powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 34-2002, 23 września 2002
34-2002 Computerworld nr 34-2002
Wiadomości

Operatorzy bez sieci

Rynek telefonii komórkowej czekają ogromne zmiany. Ich źródłem będzie ekspansja tzw. wirtualnych operatorów. Czy zaczną oni działać również w Polsce? Czytaj więcej »

Prokombank

Prokom Software przejmie kontrolny pakiet akcji Softbanku. Podpisał również umowę z Alltelem, producentem systemów bankowych. Czytaj więcej »

Comp - na troje babka wróżyła

Zanim akcje Comp SA będą notowane na giełdzie, w grupie kapitałowej zajdą zmiany organizacyjne. Czytaj więcej »

Na swoim

Z Adamem Góralem, dyrektorem generalnym Comp Rzeszów SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Narzędzia jak luksusowe auta

BSC Polska, reprezentująca Borlanda na naszym rynku, osiągnęła najlepsze rezultaty w sprzedaży narzędzi programistycznych w regionie Europy Środkowej. Wyrazem popularności Borlanda w Polsce jest również najwyższa frek-wencja w porównaniu z innymi krajami na konferencjach przeznaczonych dla programistów. Z krótką wizytą przyjechał do Warszawy Nigel Brown, wiceprezes Borlanda,... Czytaj więcej »

Przedstawicielstwo na zlecenie

CompFort Meridian został dystrybutorem oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT produkowanego przez BMC Software. CompFort będzie odpowiadał nie tylko za sprzedaż, ale również działania marketingowe i pozyskanie partnerów. To pierwszy przypadek w Europie, że BMC powierzył taki zakres obowiązków niezależnej firmie. Czytaj więcej »

Kto pierwszy, ten lepszy

Nie tylko Larry Ellison lubi publicznie wyzywać rywali na pojedynek. Śladem założyciela Oracle'a idą szefowie BEA Systems, którzy wyzwali IBM na pojedynek w tworzeniu usług Web. IBM i BEA konkurują o przodownictwo na rynku serwerów aplikacyjnych. Czytaj więcej »

Dekada Telbanku

BPT Telbank obchodzi dziesięciolecie istnienia. Spółka akcyjna NBP, banków komercyjnych i Związku Banków Polskich została utworzona z myślą o obsłudze telekomunikacyjnej sektora finansowego. Niedawno bank CAIB oszacował wartość firmy na 100 mln USD. Czytaj więcej »

Pamięć konkurenta

Mark Lewis został wiceprezesem i jednocześnie dyrektorem odpowiedzialnym za technologie w EMC Corporation. Czytaj więcej »

Sieci i igrzyska

Trwają polskie eliminacje największego na świecie turnieju gier komputerowych World Cyber Games (WCG) 2002. Tegoroczna edycja obejmuje 53 kraje. W Polsce eliminacje są rozgrywane przez Internet. Czytaj więcej »

Długa lista życzeń Ministerstwa Finansów

Informatyzacja resortu finansów pochłonęła od początku lat 90. ponad 500 mln zł. Z analizy bieżących potrzeb wynika, że na kolejne projekty należałoby wydać drugie tyle. Ministerstwo, a dokładnie departament odpowiedzialny za informatyzację opubli- kował raport będący omówieniem dotychczasowych dokonań i potrzeb do 2006 r. Czytaj więcej »

UnitedLinux w cenie peceta

Pierwsza wersja UnitedLinux, dystrybucji Linuxa opracowywanej wspólnie przez cztery firmy - Caldera International, SuSE Linux, TurboLinux i Connectiva - będzie kosztować mniej niż tysiąc dolarów za serwer. Cena obejmuje utrzymanie, wsparcie i uaktualnienia. Czytaj więcej »

Zdradziecki edytor

Popularny serwis Bugtraq podał informację o błędzie w edytorze tekstów Microsoft Word, który umożliwia skopiowanie dowolnego pliku. Czytaj więcej »

Kłopoty Apacza

Robak internetowy (worm) o nazwie Slapper atakuje serwery linuxowe, na których jest uruchomione oprogramowanie Apache i usługa mod_ssl. Robak wykorzystuje znany administratorom problem związany z procesem uzgadniania (handshake) SSL. Czytaj więcej »

P800 pod choinkę

W ostatniej chwili firma Sony Ericsson przesunęła termin wprowadzenia na rynek telefonu P800. Czytaj więcej »

Porozmawiajmy o eksporcie

Z inicjatywy Mariusza Tomaki, prezesa zarządu firmy SET, przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji powstał Klub Eksporterów zrzeszający przedstawicieli firm zainteresowanych eksportem swoich produktów. Czytaj więcej »

Sawan w Czechach

Sawan Grupa Softbank SA podpisał z Ceska Sporitelna Banka umowę na wdrożenie systemu Atmon. Czytaj więcej »

