powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 09-1996, 26 lutego 1996
09-1996 Computerworld nr 09-1996
Wiadomości

Transakcje z biura

W lipcu 1995 r. Bank Pekao S.A. rozpoczął wdrażanie popularnego na świecie systemu MultiCash niemieckiej firmy Omikron umożliwiającej klientom instytucjonalnym dokonywanie transakcji bankowych poprzez telefon. Do tej pory w Polsce korzystało z niego zaledwie kilka banków zachodnich. Czytaj więcej »

Biznes przez Internet to wielki rynek

Z Rayem Lanem, wiceprezesem Oracle Corp. i prezesem korporacji ds. operacji globalnych, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Kasparow nadal niepokonany

Garri Kasparow, mistrz świata w szachach, zdecydowanie pokonał w stosunku 4:2 superkomputer szachowy IBM Deep Blue Czytaj więcej »

Wokół 64 bitów

W ubiegłym tygodniu w Moscone Center w San Francisco zakończyła się konferencja i wystawa UniForum '96. Ekspozycję i towarzyszących jej ponad 100 seminariów odwiedziło ponad 30 tys. osób. Najważniejszymi tematami UniForum były Unix, Windows NT oraz Internet. Dodatkową atrakcją imprezy była wystawa Enterprise Computing Solutions '96. Czytaj więcej »

Integracja integratorów

Firmy Koma-Technimex i Prokom podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia grupy kapitałowej. Grupa - zwana na razie PKT - ma szansę stać się największą polską firmą w grupie informatycznej. Wskazują na to cechy powstającego holdingu: obroty szacuje się na 140 mln PLN (przewidywane do końca br. na 200 mln PLN), zyski, zatrudnienie, sieć przedstawicielstw oraz gama oferowanych... Czytaj więcej »

Europa górą

Od trzech już lat w śródku zimy w Cannes odbywają się międzynarodowe targi nowych mediów i wydawnictw Milia.

Tegoroczna edycja imprezy (9-12 lutego) przez wielu uczestników została spuentowana następującym stwierdzeniem: 'Przez dwa lata jeździliśmy do Cannes, bo tak należało. Dziś zaczynamy robić interesy'. Wypełniony po brzegi Pałac Festiwalowy przyciągnął... Czytaj więcej »

Softbank z Informixem

Softbank S.A. opracowała system ZORBA 3000 współpracujący z serwerem bazy danych Informix OnLine 7.1. Czytaj więcej »

NT i Solaris na RS/6000

IBM zamierza udostępnić od poł. 1996 r. systemy operacyjne Windows NT i Solaris na niektórych modelach własnych stacji roboczych oraz serwerach RS/6000 z procesorem PowerPC. W ten sposób IBM stanie się pierwszym z czterech głównych producentów serwerów unixowych, który na swoim sprzęcie będzie oferował nie tylko system operacyjny Microsoftu, ale także inny system unixo-podobny,... Czytaj więcej »

Summa Informatyczna

'Informatyka, to systematyczne badanie procesów algorytmicznych, które opisują i przetwarzają informację: ich teoria, analiza, projektowanie, efektywność, implementacja i zastosowanie. Fundamentalne pytanie informatyki brzmi: co można (efektywnie) zautomatyzować?' Taką definicją (sformułowaną przez Assotiation for Computing Machinery w 1989 r.) rozpoczął prof. Jan Węglarz swój... Czytaj więcej »

Bull w Rosji

Skomputeryzowaniem rosyjskich podatków zajmie się firma Groupe Bull, która wygrała największy kontrakt w 1955 r. w Rosji wart 50 mln USD. Wprowadzony przez Bulla system ma - tak jak w Polsce - umożliwiać wymianę informacji między 89 urzędami skarbowymi w największych miastach Federacji Rosyjskiej. Obecnie zbieraniem i sprawdzaniem zeznań podatkowych osób fizycznych i prawnych zajmuje... Czytaj więcej »

Niedługo PerfectOffice 7.0

32-bitowa wersja PerfectOffice trafiła do testów beta Czytaj więcej »

Unix w trzech wymiarach

Hewlett-Packard i Santa Cruz Operation ujawniły architekturę nowego, 64-bitowego systemu operacyjnego Unix. System przeznaczony jest dla nowego procesora Merced, opracowywanego wspólnie przez Intela i HP, a znanego dotąd pod nazwą P7. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Praca u podstaw

