powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 38-1996, 21 października 1996
38-1996 Computerworld nr 38-1996
Wiadomości

Zostać MCP

Microsoft kusi inżynierów specjalizujących się w konkurencyjnych produktach. Czytaj więcej »

Proroctwa XXI wieku

Początek nadchodzącego stulecia upłynie pod znakiem dominacji systemu Windows NT i procesorów Intela - twierdzą analitycy Gartner Group. Czytaj więcej »

O co chodzi informatykom

O stanie polskiego przemysłu komputerowego, o pozycji zawodu informatyka oraz o konieczności korzystania opinii rzeczoznawców przy realizacji dużych projektów rozmawiali we wrześniu br. przedstawiciele najważniejszych organizacji informatycznych. Czytaj więcej »

Nowa droga Alphy do platformy Intela

Digital Equipment Corporation wprowadza do sprzedaży oprogramowanie FX!32 - umożliwiające uruchamianie na komputerach z procesorami Alpha 32-bitowych aplikacji dla platformy Intel x86, pracujących w środowiskach Windows 95 i Windows NT. Może się to przyczynić do zwiększenia udziału w rynku mniej wydajnych systemów Alpha. Czytaj więcej »

Co ciekawego w Gdańsku

W dniach od 22 do 25 października br. po raz piąty odbędą się w Gdańsku Targi Zarządzania Informacją w Administracji i Bankowości - InfoMan '96. Równocześnie, po raz pierwszy, odbędą się targi BaltSoho dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Komputer dzwoni do banku

CSBI wyposażyło warszawski Powszechny Bank Kredytowy S.A. w system Corporate/Home Banking. Czytaj więcej »

Czy będzie nowy OS/2 Warp?

Rosnąca popularność Windows NT i powolny rozwój aplikacji dla systemu OS/2 Warp nasuwają pytanie, czy IBM będzie nadal rozwijać swój system operacyjny. Czytaj więcej »

Po raz pierwszy w serwerach

Hewlett-Packard wprowadza na rynek komercyjne serwery z 64-bitowym procesorem RISC PA-8000. Czytaj więcej »

Polski świat ISDN

Ponad dwieście firm korzysta z ISDN. Od niedawna TP S.A. świadczy usługi w połączeniach międzynarodowych. Czytaj więcej »

SGI broni się przed Windows NT

Silicon Graphics przygotowuje unowocześnioną rodzinę serwerów i stacji roboczych. Czytaj więcej »

Renowacja serwerów

IBM unowocześnia wszystkie serwery klasy AS/400, RS/6000 i PC Server. Czytaj więcej »

Ratunek dla LANtastica

Amerykańska firma Artisoft, produkująca popularny również w Polsce sieciowy system operacyjny LANtastic, pracujący w bezserwerowej architekturze peer-to-peer, planuje wyposażyć swój system w funkcje komunikacyjne i obsługę telefonów. Czytaj więcej »

Grupowy menedżer

Team Manager 97 - nowe oprogramowanie Microsoftu do obsługi małych grup roboczych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak uniknąć chybionego kontraktu?

Między sprzedawcą a kupcem toczy się wyrafinowana gra o to, kto zrobi lepszy interes. Czytaj więcej »

Czy programowanie w przedsiębiorstwie ma przyszłość?

Po okresie kryzysu początku lat 90. większość przedsiębiorstw dostosowała się do warunków gospodarki rynkowej, pozbywając się zbędnego majątku, nadmiaru personelu i wykorzystując dostępne tzw. rezerwy proste. Czytaj więcej »

Podglądanie ryzyka

Tworzenie coraz bardziej złożonych systemów informatycznych może przyczynić się do powstania różnorodnych zagrożeń. Czytaj więcej »

Internet

Do Webadrogą na skróty

Po burzliwym rozwoju pajęczyny serwerów World Wide Weba przyszła kolej na wykorzystanie technik internetowych do wewnętrznej komunikacji w przedsiębiorstwach. Intranet jest interesującą alternatywą dla innych systemów wewnętrznej dystrybucji dokumentów on-line. Wszędzie - w intranetach i globalnym Internecie - stosowany jest język opisu strony HTML, rozpoznawany przez przeglądarki. Czytaj więcej »

Serwer z certyfikatem

Serwery WWW mogą uzyskać świadectwa bezpieczeństwa od NCSA Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cyfrowe fotograficzne aparaty

Giganci rynku fotograficznego opracowują nowe modele aparatów cyfrowych. Czytaj więcej »

Integracja programów z procesorami

Jak zwiększyć niezawodność pracy standardowych aplikacji i wydajność, którą oferują oprogramowania? Czytaj więcej »

Odnowiony Publisher

Microsoft wprowadza na rynek nową wersję pakietu Publisher 97. Czytaj więcej »

2xPentium Pro w krajowym komputerze

TCH oferuje uniwersalny komputer umożliwiający instalację Pentium lub Pentium Pro. Czytaj więcej »

Porządkowanie plików DLL

Jak uniknąć niewłaściwej pracy aplikacji dla Windows 95 i błędów GPF? Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Pisanie podań dla opornych

