powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 39-2002, 28 października 2002
39-2002 Computerworld nr 39-2002
Prezentacje firmowe

System Epicor ERP z certyfikatem TEC

epicorPrzeczytaj (po polsku) pełny raport Technology Evaluation Centers z certyfikacji systemu Epicor ERP i poznaj niezależną opinię jednej z najbardziej uznanych firm zajmujących się doradztwem przy wyborze systemów biznesowych. Dowiedz się jak Epicor ERP wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Wiadomości

Oczekiwana dobra końcówka roku

Słabsza kondycja dwóch największych graczy na polskim rynku PC - HP i Optimusa - spowodowała umocnienie pozycji NTT, JTT i Della. Czytaj więcej »

Oferta ubezpieczeń związana z ochroną danych

Problem roku 2000, ponawiające się ataki wirusów, a także coraz większa aktywność hakerów doprowadziły do powstania nowej linii produktów ubezpieczeniowych związanych z bezpieczeństwem danych. Przedsiębiorstwa mogą wybrać polisy kilku towarzystw ubezpieczających dane zgromadzone na nośnikach zewnętrznych. Czytaj więcej »

Czas wzajemnego poznawania

Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA zakończył najważniejszą - z punktu widzenia informatyki i klientów - część projektu fuzji banków BPH i PBK. Czytaj więcej »

Zarządzanie fortunami

Z Michaelem Sanchezem, założycielem i prezesem firmy Sanchez Computer Associates, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Kawałek złotego jajka

Wkrótce do 6 tys. testerów współpracujących z Microsoftem trafi pierwsza wersja beta kolejnej edycji Microsoft Office. Działanie aplikacji - określanych roboczo jako Office 11 - będą wnikliwie sprawdzać również pracownicy Microsoftu. Czytaj więcej »

Krakowiacy na Comdexie

AdRem Software z Krakowa, jako jedyna polska firma, znalazł się wśród wystawców największych targów w USA (Las Vegas, 16-21 listopada). Czytaj więcej »

Modna grafika

Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej otwiera studia na kierunku animacja komputerowa. Czytaj więcej »

Odejście inwestora

Po 5 latach pracy w amerykańskim funduszu Enterprise Investors ze stanowiska wiceprezesa zarządu zrezygnował Zygmunt Grajkowski. Czytaj więcej »

Ustawa w Trybunale

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego jeden z przepisów Ustawy o podpisie elektronicznym. Dotyczy on spółki Centrast, zależnej od Narodowego Banku Polskiego, która ma być tzw. rootem w polskim systemie certyfikacyjnym. Czytaj więcej »

Jeden stylista dla całej rodziny

Komputery osobiste Scenic o takim samym wyglądzie i konstrukcji będą oferowane na całym świecie z identycznym pakietem opcji serwisowych - zapowiada Fujitsu-Siemens Computers (FSC). Czytaj więcej »

Moc na 120 fajerek

Największą w Europie instalację systemu zasilania awaryjnego APC PowerStruXure wdrożono w centrum danych TP Internet. Czytaj więcej »

Sieć inteligentna w Tel-Energo

Tel-Energo zakończyło budowę sieci inteligentnej. Kontrakt zrealizował Siemens Polska. Projekt obejmował także dostosowanie działających w sieci Tel-Energo central międzymiastowych Siemensa do współpracy z siecią inteligentną. Czytaj więcej »

Z Antypodów nad Wisłę

Australijskie firmy świadczące usługi IT dla sektora publicznego poszukują możliwości działania na rynku polskim. Czytaj więcej »

Technologie

Przezorność kosztuje

Nawet jeśli przed rokiem ktoś nie wiedział, co oznacza pojęcie disaster recovery, to dziś raczej już takich osób w branży IT nie ma. Świadomość konieczności posiadania awaryjnego planu działania jest powszechna. Czytaj więcej »

Zapas na żądanie

BGŻ nie zdecydował się na budowę własnego zapasowego ośrodka przetwarzania. W tym zakresie korzysta z outsourcingu. Czytaj więcej »

Światło szybsze od awarii

Raiffeisen Bank Polska stworzył infrastrukturę niezbędną do uruchomienia procedur disaster recovery. Czytaj więcej »

Przejrzyste raportowanie

Crystal Reports coraz mniej przypomina 'graficznego projektanta raportów', a coraz bardziej - typowy pakiet programistyczny. Czytaj więcej »

