powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 14-1996, 1 kwietnia 1996
14-1996 Computerworld nr 14-1996
Wiadomości

TP S.A.: Polpak-T i Internet

Podczas VII Międzynarodowych Targów Łączności Intertelecom w Łodzi Telekomunikacja Polska S.A. przekazała do eksploatacji cyfrową sieć transmisji danych Polpak-T. Cennik oferowanych dzięki niej usług powinien być przedstawiony na początku kwietnia br. Czytaj więcej »

Być inżynierem Novella

Certyfikowanych inżynierów Novella jest w Polsce niespełna tysiąc. Czytaj więcej »

Druga Irlandia?

IBM, Hewlett-Packard i Digital zamierzają uruchomić montownie swego sprzętu w Polsce. Czytaj więcej »

Adax Moniputer

JTT Computer przygotował prototypowy model komputera przeznaczonego specjalnie do prac biurowych. Nowy sprzęt nazwany Moniputer ma w jednej obudowie monitor zintegrowany z jednostką centralną. Czytaj więcej »

PWN odkrywa multimedialne karty

PWN przedstawi na poznańskim Infosystemie wersje testowe Encyklopedii multimedialnej oraz Komputerowego słownika języka polskiego. Czytaj więcej »

Jeszcze później za Internet

Spory i dyskusje na tle ostatecznego kształtu proponowanych rozwiązań odsunęły w czasie ogłoszenie nowego cennika za korzystanie z Internetu w Polsce. Obecnie obowiązujące moratorium na maksymalny wzrost wysokości opłat przy rozliczaniu ruchu zostanie przedłużone do końca kwietnia br. NASK pierwotnie zaproponował uzupełnienie obecnego cennika, w którym dokonywana jest taryfikacja... Czytaj więcej »

Microsoft dla Web

Microsoft kontynuuje walkę o kontrolę nad Internetem Czytaj więcej »

Konkurencja dla MS BackOffice

Pod hasłem "Uproszczone rozwiązania dla biznesu" IBM zapowiedział w Hanowerze nowe rozwiązania, tzw. serwery aplikacji. Czytaj więcej »

Bazy danych w szrankach

Podczas Wiosennego Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych odbędzie się "Turniej Baz Danych" Czytaj więcej »

Apple na targach CeBIT

Apple po raz pierwszy przedstawił na CeBIT-cie kilka nowych produktów. Czytaj więcej »

Jesteśmy otwarci

Z Didierem Benchimolem, wiceprezesem europejskiego oddziału Netscape Communications, rozmawia Michał Szafrański i Krzysztof Frydrychowicz Czytaj więcej »

Technologia i sztuka

Technologia i sztuka tak można w skrócie zdefiniować przesłanie tegorocznej polskiej edycji targów ComNet '96, które odbędą się w dniach 19-21 czerwca br. Konferencja prasowa zapowiadająca tematykę warszawskiego ComNetu, Wystawy i Konferencji Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej, została zorganizowana przez IDG Expo w warszawskiej Galerii Zachęta. Miejsce wybrano w sposób... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Praca do człowieka czy człowiek do pracy?

IBM Austria sprawdza, czy nie byłoby lepiej, aby zamiast zmuszać pracowników do przychodzenia do biura, wysyłać im pracę do wykonania w domu. Czytaj więcej »

Tuż przed przełomem

Każdy z pracowników Novella w Polsce ma swój zakres obowiązków i wykonuje go bez względu na to, czy jest w biurze, w domu, w podróży służbowej czy na Mazurach. Czytaj więcej »

Firma w domu

Praca na odległość staje się coraz powszechniejszą formułą funkcjonowania przedsiębiorstw poszukujących bardziej efektywnych metod zwiększania wydajności pracowników oraz zmniejszania kosztów. Czytaj więcej »

Internet

Zestaw prostych narzędzi

Niedawno Corel dołączył do grona producentów oferujących narzędzia do obsługi Internetu. Jego dysk kompaktowy Internet Mania to zestaw kilku pożytecznych, choć stosunkowo mało rozbudowanych aplikacji. Czytaj więcej »

Niewidzialna ręka listy śle

Anonimowi kolporterzy poczty elektronicznej stanowią coraz większe zagrożenie dla Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Większy wybór drukarek GDI

