powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 38-2002, 21 października 2002
38-2002 Computerworld nr 38-2002
Wiadomości

Pomysł na polski eksport

Z Mariuszem Tomaką, prezesem firmy Silesian Electronic Team SET i przewodniczącym Klubu Eksporterów IT, działającym przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Informatyzacja rządowo-rynkowa

Z inicjatywy Oracle Polska powstanie Centrum Doradztwa Informatycznego dla administracji publicznej i samorządowej. Będzie ono działać pod patronatem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Czytaj więcej »

Nowe bezpieczeństwo

W ciągu ostatniego roku liczba ataków na systemy informatyczne wzrosła dwukrotnie. Czytaj więcej »

Nowy przetarg, nowsze oferty

PKO BP SA rozpisze nowy przetarg na zakup systemu centralnego. Dostawca ma zostać wybrany w I kwartale 2003 r. Czytaj więcej »

Ostra walka o duże wpływy

Producenci oprogramowania dla małych i średnich firm mają się całkiem dobrze. Ich przychody w 2002 r. wzrosną o 15-20%. Czytaj więcej »

Fuzja systemów w BPH PBK

Po roku przygotowań Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA zakończył fuzję systemów bankowych. Czytaj więcej »

Nagrody BMC

Podczas I Forum BMC Software w Warszawie jego organizatorzy przyznali nagrody za najciekawsze wdrożenia systemów tej firmy w Polsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Polkomtel, PTK Centertel, BRE Bank, Telekomunikacja Polska SA, KGHM Polska Miedź i PKN Orlen. Czytaj więcej »

Odzyskać zaufanie klientów

Milind Govekar jest wiceprezesem Gartner Group. Kieruje działem badań dotyczących rynku IT. Czytaj więcej »

Wspólna oferta na rynek MSP

Warszawski MacroSoft SA i chorzowski BPSC SA podpisały umowę partnerską dotyczącą oferowania systemów klasy MRP II/ERP, świadczenia usług i szkoleń. Czytaj więcej »

Canon kontroluje koszty

Polski oddział Canona rozszerzył ofertę o usługi związane z wdrożeniami systemów do zarządzania obiegiem dokumentów oraz kosztami drukowania i kopiowania. Czytaj więcej »

Centrum Kompetencyjne Autodesk

Alstom Power i Autodesk utworzyły pierwsze w Polsce Centrum Kompetencyjne Autodesk. Czytaj więcej »

Rozwijać i transferować

Jim Mitchell jest dyrektorem laboratoriów badawczo-rozwojowych w Sun Microsystems. Kierowany przez niego zespół ma na swoim koncie wiele wynalazków, z których najsłynniejszym jest Java. Czytaj więcej »

Głos przez odcisk palca

Pierwsze w Polsce samorządowe referendum elektroniczne odbyło się w Częstochowie. Czytaj więcej »

Prąd bez kabli

System bezprzewodowego zasilania energią elektryczną urządzeń przenośnych, takich jak palmtopy, telefony komórkowe i notebooki, opracowała amerykańska firma MobileWise. Pierwszym producentem, który wykorzysta jej pomysł, będzie Acer Computer. Czytaj więcej »

Technologie

Przetwarzanie za kratami

IBM uczestniczy w pracach nad rozwojem architektury Grid Computing. W niedalekiej przyszłości z serwerów połączonych w jeden superkomputer miałyby korzystać nie tylko uczelnie, ale również korporacje. Czytaj więcej »

Przyszłość to przetwarzanie na żądanie

Z Michelem Teyssedre, wiceprezesem IBM eServer EMEA ds. strategicznego rozwoju biznesu, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

StorEdge 3310 rozszerza ofertę macierzy Suna

Pierwszy model macierzy Suna z nowej serii StorEdge 3300 jest przeznaczony na rynek low-end. Macierz StorEdge 3310 zastępuje dotychczas oferowane A1000 i D1000. Na przełomie roku Sun Microsystems wprowadzi dwa kolejne modele macierzy. Czytaj więcej »