Mainframe w serwerach FSC

Primepower XA (eXtended Architecture) to nowa generacja serwerów unixowych Fujitsu Siemens Computers o istotnie zmodyfikowanej architekturze. Do ich zakupu ma zachęcić klientów zastosowanie rozwiązań zaczerpniętych z komputerów klasy mainframe. Podobnie swoje serwery od dawna promuje IBM. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie kończąca się opowieść

Jeszcze niedawno wydawało się, że w dziedzinie oprogramowania ERP nie może się już wydarzyć wiele nowego. Tymczasem dostawcy nie ustają w doskonaleniu swoich pakietów, dostosowując je do zmieniających się potrzeb biznesowych klientów, nowych trendów w podejściu do zarządzania oraz nowych technologii. Producenci o ugruntowanej pozycji ulepszają swoje rozwiązania, dostosowując je... Czytaj więcej »

Walka postu z karnawałem

Zasada 2 Pamiętaj, że kierowanie kreatywnymi ludźmi wymaga kreatywności w kierowaniu. Czytaj więcej »

Konteksty

Bez barier

Z dr. hab. Andrzejem Nowakiem, z Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektorem Instytutu Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, rozmawiają Andrzej Gontarz i Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Ukryte strony

W kilku krajach cenzura Internetu stała się faktem. W Stanach Zjednoczonych są prowadzone prace badawcze nad rozwiązaniami mającymi przywrócić wolność komunikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Beowulf, czyli piecyk

Nie wiem, czy zwrócili Państwo uwagę na zmianę nagłówka moich felietonów. Dokonała się ona rok temu w felietonie numer 299, dziś już jesteśmy przy numerze 345 i choć Redakcja dalej uporczywie nie chce ich numerować, ja tam odliczam. Czytaj więcej »

Pożytki z recesji

Jak mówi przysłowie, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Coraz częściej, rozglądając się wokół, widzę bardzo ciekawe zjawiska, które zachodzą w gospodarce i społeczeństwie w wyniku recesji. Śmiałbym stwierdzić nawet, że gdyby sektor informatyczny rozwijał w takim tempie, jak w drugiej połowie lat 90., zjawiska te nigdy nie miałyby miejsca. Ale po kolei. Czytaj więcej »

Pies, dziad obraz i (na deser) gęś

W marnym, bo marnym, ale jedynym w pobliżu mojej wrocławskiej kwatery sklepie spożywczym stał sobie przez dłuższy czas stojak ze słodyczami. Nie był to jednak taki zwykły stojak, ale stojak mówiący. Od czasu do czasu, mianowicie, z jego wnętrza dobywał się głos zachęcający do kupna tego, co wystawione na zewnątrz. Czytaj więcej »

Uczmy się

Udałem się na kurs specjalistyczny w celu rekonwalescencji zmurszałych szarych komórek. Proces odwapniania przeszedł dosyć pomyślnie, aczkolwiek był to dopiero etap wstępny. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Pomysł na bank

Ze Sławomirem Lachowskim, wiceprezesem Zarządu BRE Bank SA odpowiedzialnym za bankowość detaliczną, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Koniec przeprowadzki

W Banku Przemysłowo-Handlowym PBK SA zakończono proces ujednolicenia systemów bankowych pracujących w dawnych BPH i PBK. Czytaj więcej »

Samochody i ludzie

Volkswagen Bank Polska, podobnie jak większość tzw. banków samochodowych, powstał, aby ułatwiać zakup produktów swojego właściciela. W roku 2001 zdecydował się stworzyć wirtualny bank detaliczny. Czytaj więcej »

Zdrowie na karty

Wdrożenie systemu START w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych umożliwiło lepszą kontrolę wydawanych pieniędzy, dzięki czemu Śląska Kasa jako jedyna może poszczycić się dodatnim wynikiem finansowym. Czytaj więcej »

Recepta na pełen dostęp

Coraz więcej szpitali i przychodni zdrowia jest wyposażonych w komputery z dostępem do Internetu, za pośrednictwem których lekarze poszukują potrzebnych informacji. Bibliotekarze Głównej Biblioteki Lekarskiej wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Czytaj więcej »

Moc informatyki

Krajowe Centrum Informatyki funkcjonujące w ALSTOM Power obsługuje nie tylko zakłady w Elblągu, ale i wszystkie spółki koncernu na terenie Polski. Świadczy także usługi informatyczne dla spółek ALSTOM w innych krajach Europy. Czytaj więcej »

Informacja i ochrona

Gdyby nie informatyka, czytelnicy nie mieliby dostępu do cennych wydawnictw dziewiętnastowiecznych znajdujących się w zbiorach Książnicy Pomorskiej. Czytaj więcej »