Canon wprowadza na polski rynek nowy model drukarki laserowej dla Windows Czytaj więcej »

Klawiatura zintegrowana z myszą

Cirque Corp. oferuje klawiaturę dla Windows 95 zintegrowaną z tabliczką dotykową Glidepoint o programowalnych przyciskach, która zastępuje tradycyjną mysz. Czytaj więcej »

Multimedialny notebook Extensa

Texas Instruments wprowadził na rynek notebook Extensa 560 CDT, kolejny model rodziny Extensa, wyposażony w procesor Pentium 75 MHz, szynę PCI, napęd CD-ROM o 4-krotnej szybkości i 16-bitową kartę dźwiękową. Jest to jeden z tańszych multimedialnych komputerów przenośnych. Jako produkt wieńczący ofertę rodziny urządzeń, jest on wyposażony w kilka przemyślanych i wypróbowanych... Czytaj więcej »

Kojarzenie plików z aplikacjami

Użytkownicy systemu Windows 95 wiedzą najczęściej, jak rozbudować funkcjonalność menu kontekstowego przez dodanie do niego zupełnie nowej operacji uruchamianej w przypadku napotkania plików o specyficznym formacie (np. z rozszerzeniem .TXT lub .DOC). Niewielu natomiast wie, że istnieje nie udokumentowana metoda definiowania w menu kontekstowym takich operacji, które nie odnoszą się do... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zarządca danych

Wciąż rośnie i rozwija się rynek aplikacji klient/serwer. Powstają coraz doskonalsze systemy do zarządzania danymi przedsiębiorstwa, pakiety do tworzenia skomplikowanych baz oraz hurtowni danych, jak również wyrafinowane narzędzia do ich modelowania (temat numeru CW nr 13/96). Nazwy tradycyjnych specjalności coraz mniej przystają do nowego środowiska, w jakim przychodzi pracować... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Obiektowe środowisko do opracowania aplikacji

Progress Software Corp. poinformował o dostępności nowej wersji swego obiektowego środowiska do opracowania aplikacji klient/serwer Progress 8 Application Development Environment (ADE). Czytaj więcej »

Nie tylko zapamiętać, trzeba jeszcze umieć analizować

Tytuł tego materiału jest parafrazą powiedzenia Alana E. Poe (który użył słowa "obliczać" w miejsce "zapamiętać"), ale wydaje mi się, że dobrze oddaje on ideę i założenia Jasmine - nowego produktu firmy Computer Associates (CA). W Polsce CA jest bardziej znane z Visual Objects niż ze swych osiągnięć w zakresie zarządzania dużymi bazami danych (Open-Ingres), zintegrowanych... Czytaj więcej »

Okolice

IBM komputeryzuje Letnie Igrzyska Olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atlancie to najbardziej zaawansowane technologicznie wydarzenie sportowe w historii ludzkości i jednocześnie najbardziej ulotne. Olimpijski System Informacyjny, składający się z aplikacji sieciowych, bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, multimediów i telefonii komórkowej, będzie przez dwa tygodnie łączył ze sobą uczestników, gości i... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Faksowanie z Windows 95

WinFax Pro jest aplikacją, która stała się standardem wśród okienkowych programów faksujących. Czytaj więcej »

Obieg dokumentów w firmie

Tydzień temu przedstawiliśmy założenia, jakie powinien spełniać komputerowy system obiegu dokumentów w firmie. Dziś przedstawiamy pierwszy z opisów oprogramowania realizujący właśnie to zadanie: system DDM9000 polskiej firmy Logotec Engineering. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tylko dla dorosłych

Deep Blue dostał po nosie. Garri wygrał z 32-procesorową bestią i uratował człowieka, a przynajmniej nasze samopoczucie. Nie mamy kompleksów ulegając maszynie czy zwierzęciu w fizycznej sprawności. Nie martwimy się, że struś emeryt przebiera nogami sprawniej niż superatleta, a nawet, gdy byle pecet liczy szybciej i dokładniej niż najbardziej biegła księgowa. Czytaj więcej »

Przyszłość myślenia

Kiedy mój znakomity kolega dr K. zaprosił mnie ongiś na lampkę "czegoś konkretnego" i rozmowę, poczułem się zaszczycony. Dr K. nie każdemu bowiem podawał rękę, a cóż dopiero mówić o dzieleniu się czymś tak cennym, jak domowa nalewka wiśniowa. Jadąc tramwajem na drugi koniec miasta (samochód zostawiłem przezornie w domu), zastanawiałem się usilnie, jakież to powody... Czytaj więcej »

Terminale pod poduszką?

