powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 13-1996, 25 marca 1996
13-1996 Computerworld nr 13-1996
Wiadomości

Co pokazał CeBIT

Europa jest wiodącą potęgą ekonomiczną świata - powiedziała Edith Cresson, była premier Francji, obecnie członkini Komisji Europejskiej, podczas ceremonii otwarcia hanowerskich targów CeBIT '96. Czytaj więcej »

Novell z Javą

Java zostanie zintegrowana z NetWare Czytaj więcej »

Ofensywa SAP - dla dużych i małych

Jak co roku jedno z największych stoisk na hanowerskich targach miała firma SAP AG i jej partnerzy, dostarczający zintegrowany pakiet aplikacji do obsługi przedsiębiorstw SAP R/3. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Koordynacja zarządzania informatyką

Demokracja demokracją, ale porządek musi być - problemy koordynowania działań informatycznych w dużych przedsiębiorstwach zdają się potwierdzać tę regułę. Dotyczy to zarówno płaszczyzny sprzętowej, jak i oprogramowania. Każda firma, w której komputery liczy się nie w pojedynczych egzemplarzach, a setkach sztuk, staje w pewnym momencie przed koniecznością dokonania... Czytaj więcej »

Internet

Wielki kolaps, czyli nadchodzi ciężki rok dla Internetu

Prawie wszystkie przepowiednie na rok 1996 wieszczą dalszy wzrost Internetu. Jak wiadomo z astronomii, gwiazda supernowa po gwałtownym rozbłysku i zwiększeniu swojej objętości, błyskawicznie się zapada. Boję się, czy aby bieżący rok nie będzie czasem nieoczekiwanego internetowego kolapsu. I tak, jak na Dzikim Zachodzie, po pionierskich latach pozostało wiele opuszczonych miast... Czytaj więcej »

Tania poularność

Microsoft udostępnił Windows NT World Wide Web Ser Czytaj więcej »

Hakerów moc

Według ujawnionych ostatnio przez Pentagon danych, do ich systemu komputerowego w ciągu ostatnich trzech miesięcy podjęto ponad cztery tysiące prób włamań (co daje średnio ok. 40 przypadków dziennie). "Pewnego razu stwierdziliśmy jednoczesną obecność kilkudziesięciu hakerów z 14 różnych krajów" - opowiada Edward Hart, szef komórki bezpieczeństwa informatycznego w NSA (National... Czytaj więcej »

Producenci języków 4GL łowią w sieci

Podczas gdy informatycy borykają się z integracją WWW z istniejącą już infrastrukturą klient/serwer, producenci bazodanowych języków czwartej generacji (4GL), tacy jak Sybase, Gupta czy Oracle, prześcigają się w dostarczaniu nowych narzędzi, które mają ułatwić to zadanie. Wymienione firmy próbują zachęcić użytkowników do korzystania ze specjalistycznych narzędzi... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Prawa ręka księgowego

Prowadzenie pełnej księgowości ułatwia program Rewizor 1.01 firmy InsERT Czytaj więcej »

Backup dla każdego

Iomega oferuje indywidualnym użytkownikom napęd taśmowy Easy Ditto 800 Czytaj więcej »

Procesor dla Internetu i systemów PDA

Digital Equipment Corp. wprowadził ma rynek nowy 32-bitowy procesor RISC StrongARM-110 (SA-110) Czytaj więcej »

Apetyt na więcej

OKI Data Corp. przebudowała sieć dystrybutorów urządzeń faksujących i wprowadziła na polski rynek rodzinę faksów OKIFAX. Obecnie, 12 polskich firm jest autoryzowanymi dystrybutorami tych produktów. Reorganizacja sieci partnerów OKI polegała na rezygnacji z wcześniejszych umów oraz zawarciu nowych z dystrybutorami urządzeń telekomunikacyjnych, mających doświadczenie w hurtowej... Czytaj więcej »

Z pięcioma kopiami

NEC oferuje 24-igłową drukarkę biurową PinWriter P72X Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Komputery nie zarabiają pieniędzy, czynią to ludzie

Komputeryzacja, informatyzacja, integracja - te modne terminy kojarzą się zawsze pozytywnie i w domyśle oznaczają dla przedsiębiorstwa "nowoczesność, wzrost, usprawnienie". Duża liczba firm na świecie ma już za sobą etap rewolucji informatycznej. Te organizacje, które z różnych przyczyn (np. z braku pieniędzy) jeszcze się nie zinformatyzowały, poddawane są ogromnej presji... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Potężniejszy PowerPlay

Firma Cognos zapowiedziała nową, potężniejszą wersję swego systemu do wielowymiarowej analizy danych (On-line Analytical Processing - OLAP) PowerPlay 5.0. Czytaj więcej »

OLE - klucz do przedsiębiorstwa

Po wielu latach zadowolenia ze swej pozycji dominującego dostawcy rozwiązań i aplikacji na biurko użytkownika, Microsoft zdecydował przejść do ofensywy w celu zdobycia serc (i portfeli) szefów informatyki przedsiębiorstw, dostarczając pierwsze elementy architektury Enterprise OLE jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Okolice

Telekomunikacja we Wspólnocie Europejskiej

Od 1 stycznia 1998 r. we Wspólnocie Europejskiej będzie obowiązywać swoboda świadczenia usług telekomunikacyjnych. Fakt ten zapowiada swoiste "trzęsienie ziemi" w dziedzinie, która od zarania była budowana na zasadzie narodowych monopoli. Instytucje telekomunikacyjne wielu krajów, także spoza WE, szykują się do batalii o klientów. Na jednolitym rynku WE pojawią się nowi... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Systemy obiegu dokumentów

