powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 10-1996, 4 marca 1996
10-1996 Computerworld nr 10-1996
Wiadomości

Multimedia dla mas

Wprowadzenie na rynek w IV kw. br. procesora Pentium P55C oznaczać będzie zmianę całej rodziny układów Intela. W tym samym czasie firma rozpocznie sprzedaż nowych, ulepszonych zestawów układów Triton. Czytaj więcej »

Silicon przejmuje Craya

Pierwszym, pod względem obrotów i potencjału technologicznego, graczem na światowym rynku stacji roboczych stanie się Silicon Graphics po przejęciu Cray Research, amerykańskiego producenta superkomputerów. Miejsce przed koncernami Sun i HewlettüPackard producent stacji graficznych kupił za 739,2 mln USD, płacąc za jedną akcję Craya 30 USD. Czytaj więcej »

Mówiący OS/2 Warp

IBM zapowiada dołączenie do kolejnej wersji systemu operacyjnego OS/2 Warp, nazwanej roboczo Merlin, technologii rozpoznawania mowy. Czytaj więcej »

Polskie sieci w budowie

Na 30% ocenia się obecnie realizację jednego z największych polskich projektów informatycznych związanych z budową systemu komputerowego dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. (PSE). Rozpoczęty wiosną 1995 r. projekt ma zostać ukończony jesienią 1998 r. EDS Poland, który wygrał organizowany we wrześniu ub.r. przetarg dla PSE, ściśle współpracuje z podwykonawcami m.in. z... Czytaj więcej »

Komputeryzacja banku BPH.

Rosnąca - o 50% rocznie - liczba wykonywanych w ciągu dnia operacji bankowych (obecnie - ponad 250 tys.), a co za tym idzie wydłużające się kolejki przed stanowiskami kasowymi zmusiły krakowski Bank Przemysłowo-Handlowy (BPH) do podjęcia decyzji o automatyzacji większości czynności związanych z obsługą klientów. Dostawcą rozwiązania będzie Digital. Oprogramowania dostarczy firma... Czytaj więcej »

Komputer sieciowy działa

Larry Ellison, prezes Oracle, ujawnił strategię dotyczącą komputerów sieciowych (NC) - od biurkowych, przez laptopy, inteligentne telefony, osobistych asystentów, po 2-kierunkowego pagera. Czytaj więcej »

Ciastka od Netscape'a

Internet Engineering Task Force (IETF), zajmujący się normalizacją w Internecie, zamierza uznać za standard właściwość "cookie," zawartą w przeglądarkach sieci Web firmy Netscape. Umożliwi to administratorom serwerów WWW nowy sposób dostępu do informacji o poczynaniach internautów odwiedzających ich strony. Czytaj więcej »

Microsoft w Internecie

Jeszcze do niedawna firmy produkujące oprogramowanie dla Internetu czuły się nie zagrożone. Jednak obecnie opanował je strach - nikt nie przypuszczał, że Microsoft, który dotąd zamierzał tworzyć własną sieć Microsoft Network (MSN), tak szybko zmieni swoją strategię. Jej pierwsze efekty widać już teraz - Microsoft szybko zwiększa udziały w rynku internetowym. Czytaj więcej »

BackOffice w 90 dni

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, Microsoft wraz ze swoimi partnerami mającymi status Solution Provider uruchomił program testowy o nazwie Microsoft Solution Server. Czytaj więcej »

Po pieniądze o północy

Z roku na rok rośnie popularność bankomatów. Obecnie jest ich już ponad 500 tys. na całym świecie, z czego najwięcej w Japonii, krajach Dalekiego Wschodu i w USA. W Europie jest ich 133 tys. Największą popularnością cieszą się w Niemczech (25 tys.) i w krajach skandynawskich. Najwięcej - ponad 5 tys. sztuk - ma ich pewien bank francuski. W Polsce, podobnie jak i w Europie... Czytaj więcej »

Internetowe piekło z AT&T

Bell Laboratories pracuje nad konkurencyjnym do Javy językiem w celu tworzenia aplikacji w WWW nazwanym Inferno. Rodzimy koncern Bella - AT&T nie ujawnił daty premiery Inferno. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przyprawianie emocjami

W opinii publicznej komputery są kwintesencją nowoczesności. Czytaj więcej »

Celem działalności reklamowej jest zwiększenie sprzedaży

Jest to jednak dopiero efekt końcowy, do którego prowadzi droga podzielona na wiele etapów, celów cząstkowych. Staramy się stymulować łańcuch zdarzeń na drodze do głównego celu. Czytaj więcej »

Cieplejsze oblicze

Od roku 1994 Ogilvy & Mather jest jedyną agencją reklamową, która pracuje dla IBM. Czytaj więcej »

Reklamowe zaloty

Producenci żyją na co dzień w nader schizofrenicznej sytuacji. W firmie mają wyrób, o którego wartości są głęboko przekonani, poświęcają mu kilka, albo i kilkanaście godzin na dobę, natomiast wokół firmy widzą tysiące obojętnych potencjalnych klientów, których dopiero trzeba zmusić do tego, aby zwrócili uwagę na firmę i jej znakomity produkt. Czytaj więcej »

