powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 35-2002, 30 września 2002
35-2002 Computerworld nr 35-2002
Wiadomości

Smak integracji

Wyniki firm integracyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2002 r. nie zadowalają zapewne optymistów, spełniają jednak oczekiwania realistów. O sytuacji rynku integracyjnego w tym roku nie da się bowiem mówić bez odwołania do spowolnienia, jakiego doznał on w roku ubiegłym. Czytaj więcej »

Sprawa Romana K.

Nawet najuczciwszy przedsiębiorca staje się bezsilny wobec arogancji władzy. Ta najpierw stanowi wadliwe prawo sprzeczne z Konstytucją RP, następnie oskarża wszystkich po kolei o popełnienie przestępstw podatkowych. Czytaj więcej »

Czas zastanowienia

31 sierpnia br., po zaledwie dwóch miesiącach pracy, rezygnację złożył Grzegorz Jałowiec, prezes zarządu Teta SA. Jego miejsce zajął Zygmunt Grajkowski z Enterprise Investors, funduszu będącego większościowym akcjonariuszem spółki. Czytaj więcej »

Sun Francisco

Technologie zaprezentowane na konferencji SunNetwork to przede wszystkim SunONE, nowe rozwiązania sprzętowe i architektura N1. Czytaj więcej »

JD Edwards: czas na zmiany

JD Edwards, choć zalicza się do światowej czołówki producentów ERP, nie zdołał dotąd zawojować polskiego rynku. Czytaj więcej »

Adwokat przejętych

Don Top rozpoczął pracę w firmie Informix jako konsultant telefonicznej pomocy technicznej, a skończył jako wiceprezes. Po przejęciu firmy przez IBM nadal kieruje laboratorium programistycznym Informixa. Od dwóch miesięcy piastuje dość nietypowe stanowisko w dziale baz danych IBM - rzecznik klientów Informixa. Pod koniec września Don Top przyjechał z kilkudniową wizytą do Polski, by... Czytaj więcej »

Bezpieczny przedstawiciel

Check Point Software Technologies otwiera przedstawicielstwo w Polsce. Czytaj więcej »

Lider czwartej dziesiątki

Hongkong i Chiny przodują w implementacji technologii informatycznych i telekomunikacyjnych - wynika z raportu Internet for a Mobile Generation przygotowanego przez organizację ITU (International Telecommunication Union). Czytaj więcej »

Łódź centralna

Ster-Projekt zbuduje za 16,4 mln euro (ok. 67 mln zł) centrum przetwarzania danych dla TP SA. Czytaj więcej »

Rozwody Della

3Com i Cisco zerwały umowy partnerskie z Dell Computer. Powód? Dell z partnera liderów rynku sieciowego przeistoczył się w ich rywala. Czytaj więcej »

Firmy wyższe

Katowicka 2Si SA jest kolejną firmą branży IT, która nawiązała współpracę z wyższą uczelnią przy organizacji studiów. Czytaj więcej »

Powrót SCO

"Nasza strategia nadal koncentruje się wokół Linuxa. Niemniej zmieniając nazwę, chcemy odwołać się do dorobku i filozofii działania SCO" - mówi Witold Żukowski, szef polskiego oddziału firmy SCO Group, do niedawna działającej pod nazwą Caldera International. Czytaj więcej »

Remedium na upadłość

BMC Software dąży do przejęcia za 350 mln USD bankrutującej firmy Remedy, producenta oprogramowania do zarządzania usługami. Remedy należy do Peregrine Software, która również ogłosiła bankructwo. Czytaj więcej »

Więcej Neostrady

TP SA zapowiada, że co tydzień będzie przyłączać 2 tys. klientów chętnych do wykupienia usługi Neostrada, szerokopasmowego dostępu do Internetu. Tak będzie jednak dopiero pod koniec roku. Od uruchomienia Neostrady na początku lipca br. do TP SA trafiło blisko 8 tys. wniosków. Zrealizowanych została niespełna połowa. Czytaj więcej »

Technologie

Tamy na SANnie

Jednym z celów wdrożenia technologii SAN jest osiągnięcie wysokiej wydajności dostępu do danych. Jednak mnogość elementów znajdujących się na trasie od serwera do dysku twardego rodzi niebezpieczeństwo powstawania wąskich gardeł. Czytaj więcej »

Most między platformami

Orbix E2A Enterprise Edition to serwer aplikacyjny, który zawiera mechanizmy pozwalające na współpracę światów CORBA, J2EE i .Net. Czytaj więcej »

Kolorowe zdjęcia w biurze

Nowe modele urządzeń HP mają promować kolorowy druk fotograficzny w zastosowaniach biznesowych. Czytaj więcej »

Oprogramowanie to priorytet

Rozmowa z Markiem Lewisem, wiceprezesem i dyrektorem odpowiedzialnym za technologie w EMC Corporation (wcześniej szefem działu pamięci masowych w Compaqu i Digitalu). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Myśliwi i ich zwierzyna

Analizując plany biznesowe wielu przedsięwzięć internetowych, widać, że zasadnicza część ich wpływów ma pochodzić z reklamy. Czy po krachu dotcomów możliwe jest istnienie przedsięwzięcia opartego wyłącznie na wpływach z reklamy? Czytaj więcej »

Konteksty

Nasze życie z maszynami

Beznamiętna i wyrafinowana technologia komputerowa zrodziła różnorodne emocje i intelektualne wizje. Zadziwiające zjawisko, prawda? Chcę zmierzyć się z jego opisem i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie o jego sens, przyczyny i skutki. Czytaj więcej »

