zwiększenie liczby partnerów wdrożeniowych. Czytaj więcej »

Głosy nie podliczone

Mimo wysiłków ponad tysiąca ludzi i niemałych kosztów, pilotażowy system obsługi wyborów samorządowych w krytycznym momencie odmówił posłuszeństwa. Czytaj więcej »

Sprostowania

Podczas redakcyjnych prac nad artykułem JD Edwards: czas na zmiany, opublikowanym w CW nr 35/2002, zostały zeń usunięte fragmenty dotyczące firmy Normax, których brak może stawiać tę firmę w negatywnym świetle wobec konkurencji. Poniżej drukujemy fragment tekstu w jego pełnym brzmieniu. Czytaj więcej »

Samochód z dwiema kierownicami

Dyskusja nad kształtem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to w rzeczywistości spór o kompetencje państwa i właściwe relacje między administracją centralną a powiatami. W tej sytuacji odpowiedź na pytanie, jakie zastosować technologie teleinformatyczne, staje się sprawą drugo-, a nawet trzeciorzędną. Czytaj więcej »

Prokom przejmie Softbank

Prokom Software odkupi od Aleksandra Lesza, założyciela i prezesa Softbanku, akcje tej firmy. Zgodnie z zapowiedziami Ryszarda Krauzego, prezesa gdyńskiej firmy, Prokom kupi cały, 33-proc. pakiet akcji Softbanku. Dzięki temu obejmie łącznie 42% jej kapitału. Wartość transakcji jest szacowana na 75 mln zł. Aleksander Lesz ma kierować firmą do końca marca 2003 r. Czytaj więcej »

Systemy IT na zewnątrz

Dominet podpisał z Centralnym Ośrodkiem Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź umowę na hosting systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Umowy przed wejściem do UE

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej podpisał z ComArch 2 umowy o wartości 1,8 mln euro na realizację systemów informatycznych związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Młodszy brat Motoroli

W Warszawie otwarto oddział Vanguard Managed Solutions, firmy powstałej po tym, jak fundusz Platinum Equity kupił dział sieci wielousługowych Motoroli. Czytaj więcej »

Teksański optymizm

Michael Dell, prezes i dyrektor wykonawczy Dell Computer, twierdzi, że ekspansja na nowe sektory rynku IT pozwoli jego firmie w niedługim czasie podwoić przychody. Czytaj więcej »

Unia wchodzi do Polski

Im bliżej wejścia Polski do Unii Europejskiej, tym więcej zagranicznych firm z sektora zaawansowanych technologii, które dotychczas omijały Polskę, otwiera u nas swoje biura. Zalicza się do nich wielki międzynarodowy koncern Schlumberger, zatrudniający 80 tys. osób w prawie 100 krajach. Dzieli się on na dwa piony: Schlumberger Oilfield Services i SchlumbergerSema, powstały po... Czytaj więcej »

FileNET dla energetyki i wodociągów

FileNET - dostawca systemów typu ECM (<i>Enterprise Content Management</i>) - dotychczas był obecny w Polsce przede wszystkim w sektorach telekomunikacyjnym i bankowo-finansowym. Czytaj więcej »

Pierwszy ProLiant marki HP

HP zaprezentował dwa nowe serwery linii ProLiant, marki wykreowanej przez Compaqa. Dwuprocesorowy DL380 i czteroprocesorowy ML570 oparty na nowych układach Intela Xeon MP (kryptonim Gallatin) będą dostępne w listopadzie br. Czytaj więcej »

Punkt dla .Net

Firma konsultingowa Middleware Company, zajmująca się głównie technologiami związanymi z Javą, opublikowała raport (dostępny pod adresem: http://www.middleware-company.com/j2eedotnetbench), w którym porównano implementacje sklepów internetowych zrealizowanych przy użyciu... Czytaj więcej »

Technologie

Rzut oka na Studio

Everett, czyli kolejna wersja Visual Studio.Net nie przynosi rewolucyjnych zmian programistom C# czy Visual Basic. Zaskoczeni nowymi funkcjami mogą być jednak użytkownicy, którzy korzystają na co dzień z C++, a także developerzy tworzący systemy dla urządzeń przenośnych. Czytaj więcej »