Nigdy nie pomyślałbym, że koncepcja terminali sieciowych tak bardzo mnie poróżni z mymi dwoma kolegami z redakcji:

Krzysztofem Frydrychowiczem i Michałem Szafrańskim. Ci dwaj Panowie, bezgranicznie oddani idei panowania techniki (czasami podejrzewam ich, że zasypiają z laptopami pod poduszką; ja w ich wieku zasypiałem tak z ulubionymi książkami), gotowi byli zrzec się... Czytaj więcej »

Rynek

Rakiety i komputery

Napięcie w stosunkach między Chinami i Tajwanem może mieć wpływ na światowy rynek komputerowy. Czytaj więcej »

Spadek cen pamięci DRAM

Zapotrzebowanie na półprzewodniki ze strony producentów komputerów PC od czterech miesięcy nieprzerwanie spada. Czytaj więcej »

Liderzy znad Wełtawy

W ciągu ostatnich 5 lat rynek Europy Środkowej i Wschodniej był jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków technologii informatycznych na świecie. Według wielu obserwatorów, Republika Czeska charakteryzuje się największym wskaźnikiem wzrostu wielkości rynku IT w tym regionie. Czytaj więcej »

Sieci

Fast Ethernet od HP

Hewlett-Packard wprowadza na rynek produkty standardu Fast Ethernet. Czytaj więcej »

Alternatywa dla Satana

Odpowiadając na zwiększone zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa sieci komputerowych, firma Qualix Group Inc. wprowadziła na rynek narzędzie do testowania sieci i analizowania eksploatowanego w niej oprogramowania. Czytaj więcej »

Usługi katalogowe dla korporacji

Rynek sieciowych systemów operacyjnych ma szansę znacznie się zmienić po wprowadzeniu przez IBM-a Directory and Security Server (DSS) dla OS/2 Warp Servera. DSS w pełnej wersji wprowadzony zostanie na rynek dopiero w połowie br. Czytaj więcej »

Burza mózgów

W dniach 21-25 kwietnia w Acropolis Congress Center w Nicei odbędzie się kolejna edycja konferencji technicznej BrainShare Europe firmy Novell. Czytaj więcej »

Internetowe serwery Compaqa

Firma potwierdza zainteresowanie światową siecią. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Przegląd prototypów NC

Dotychczas pięć firm przedstawiło prototypy komputerów sieciowych. Czytaj więcej »

Terminalowy sceptycyzm

Zapytaliśmy informatyków pracujących w dużych firmach o opinie na temat idei komputera sieciowego. Czytaj więcej »

Sny o terminalach

Czy komputer sieciowy jest dobrym rozwiązaniem dla biznesu? Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputerowy układ krwionośny

Krew jest swoistą płynną tkanką łączącą, krążącą w układzie krwionośnym kręgowców. Składa się z płynnego osocza i krwinek: erytrocytów, leukocytów i trombocytów, które u ssaków noszą nazwę płytek krwi. Codziennie przez system komputerowy Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Bydgoszczy przepływa kilkaset litrów wirtualnej krwi. Czytaj więcej »

Listy

Czy mamy wyręczać policję?

Z żywym zainteresowaniem przeczytałem w poprzednim numerze Computerworlda list Pana Romana Dolczewskiego, wiceprezesa organizacji PRO. Sprawa dotyczy ochrony praw autorskich, a ściśle mówiąc poszukiwania biegłych sądowych z zakresu informatyki. Okazuje się, że pomoc biegłych jest niezbędna policji "w identyfikacji dowodów naruszenia przepisów Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach... Czytaj więcej »

W poszukiwaniu wspólnego języka

Pracowałem na etacie informatyka w wielu firmach, o bardzo różnych profilach produkcyjnych i często spotykałem się z problemem niezrozumienia i błędnych oczekiwań ze strony moich pracodawców. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...