Oprogramowanie sterujące obiegiem informacji w firmie nabiera ostatnio coraz większego znaczenia. Z pewnością muszą je stosować firmy, które chcą pracować zgodnie z założeniami certyfikatu ISO 9000, ale warto także, by używane ono było wszędzie, gdzie użytkownicy systemu komputerowego mają do czynienia z dużą ilością informacji. Czytaj więcej »

HP wspiera standard PSM

IBM zyskał kolejnego sprzymierzeńca w swoich próbach zmierzających do rozpropagowania opracowanej przez siebie technologii zarządzania drukarkami PSM (Printing System Manager). Jest nim firma Hewlett-Packard, która wykupiła od IBM licencje na wbudowanie do swoich produktów pewnych rozwiązań stosowanych przez PSM. Czytaj więcej »

Podglądanie Internetu

KEYview 4.2 - program do przeglądania i konwertowania plików, zintegrowany z aplikacjami do obsługi Internetu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Szczyrk z orczykiem w tle"

W artykule Szczyrk z orczykiem w tle w Computerworld nr 11 z 11 marca '96 r. ukazała się informacja, że Niewidocznych gołym okiem jest 6 km podzielonego w trzech miejscach repeaterami Annex światłowodu, ciągnącego się od centrali w Cyrnej... str. 30. Czytaj więcej »

Praca w rozrywce

Pewnie Państwo nie zwróciliście uwagi na ciekawy artykuł w FORUM, przedrukowany z THE GUARDIAN, a przedstawiający ponurą przyszłość w skomputeryzowanych społeczeństwach. Jedną z najboleśniejszych przemian będzie zanik pracy jako takiej. Tę tendencję już powoli widać, to znaczy bezrobocie w każdym cyklu koniunktury jest coraz wyższe. Czytaj więcej »

Informatycy w Crosscomm Poland

Z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy raport specjalny Computerworlda pt. "Najlepsze miejsca pracy dla informatyków". Niezmierną jednak przykrość sprawił nam brak jakiejkolwiek nawet wzmianki o naszej firmie. Czytaj więcej »

Kogo na to stać?

Po kilku latach przyzwyczajania się do firmowych komputerów i noszonych do domu notebooków, których ciężar z każdym rokiem czułem coraz mniej, podjąłem męską decyzję - muszę mieć własny sprzęt. Nie mogę być od nikogo zależny. Wystarczy, że wyleją mnie z roboty i bez warsztatu pracy pozostanie mi już tylko zarejestrować się w "pośredniaku" po "kuroniówkę". Cóż więc i... Czytaj więcej »

Ucieczka od samodzielności

Widzę ogromne zagrożenie dla rozwoju zastosowań i upowszechnienia informatyki, wynikające z jej wielkich możliwości oraz ogromnej użyteczności dla człowieka. To wcale nie jest takie absurdalne, że dobroczynność wywołuje odruch niechęci czy wręcz agresji. Często zdarza się to w życiu. Obdarowywane na ulicy żebrzące Cyganki czy Rumunki są harde i niewdzięczne, choć bez tej... Czytaj więcej »

Rynek

Lepiej nie stracić jednego klienta...

ComputerLand Poland w najbliższym czasie będzie obchodził piątą rocznicę działalności. Czytaj więcej »

Fuzja oczami analityków

Połączenie Cray Research i Silicon Graphics jest optymistytcznie oceniane dla przyszłości obu firm. Czytaj więcej »

Koncern wrasta w Polskę

O 270% w porównaniu do 1994 r. wzrosła w ub.r. wartość sprzedaży w dziedzinie RS/6000 i AS/400 przez partnerów handlowych IBM Polska Czytaj więcej »

Sztuka w cyberprzestrzeni

15 marca b.r. w warszawskiej Galerii Zachęta otwarta będzie wystawa sztuki internetowej ArtNet. Autorką prezentowanych prac jest Marzenna Furmaniuk-Donajski, która od wielu lat zajmuje się sztuką komputerową, a zwłaszcza multimedialnymi możliwościami internetowych stron World Wide Web. Czytaj więcej »

Sieci

Warp Server budzi nadzieje

IBM zaprezentował system który łączy w sobie możliwości LAN Servera 4.0 i OS/2 Czytaj więcej »

Do zarządzania siecią lokalną

ServerWORKS - nowy pakiet oprogramowania Digital Equipment Corp. Czytaj więcej »

Nowa wersja NetFinity

IBM wprowadził na rynek pod koniec lutego br. udoskonaloną wersję pakietu zarządzania systemami NetFinity, który umożliwia zarządzanie komputerami PC przez sieć Internet. Czytaj więcej »

Listy

"Najlepsze miejsca pracy dla informatyków 1996"

Z uwagą przeczytałem Raport Specjalny Computerworlda omawiający "Najlepsze miejsca pracy dla informatyków". Publikacja tego typu jest doskonałym pomysłem, ponieważ powinna wpłynąć na większe zainteresowanie pracodawców swoimi pracownikami. Mam nadzieję, że Raport poświęcony tej tematyce będzie publikowany systematycznie i podobnie jak Raport "TOP 200", stanie się swoistym... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...