Integracja w pakiecie

Ascential Software łączy zestaw ETL, narzędzia do profilowania baz i oczyszczania danych w jednym uniwersalnym zestawie. Czytaj więcej »

MacroSoft rozwija "Produkcję"

"Produkcja" to prawdopodobnie najszybciej rozwijający się krajowy system do obsługi działalności wytwórczej. Zaprezentowany przez MacroSoft po raz pierwszy w maju 2001 r. jest przeznaczony dla firm prowadzących produkcję zleceniową - przede wszystkim w małych i średnich seriach. Choć od premiery nie minęły nawet dwa lata, to w listopadzie br. ukaże się już czwarta wersja. Czytaj więcej »

DVD na niebieskiej fali

Optyczne nagrywarki z niebieskim laserem mogą zapisywać płyty o pojemności 50 GB. Czytaj więcej »

Architektury, komponenty i uparty Polak

Z Wojtkiem Kozaczyńskim, pełniącym funkcję Director of Architectures & Application Frameworks w firmie Rational, rozmawia Jakub Chabik. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Komputerowy krwiobieg

Umiejętności i wiedza informatyków ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie są nieustannie konfrontowane z wiedzą i umiejętnościami pracujących tam lekarzy. Od wyników tej konfrontacji zależą pozycja i znaczenie działu IT w hierarchii zawodowej szpitalnej społeczności. Czytaj więcej »

Konteksty

Walka postu z karnawałem

Zasada 3 Pamiętaj, że to co będzie się działo po projekcie jest ważniejsze niż to co się dzieje w trakcie jego trwania. Czytaj więcej »

Zatrzymany proces ewolucji

Z prof. Tadeuszem Bielickim, przewodniczącym Wydziału Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Luki bezpieczeństwa

Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych zbliża regulacje naszego systemu elektronicznej gospodarki do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, lecz wśród zapisów ustawowych znalazły się niekorzystne odstępstwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Śruba

Każdy, kto chociaż raz zmierzył się ze śrubą, która długo tkwiła w miejscu szczególnie narażonym na korozję, wie, że jej odkręcenie to operacja trudna i ryzykowna Czytaj więcej »

Nie napisałem

Nie napisałem listu. Gorzej, nawet go nie zacząłem pisać. Po prostu zawaliłem sprawę. Wszyscy napisali, ogłosili, a ja nic. Zapomniałem na śmierć; niech mnie kule biją, po prostu nie miałem do tego głowy. Strasznie głupio się teraz czuję, no bo przecież już za późno. Choćbym dziś napisał jeszcze trzy listy i trąbił o nich cały rok, przepadło. Nie napisałem i już! Czytaj więcej »

40 lat temu

Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomymi i zastanawialiśmy się głośno, czy fakt osobistego przeżycia jakiegoś wydarzenia historycznego pomaga w jego zapamiętaniu. Okazuje się, że pamiętamy niezbyt dokładnie i niezbyt dużo. Czytaj więcej »

Prostota i jeszcze raz prostota

Dnia pewnego pięknego przyszedł do jednej z moich pracowni starszawy pan - pracownik naukowy. Dla wyjaśnienia od razu wyłożę, że w moim pojęciu "starszawy" oznacza rzeczywiście to, co powinno znaczyć w wymiarze bezwzględnym, czyli zaawansowany wiek, zdecydowanie emerytalny, w przeciwieństwie do tego, co uważa młodzież, dla której jak się okazuje, a muszę się z tym pogodzić,... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Dane jak na drożdżach

Wraz ze wzrostem ilości danych przetwarzanych w systemach informatycznych przedsiębiorstw wzrastają koszty ich archiwizacji. I choć przyrostu objętości danych nie da się prawdopodobnie zatrzymać, nawet nieznaczne ograniczenie jego tempa może w dłuższej perspektywie oznaczać spore oszczędności. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...