Informacja jest jednym z podstawowych zasobów organizacji, które czynią ją zdolną do robienia biznesu. Informatyka umożliwia nie tylko zbieranie informacji, ale też zarządzanie ich przetwarzaniem. Czytaj więcej »

Informatyczna postać biznesu

Menedżer, który twierdzi, że komputer to jedynie bardziej skomplikowany ołówek, bezwolne narzędzie w ręku władającego nim człowieka, właśnie przegapił moment, kiedy informatyka - z biernej dziedziny usługowej wobec biznesu - przekształciła się w twórczy, narzucający nowe rozwiązania, zasób do biznesu. Czytaj więcej »

Procentujący kapitał

Nakłady na informatykę w przedsiębiorstwie to nie tylko wydatki, to przede wszystkim inwestycja. Wszystko wskazuje na to, że informatyka staje się najlepiej procentującym kapitałem firmy. Czytaj więcej »

Firma z lotu ptaka

Informatyka w wymiarze podstawowym jest na dobrym poziomie w wielu polskich rzedsiębiorstwach i instytucjach. Czytaj więcej »

Internet

Zarządzanie pajęczyną

Zarządzanie serwerem WWW jest jak wychowanie dziecka. Sam akt kreacji jest prosty w porównaniu z codziennym mozołem. Podobnie, jak trudne dziecko, serwer WWW ma rosnące potrzeby i zmienne humory. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Xara scala grafikę wektorową i bitmapową

Corel Corp. wprowadził ostatnio na rynek pakiet graficzny Xara 1.1. Jeśli komuś zależy na narzędziu oferującym wszelkie możliwe opcje stosowane przy przetwarzaniu grafiki, to program nie powinien go specjalnie zainteresować. Pakiet można natomiast polecić tym, którzy poszukują narzędzia do tworzenia ambitnej, artystycznej grafiki. Czytaj więcej »

Technologia magnetooptyczna

Napędy wymiennych dysków magnetooptycznych (MO) wielokrotnego zapisu zgodne ze standardem ISO są oferowane przez firmy, takie jak Fujitsu, IBM, Panasonic, Olympus czy Pinnacle. Urządzenia te służą przede wszystkim do tworzenia kopii zapasowych oraz przechowywania lub przenoszenia dużych zbiorów danych. Czytaj więcej »

CD-ROM z zapisem danych

Plasmon Data Ltd oferuje napęd PD2000 do zapisu i odczytu dysków optycznych. Urządzenie jest wyposażone w czytnik CD-ROM o poczwórnej prędkości oraz napęd dysków optycznych wielokrotnego zapisu wykorzystujący technologię zmiany fazy (phase change). Czytaj więcej »

Biurowe aplikacje Lotusa

Lotus Development Corp. wprowadził na rynek (w grudniu ub.r.) pakiet aplikacji biurowych SmartSuite 96 dla Windows 95. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, polska wersja programu ma być dostępna w kwietniu br. Czytaj więcej »

Wieloprocesorowe Power Macintoshe

DayStar Digital Inc. zapowiada wprowadzenie na rynek klonów Power Macintosh - Genesis MP 600 - wieloprocesorowych systemów drugiej generacji. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zmieniać siebie czy zmieniać pracę?

Dobra praca wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Kiedy ich brak jest przyczyną trudności - wówczas wiadomo, jak sobie poradzić. Na naukę nigdy nie jest za późno. Niekiedy jednak kompetencje nie wystarczają do tego, aby być dobrym pracownikiem. Pojawia się wówczas pytanie, czy potrafimy odpowiednio dostosować się do psychologicznych wymagań określonej sytuacji. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Informix i Pyramid SNI

Informix rozpoczął dostawy nowej wersji swego równoległego serwera baz danych, przeznaczonego dla masowo równoległego komputera Reliant RM1000 (produkcji firmy Pyramid Technology, filii Siemens-Nixdorf). Informix OnLine Extended Parallel Server (OnLine XPS) dla RM1000 jest wynikiem 12-letniej współpracy firm Pyramid i Informix w zakresie obsługi bardzo dużych baz danych na komputerach... Czytaj więcej »

