powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 12-1996, 18 marca 1996
12-1996 Computerworld nr 12-1996
Wiadomości

Intel udostępnia kod MMX

Intel zapowiada, że w tym tygodniu zacznie udostępniać niezależnym producentom sprzętu oraz oprogramowania informacje o multimedialnych rozszerzeniach MMX zestawu instrukcji procesorów Pentium. Narzędzia programistyczne technologii MMX produkcji Intela, Microsoftu oraz Powersoftu pojawią się na rynku jeszcze w tym kwartale. Procesory MMX w ograniczonejych ilościach wejdą na rynek... Czytaj więcej »

Aplikacje "szyte na miarę"

Z Arthurem Cooke, prezesem SAS Institute Europe i Richardem Roachem, szefem oddziału Business Solutions, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Digital będzie montował w Polsce

Część zadań wykonywanych do tej pory przez oddział Digitala w Polsce przejmie jeden ogólnopolski dystrybutor. Będzie on pełnił funkcję centrum finansowego, technicznego i logistycznego. Wyznaczony jeszcze w tym roku dystrybutor będzie także zarządzał planowaną w Polsce magazynem-montownią komputerów Digitala z procesorem Alpha. Czytaj więcej »

Krótki kurs zarządzania

Optimus S.A. Jest pierwszą polską firmą komputerową, która wdroży system SAP R/3 Czytaj więcej »

"Multum, non multa" czyli Multimedia a prawa autorskie

Od tego, co rozumie się pod pojęciem multimediów, zależy ich klasyfikacja, przyznanie im skromniejszej lub szerszej ochrony z tytułu praw autorskich. Konsumentom kultury masowej kojarzą się z nim produkcje zdominowane przez dużą ilość dynamicznie zmieniających się dźwięków i obrazów (w tym grafiki, animacji i sekwencji filmowych). Należą do nich wideoklipy czy spoty reklamowe,... Czytaj więcej »

MS Exchange już gotowy

Użytkownicy, którzy testowali wersję beta Exchange Server Microsoftu, twierdzą, iż produkt jest gotowy do wprowadzenia na rynek. Microsoft testował Exchange Server przez 2 lata. Exchange Server to oprogramowanie komunikacyjne klient/serwer mające zintegrowane funkcje do pracy grupowej, takie jak obsługa grup dyskusyjnych, obsługa pisanych specjalnie dla niego aklikacji i współdzielenie... Czytaj więcej »

Internet, sieci i zabawki

Compaq przedstawił 3 nowe modele komputerów biurkowych z procesorem Pentium Pro. Modele Deskpro XL są wyposażone w procesor z zegarem 200 MHz, model Prolinea - w procesor z zegarem 150 MHz. W skład ich wyposażenia wchodzi system operacyjny Windows NT, nowego rodzaju dyski twarde (2 GB, 1,2 GB lub 840 MB) oraz opcjonalnie PDüCD, zapisywalny optyczny CD-ROM w cenie ok. 550 USD. Większość... Czytaj więcej »

Europejska elektroniczna portmonetka

Na wniosek Komisji Europejskiej, Europejski Komitet Standaryzacji (CEN) podjął się koordynowania prac rządów i firm nad wprowadzaniem wspólnych norm dla tzw. kart inteligentnych (smart cards). Czytaj więcej »

Z Eurochipem do Europy

Próbna instalacja telefonów na karty inteligentne Siemensa w Warszawie. Czytaj więcej »

Najszybsza stacja robocza Digitala

Na początku marca br. Digital Equipment Corporation zaprezentował najszybszy z dostępnych na rynku model stacji roboczej z zegarem 400 MHz z rodziny AlphaStation 500. Stację opracowano pod kątem aplikacji wymagających dużych, złożonych obliczeń oraz przetwarzających znaczne ilości danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pierwszy krok do organizacji gronowych

Budowanie zespołów oraz zarządzanie doraźnymi projektami, to wyraźne zwiastuny przybliżania się kolejnej epoki cywilizacyjnej, epoki charakteryzującej się dominacją organizacji gronowych. Czytaj więcej »

Nic trwałego ?

