powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 36-2002, 7 października 2002
36-2002 Computerworld nr 36-2002
Wiadomości

Zagraniczne tournée ComArchu

Amerykańska spółka ComArch Global Inc. wdroży system ComArch Tytan i platformę do zarządzania siecią u operatora narodowego Nikaragui ENITEL. Czytaj więcej »

Gala Lider Informatyki 2002

Lider 2002 - nominowani, laureaci i wielka gala. Czytaj więcej »

Innowacyjność kluczem do sukcesu

Konferencję "IT w strategii biznesowej", towarzyszącą VI edycji Lidera Informatyki, zdominował temat roli informatyki w okresie spowolnienia gospodarczego. Czytaj więcej »

Nagi fiskus

Niespójność baz danych w urzędach skarbowych to główny problem informatyzacji resortu finansów. Czytaj więcej »

Lista życzeń, lista potrzeb

Ministerstwo Finansów planuje przeznaczyć do 2006 r. prawie 600 mln zł na informatyzację administracji celno-skarbowej. Czytaj więcej »

GIS na dziś i na jutro

Z Preethą R. Pulusani, prezesem Integraph Mapping & GIS Solutions, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Z myszką do mapy

Kataster, systemy regionalne i lokalizacyjne to najważniejsze kierunki rozwoju rynku GIS. Czytaj więcej »

Do Unii oby prędzej

Integracji z UE będą poświęcone Europejskie Konferencje Oracle Polska organizowane przez Oracle wraz z The Economist. Odbędą się one 10 bm. w warszawskim hotelu Radisson. Czytaj więcej »

Kolorowa dekada

Dziesięć lat temu Oki, jako jeden z pierwszych producentów drukarek, otworzył w Polsce regionalne biuro. Choć w tym czasie konkurencji przybyło, firmie udaje się utrzymać pozycję na rynku. Od początku biurem kieruje Piotr Nowak, dyrektor generalny Oki Systems Polska. Czytaj więcej »

Nowa tylko nazwa

NextiraOne Polska to nowa nazwa Alcatel e-Business Distribution. Czytaj więcej »

Yuma zbiera żniwo

Od przejęcia przez SAP AG izraelskiej firmy TopManage minęło pół roku. Przejęte z firmą TopManage oprogramowanie Smart - obecnie SAP Business One - jest przeznaczone dla małych i średnich firm handlowych i usługowych. Jest ono sprzedawane wyłącznie przez partnerów. W Polsce SAP pozyskał ich na razie pięciu. Czytaj więcej »

ZUS płaci

Prokom i ZUS zawarły trzecią ugodę w sprawie należności za obsługę systemu informatycznego. Czytaj więcej »

W dłuższej perspektywie

II Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego, zorganizowane w Międzyzdrojach przez szczecińską firmę Unizeto, zgromadziło prawie 200. uczestników, w tym prelegentów z Niemiec i Danii. Prezentowane przez nich poglądy były zgoła odmienne od tych, które dominowały podczas przygotowania Ustawy o podpisie elektronicznym w Polsce. Czytaj więcej »

W grupie raźniej

Andrzej Arendarski, prezes operatorów Tel-Energo i NOM. Czytaj więcej »

Klienci MacroSoftu lubią Linuxa

Aż 29. nowych klientów MacroSoft SA kupiło oprogramowanie warszawskiej firmy działające na platformie Linux. Czytaj więcej »

Płyty Fujitsu Siemens

Płyty główne dla PC to nowy element oferty Fujitsu Siemens Computers na polskim rynku. Dotąd płyty FSC były dostępne głównie w Niemczech. Czytaj więcej »

Wolniej od najszybszych

Tylko trzy polskie spółki znalazły się w rankingu 50. najszybciej rozwijających się firm środkowoeuropejskich z sektora technologicznego opublikowanym przez Deloitte & Touche Central Europe. Pierwsze trzy miejsca zajęły firmy węgierskie. W ciągu trzech lat - od 1999 do 2001 r. - zanotowały one wzrost przychodów przekraczający 2000%. Czytaj więcej »

Kadry i płace ze szwajcarską precyzją

W Krakowie otwarto polski oddział szwajcarskiej firmy HR Campus, specjalizującej się we wdrożeniach modułu kadrowo-płacowego SAP i narzędzi komplementarnych. Czytaj więcej »

Tłoczno w terminalach

Zainteresowanie Citrix Solutions Day 2002, konferencją, nad którą patronat medialny objął Computerworld, przekroczyło oczekiwania organizatorów. Przybyło ok. 360 uczestników, niemal dwukrotnie więcej niż się spodziewano. Czytaj więcej »

Nie znacząca nagana?

