powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 37-2002, 14 października 2002
37-2002 Computerworld nr 37-2002
Wiadomości

Komputer głosy podliczy

Przy budowie infrastruktury informatycznej na potrzeby wyborów samorządowych bierze udział ok. 1000 osób. Czytaj więcej »

Czas na drugą połowę pięćsetki

W tym roku IFS podpisał w Polsce 11 umów na wdrożenie pakietu IFS Applications. Jednym z ostatnio pozyskanych klientów jest Oriflame. Czytaj więcej »

Polska pariasem Europy

Zbyt niskie nakłady na teleinformatykę, marginalizacja znaczenia działu administracji rządowej informatyzacja, lekceważenie zasad wolnego rynku w przetargach publicznych - to wnioski z projektu budżetu na 2003 r. i przeglądu sytuacji w poszczególnych ministerstwach. Czytaj więcej »

Na sieciowej ścieżce

Zorganizowana na początku października br. w Warszawie Cisco Expo była największą polską konferencją poświęconą sieciom. Impreza powstała z połączenia dwóch niezależnych konferencji: Cisco Forum i Cisco Technical Update. Nowością w formule Cisco Expo był udział sponsorów (Solidex, Ster-Projekt, IBM, NCR, ComputerLand, Tel-Energo) i patronów medialnych (Computerworld,... Czytaj więcej »

Wydatki na IT na świecie

Zdaniem Gartner Group dopiero w II kwartale 2003 r. należy oczekiwać szybszego wzrostu wydatków na IT. W tym roku mają one się zwiększyć o 3,4% do 2,3 bln USD, w przyszłym zaś o 7% do 2,5 bln USD. Czytaj więcej »

Nowy prezes, nowa strategia, nowe centrum

Po prawie dwóch latach Krzysztof Gajór wrócił do pracy w NCR Polska. W firmie, którą poprzednio kierował do końca 2000 r., objął stanowisko dyrektora generalnego. W tym czasie, przez niespełna rok, Krzysztof Gajór był prezesem firmy CCS, z którą rozstał się na początku br. Czytaj więcej »

Siemens rozbudowuje wrocławskie centrum oprogramowania

Polski oddział Siemensa otworzył w swoim Centrum Rozwoju Oprogramowania we Wrocławiu Dział Stacjonarnej Telefonii Bezprzewodowej. To pierwsza tego typu placówka utworzona poza granicami Niemiec. Czytaj więcej »

Bazy danych to za mało

IBM i Microsoft muszą liczyć się z tym, że być może na rynku oprogramowania komunikacyjnego przybędzie im poważny konkurent. Oracle podejmuje bowiem kolejną próbę wejścia na ten rynek (wart ok. 4 mld USD), oferując pakiet aplikacji komunikacyjnych pod nazwą Collaboration Suite. Czytaj więcej »

Epson otwiera po raz drugi

Działające już od roku warszawskie biuro Epsona doczekało się oficjalnego otwarcia przez Saburo Kusama, prezesa grupy Seiko Epson. Jak podkreśla Saburo Kusama, rynek europejski jest obecnie ważniejszy dla Epsona niż amerykański. Firma osiąga w Europie większe obroty, a szczególnie wysoki wzrost (ok. 120%) odnotowano w 2001 r. w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Przyszłość to integracja

Ochrona warstwowa była tematem kolejnej konferencji w cyklu "Bezpieczeństwo sieci komputerowych przedsiębiorstw" organizowanej przez Symantec Polska. Na spotkanie z polskimi klientami przyjechał Giuseppe Verrini, wiceprezes Symantec, odpowiedzialny za sprzedaż, maketing i usługi w regionie EMEA. Czytaj więcej »

Głodowa pensja prezesa

Za rok zarządzania sieciowym gigantem Cisco Systems prezes firmy otrzyma wynagrodzenie w wysokości jednego dolara. John Chambers nakazał obniżyć swoją pensję na znak solidarności z pracownikami i akcjonariuszami, którzy ponoszą straty związane z trwającym od miesięcy spowolnieniem gospodarczym i słabszą sprzedażą Cisco. Czytaj więcej »