Internet

Nowe pisma elektroniczne

Amerykańskie wydawnictwo IDG przedstawiło dwa nowe periodyki wydawane jedynie w postaci elektronicznej. JavaWorld -jeden z nowo powstałych webowych zinów (webzine), będzie pierwszym pismem zajmującym się wyłącznie Javą - obiektowym językiem programowania promowanym przez SUN-a. "Liczba osób zainteresowanych Javą wzrasta tak gwałtownie, że potrzebują oni już własnego pisma" -... Czytaj więcej »

Jednak cenzorzy

W Stanach Zjednoczonych zaczęło obowiązywać nowe prawo -"Telecommunications Act of 1996" - deregulujące rynek telekomunikacyjny. Zgodnie z nim sieci telewizji kablowej będą mogły świadczyć usługi telefoniczne, zaś operatorzy telekomunikacyjni przesyłać program telewizyjny. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Tani system Imaging

Skaner PageWiz firmy Microtek MSII-300P jest przeznaczony przede wszystkim do wykorzystania jako element prostego systemu do zarządzania dokumentami i ich gromadzenia w formie elektronicznej. Czytaj więcej »

Monitory dla profesjonalistów

Firma miro Computer Products AG wprowadza na rynek 3 nowe modele profesjonalnych monitorów rodziny ERGOLINE - miroD1764 TE, miroD1785 TE oraz miroD2085 TE. Czytaj więcej »

Standard dla systemów imaging

Wang Laboratories Inc. próbuje ustanowić standard dla systemów do zarządzania i przechowywania dokumentów w formacie graficznym. Firma oferuje bezpłatnie nowy program Imaging Software for Windows 95, który jest pierwszym produktem powstałym w wyniku zawarcia przez Wang porozumienia o współpracy z Microsoft. Czytaj więcej »

Jednoprocesorowa stacja robocza

Wśród dostępnych w Polsce wydajnych, samodzielnych stacji roboczych, na uwagę zasługuje z pewnością AlphaStation Model 600 firmy Digital Equipment Co. Stacja ta wyposażona w nową wersję procesora Alpha ma niespotykaną dla tej klasy sprzętu wydajność typową - jeszcze nie tak dawno - dla komputerów klasy mainframe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Recepta na sukces

Z Zygmuntem Grajkowskim, wiceprezesem ds. rozwoju w holdingu informatycznym Koma-Technimex, laureatem polskiej edycji konkursu "Młody Utalentowany Biznesmen roku 1995, rozmawia Jan Sobolewski Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wirtualna hurtownia danych Intersolv

O hurtowniach danych (data warehouse), zwanych czasem także zbiorczymi bazami danych, pisaliśmy już na łamach CW wielokrotnie. W jednym z materiałów była mowa także o tzw. wirtualnej hurtowni danych, o której dziś piszemy nieco obszerniej. Czytaj więcej »

Okolice

Rącze elektrony

"Co możemy pomyśleć o mechanizmie, który nie tylko może zestawiać tabele astronomiczne i nawigacyjne z dowolnym stopniem dokładności, lecz ponadto zapewniać matematyczną pewność swych działań przez poprawianie możliwych błędów? Co pomyślimy o mechanizmie, który nie tylko może wykonać to wszystko, ale również drukuje wyniki tych skomplikowanych obliczeń, gdy tylko zostają... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Konferencje przez Weba

Netscape Communications Corp. poinformowała, że zamierza uczynić swoją przeglądarkę Weba - Netscape Navigator, zgodną z aplikacjami umożliwiającymi prowadzenie wideo i telekonferencji. W tym celu Netscape zakupił firmę InSoft Inc. Czytaj więcej »

Efektywna archiwizacja danych

W numerach 39/211 oraz 40/212 Computerworlda zamieszczony został artykuł opisujący cechy dobrego systemu archiwizacji danych. Według podanych w tamtym tekście kategorii ocenysystemu archiwizującego opisujemy program ARCserv firmyChayenne współpracujący z systemami Novell NetWare, DOS, MS Windows, Windows NT, OS/2, Unix i Macintosh. Czytaj więcej »

Newton i Notes

Osobiste notatniki Newton firmy Apple, które - jak dotąd - nie cieszyły się dużym powodzeniem, mogą wkrótce spopularyzować się dzięki ofercie firmy Ives Development. Wkrótce zaprezentuje ona oprogramowanie umożliwiające przenoszenie baz danych Lotus Notes na notatniki Newton. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Optymiści strzeżcie się

Tego felietonu absolutnie nie powinni czytać handlowcy lub specjaliści od marketingu pracujący w firmach informatycznych, a nawet w ogóle informatycy. Negocjowałem nawet z naszym studiem komputerowym, żeby wydrukować go do góry nogami (dla zaznaczenia odmienności jego adresata od naszego tradycyjnego). Czytaj więcej »