Technologie

Migracja ostatniej szansy

Zapewniając ścieżkę bezpośredniej migracji z Windows NT Server 4.0 do .Net Server, Microsoft sugeruje użytkownikom: macie ostatnią szansę, by proces ten przeprowadzić w miarę bezboleśnie. Przekonanie klientów do migracji do usług katalogowych Active Directory jest dla Microsoftu zadaniem równie trudnym, jak niegdyś dla Novella zachęcenie użytkowników NetWare 3.x do korzystania z... Czytaj więcej »

Więcej światła

Nowe procesory, osłabienie wsparcia dla pamięci Rambus oraz zapowiedzi znaczącego zmniejszenia kosztów rozwiązań dla sieci optycznych to najważniejsze nowości jesiennego Intel Developer Forum. Czytaj więcej »

Bezpieczny w biurku i teczce

Choć trudno w 100% zabezpieczyć notebook i dane przed kradzieżą, to można ograniczyć ryzyko ich utraty. W systemach blokowania nieuprawnionego dostępu przodują IBM i Fujitsu. Czytaj więcej »

Od listopada mks-vir 2003

Firma MKS przygotowuje nowe wersje oprogramowania antywiruso- wego. Program mks_vir 2003 ma się pojawić na rynku najpóźniej w listopadzie br. Czytaj więcej »

Hybrydy na ratunek

Skuteczne zarządzanie komunikatorami internetowymi jest trudne. Pojawiają się już pierwsze narzędzia. Czytaj więcej »

Nowy rok dla Nortona

Tym razem nowy AntiVirus i pozostałe aplikacje Symanteca zawierają istotne ulepszenia w porównaniu z wcześniejszymi wersjami. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Polisa jak ulał

Informatyka ma wciąż sporo do zaproponowania biznesowi ubezpieczeniowemu. Obecnie kierunek zmian wyznaczają firmy, takie jak Fiat Ubezpieczenia Majątkowe SA i Fiat Ubezpieczenia Życiowe SA, które opracowały nowatorskie systemy sprzedaży, rozwiązujące wiele "odwiecznych" problemów branży ubezpieczeniowej. Czytaj więcej »

Podział na piątkę

Grupa Żywiec to sześć browarów - Żywiec, EB, Warka, Leżajsk, Braniewo i Cieszyn - oraz 14 spółek zajmujących się dystrybucją produktów; blisko 70 lokalizacji na terenie całej Polski i ponad dwa tysiące użytkowników systemów informatycznych. Obsługuje ich rozproszony geograficznie dział informatyki. Czytaj więcej »

Konteksty

Podpis wieńczy dzieło

Podpis elektroniczny nie ułatwi kontaktów obywateli z urzędami, jeżeli jego wprowadzenie nie zostanie poprzedzone gruntowną informatyzacją administracji publicznej. Czytaj więcej »

Po pierwsze: nie szkodzić

Zasadniczą wadą polskiej regulacji systemu podpisu elektronicznego jest zbyt duża rola państwa, które próbuje zastępować doświadczone i działające od wielu lat firmy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zeznanie majątkowe

Szanowny Panie Ministrze Finansów! Właś-nie obejrzałem na stronach Ministerstwa Finansów informację o planowanych zmianach w ordynacji podatkowej (http://www.mofnet.gov.pl/abolicja/doc/abolicja.pdf). Czytaj więcej »

Już was mamy...

Pewien znajomy, na kilka dni przed daleką wakacyjną eskapadą, postanowił upewnić się, czy w czasie tych wojaży może bez obaw polegać na swym wehikule. Pojazd był tzw. światowej marki, tuż po gwarancji. W trakcie przeglądu okazało się, że trzeba wymienić ważną część, której niewielkie pęknięcie mogło, w przypadku powiększenia się, uniemożliwić dalszą jazdę. Czytaj więcej »

Dla chcącego...

Doskonała większość użytkowników komputerów osobistych przywykła eksploatować system operacyjny Windows w postaci takiej jak jest. Rzeczywiście w dużej mierze jest to wygoda, aczkolwiek nie zawsze do końca. Czytaj więcej »

"Cukier krzepi"

Chcę na samym początku przeprosić pana Piotra Ciupińskiego. Nie uważam go za złodzieja, co mogłoby wynikać z nadinterpretacji felietonu Kopiowany copyright, CW 32/2002 z dnia 9 września br. Nie uważam, gdyż jak pan Piotr Ciupiński sam przyznał, cytuję/kopiuję z jego strony: "Nie będę tłumaczył DLACZEGO ten właśnie tekst znalazł się w naszym serwisie - bo to byłyby naiwne... Czytaj więcej »

Listy

Kopiowany copyright

W Computerworld nr 32 z 9 września br. ukazał się felieton Pana Kuby Tatarkiewicza, w którym zarzuca mi plagiat i przywłaszczenie praw autorskich do jego copyrightu. W związku z tym pragnę kilka rzeczy wyjaśnić. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...