Stali czytelnicy działu "Komputery i kariery" wiedzą doskonale, że sztuka pisania podań (CW nr 23/96) nie jest nauką łatwą ani małą. Kłopot z prawidłowym sformułowaniem życiorysu polega na tym, że przeciętny autor na wszelki wypadek umieszcza w swoim wypracowaniu zbyt dużo elementów, gdyż nie jest w stanie przewidzieć, które "zadziałają", a które nie. W rezultacie powstaje... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Standaryzacja agentów

Inteligentne oprogramowanie do filtrowania i wyszukiwania informacji ułatwia pracę. Czytaj więcej »

Testy wydajności przetwarzania transakcyjnego

Benchmarki wymyślono po to, by pomóc użytkownikom w określeniu, jak szybko mogą działać ich aplikacje. Czytaj więcej »

Powersoft Optima++ - lepsze C++

Rozbudowane środowisko do budowy aplikacji z komponentów w Windows 95 i NT. Czytaj więcej »

Okolice

Pamiętniki z Monticello

Dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze komputerów i kiedy nie było nawet książek, ludzie nie mogli uczyć się indywidualnie z podręczników, zdobywali zatem wiedzę dzieląc się nią ze sobą. Przed 2,5 tysiącami lat, w Atenach Peryklesa popularny był obyczaj spotykania się najwybitniejszych uczonych i artystów na wspólnych ucztach, w czasie których prowadzono nie kończące się... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Przez komputer i telefon

"Jeśli możesz wysłać pocztę elektroniczną, możesz zrobić wszystko" - to hasło promuje nową wersję GroupWise 5.0. Na rynku jest już polska wersja tego pakietu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Widzieć siebie za sto lat

Ostatnio kilku dyrektorów polskich firm informatycznych z dumą opowiadało mi, że wreszcie - wraz z innymi członkami zarządu - wypracowali dla swoich przedsiębiorstw plany strategiczne do roku 2000. Że po okresie spontanicznego rozwoju - czytaj bałaganu i działań doraźnych - nareszcie świadomie zdecydowali, dokąd zmierzają, jakie mają cele i jakimi środkami będą je realizowali. Czytaj więcej »

Puste krany

Być może niektórzy Czytelnicy pamiętają felieton sprzed roku pod tytułem "Polskom drogom do svjata" oraz wcześniejszy "Cedille i sprawa polska". Wydawało mi się, że przynajmniej w dziedzinie komputerowego wdrażania języka polskiego łatwo jest osiągnąć konsens. Upieranie się bowiem przy anachronicznym sposobie pisania, który wymaga stosowania wielu znaków diakrytycznych, tylko... Czytaj więcej »

Uczył Marcin Marcina

Jednym z wykonywanych przeze mnie zawodów jest prowadzenie zajęć z informatyki dla studentów. Jako, że robię to w ramach prywatnej szkoły wyższej o profilu ekonomicznym, zajęcia więc są odpowiednio dopasowane do potrzeb adeptów, bardziej ukierunkowując na nabycie ogólnej ogłady w tym zakresie i wpojenie generalnych zasad panujących w informatyce. Czytaj więcej »

Rynek

Jaśniejsza przyszłość Novella

Novell postawił na sieci intranet i Internet. Utrzymaniu czołowej pozycji na rynku oprogramowania dla sieci lokalnych ma służyć zapowiedziana ostatnio szeroka kampania marketingowa. Czytaj więcej »

Marketingowe odrodzenie

Rozmowa z Josephem Marengim, prezesem Novella Czytaj więcej »

3Com goni Cisco

3Com Corporation przejęła za 245 mln USD firmę OnStream Networks, specjalizującą się w produkcji przełączników ATM dla sieci rozległych. Technologia OnStream będzie wykorzystywana w wieżowych produktach 3Com. Czytaj więcej »

Sieci

Learstwo na tłok

Nowa technologia Cisco ma rozwiązać problem skalowania Internetu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Niezawodny mainframe

Rozmowa z Joanną Grzesiak, szefem Informatyki Stoczni Szczecińskiej S.A. Czytaj więcej »

Policzone dni mainframe'a

Rozmowa z Lechem Barszczewskim, głównym informatykiem Petrochemii Płock S.A. Czytaj więcej »

Waga superciężka

W Polsce pracuje 113 komputerów mainframe. Czytaj więcej »

Przyszłość mainframe'ów

Technologia CMOS oferuje tę samą niezawodność przy niższym koszcie użytkowania. Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputerowe tło reklamy

"Gdyby ktoś siadł i napisał porządny program obsługi agencji reklamowej w Polsce, zrobiłby na tym duże pieniądze" - twierdzi Sławomir Jabrzemski, informatyk agencji Corporate Profiles w Warszawie. Zachodnie programy komputerowe, których wdrożenia podejmują się od czasu do czasu działające w Polsce agencje, nie spełniają bowiem krajowych norm księgowych. Czytaj więcej »

Listy

Nieopłacalna informatyka

W rozmowie z profesorem Nielsenem Bjoernem-Andersenem (CW 36, 7.10.96) została poruszona bardzo interesująca kwestia. Chodzi mianowicie o opłacalność inwestowania w systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Komputer sieciowy - w Polsce nowinka

Pan Adam Zawoja w swoim liście "Komputer sieciowy - w Polsce nowinka" (CW nr 34) powiedział, że taki (sieciowy) komputer jest przyszłością. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...