Niezbędny podpis

Ci, którzy wskazują na błędy w obowiązującej Ustawie o podpisie elektronicznym, często przyjmują błędne założenia, traktując je jako pewniki. Na ich podstawie stawiają wnioski, iż podpis elektroniczny w przyjętym i obowiązującym kształcie wymaga poprawek. Czytaj więcej »

Zanotowane nad Wigrami

Żeby nad Wigrami być online w sieci komórkowej, trzeba wejść na drzewo. A wtedy rodzi się refleksja: po co to wszystko, po cholerę człowiek się tyle męczył, żeby się teraz cofać w ewolucji, w dodatku z inteligentnym narzędziem w ręku. Nie czekając na komputer, który będzie sam spisywał z głowy, sam spisuję. Czytaj więcej »

Czwarty wymiar pamięci

Utrzymanie wykładniczego tempa rozwoju technologii informatycznych wymaga przełamywania barier fizycznych. Taką właśnie granicę stwarza gęstość upakowania elementów w układach scalonych. Bez wątpienia zostanie ona po raz kolejny pokonana. Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób? Czytaj więcej »

Globalizacja w mikroskali

Z prof. Władysławem Szymańskim, kierownikiem Katedry Analizy Rynków i Konkurencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autorem książki Globalizacja - wyzwania i zagrożenia, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Artyści

Anglosasi mówią o nich con-artists, co jest skrótem od confabulation-artists i oznacza mistrzów blagi. Hmm. Byłoby dobrze i nie byłoby problemu, o którym zamierzam pisać, gdyby tylko o blagę w tym chodziło. Czytaj więcej »

Jakby moment

Właśnie dzisiaj mija 25 lat mojej pracy zawodowej. Niezły wyrok, chciałoby się rzec - co prawda spędzony w różnych zakładach, ale zawsze za te same grzechy, czyli za informatyczne zainteresowania. Czytaj więcej »

Wieczorne czuwanie

Było to w sierpniu. Zadzwonił do mnie znajomy i głosem wtajemniczonego, a więc lepszego człowieka, zapytał, czy wybieram się. Odpowiedziałem twierdząco, bo przecież czy może być lepsza okazja do zademonstrowania swoich przekonań i preferencji, powiedziałbym górnolotnie nawet wiary, niż wspólne czuwanie. Czytaj więcej »

Ziarno prawdy

Już chyba powinniśmy przestać mówić o historii Internetu, gdyż każde następne powtórzenie tej opowieści powoduje jej dalsze ubarwienie. Jednocześnie ludzie, którzy historię tę tworzyli, powoli odchodzą na zasłużone (i nierzadko dostatnie) emerytury i chyba trzeba już mówić nie tyle o historii, ile o legendzie. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Woda i ogień

W dużych firmach, a do takich należą również instytucje finansowe, często dochodzi do konfliktów między służbami określanymi jako biznesowe a jednostkami zajmującymi się obsługą informatyczną. Jednym ze stałych źródeł tych konfliktów jest problem strategii rozwoju. Czytaj więcej »

Aplikacje w jednym węźle

Projekt budowy nowoczesnego call center w Fortis Bank Polska SA przyspieszył wdrożenie rozwiązania integrującego dane z różnych systemów IT banku. Czytaj więcej »

Porządkowanie własnego podwórka

Po okresie inwestycji w systemy scentralizowane banki zajęły się porządkowaniem obsługi informatycznej gospodarki własnej. PKO BP postąpił odwrotnie, decydując się najpierw - ze względu na zbliżającą się prywatyzację - na wdrożenie systemu obsługi gospodarki własnej. Czytaj więcej »

Królują nisze

Z Grzegorzem Kaletą, wiceprezesem IMPAQ, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Ewolucja kontaktów wirtualnych

Stabilizacja systemów informatycznych, a także rozszerzanie oferty produktowej banków korzystających z internetowych kanałów dostępu prowadzi do wzrostu znaczenia centrów obsługi klienta. Dotychczasowe telefoniczne centra (call center) są stopniowo zastępowane zintegrowanymi centrami obsługi (contact center). Czytaj więcej »

Szanse i pułapki

Pisanie o outsourcingu IT powoli zaczyna przypominać pisanie o polskich autostradach. O planach ich rozbudowy mówi się od lat, ale efektów jakoś nie widać, a w każdym razie nie są one spektakularne. Czytaj więcej »

Ilu klientów na jednego pracownika

Banki amerykańskie zaczynają inwestować w aplikacje, które wspomagają zarządzanie pracownikami oddziałów. Zdaniem Gartner Group, zwrot z inwestycji w tego typu rozwiązanie może nastąpić nawet już po trzech miesiącach. Czytaj więcej »

Z odrobiną nadziei na przyszłość

Producenci oprogramowania dla domów maklerskich wiążą nadzieje na przyszłość z uruchomieniem nowego systemu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, a także ewentualną fuzją giełdy warszawskiej z innymi giełdami europejskimi. Czytaj więcej »

Inwestycje w spokojny sen

Coraz więcej banków - zarówno małych, jak i dużych - powołuje do życia niezależne komórki, których wyłącznym zadaniem jest dbanie o sprawy bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Rzeczywistość pozbawiona mitów

Czy hurtownie danych okazały się dzisiaj tylko kolejnym modnym i nośnym marketingowo hasłem, częściej używanym przez przedstawicieli branży IT niż wprowadzanym w życie? Z całą pewnością można stwierdzić, że wdrożone hurtownie danych różnią się od modeli, które prezentowali guru tej dziedziny pod koniec lat 90. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...