powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 33-2002, 16 września 2002
33-2002 Computerworld nr 33-2002
Wiadomości

Wszyscy płyną jedną łodzią

Spadające ceny sprzętu i coraz trudniejszy, sterowany przez klienta rynek skłaniają największych producentów sprzętu do rozwijania własnych działów usługowych i próby ograniczenia roli partnerów. Czytaj więcej »

Informatyzacja jak elektryfikacja

Elektroniczny rząd, edukacja informatyczna i odpowiednie regulacje prawne mają być priorytetowymi zadaniami Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Czytaj więcej »

Małymi kroczkami szybko do przodu

SAP udostępni oprogramowanie umożliwiające integrację danych pochodzących z niezależnych systemów różnych producentów. Firma stworzyła dział usług. Czytaj więcej »

SMS alternatywą dla PKI

Oprogramowanie RSA Mobile ma być systemem bezpiecznej identyfikacji i autoryzacji dostępu do serwerów korporacyjnych za pośrednictwem telefonów komórkowych. Czytaj więcej »

Rozrywka na poprawę humoru

Intel, dotknięty spowolnieniem gospodarczym, szuka pomysłów na pobudzenie rynku. Czytaj więcej »

Ratuj się, kto może

Czy Polskę będzie stać na budowę systemu ochrony infrastruktury krytycznej? W tak postawionym pytaniu nie chodzi bynajmniej o pieniądze, lecz umiejętność współpracy dla dobra wspólnego. Czytaj więcej »

PKO BP rezygnuje z wdrożenia systemu Alltela

Potwierdziły się podane przez nas informacje (CW 31/2002) o wstrzymaniu projektu wdrożenia systemu scentralizowanego w PKO BP SA. Zarząd banku zdecydował o zaniechaniu wdrożenia oprogramowania Systematics firmy Alltel. Koszt tego projektu szacowano na ok. 400 mln zł. Czytaj więcej »

Upadek Apeximu

Apexim wniesie w tym tygodniu do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, pomimo podjętych działań restrukturyzacyjnych i złożenia wniosku o otwarciu postępowania układowego z wierzycielami. Czytaj więcej »

Axxessit w Polsce

Działalność w Polsce rozpoczyna norweska firma Axxessit - producent rozwiązań do integrowania usług i przesyłania ruchu IP w sieciach SDH. Czytaj więcej »

Rejestr czeka na ustawę

W sejmowej Komisji Finansów Publicznych trwają prace nad rządowym projektem ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nakłada on na UFG m.in. obowiązek utworzenia ośrodka informacji o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Czytaj więcej »

Symantec po polsku z Polski

Od września w Warszawie działa centrum lokalizacji firmy Symantec. Czytaj więcej »

e-Podpis przez telefon

Polska Telefonia Cyfrowa (Era) prowadzi prace nad stworzeniem rozwiązania umożliwiającego składanie podpisów elektronicznych przy użyciu telefonu komórkowego. Czytaj więcej »

Molekularny przełom HP

Hewlett-Packard stworzył laboratoryjny prototyp 64-bitowej pamięci o rozmiarach 1 µm2. Czytaj więcej »

Propozycja nie do odrzucenia

Doktor Jolanta Sala, pod której kierownictwem Ośrodek Informatyki - Terenowy Bank Danych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (do 1999 r. Urząd Wojewódzki w Gdańsku) został laureatem konkursu Lider Informatyki w 1997 r., została zwolniona ze stanowiska. Obecnie jest prorektorem Wyższej Szkoły Zarządzania w Kwidzynie. Uzasadnienie wypowiedzenia pracy przez dyrektora generalnego Pomorskiego... Czytaj więcej »

System w BGK od nowego roku

Do końca stycznia 2003 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podejmie decyzję o wyborze scentralizowanego systemu bankowego. Czytaj więcej »

Enterasys tylko w JTT

JTT sp. z o.o. przejęła sprzedaż produktów Enterasys Networks w Polsce. Spółka ta powstała w wyniku przekształcenia warszawskiego oddziału JTT Computer SA. Przeszli do niej dotychczasowi pracownicy Enterasys Polska. Czytaj więcej »

Za rok na emeryturę

W październiku 2003 r. Hewlett-Packard wycofa ze sprzedaży komputery e3000. Wsparcie techniczne będzie kontynuowane do końca 2006 r. Czytaj więcej »