Demokracja sieciowa

Mamy rok 509 p.n.e. - Ateny Klejstenesa. Szczytowym osiągnięciem demokracji greckich miast-państw jawi się "ostracyzm" - sąd skorupkowy. Na wiosennym zgromadzeniu ludowym stawia się pytanie wszystkim obywatelom, "Czy znany jest wam ktoś, kogo moglibyście podejrzewać o chęć przywłaszczenia sobie władzy?" Jeśli pada chociaż jedna odpowiedź twierdząca, odbywa się ponowne... Czytaj więcej »

Czarno-biały czwartek

Ongiś włączyłem ja sobie Netscape, a tu pokazuje mi się czarna strona. W pierwszej chwili pomyślałem, że znowu coś tam pokręcono, ale kiedy i Yahoo ukazało mi się całkiem czarne, zacząłem doczytywać komunikaty, które normalnie pomijam, biegnąc do swoich ulubionych stron. No i okazało się, że to był Czarny Czwartek, tyle że nie giełdowy, a kongresowy. Czytaj więcej »

Rynek

Dla firm i przedsiębiorstw

Olivetti Personal Computers podpisało umowę dystrybucyjną na prowadzenie sprzedaży komputerów dla zastosowań profesjonalnych z firmą American Computers and Games. Podpisana umowa dotyczy dystrybucji sprzętu Olivetti, zaprojektowanego z myślą o wykorzystaniu w firmach i przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

OKI walczy z Hewlett-Packardem

OKI Data Corp. ma ambitne plany rozwoju i - jak twierdzą przedstawiciele firmy - zamierza w ciągu najbliższych kilku lat zdystansować obecnego lidera na rynku drukarek atramentowych i laserowych - Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

Dobry rok Soft-tronika

Soft-tronik Polska osiągnął w 1995 r. obroty wynoszące 45,5 mln PLN, co oznacza wzrost o 40% w stosunku do wyników z ub.r. (32,5 mln PLN). Wynik ten został osiągnięty głównie dzięki dystrybucji zaawansowanych technologii takich firm, jak 3Com, SCO, Wyse, Tandberg Data, Informix, APC, OKI, Seikosha, Digi i DPT. W ubiegłym roku firma podpisała umowy dystrybucyjne z Mod-Tap, Tulip... Czytaj więcej »

Trzeci kwartał Borlanda

Borland International w III kw. roku finansowego kończącym się 31 grudnia 1995 r. uzyskał obroty wysokości 47,3 mln USD. Zyski firmy w III kw. wyniosły 849 tys. USD. Jest to trzeci dochodowy kwartał po restrukturyzacji firmy w styczniu br. Czytaj więcej »

Sieci

Wyścig trwa...

Z Carlem D'Costa, szefem sprzedaży serwerów Hewlett-Packarda HP 9000 na Europę, rozmawia Michał Szafrański Czytaj więcej »

Fore kupił Alantec

Fore Systems Inc., pionier technologii ATM (Asynchronous Transfer Mode), przejął Alantec Corp. Dzięki temu firma będzie w stanie oferować swoim klientom prostszą drogę migracji do szybkich sieci ATM i pełną ich integrację z sieciami lokalnymi. Czytaj więcej »

Opóźnienie produktów 3Com

Ci klienci firmy 3Com, którzy zamierzają w najbliższym czasie wprowadzić do swoich sieci technologię ATM, będą zmuszeni poczekać jeszcze 3-6 miesięcy, bo z takim poślizgiem 3Com wprowadzi na rynek zapowiadane wcześniej produkty tego standardu. Czytaj więcej »

Strategia sieciowa Compaqa

Compaq opracowuje nową strategię rozwoju technologii sieciowych i zamierza w ciągu najbliższych 18 miesięcy umieścić na rynku wiele nowych produktów. W ofercie firmy znajdą się takie pozycje, jak: Czytaj więcej »

Nowe serwery Hewlett-Packarda

Firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek nową rodzinę serwerów HP 9000 oznaczoną symbolem D. Ponadto zaprezentowała nowy serwer klasy T przełamujący barierę 12 procesorów oraz nowe maszyny midrange, znane jako klasa K. Czytaj więcej »

Temat numeru

Projekty informatyczne w dużych organizacjach

Opierając się na doświadczeniach zdobytych w pracy konsultanta w projektach dużych systemów informatycznych, zarówno w organizacjach komercyjnych, jak i administracji państwowej, autor odpowiada na pytanie: w jaki sposób rozpocząć projekt informatyczny w nie przygotowanej do tego organizacji? Doświadczenia autora obejmują także spojrzenie "z drugiej strony barykady", z pracy wewnątrz... Czytaj więcej »

Listy

Czyste dane

Z uwagą przeczytaliśmy Pański artykuł "Czyste dane" w nr 6/226 Computerworldu. Tak się składa, że opisywane problemy nie są nam obce. Czytaj więcej »

Historia informatyki

Trafił do nas list wysłany do kilku polskich informatyków przez Bruce'a Shrivera, szefa Komitetu Inicjatyw dla Europy Centralnej i Wschodniej, stowarzyszenia IEEE Computer Society (e-mail: shriver@genesis2.com). W związku z 50-leciem pojawienia się komputera i 50-leciem istnienia stowarzyszenia Computer Society, postuluje on konieczność i zachęca do opracowania historii informatyki w... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...