Tempo zmian w świecie otaczającym firmy nie zostawia im złudzeń, że będą mogły pozwolić sobie na luksus małej stabilizacji i zostać na rynku. Czytaj więcej »

Internet

Żandarm w europejskiej sieci

Ochronę dzieł, zapisanych w postaci materialnej, określają ustalenia zawarte w konwencji rzymskiej, berneńskiej, a także lokalne regulacje prawne. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem praw autorskich do tekstów, nagrań i obrazów krążących w ogólnoświatowej sieci Internet. Czytaj więcej »

ATM dla Internetu

Amerykański Internet stopniowo przestawia się na technologię ATM. LDDS Worldcom, CompuServe oraz Pacific Bell, jedni z największych dostawców usług internetowych, zakupiły ostatnio w Stratacom przełączniki ATM za ok. 50 mln USD. Powinny one nie tylko zwiększyć przepustowość i niezawodność sieci, ale ułatwić jej zarządzanie. Czytaj więcej »

Komu bije dzwon

Przybywa w Polsce amatorów hackingu, czyli włamywania się do cudzych systemów komputerowych. Mimo iż dzisiaj jest ich zaledwie kilkudziesięciu, to potencjalnie stanowią poważne zagrożenie dla polskiego Internetu. Administratorzy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwykle nie zdają sobie sprawy, jak pozornie błahe sprawyumożliwiają hackerom włamanie do ich... Czytaj więcej »

Java do obsługi transakcji

Java staje się niekwestionowanym liderem wśród narzędzi rozwoju aplikacji internetowych dostępnych za pośrednictwem przeglądarek. Wielu producentów pracuje nad integracją tych aplikacji z usługami oferowanymi przez serwery. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Notebook NEC Versa 2000C

Od niedawna firma NEC oferuje na polskim rynku notebooki. Jednym z promowanych przez nią modeli średniej klasy jest Versa 2000C, następca modeli Versa S i Versa V. Czytaj więcej »

Corel oferuje CAD

Corel Corp. i Numera Software Inc. zawarły porozumienie dotyczące wspólnej promocji pakietu Visual CADD - profesjonalnego pakietu do wspomagania projektowania przeznaczonego zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników oprogramowania CAD. Corel Visual CADD będzie sprzedawany w kanałach dystrybucji Corela oraz Numera Software, która ma też kontynuować prace nad... Czytaj więcej »

JTT dotrzymuje kroku

Jednym z najnowszych modeli komputerów PC oferowanych przez JTT jest Adax Delta 166 z procesorem Pentium 166 MHz. Jest on wydajnym multimedialnym komputerem biurkowym przeznaczonym do pracy w biurze lub domu. Ważną jego zaletą jest to, że urządzenie jest przygotowane do pracy po bezpośrednim wyjęciu z opakowania. Jedyne, co użytkownik musi zrobić, to podłączyć kable oraz włożyć do... Czytaj więcej »

Amasys - mistrz adresowania

Amasys (Address Management System), wspólne dzieło niemieckiej firmy G-Data i polskiej LTP Media, jest w pełni konfigurowalną bazą adresową o formacie *.dbf. Jej atutem jest to, że daje się wykorzystywać jako specjalizowana baza danych pozwalająca gromadzić informacje w gotowych lub projektowanych przez użytkownika formatkach (maks. 2 mld rekordów po 65 kB każdy). Czytaj więcej »

Notebooki AST z Pentium 100 MHz

AST zamierza wprowadzić na rynek nowe modele notebooków wyposażonych w procesor Mobile Pentium 100 MHz oraz 32-bitową szynę PCI. Będą to komputery popularne Ascentia J Series oraz średniej klasy Ascentia P Series. Czytaj więcej »

Triton II już dostępny

Intel Corp. zaprezentował 430HX oraz 430VX - nowe zestawy układów do wspomagania systemów komputerowych z szyną PCI i procesorem Pentium, znane dotychczas pod kodową nazwą Triton II. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Być albo nie być asertywnym?