Plan trzyletni: Ster-Projekt ogłosił nową strategię

Spółka przyjęła strategię rozwoju na lata 2002-2005 przygotowaną wspólnie z firmą konsultingową McKinsey & Company. Czytaj więcej »

Wrześniowy debiut Hitachi

Hitachi Data Systems, producent sprzętu i oprogramowania do archiwizowania danych, otwiera przedstawicielstwo w Polsce. Szefem biura w Polsce będzie Waldemar Lisek, do tej pory związany z firmą S&T. Czytaj więcej »

Technologie

Łatwiejsze narzędzia, trudniejsze zadania

Z Jackiem Drabikiem, dyrektorem ds. operacyjnych w Centrum Oprogramowania Motoroli, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Narzędzia dla rąk, wiedza dla ludzi

Wybór narzędzia do projektu informatycznego to pierwsza i bodaj najważniejsza decyzja, przed którą stają menedżer oraz zespół. Czytaj więcej »

Od modelu do aplikacji

Narzędzia do modelowania stają się niezbędnym elementem warsztatu programistycznego. Czytaj więcej »

Następcy Visual Studio

W Microsofcie dobiegają końca prace nad kolejną wersją zestawu narzędziowego Visual Studio .Net. Czytaj więcej »

Dojrzewające usługi Web

Global XML Architecture (GXA) to propozycja wszechstronnej platformy usług Web. Czytaj więcej »

Java jedzie do przodu

Sun opublikował wreszcie ostateczną postać specyfikacji J2EE 1.4 i już przygotowuje kolejną wersję Java Development Kit. Czytaj więcej »

Delphi - stacja przesiadkowa

Borland reklamuje najnowszą wersję swojego środowiska programistycznego jako "etap pośredni", który ma ułatwić przejście na platformę .Net. Czytaj więcej »

Ochrona powietrzna

To, czy sieci bezprzewodowe będą bezpieczne, zależy przede wszystkim od administratorów i użytkowników, którzy powinni wykorzystywać dostępne mechanizmy ochrony i stosować się do zaleceń producentów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Okna z widokiem na klienta

Winkhaus, niemiecki producent okuć do okien i drzwi wyrósł z firmy rodzinnej. Filozofia jego działania od początku zakładała, że oprócz gwarantowania jakości wyrobów, będzie dostarczała klientom czegoś więcej - wartości dodanej, która wyróżniałaby ją spośród konkurencji. Ta wartość dodana to logistyka. W ostatnim czasie za sukcesami rynkowymi firmy stoją także... Czytaj więcej »

Co wiesz o swojej firmie?

Z Alanem Kerrem, wiceprezesem EMEA firmy Peregrine Systems, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Konteksty

Samodzielne komputery

Problemem o stale rosnącym znaczeniu, z jakim przychodzi nam się zmierzyć w informatyce, jest złożoność. Staje się ona barierą postępu. Musimy ją przełamać, tworząc systemy przetwarzania autonomicznego. Czytaj więcej »

Jednak telepraca

Zainteresowanie ideą telepracy wykracza poza jej wymiar techniczny i organizacyjny. Kluczowe pytanie zadawane w tym kontekście brzmi: czy telepraca może wpływać na zmniejszenie bezrobocia? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Mała Siostra

Przez ostatnich kilka, a może nawet kilkanaś-cie lat, przyzwyczailiśmy się, że postępy techniki, w szczególności komputerowej, nieodmiennie prowadzą do coraz bardziej natarczywego inwigilowania naszego życia. Czytaj więcej »

Prąd czy elektrownia?

Zdarza się, rzadko, ale się zdarza, że ludzie formułują myśli, które uchodzą uwagi w momencie powstania i wracają, gdy nikt już nie pamięta, kto i kiedy pierwszy raz to powiedział. Czytaj więcej »

Podróż za cztery dolary

Moja podróż za cztery dolary zaczęła się w piątek. Kupiłem te cztery dolary u cinkciarza, który co prawda nie stoi pod hotelem nucąc senną mantrę "czencz many", "czencz many", ale poza tym niewiele się różni... Siedzi w Internecie, na imię ma Visa, na nazwisko International, a kursy ma prawdziwie cinkciarskie. Czytaj więcej »

Moje pięć minut

Zawołała mnie panienka z działu promocji, że nie może poczty elektronicznej odebrać. Jako inżynier help desku, czyli ostatniej deski ratunku, na jedną dziesiątą etatu w ramach etatu właściwego, poczułem się zobligowany do udzielenia pomocy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...