Szyfrowana droga

Sieć rozległa Banku Gospodarki Żywnościowej SA jest największą, w pełni szyfrowaną siecią WAN w Polsce i jedną z największych w Europie. Każde z jej łączy - zarówno podstawowych, jak i awaryjnych - jest szyfrowane za pomocą IPSec. Czytaj więcej »

Pojemniejsze i coraz szybsze

Producenci dysków ustanawiają kolejne rekordy: pojemność 320 GB, czas dostępu 3,2 ms. Czytaj więcej »

Koniec długich gwarancji

Firmy Maxtor, Western Digital i Seagate Technology prawie jednocześ-nie podjęły decyzje o skróceniu gwarancji na napędy dyskowe z 3 lat do roku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Tyrani w odwrocie

Bezwzględne egzekwowanie rygorystycznych procedur bezpieczeństwa przynosi w praktyce więcej szkody niż pożytku. Specjaliści ds. bezpieczeństwa osiągają znacznie lepsze efekty, gdy uda im się przekonać piony biznesowe, że bezpieczeństwo leży w ich interesie. Czytaj więcej »

Walka postu z karnawałem

Zasada 1 Pamiętaj, że Twoim jedynym celem jest uczynienie szczęśliwymi wszystkich udziałowców projektu. Czytaj więcej »

Konteksty

Niezbędne jest porozumienie

Obecnie jednym z najważniejszych warunków rozwoju rynku usług związanych ze stosowaniem podpisu elektronicznego jest utrzymanie zgodności cyfrowych certyfikatów wystawianych przez różne instytucje i firmy. Czytaj więcej »

Nie ma mądrych

Z dr. Alexandrem Tettenbornem, prawnikiem z niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Technologii (Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie), rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Darmowe certyfikaty

Z Sorenem Duus Ostergaardem, specjalistą od zagadnień elektronicznego rządu w duńskim oddziale IBM, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Informatyczny centralizm

Specjalnego programu budowy elektronicznej administracji bardziej potrzebuje dzisiaj nasz rząd niż społeczeństwo. Promocja programu "Wrota Małopolski" zdaje się wskazywać, że rząd myśli inaczej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nieludzkie oblicza

Nie wiem jak Państwo, ale ja cierpię i to już od dłuższego czasu. Początkowo wydawało mi się, że tak musi być. Potem przyzwyczaiłem się, że moje ograniczenie umysłowe nie na wiele mi pozwala. Czytaj więcej »

Hibernatus

Co mamy z hibernacji? Na razie nic spec-jalnego z wyjątkiem tego, że można jej doświadczyć, łudząc się, iż kiedyś zostanie wynaleziona metoda inwersji. Przynajmniej taką nadzieję mieli ludzie, na których wyraźne życzenie wykonano ten zabieg, dostępny zresztą tylko dla bogaczy, czego klasycznym przypadkiem był Walt Disney. Czytaj więcej »

Łork-dżokej wiecznie żywy!

Nie. Taki stary to ja jeszcze nie jestem. Historyjkę tę opowiadali mi starsi koledzy z pierwszej pracy. Otóż na początku lat pięćdziesiątych przybywających rano do tejże pracy witał osobnik, którego przewrotnie można by nazwać "łork-dżokejem", a który przez fabryczne megafony rzucał odzywki w stylu: "Obywatelu w szarej kurtce. Tak - wy, wy, którzy właśnie wysiedliście z... Czytaj więcej »

Krzesłogodziny

W pewnej firmie, w której pracuje wielu moich przyjaciół, a która przeżywa tzw. trudne chwile, ostatnio wdrożono "nową jakość zarządzania". Widocznymi efektami tej reformy są trzy rzeczy: po pierwsze, pracownikom zmieniono umowy o pracę, znaczną część wynagrodzenia czyniąc premią; po drugie, wywieszono na drzwiach informację, że każda minuta pracy kosztuje tyle i tyle; po... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Chciałbym i boję się

To, co publiczne, powinno być jawne - to głos zwolenników stosowania oprogramowania open source w administracji państwowej. Ale ci sami - z uwagi na bezpieczeństwo - nie zdecydowaliby się na wykorzystanie takich aplikacji w systemach o znaczeniu krytycznym. Powód? Nie powstał jeszcze rynek wsparcia rozwiązań open source. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...