Informatyka w indeksie

W najbliższych planach Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku jest stworzenie systemu teleedukacji i wdrożenie sieciowego systemu pracy grupowej dla pracowników uczelni. Czytaj więcej »

Na ścieżce rozwoju

Bydgoska "BELMA" samodzielnie stworzyła system zintegrowany, obejmujący główne obszary jej działalności. Czytaj więcej »

Na lądzie i na morzu

Rozległa działalność Centrum Techniki Okrętowej jest wspierana i powiązana wieloma narzędziami informatycznymi. Czytaj więcej »

Na informatykę do Rzeszowa

Większość systemów informatycznych wdrożonych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała z myślą o studentach uczelni i przy ich zaangażowaniu. Czytaj więcej »

Potrzebny złoty środek

Większość projektów informatycznych w Grupie Polska Sanitec jest realizowana przy wsparciu konsultantów zewnętrznych. Czytaj więcej »

W drodze do Schengen

Aby skutecznie chronić Polskę i Unię Europejską przed nielegalną imigracją i przemytem, nieustannie trwa modernizacja i rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej Straży Granicznej. Czytaj więcej »

Konsekwencja to sukces

Rozwiązania informatyczne w Dr Irena Eris są sukcesywnie wdrażane wraz z szybkim rozwojem firmy. Czytaj więcej »

Wszystko na ekranie

W polskim oddziale Thomson multimedia są wprowadzane pilotażowo przez korporację nowe rozwiązania i pomysły organizacyjne. Stanowi to wyzwanie dla działu IT. Czytaj więcej »

Jak w rodzinie

W słupskiej firmie "STAKO" postanowiono, że będzie ona najlepszym europejskim producentem zbiorników na gaz płynny. Czytaj więcej »

Dotrzymując tempa zmianom

BP Polska podlega nieustannym zmianom. W ostatniej dekadzie BP połączył się z Amoco Corporation, Atlantic Richfield (ARCO), Burmah Castrol, Mobil. Ostatnim nabytkiem jest niemiecka firma Veba Oil - właściciel sieci stacji benzynowych Aral. Czytaj więcej »

Bardzo ważny składnik

Po sukcesie wdrożenia systemu ERP łódzki Budo-Hurt SA przygotowuje się do kolejnego dużego projektu organizacyjnego: budowy od podstaw sieci przedstawicieli handlowych i wsparcia ich pracy systemem CRM. Czytaj więcej »

Krok przed klientami

Według starej prawdy biznesowej podczas kryzysu bogacą się najlepsi. Na pewno sprawdza się ona w przypadku firmy kurierskiej Masterlink Express. Czytaj więcej »

W cieniu wielkiej polityki

Informatyzacja Kancelarii Sejmu osiągnęła poziom, dzięki któremu można zobligować posłów do korzystania z jej internetowych baz danych. Czytaj więcej »

Udany mariaż

Na sukces Rovity składa się umiejętne połączenie talentów organizacyjnych zarządzających i wsparcia informatycznego. Czytaj więcej »

Urzędnik informatyk

Bez zrozumienia specyfiki administracji samorządowej trudno informatyzować urząd. Czytaj więcej »

Zarządzanie i informatyka

Statoil Lubricants pokazuje, że będąc spółką należącą do międzynarodowego koncernu, można zachować niezależność w inwestycjach w systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Z myślą w przyszłość

BRE Bank SA, organizując pion bankowości detalicznej mBank i MultiBank, zdecydował, że system na jego potrzeby będzie tworzony przez własny zespół developerów. Czytaj więcej »

W głowie i na mapie

Jeśli do zarządzania miastem wykorzystuje się GIS, nie można już zrezygnować z jego dalszego rozwoju. Czytaj więcej »

Inwestycja w miasto

Bazy danych, które stworzono dzięki funduszom podatników, tym podatnikom powinny służyć - to motto zielonogórskich informatyków samorządowych. Czytaj więcej »

Idea Konkursu Lider Informatyki

Konkurs Lider Informatyki, organizowany od 1997 r. z inicjatywy Tygodnika Menedżerów i Informatyków Computerworld, ma na celu między innymi podkreślenie rosnącej roli informatyki w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Prawo do zawartości

Na początku listopada br. wchodzi w życie Ustawa o ochronie baz danych. Broniąc interesów producentów baz danych, może ona w praktyce ograniczyć prawo do informacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...