powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 30-2002, 26 sierpnia 2002
30-2002 Computerworld nr 30-2002
Wiadomości

Z notesem w ręku

Na pytanie o optymalny zakres i stopień szczegółowości dokumentacji systemu informatycznego nie ma gotowej odpowiedzi. Skąpa dokumentacja stwarza ryzyko, zbyt rozbudowana - stratę czasu i pieniędzy. Czynnikami, które pomagają określić wymagania odnośnie do dokumentacji, są rodzaj projektu i jego skala. Najlepszym drogowskazem jest jednak określenie, kto i w jakim celu będzie jej w... Czytaj więcej »

System, który nie jedzie

MSWiA planuje ponowne podejście do budowy systemu CEPiK, tym razem w outsourcingu. Czytaj więcej »

E-usługi unormowane

Z Xawerym Konarskim, prawnikiem z Kancelarii Adwokackiej Traple, Konarski i Podrecki, specjalizującej się w zagadnieniach prawnych branży informatycznej, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Polskie biuro D-Link

Choć wcześniej otwarto biura w Czechach i na Węgrzech, Polska to najważniejszy dla D-Link rynek w tej części Europy - twierdzą przedstawiciele amerykańskiej firmy. Dotychczas za polski rynek były odpowiedzialne przedstawicielstwa w Wlk. Brytanii, a później w Niemczech. Czytaj więcej »

Technologie

Świat według Linuxa

LinuxWorld 2002 był areną deklaracji poparcia największych firm informatycznych dla Linuxa i społeczności open source. Czytaj więcej »

Małe misie i duże niedźwiedzie

Sun wprowadził mały intelowski serwer Big Bear pracujący pod kontrolą Linuxa. To samo zrobił IBM. Czytaj więcej »

Terminale bez tajemnic

DaimlerChrysler Automotive Polska przymierza się do wykorzystania już trzeciej generacji oprogramowania Citrixa. Czytaj więcej »

Receptura na aplikacje

Oracle promuje własną metodologię prowadzenia projektów informatycznych. Czytaj więcej »

Z najwyższą rozdzielczością

Epson wprowadza nowe modele drukarek o rozdzielczości druku 5760 dpi. Czytaj więcej »

Mniejsze cząstki, niższe koszty

Zastosowanie tonerów wytwarzanych w nowej technologii Xeroxa obniża koszty druku. Czytaj więcej »

Aktualizacja pod kontrolą

Software Update Services pozwala zbudować firmowe centrum dystrybucji poprawek do produktów Microsoftu. Czytaj więcej »

Ostatnia deska ratunku

Ontrack oferuje EasyRecovery 6.0. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Idą nowe prądy

Konkurencja na polskim rynku wytwarzania energii wciąż jeszcze nie istnieje. Jednak mimo niby komfortowej sytuacji, wynikającej w dużej mierze ze skutecznego lobbingu, elektrownie wiedzą, że parasol ochronny nad branżą energetyczną prędzej czy później zniknie. Informatyka, spełniająca dziś w energetyce rolę usprawiedliwienia zmian organizacyjnych, jutro stanie się czynnikiem... Czytaj więcej »

Liczenie oszczędności

Coraz ważniejszym zagadnieniem w przedsiębiorstwach jest redukcja kosztów bezpośrednich infrastruktury i kosztów pośrednich wynikających z użytkowania systemów informatycznych. Taką tendencję widać na świecie. W Polsce zainteresowanie tą problematyką jest niestety znikome. Czytaj więcej »

Ryzyko na zewnątrz

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Wrocławiu zdecydowało, że całość projektu wdrożenia nowego systemu IT - dobór sprzętu i infrastruktury komunikacyjnej, adaptacja pomieszczeń na potrzeby centrum obliczeniowego, zaangażowanie specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie systemem, a także docelowe przejęcie informatyków zatrudnionych we wrocławskim... Czytaj więcej »

Najpierw gwóźdź, później młotek

Z Jill Dyché, współwłaścicielką firmy Baseline Consulting Group i autorką książki "The CRM Handbook", rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Konteksty

Społeczeństwo informacyjne niejedno ma oblicze

Na forum publicznym pojawiają się głosy - niezbyt liczne - negujące sens rozwoju cywilizacji informacyjnej w Polsce. Autorzy takich wypowiedzi są zazwyczaj posądzani o konserwatyzm, zaściankowość i ignorowanie wyzwań współczesności. Tymczasem pojawianie się nowych technologii zawsze wywoływało spory o rolę postępu cywilizacyjnego, skłaniając do stawiania pytań o społeczne... Czytaj więcej »

Trzeci wymiar

Zafascynowani Internetem i multimediami nie zwracamy uwagi na to, że cały nasz informatyczny świat jest dwuwymiarowy, tak jakbyśmy byli jakimiś "płaszczakami" z innej planety, nie zaś istotami przestrzennymi. Czytaj więcej »

Bez szans

Możliwości nowoczesnych technik informacyjnych są często przeceniane. Jeżeli zadanie jest nieobliczalne (nierozwiązywalne) na prostej maszynie Turinga, to pozostanie również nieobliczalne nawet na najnowocześniejszym superkomputerze. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

(Z)USługa - przysługa

Napisał do mnie Czytelnik donosząc, że na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest interesująca odpowiedź na pytanie, co zrobić jak się utraci klucz prywatny do programu Płatnik - Przekaz Elektroniczny, patrz http://www.zus.gov.pl/pyt_pe.htm , chodzi o zagubienie lub uszkodzenie dyskietki. Czytaj więcej »

List z Pragi

Wielce mi droga pani es, pisarz, którego miałem na myśli kończąc poprzedni felieton, to Hrabal. Nie wiem, dlaczego akurat tak bardzo kojarzy mi się on z Pilchem (a raczej Pilch - z nim), ale tak jest i już. Jest głęboka noc i czytam sobie Hrabalowe Listy do Kwiecieńki (kolejne listy w wakacyjnej lekturze!) w genialnym tłumaczeniu Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego. Czytaj więcej »

Kariplus pewnego wynalazku

Computerworld Online podał za serwisem ntk.net, że serwis poczty elektronicznej Yahoo! Mail zaczął dokonywać poprawek wysyłanej poczty elektronicznej. Te ze słów kluczowych języka JavaScript, które najczęściej są wykorzystywane do otrzymania nie autoryzowanego dostępu do komputera użytkownika, są podmieniane na "neutralne" odpowiedniki, które nie mogą wyrządzić szkody jako... Czytaj więcej »

Paląca sprawa wody

W moim mieszkaniu z kranu leci woda. Taka już monotonna rola kranu i wody. Niemniej nie zawsze jest nudno i jednostajnie. Najczęściej woda bywa klarowna, zdarza się jednak, że przybiera wielorakie odcienie brunatności. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...