Obsługa transakcji w MS SQL Server

Microsoft zamierza zwiększać swą rolę jako dostawca rozwiązań istotnych dla działalności dużych przedsiębiorstw. W połowie br. roku Microsoft przewiduje dostarczanie nowej wersji swego systemu zarządzania bazami danych SQL Server 6.5 dla Windows NT, wyposażonego w narzędzia do obsługi transakcji, w środowisku z wieloma serwerami bazy danych. Czytaj więcej »

Testowanie obciążenia systemu

Eksplozja aplikacji klient/serwer, nie omijająca także Polski, zdarzyła się bez dostępu zestawu narzędzi, pozwalających na dokładne przetestowanie - w różnych aspektach - aplikacji, przed jej przekazaniem użytkownikom. Czytaj więcej »

Okolice

Fabryka animacji

Na świecie od czasu do czasu pojawiają się spektakularne zastosowania komputerów, które przykuwają uwagę mediów. Do takich wydarzeń bez wątpienia należała premiera "Toy Story" - pierwszego w historii kina długometrażowego filmu animowanego wykonanego w całości za pomocą komputera. Czytaj więcej »

Kolejny krok

Filmy rysunkowe przeżywają za sprawą komputerów drugą młodość -to widać po kolejkach przed kasami. Jednak, mimo że 'Piękna i Bestia', 'Aladyn', 'Król Lew' czy 'Pocahontas' były reklamowane jako filmy powstałe przy udziale maszyn cyfrowych, grafika komputerowa była w nich ograniczona do kilku lub kilkunastu minut. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Zamiast PCMCIA mamy sprzęt standardu PC Card

Stowarzyszenie PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) zdecydowało się wreszcie w zeszłym roku zmienić nazwę promowanego przez siebie sprzętu z PCMCIA na PC Card. Stało to się w marcu 1995 r. za sprawą stowarzyszeń PCMCIA i JEIDA (Japanese Electronics Development Association). Czytaj więcej »

Jak testowano karty?

Sprzęt standardu PC Card świadczy nieocenione usługi tym użytkownikom, którzy zamierzają łączyć się ze swoją macierzystą siecią LAN pracując w terenie czy też muszą np. sporządzić pilny raport w domu. Łącza telefoniczne są drogie, dlatego szybkość pracy modemów standardu PC Card jest bardzo istotna sprawą. Oprócz testowania szybkości pracy modemu sprawdzaliśmy też... Czytaj więcej »

T.30: czyli, jak "rozmawiają" ze sobą faksy/modemy

Aby wysyłać i obierać faksy, modem (jest to termin pochodzący od słów MOdulate i DEModulate) zamienia cyfrowe sygnały generowane przez komputer na sygnały analogowe i wysyła je w sieć telefoniczną. Podobny proces ma miejsce w przypadku odbierania danych z sieci, gdy sygnały analogowe są zamieniane na informację cyfrową. Czytaj więcej »

Faksy/modemy standardu PC Card

Noszą różne nazwy i oferują nowe rozwiązania, dzięki którym pracują szybciej i niezawodniej. Nie jest to przy tym sprzęt najłatwiejszy w instalowaniu i można mieć do niego wiele zastrzeżeń, jeśli chodzi o kompatybilność. W każdym razie rynek oferuje już całą gamę kart pełniących funkcję faksów i modemów standardu PC Card. Czytaj więcej »

Krótkie podsumowanie

Faksy/modemy standardu PC Card są już traktowane jako standardowe wyposażenie systemów przenośnych i pozwalają użytkownikom komunikować się poprzez łącza komutowane z odległymi sieciami LAN i faksami. Testy wykazały, że niemal wszystkie modemy współpracują poprawnie z różnymi modelami komputerów przenośnych i różnym oprogramowaniem. Wszystkie oferują też podobne szybkości... Czytaj więcej »

Modem pracuje szybko, ale czy może przesłać faks?

