powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 11-1996, 11 marca 1996
11-1996 Computerworld nr 11-1996
Wiadomości

Zawód: informatyk państwowy

Opracowaniem polskich norm zatrudniania informatyków i operatorów sieci w administracji państwowej ma zająć się specjalny zespół, powołany pod koniec lutego br. przez członków Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki. Pierwsze postulaty zespołu rada przyjmie najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu, tj. 13 marca 1996 r. Czytaj więcej »

Motorola licencjonuje Mac OS

Apple Computer podpisał porozumienie licencyjne z Motorola Computer Group na udostępnianie systemu operacyjnego Mac OS. Czytaj więcej »

Destandaryzacja Internetu

Od czasu, gdy Microsoft zainteresował się Internetem rozgorzała w nim wojna standardów. Do tej pory z WWW Consortium sprzeczał się jedynie Netscape, który narzucał własną odmianę języka HTML. Dzięki licznym nie zatwierdzonym jeszcze przez W3C ciekawym właściwościom wprowadzanym przez Netscape jej produkty bardzo szybko się spopularyzowały. Czytaj więcej »

Upgrade, nie upgrade

W najbliższym czasie dostępna będzie w pełni spolonizowana wersja dodatku dla Windows 95 Czytaj więcej »

Poczuć Warpa

W San Francisco, w ostatnich dniach lutego br., odbyła się premiera OS/2 Warp Servera - opracowanego przez IBM - nowego sieciowego systemu operacyjnego. System oczekiwany był od trzech lat i jest traktowany jako konkurencja dla Windows NT Microsoftu i NetWare Novella. Czytaj więcej »

Bazy danych i Internet

Podczas konferencji programistów Oracle'a, amerykański koncern większość czasu poświęcił informacjom nt. nowych produktów. Oracle skoncentrował się przede wszystkim na nowej wersji jądra swego systemu bazodanowego, nowym serwerze World Wide Web oraz pakiecie Universal Server. Ogromne zainteresowanie uczestników wzbudził prezentowany przez prezesa Oracle'a Larry'ego Ellisona prototyp... Czytaj więcej »

"Jesteś dobry, bądź wśród najlepszych"

Na hanowerski CeBIT jadą ci, którzy mają już za sobą wszystkie krajowe wystawy, ci którzy szukają klientów za wschodnią granicą lub ci, którzy żałują, że nie było ich tam rok temu. Czytaj więcej »

Nowe działy i produkty

Novell rozpoczął kolejną reorganizację, której celem jest przeniesienia części zainteresowania klientów z NetWare na produkty dla Internetu, umocnienie pozycji NetWare Directory Services (NDS) oraz silniejsze, niż dotąd, powiązanie

produktów. Czytaj więcej »

Wojny o standardy w Internecie

Bitwa o czcionki Czytaj więcej »

Zarządzanie

W poszukiwaniu wspólnego języka

Wraz z powszechnym rozwojem zastosowań informatyki różnica pomiędzy lukratywnymi ośrodkami obliczeniowymi a zwykłymi użytkownikami zaczęła gwałtownie topnieć. Czytaj więcej »

Internet

Jak kraść numery kart kredytowych

First Virtual Holdings - znana amerykańska firma, będąca jednym z pionierów wprowadzania bankowości i komercji do Internetu, przedstawiła oprogramowanie, za pomocą którego można dokonywać nielegalnego przechwytywania numerów kart kredytowych. Czytaj więcej »

Przeglądarka a wideokonferencje

Netscape zamierza przystosować swoją przeglądarkę do współpracy z aplikacjami konferencyjnymi czasu rzeczywistego. Właśnie w tym celu przejął firmę InSoft, oferującą nowoczesne technologie multimedialne. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drukarka, która mówi

Wystarczy, że w podajniku drukarki zabraknie papieru, a po wydaniu polecenia drukowania miły, biegnący z głośników głos przypomina, że do podajnika należy włożyć kartki - po spełnieniu tej prośby pada głośne "thank you". Nie jest to jedyny komunikat wydawany głosem - słychać je, gdy brak jest łączności z drukarką (np. użytkownik zapomniał włączyć zasilanie), kończą... Czytaj więcej »

Toshiba Satellite 100CS

Toshiba wprowadziła na rynek Satellite 100CS - nowy model względnie taniego, popularnego notebooka z procesorem Pentium 75 MHz. Komputer ten jest pierwszym modelem w przeznaczonej dla masowego odbiorcy rodzinie Satellite, który wykorzystuje procesor Pentium. Czytaj więcej »

Czy warto było czekać na Works 4.0 PL?