''Ponad 60% klientów jest przekonanych, że po dwóch latach nie osiągnęło zwrotu z inwestycji'' - takie są wnioski z raportu firmy Nucleus Research. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Grzegorz Fitta (50 l.) został członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym EDB Ster Polska sp. z o.o. Czytaj więcej »

Technologie

Od detekcji do prewencji

Ewolucja wirusów i sposobów ataku na sieci korporacyjne wymusza ewolucję systemów ochrony i integrację oprogramowania antywirusowego, firewalli i systemów detekcji włamań. Czytaj więcej »

Rozwiązania antywirusowe, firewalle i IDS

Symantec wprowadził nowe wersje aplikacji Norton 2003 - AntiVirus, Personal Firewall, Ghost i pakietów zawierających zestawy aplikacji: SystemWorks i Internet Security. Oprogramowanie wyposażono w m.in. mechanizm detekcji włamań, możliwości wykrywania i usuwania wirusów, robaków i koni trojańskich z komunikatów Instant Messaging, blokowania spamu itd. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo pod jedną konsolą

Konsola SSMS umożliwia zarządzanie aplikacjami firmy Symantec i jej konkurentów. Czytaj więcej »

Przełączniki w modułach

Cisco wprowadza nową serię trzech modularnych przełączników Catalyst 4500. Czytaj więcej »

Błękitne brzeszczoty

IBM zaprezentował własne serwery blade wyposażone w procesory Intel Xeon. Czytaj więcej »

Do wyboru, do koloru

Kolejne modele Palm będą oferowane w dwóch liniach produktowych: Zire i Tungsten - z nową wersją Palm OS 5. Czytaj więcej »

Odświeżone środowisko .Net

W .Net 1.1 nie ma rewolucyjnych zmian. W pakiecie zintegrowano m.in. kilka bibliotek, które były dostępne oddzielnie. Czytaj więcej »

Podmiana serwerów

Microsoft proponuje użytkownikom Lotus Notes/Domino migrację do Microsoft Exchange i serwerów .Net. Czytaj więcej »

Doświadczony pomocnik

InsERT opracował kolejną, piątą już wersję oprogramowania dla firm handlowych Subiekt. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pouczająca lekcja współpracy

Rynkowe zawirowania stanowią zachętę do skorzystania z usług outsourcingowych. Czytaj więcej »

Outsourcing partnerski

Z Markiem Woźnym, dyrektorem Departamentu Systemów EEA/ERP w Cap Gemini Ernst & Young Polska, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Wspólnota ryzyka i sukcesu

Z Evguenim Iagniatinskim, menedżerem obsługi systemów business information w Procter & Gamble, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Konteksty

Internet czyli platoński cień świata

Przez długi czas panowało przekonanie, że społeczeństwo informacyjne należy postrzegać, opisywać i badać w kategoriach racjonalnych, ponieważ komputer i sieć są wynalazkami najbardziej funkcjonalnymi dla ratio. Dziś wiemy, że wygląda to nieco inaczej. Czytaj więcej »

Bomby i bity

Stany Zjednoczone traktują zagrożenie cyberterroryzmem ze śmiertelną powagą, choć na razie jest to zagrożenie głównie hipotetyczne. Czytaj więcej »

Działajmy razem

Z Kenem Watsonem, prezesem organizacji Partnership for Critical Infrastructure Security oraz dyrektorem Critical Infrastructure Assurance Group w Cisco, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zero, czyli nic

Jak to się w życiu dziwnie plecie, szczególnie w życiu komputerowym. Zero właściwie komputerom nie jest potrzebne, poza banalną funkcją oznacznika rzędów wielkości liczb. No bo jak się dobrze zastanowić, to w zakresie podstawowej operacji komputerowej, czyli dodawania, użycie zera nie ma sensu. Po co dodawać nic? Tym bardziej że w prawdziwym życiu zero przynosi same kłopoty. Czytaj więcej »

Na wstecznym biegu

Było to tuż po połowie lat siedemdziesiątych. Kolega, z którym miałem jechać na dłuższe szkolenie w Wielkiej Brytanii, na coś tam zachorował, a lekarz przepisał mu serię jakichś zastrzyków. Ponieważ wyjazd wypadał mu w samym środku kuracji, lekarz zaopatrzył go na drogę, wystawiając mu, na formularzu zwykłej recepty, stosowną instrukcję napisaną po łacinie. Czytaj więcej »

Ucieczka w kreatywność

Wzrastającej popularności ruchu open source towarzyszy kompletna bezradność w opisie przyczyn tego stanu rzeczy. Nie słyszałem do dziś rozsądnego wytłumaczenia, dlaczego tak wiele osób zgadza się poświęcać prywatny czas ku pożytkowi ogółu. Nie przekonują mnie też wyjaśnienia o anarchistycznym duchu, nienawiści do Billa Gatesa (dlaczego akurat do niego, a nie szefów Oracle'a,... Czytaj więcej »

Ulotna pamięć świata

Jakże wiele informacji możemy uzyskać w Internecie. Prawdopodobnie każdy z nas używał wyszukiwarek, aby odnaleźć odnośniki do interesujących miejsc w sieci. Posiłkujemy się tym narzędziem, szukając informacji związanych z wykonywanym zawodem, naszymi zainteresowaniami lub też na prośbę znajomych nie dysponujących jeszcze dostępem do Internetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...