Modem pracujący z szybkością 28,8 Kbps nie ma żadnych kłopotów z połączeniem się z siecią Internet czy odległą siecią LAN. Ale czy taki modem poradzi sobie zawsze z przesłaniem faksu? Aby to sprawdzić, przetestowaliśmy wszystkie modemy, podłączając je do 6 popularnych faksów. Czytaj więcej »

Sposób obliczania punktów

Każdą cechę produktu (a oceniano w sumie siedem cech - konfigurowanie środowiska pracy końcowego użytkownika, ochrona danych, generowanie prostych raportów, generowanie wielotablicowych raportów, narzędzia dla doświadczonych użytkowników, szybkość pracy, dokumentacja) oceniano zgodnie z 6-stopniową skalą. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Systemy pocztowe architektury klient/serwer

Wielu administratorów systemów pocztowych jest zaniepokojonych ciągle wzrastającymi kosztami ich utrzymania. Rozwiązaniem problemu może być w tym przypadku wdrożenie jednego spójnego systemu pocztowego, opartego na architekturze klient/serwer. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Po co nam myślące maszyny

Rocznica narodzin dziedziny zwanej informatyką skłania do czynienia podsumowań. Jednak w informatyce spoglądanie wstecz wydaje się być szczególnie nudne. Dzieje się tak za sprawą jej coraz szybszego pędu do przodu. Padają więc pytania wyłącznie skierowane w przyszłość: jakimi możliwościami będą mogły poszczycić się jeszcze maszyny? W jakim stopniu zastąpią człowieka? I... Czytaj więcej »

Bombardowanie maniakalne

W swych felietonach staram się zawsze opisywać sytuacje realne - to, co przydarzyło się mnie, moim najbliższym lub przyjaciołom. Uważam bowiem, że tylko takie sytuacje mogę zbadać w miarę dogłębnie i poznać ich podszewkę. Czytaj więcej »

Amatorzy i profesjonaliści

Jak wiadomo z dziejów ostatniego półwiecza, w rozwoju komputeryzacji i sieci komputerowych przodują instytucje naukowe, głównie uczelnie. Czytaj więcej »

Rynek

Sprzedaż aplikacji dla Win95

Wielu producentów oprogramowania dla komputerów biurkowych oczekiwało, iż wprowadzenie na rynek Windows 95 zaowocuje zwiększającym się zapotrzebowaniem na 32-bitowe aplikacje. Tymczasem, podczas gdy sprzedaż systemu operacyjnego utrzymuje się na wysokim poziomie, sprzedaż 32-bitowych aplikacji jest niższa niż przewidywali producenci. Czytaj więcej »

Widzę wielką szansę

Z Romanem Dolczewskim, prezesem CSBI S.A rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Sieci

Po co komu 100 Mbps?

W ostatnim już odcinku cyklu o 100VG-AnyLAN, omówione zostana kolejne zagadnienia związane z tą technologią: sposób działania podstawowego elementu sieci 100 VG - koncentratora - oraz przykłady zastosowań tej technologii w praktyce. Czytaj więcej »

Nowe serwery Digitala

Digital Equipment Corporation zaprezentował na początku lutego br. nowy superserwer oparty na procesorach Intela - Prioris ZX 5133 MP. Jest to pierwszy serwer z nowej linii produktów wieloprocesorowych o architekturze symetrycznej (SMP). Zbudowany na bazie procesorów Pentium 133 MHz, Prioris ZX 5133MP jest najpotężniejszym z obecnie oferowanych przez Digitala serwerów PC. Jednocześnie... Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputerowe wspomaganie dowodzenia

Na ekranie komputera Indy widoczne jest polskie wybrzeże i błękitne obszary południowego Bałtyku. Powierzchnia morza, głównie wzdłuż linii brzegowej, usiana jest symbolami wielu pływających obiektów. Obserwujemy sytuację, jaka mogłaby zaistnieć na polskich wodach terytorialnych. Obraz ten jest niezbędny dla osób podejmujących różne decyzje: w trakcie ochrony granic kraju, przy... Czytaj więcej »

Listy

Bywają i tacy

Z profesorami, tak jak ze wszystkimi ludźmi, bywa różnie. Są mądrzy i szczodrzy, są głupi i skąpi i całe spektrum pośrednich. Znam różnych. W felietoniku, który zechciał skomentować prof. W. Duch, zwróciłem uwagę na pewien rodzaj mentalności, pojawiającej się tu i ówdzie, a której przypadki znam z autopsji. Wiem, że pieniądze do kieszeni zdobyć o wiele trudniej niż na... Czytaj więcej »

Profesor - głupi i skąpy?

Dawno już nie czytałem w Computerworldzie tak bezsensownych rozważań, jak w artykule p. Pawła Misiaka 'Profesorowie, komputery i pieniądze'. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...