Niedługo po premierze spolonizowanego pakietu Office 95 PL, Microsoft wprowadził na nasz rynek zlokalizowany pakiet programów biurowych - Works 4.0 PL dla Windows 95. Ten stosunkowo prosty i niedrogi, zintegrowany zestaw oprogramowania jest przeznaczony przede wszystkim do wspomagania pracy sekretarskiej lub biurowej. Czytaj więcej »

Komputery przenośne w planach IBM

IBM ujawnił swoje plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych modeli komputerów przenośnych - średniej klasy notebooków ThinkPad oraz tanich urządzeń do łączności sieciowej IPC (InterPersonal Computer). Czytaj więcej »

Lekarstwo na grypę

Podczas tegorocznych targów Komputer Expo firmy G-Data i LTP-MediaSoftware zaprezentowały własny system antywirusowy o dużych możliwościach. AntiVirenKit 5 jest przystosowaną do polskich realiów wersją programu, który od 7 lat był stale rozwijany na Zachodzie. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Łeb w Web

World Wide Web staje się coraz bardziej popularnym medium informacyjnym i rozrywkowym. Chodzenie po "pajęczynie" jest łatwe nawet dla osób nie obeznanych z arkanami Internetu. Można powiedzieć, że nawet poważne zadanie wyszukania i skojarzenia wielu informacji może być całkiem miłym zajęciem - krótko mówiąc, praca z WWW harmonijnie łączy przyjemne z pożytecznym. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kontrola wersji obiektów

Firma Intersolv zamierza rozszerzyć właściwości funkcjonalne swego pakietu PVCS do kontroli wersji źródłowej programów o możliwości obsługi obiektów w środowiskach programowania obiektowego i tworzenia aplikacji dla Internetu. Już w kwietniu pojawi się dodatek do modułu PVCS Tracker obsługujący aplikacje internetowe. Czytaj więcej »

Wizja i produkty Oracle

W Polsce przebywał z krótką wizytą Ray Lane, wiceprezes Oracle Corp. i prezes korporacji ds. operacji globalnych. Na spotkaniu z dziennikarzami Ray Lane omawiał nowe produkty firmy i przedstawił jej strategię, w tym także kontrowersyjny projekt komputera sieciowego (Network Computer - NC). Czytaj więcej »

Okolice

Patent na komputer

W jubileuszowym roku 50-lecia informatyki, wielu znawców historii nauki zastanawia się, czy tego jubileuszu nie należało obchodzić kilka lat wcześniej. Okazało się bowiem, że pierwszy w pełni funkcjonalny komputer lampowy skonstruowali brytyjczycy w roku 1943, zaś oficjalny patent na urządzenie, zwane "elektroniczną maszyną obliczeniową", uzyskał wyrokiem sądu amerykański... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Z Netscape'a do Notes

Brainstorm Technologies Inc. stworzył interfejs umożliwiający dostęp - za pośrednictwem przeglądarki World Wide Web firmy Netscape - do serwerów Lotus Notes oraz budowanie własnych aplikacji. Czytaj więcej »

Szyfrowanie danych według Lotusa

Lotus Development zaskoczył uczestników styczniowej konferencji RSA Data Security Conference (San Francisco) stwierdzeniem, że uzyskał zezwolenie rządu USA na eksport pakietu Notes 4.0 w wersji wyposażonej w system szyfrowania, który chroni dane 16 mln razy skuteczniej niż zezwalają na to przepisy eksportowe. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zanim kupimy komputer