Jednym z wyznaczników sukcesu życiowego człowieka jest stan jego kariery zawodowej. Nie jest to oczywiście składnik jedyny - liczy się także życie osobiste, rodzinne, posiadany majątek. Wydaje się jednak, że dobra, satysfakcjonująca praca powinna być na czele pożądanych zdobyczy życiowych przeciętnego obywatela. Jednym z czynników sprzyjających osiągnięciu sukcesów w pracy... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Borland - tu powstają wielkie rzeczy

Borland International przywiązuje dużą wagę do swej obecności w Polsce. Z jednodniową wizytą gościli Paul H. Gross, wiceprezes firmy ds. badań i rozwoju i Gerhard W. Romen, wiceprezes firmy na Europę Centralną i Wschodnią oraz Środkowy Wschód. Na konferencji prasowej mówili oni o strategii rozwoju firmy, a także zaprezentowali nowe produkty: Delphi 2.0, kompilator Borland C++ 5.0... Czytaj więcej »

Rozproszone przetwarzanie i obiekty

Z Paulem H. Grossem, wiceprezesem Borland International ds. badań i rozwoju rozmawia Marian Łakomy Czytaj więcej »

Okolice

Po co naukowcom Internet?

Dzieje sieci komputerowych zaczęły się podobno w świecie naukowym. Łączące początkowo kilka ośrodków sieci rozrastały się, a korzyści płynące z ich istnienia były motorem działań prowadzących do powstania Internetu. Wywodzący się ze środowiska akademickiego Internet służy dziś wszystkim dziedzinom życia zawodowego i prywatnego. Do nas przyszedł on stosunkowo niedawno i... Czytaj więcej »

Co nas czeka?

Niedawno ukazała się książka, która stała się bestsellerem jeszcze zanim trafiła na półki księgarń. Magia nazwiska autora sprawiła, że wydawca otrzymał zamówienia na kilkaset tys. egzemplarzy, na długo przed ich drukiem. Bill Gates, władca imperium Microsoft, przedstawił w niej swoją wizję bliskiej metamorfozy życia społeczeństw, kierowanej rozwojem teleinformatyki. Jego... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Szybkie, gadające cudo

Hayes Optima 28.8 to modem umożliwiający łączność z prędkością do 28,8 Kbps. Jego działanie różni się jednak tym od pozostałych modemów 28,8 Kbps, że przesłać można przez niego dwa razy więcej skompresowanych danych - maksymalna przepustowość ustalona jest bowiem nie na 115,2, ale 230,4 Kbps. Ponadto umożliwia on pracę jako faks oraz automatyczna sekretarka. Czytaj więcej »

cc:Mail - jest w czym wybierać

Wspierając nadal standardowe rozwiązania (współdzielenie plików) stosowane przez pakiety pocztowe cc:Mail, Lotus pracuje cały czas nad systemami zawiadywania komunikatami opartymi na architekturze klient/serwer. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyka i KBN

Już od 5 lat Komitet Badań Naukowych finansuje prawie wszystkie badania naukowe w Polsce (poza niektórymi badaniami wojskowymi). KBN obraca dużymi pieniędzmi. Zainwestował on znaczne środki w rozwój infrastruktury informatycznej, rozwój sieci lokalnych, Internetu oraz ośrodków wyposażonych w komputery o wielkiej mocy obliczeniowej. Wszystko to cieszy, a jednak ... kontakty naukowców z... Czytaj więcej »

Wojna systemów

Przeglądając zachodnią prasę komputerową coraz częściej natrafiam na porównania różnych systemów operacyjnych używanych w firmach. Jasne jest dla mnie, że zakończyła się już era DOS-a i wszyscy zdecydowali się używać prostszej w obsłudze nakładki na ten system o nazwie Windows 3.1 lub 3.11. Czytaj więcej »

Ostrożnie z wizjami

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że wynalazki wywodzą się tylko z rozwoju techniki, a innowatorem może być tylko inżynier (lub samorodny talent inżynierski), natomiast futurystyczne wizje zapełniać mogą skomplikowane maszyny o coraz to nowszych, nieoczekiwanych, zadziwiających możliwościach. Czytaj więcej »