Lot ku otwartości

Sabre Holdings, firma od lat zarządzająca informatyczną obsługą światowego systemu rezerwacji i sprzedaży biletów lotniczych, odchodzi od platformy mainframe. Niezawodny system, który do dziś służy ponad pięćdziesięciu liniom lotniczym, powstał na bazie technologii IBM w latach 50. Rok temu zapadła decyzja o migracji do systemów otwartych. Czytaj więcej »

Powstanie Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej

Komenda Główna Policji w Warszawie rozstrzygnęła przetarg na budowę Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Wygrał go Hewlett-Packard Polska w konsorcjum z Oracle Polska, Softbankiem i firmą Malkom. Jego wartość wynosi 7,2 mln USD (ok. 30 mln zł) i obejmuje dostawy sprzętu oraz usługi konsultingowe i wdrożeniowe. Czytaj więcej »

Technologie

Notes bliżej komponentów

IBM wprowadził na rynek zapowiadaną od dawna szóstą wersję Lotus Notes i Domino. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo także w eterze

PEAP i TTLS to nowe protokoły zapewniające bezpieczeństwo przesyłania danych sieciami bezprzewodowymi, konkurujące o miano standardu. Czytaj więcej »

Szybko i w kolorze

Oki Systems wprowadza do sprzedaży nową serię szybkich drukarek kolorowych do zastosowań biurowych. Czytaj więcej »

Telefony z Windows

Orange, operator telefonii komórkowej w Wlk. Brytanii, Francji, Szwajcarii i Danii, poinformował, że jako pierwszy wprowadzi do oferty telefony komórkowe wykorzystujące system Windows Powered Smartphone 2002. Czytaj więcej »

Terabajty na taśmie zapisane

Hewlett-Packard integruje ofertę bibliotek dyskowych z napędami LTO i Super DLT. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Projekt na mieliźnie

Wypatrywanie potencjalnych skał i mielizn oraz obmyślanie sposobów ich omijania to powinność wszystkich stron projektu: sponsorów, kierownika i członków zespołu. Jeżeli jednak wachta w porę nie zauważy, że przedsięwzięcie dryfuje w niepożądanym kierunku, trzeba będzie wezwać pomoc. Czytaj więcej »

Konteksty

Szukając partnera do rozmowy

Złożoność problemów w komunikacji głosowej człowiek - komputer sprawia, że mimo intensywnych wysiłków badawczych w tej dziedzinie, ciągle jest więcej oczekiwań i obietnic niż praktycznych zastosowań. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu pewności

VISA opracowała nowe rozwiązanie uwierzytelniania osób posługujących się w Internecie kartami płatniczymi. Czytaj więcej »

Instrukcja czy przepis

Zwolenników wizji, w której człowiek stanowi bardzo złożoną maszynę, srodze musiały rozczarować niepowodzenia projektów badawczych nad sztuczną inteligencją. Do stworzenia sztucznego umysłu jest potrzebne być może nie algorytmiczne, lecz ewolucyjne podejście. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jedne, dwa, trzy

Przypadki zdarzają się w życiu, ale ten wydał mi się bardzo symptomatyczny. Tydzień temu pisałem o realności zera, a właściwie o jego niepotrzebności w komputerologii. Czytaj więcej »

Nadleśnictwo w ajencji

Podobały mi się ministerialne wystąpienia podczas tegorocznej Gali Lider Informatyki 2002 i poprzedzającej ją Konferencji. Były wyważone, konkretne i - co ciągle jest rzadkością - wygłoszone dobrą polszczyzną. Czytaj więcej »

Prawo Amdahla

Każdy, kto choć trochę zajmował się przetwarzaniem równoległym albo architekturami wieloprocesorowymi, zna z pewnością prawo Amdahla. Dla tych, którzy nie znają: przyspieszenie uzyskiwane na N procesorach wynosi 1/(S+(1-S)/N), gdzie S jest częścią kodu, która nie może być wykonana równolegle. Czytaj więcej »

Poczuj moc swego komputera

Z początkiem lat 80. ubiegłego wieku (śmiesznie to brzmi, jakby nie wiadomo jak starej historii dotyczyło), podobnie jak i obecnie, każdy ukończony projekt musiał być udokumentowany czarno na białym, czyli na papierze. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Bezpieczeństwo w cenie

Ochrona systemów informatycznych od dłuższego czasu jest modnym tematem, ale w opinii dostawców polski rynek rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT znajduje się jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...