powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2002

Wydanie 8/2002, 4 października 2002
8/2002
Wywiad miesiąca

Główny inżynier Suna o strategii firmy

Sun Microsystems to firma, która w informatyce pociąga za wiele sznurków: od web services po oprogramowanie open source. Prezentujemy fragmenty wywiadu, przeprowadzonego przez dziennikarzy amerykańskiego IDG z wiceprezesem i głównym inżynierem firmy, Robertem Gingellem. Mowa w nim m.in. o .Net Microsoftu, o pomyśle zrobienia z Solaris systemu open source i o czymś, co nazywa się... Czytaj więcej »

Infrastruktura

MULTICAST ROUTING teoria i wykorzystanie w systemie LINUX

Coraz powszechniejszy w Internecie protokół dotyczy zaawansowanych metod trasowania (routingu) przy maksymalnej optymalizacji metod transmisji i wykorzystania istniejących łączy. Na czym polega jego działanie? Czytaj więcej »

Sieci bezprzewodowe od A do G

Pierwsze urządzenia zgodne z normą 802.11b pojawiły się kilka lat temu. W tym roku firmy zaprezentowały pierwsze systemy 802.11a. W przyszłym oczekuje się pierwszych produktów zgodnych z 802.11g. Dwie pierwsze normy nie są ze sobą kompatybilne. 802.11g będzie zgodna z 802.11b, ale nie z 802.11a. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Windows .Net Server przed premierą

Microsoft przymierza się do wypuszczenia na rynek finalnej wersji kolejnego systemu operacyjnego. 25 lipca Microsoft Windows .Net Server w wersji RC1 (Release Candidate 1) został udostępniony użytkownikom testowym. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Test serwera HP rp8400

Nazwa serwera sugeruje, że mamy do czynienia z platformą RISC (p od PA-RISC) i urządzeniem przystosowanym do instalowania w szafie (r od rack), chociaż HP ma też w swojej ofercie wersję wolno stojącą serwera. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Obrona przed spamem

Spamy, czyli niepożądane przesyłki poczty elektronicznej, najczęściej wynik agresywnego marketingu, stanowią poważny problem. Spamów nie można pozbyć się całkowicie, ale skoordynowana strategia, obejmująca stosowanie odpowiednich reguł filtrowania poczty, narzędzi antyspamowych i usług, może w znacznym stopniu zredukować liczbę niechcianych przesyłek. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Chipset kryptograficzny obsługuje ruch SSL

<i>Secure Sockets Layer</i> (SSL) to standardowa metoda zabezpieczania transakcji webowych. Obliczenia konieczne przy kryptografii SSL dotyczą bardzo wielkich liczb i skomplikowanych funkcji matematycznych nie zawartych w zestawach instrukcji większości komercyjnych procesorów. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

Nowe usługi, większe pasmo, nowa jakość telefonii komórkowej - to miały być wyznaczniki nadchodzącej epoki technologicznej 3G. Do czego dążymy? Tak naprawdę chodzi o stworzenie systemu IP dla abonentów mobilnych. Systemu, który pozwoliłby oderwać istniejącą funkcjonalność multimedialnego dziś Internetu od domowych biurek oraz kabli i nadałby mu mobilność. Czytaj więcej »

Telefony IP przegląd oferty rynkowej

Telefon IP umożliwia korzystanie z wszystkich funkcji dostępnych w aparatach analogowych. Wdrażaniu cyfrowej telefonii IP towarzyszy jednak szereg wspomagających aplikacji, obejmujących: zintegrowaną obsługę wiadomości, obsługę poczty elektronicznej, systemy zapowiedzi słownych, inteligentną sekretarkę oraz innych, udostępnianych przez infrastrukturę komputerową. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Elektroniczny bramkarz

Kampus uniwersytetu w Bochum, w Zagłębiu Ruhry. Na przeciwległych jego krańcach mieszczą się siedziby dwóch konkurujących ze sobą firm, które działają w tej samej dziedzinie najnowszej technologii elektronicznej. Co prawda ich szanse są raczej nierówne: C-Vis zajmuje pół piętra w jednym z gmachów uniwersyteckich i liczy zaledwie sześciu pracowników, podczas gdy ZN Vision... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...