Apel do biegłych sądowych

W związku z nowo powstałą sytuacją na polu piractwa komputerowego w Polsce, spowodowaną dojściem do naszego kraju dostaw tanich, najnowszej generacji urządzeń do kopiowania CD WORM, w wyniku czego powstało w Polsce kilka wytwórni takich CD WORM, z ogromnymi ilościami nielegalnie kopiowanego oprogramowania, zachodzi potrzeba udzielenia pomocy policji w identyfikacji dowodów naruszenia... Czytaj więcej »

Państwo prawa

Nie wiem, czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek, dlaczego celem każdego tworu społecznego, czy to republiki czy monarchii, jest dążenie do państwa prawa? Czytaj więcej »

Rynek

Kierunek - Europa Środkowa

Tajwański Acer otwiera przedstawicielstwo w polsce Czytaj więcej »

Siedemdziesiąt tysięcy produktów

Spoerle Electronic, największy europejski dystrybutor podzespołów elektronicznych, po trwających ok. roku przygotowaniach, uruchomił w Polsce biuro handlowe działające jako Spoerle Electronic Polska Sp. z o.o. (100% kapitału zagranicznego). W ofercie firmy znajdują się przede wszystkim elementy półprzewodnikowe (m.in. mikroprocesory, układy pamięci oraz inne analogowe i cyfrowe... Czytaj więcej »

Kolejne serwery dla policji

ComputerLand Poland S.A. podpisał z Komendą Główną Policji (KGP) umowę wartości ponad 3 mln PLN na dostawę 247 serwerów Compaqa. Czytaj więcej »

Bezpośrednio i dużym odbiorcom

W ubiegłym roku Dell Computer Poland zanotował wzrost obrotów o ok. 60%. Według ubiegłorocznego Raportu Computerworld TOP 200, w 1994 r. firma osiągnęła w Polsce obroty wysokości 10,9 mln USD. Jak twierdzą przedstawiciele Dell Computer Poland, w 1995 r. 30% obrotów firmy pochodziło od pięciu największych klientów: Telekomunikacji Polskiej S.A. (12% obrotów), Polskich Sieci... Czytaj więcej »

Sieci

Sieciowy PC

IBM wprowadził na rynek nową rodzinę PC-tów oznaczonych symbolem PC 700. Komputery te przeznaczone są do pracy w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Nowa linia routerów Cisco

Na rynku pojawiają się nowe modele sprzętu realizującego dostęp do odległych sieci LAN, co pozwala obniżyć koszty związane z eksploatowanie łącz WAN (sieci rozległe). Cisco Systems Inc., jeden z czołowych producentów sprzętu sieciowego, oferuje całą linię routerów zdalnego dostępu do sieci LAN, które wspierają pracę kilku protokołów i pracują w trybie FRAD (frame-relay... Czytaj więcej »

Dystrybutorzy WRQ

W dniach 5-8 marca obecnego roku w Amsterdamie odbył się Światowy Zjazd Dystrybutorów oprogramowania WRQ Reflection. Na tegorocznym zjeździe przybyło około 100 przedstawicieli dystrybutorów z ponad 50 krajów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wspomagać zarządzanie

Chęć radykalnego usprawnienia zarządzania przedsiębiorstwem niechybnie zaprowadzi jego kierownictwo w stronę systemów klasy MRP II. Czytaj więcej »

Zastosowania

Postawili na własne głowy

Informatyka w Impexmetalu jest obecna od ponad 20 lat. W latach 70. ktoś na górze zadecydował, że wszystkie centrale handlu zagranicznego mają być wyposażone w podobnie skonfigurowane komputery amerykańskiej firmy Datapoint. Był nawet pomysł stworzenia dla nich wspólnego oprogramowania, nic jednak z tego nie wyszło. Ostatecznie uruchamiały je odrębne ośrodki obliczeniowe, które... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...