Co i raz pojawiają się tak zwane pilne potrzeby społeczne. Pamiętamy okres (choć właściwie jeszcze w nim żyjemy), w którym każdy pragnął mieć w domu telefon. Nie ze względu na jego użyteczność, a na wiążący się z nim status społeczny. Mając telefon w domu było się uważanym za "ważniaka". Urządzenie to sugerowało, że jego posiadacz musi być w "ciągłym kontakcie";... Czytaj więcej »

Dajemy odpór i wyjaśniamy

Kibicem piłkarskim jestem umiarkowanym i niepiłkarskim fanom ukradłem OLE. Nawet jeśli ongiś miałem jakieś ciągotki piłkarskie, to wybili je skutecznie kibice Legii i Lecha pewnej październikowej niedzieli kilka lat temu. Jestem poznaniakiem osiadłym w Warszawie, a więc nadawałem się idealnie do rozliczenia przez obie strony naraz. Szczęśliwie wtedy uszedłem, bo nie byłoby co... Czytaj więcej »

Rynek

Prokom, Koma-Technimex i reszta świata

Z Zygmuntem Grajkowskim, wiceprezesem Koma-Technimex rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

W Europie Środkowej

Trwają obecnie negocjacje z firmami zainteresowanymi dystrybucją w Polsce produktów firmy Tandem. "Myślę, że w ciągu najdalej dwóch tygodni powinniśmy wyznaczyć przynajmniej dwóch dystrybutorów naszych serwerów, którzy działać będą odpowiednio w północnej i południowej Polsce" - twierdzi Reinhold Ender, przedstawiciel firmy na Polskę i Czechosłowację. Czytaj więcej »

Sieci

Firewall dla Windows NT

Administratorzy serwerów Windows NT otrzymają już wkrótce oprogramowanie zabezpieczające typu firewall, którym można zarządzać za pomocą prostego interfejsu graficznego bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego. Jest to oprogramowanie FireWall/Plus firmy Network-1. Czytaj więcej »

Łagodne przejście do Cairo

Coraz bliższy jest termin wprowadzenia na rynek nowej wersji Windows NT znanej pod kryptonimem "Cairo". Firma Microsoft uspokaja swoich klientów, że przejście do Cairo, systemu operacyjnego nowej generacji na rynku oprogramowania dla dużych przedsiębiorstw, nie powinno sprawiać żadnych problemów. Czytaj więcej »

Nowe wcielenie Unixa

Na konferencji i targach Uniforum '96, które odbyły się w lutym br. w San Francisco, firmy Hewlett-Packard i Santa Cruz Operation przedstawiły założenia nowego 64-bitowego systemu operacyjnego Unix mającego pracować na opracowywanym przez HP i Intela procesorze Merced. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

"Znowu Kalemu ukraść krowa"

Kiedy kilkanaście miesięcy temu zacząłem pisywać felietony do CW pod nadtytułem "Wyznania anarchisty", nie przyszło mi do głowy, że niedługo znajdę się w doborowym towarzystwie dużej części społeczeństwa. Jednakże ostatnie wypowiedzi ministra finansów jednoznacznie klasyfikują myślących Polaków jako oszustów, niszczących swoje państwo. Czyli anarchistów! Wprawdzie... Czytaj więcej »

Zastosowania

Szczyrk z orczykiem w tle

"Co wy, chopy? Meter śniegu musi być na bandach, rozumisz?!" - Stanisław Richter, zarządzający trzynastoma "górniczymi" wyciągami narciarskimi na Hali Skrzyczeńskiej, poucza obsługę armatek wodnych. Już w przyszłym roku takie polecenia będzie wstukiwał w klawiaturę komputera. Czytaj więcej »

Listy

Jak to z tymi pieniędzmi

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ta niepodważalna prawda przebija z wymiany poglądów pana dr. Pawła Misiaka i prof. Włodzisława Ducha. Czytaj więcej »

Podziękowanie od niepełnosprawnych informatyków

W imieniu Zarządu Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo serdecznie proszę o zamieszczenie naszego podziękowania tym wszystkim, którzy w ostatim okresie wspomogli nas swoimi darami umożliwiając - mimo kradzieży sprzętu, braku stałego lokalu, znikomej liczby zleceń informatycznych i innych przeciwności - kontynuowanie działalności. Jest to nasza jedyna... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...