powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 08-1996, 19 lutego 1996
08-1996 Computerworld nr 08-1996
Wiadomości

Klient/serwer i Internet

Borland International ogłosił nową strategię. 27 lutego br. firma zaprezentuje w Warszawie najnowsze wersje Delphi for Windows i C++. Czytaj więcej »

Złoty jubileusz

50 lat temu, 14 lutego 1946 r. zademonstrowano elektroniczny komputer Electronic Numerical Integrator And Computer - ENIAC. Datę tę przyjmuje się za początek współczesnej ery komputerowej. ENIAC - zbudowany przy użyciu 17 480 lamp elektronowych, setek tysięcy rezystorów i kondensatorów - pobierał 30 kW mocy i był w stanie wykonywać do 5000 dodawań w ciągu sekundy. Czytaj więcej »

Zespół Ekspertów: nie taryfikować

Jednym z najważniejszych ustaleń Zespołu Ekspertów jest wezwanie do ustanowienia Strategicznego Programu Rządowego, który "zapewniłby rozwojowi Internetu w Polsce odpowiednią rangę i środki". Winny w nim uczestniczyć, oprócz KBN-u, także ministerstwa Edukacji, Łączności, Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu, Kultury i Sztuki, Urząd Rady Ministrów oraz inne podmioty, takie jak... Czytaj więcej »

Nowy cennik czy nowy Internet w Polsce

Zakończył pracę Zespół Ekspertów powołany przez Komitet Badań Naukowych. Jego zadaniem było wskazanie docelowego modelu finansowania Internetu w Polsce. Zespół w końcowym raporcie odciął się od idei taryfikacji ruchu i wezwał do stworzenia Strategicznego Programu Rządowego rozwoju Internetu w Polsce. Jednak uczestnicy kuluarowych rozmów ocenili opracowanie Zespołu Ekspertów... Czytaj więcej »

Internet w Unixie

Santa Cruz Operation (SCO) podejmie rywalizację z Sun Microsystems i Micosoftem, integrując oprogramowanie realizujące usługi internetowe ze swoim systemem operacyjnym. Strategia nazwana Project Atlas ma na celu wzbogacenie SCO OpenServer i SCO UnixWare o możliwość publikacji w WWW, tworzenie szyfrowanych, wirtualnych sieci prywatnych oraz przeprowadzanie elektronicznych transakcji. Czytaj więcej »

W okolicach 3%

Z Teresą Drozdowską, dyrektorem Departamentu Prawa Autorskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Nie ma tego złego...

Dotychczasowe działania NASK sprawiły, że bieg spraw uległ wyraźnemu przyspieszeniu. To wielki paradoks, którego chyba nikt się nie spodziewał. Na całym zamieszaniu - związanym z mało udaną próbą wprowadzenia nowego cennika, opartego o zasadę taryfikacji ruchu - polski Internet w sumie chyba jednak zyskał. Czytaj więcej »

Ani słowa o Javie

Do Polski po raz pierwszy przyjechał z roboczą wizytą prezes firmy Microsoft Bill Gates. Podczas 24-godzinnego pobytu w naszym kraju Gates spotkał się z największymi klientami Microsoftu w Polsce i dziennikarzami oraz uczestniczył w konferencji dla programistów. Czytaj więcej »

Odchudzanie notebooków

W połowie tego roku pojawią się na rynku notebooki nowej generacji. Czytaj więcej »

Procesory dla Javy

Sun Microelectronics wspiera sukces języka programowania Java, wprowadzając na rynek rodzinę procesorów Java. Nowe układy mają oferować większą wydajność dla aplikacji stworzonych za pomocą Javy niż zwykłe procesory. Wieloplatformowość, niezależność od systemu operacyjnego oraz przenośność uzyskano dzięki interpreterowi - wirtualnej maszynie Java (Java Virtual Machine).... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na pomoc człowiekowi

Computer Integrated Manufactory (CIM) jest systemem wspomagania zarządzania organizacją produkcji. Czytaj więcej »

Internet

Tylko OLE

Rozmowa z Rogerem Heinen, wiceprezesem działu rozwojowego Microsofta. Czytaj więcej »

Język, o którym się mówi

Od pewnego czasu głośno o Javie - nowym obiektowym języku programowania, którego zastosowanie ściśle związane jest z rozwojem Internetu. Większość dużych producentów narzędzi programistycznych i gotowych aplikacji zapowiada stosowanie Javy. Wygląda na to, że jesteśmy świadkami powstania nowego standardu uniwersalnego języka programowania. Czytaj więcej »

Nowe sposoby komunikacji w Internecie

Firma Worlds udostępnia w Internecie wersję beta oprogramowania Alphaworld. Umożliwia ono wielu użytkownikom Internetu komunikację w trójwymiarowym środowisku. Czytaj więcej »

Jaki system dla Weba

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród stu kilkudziesięciu webmasterów, Unix jest nadal najczęściej wskazywanym systemem operacyjnym i najwłaściwszą bazą posadowienia serwera WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Creator zapisuje dyski CD

Corel Corp. wprowadził na rynek nową wersję pakietu do obsługi zapisu dysków CD-ROM - CD Creator 2. Program może pracować w środowiskach 32-bitowych systemów operacyjnych Windows NT lub Windows 95. Czytaj więcej »

Kolorowy laser 1200 dpi

Tektronix Inc. oferuje nowy model kolorowej drukarki laserowej - Phaser 550. Jak twierdzi firma, jest to pierwsze urządzenie tego typu dostępne na rynku, które oferuje druk w kolorze z rozdzielczością 1200 dpi. Drukarka jest przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych - niskonakładowego druku tekstów, zdjęć i grafiki z fotorealistyczną jakością na papierze lub foliach... Czytaj więcej »

Digital Media dla rynku wideo

Intergraph Computer Systems (ICS) ogłosił decyzję o utworzeniu nowego oddziału firmy - Digital Media Division, zajmującego się wyłącznie produktami dla cyfrowego wideo. Na przełomie marca i kwietnia Digital Media ma wprowadzić na rynek swoją pierwszą stację roboczą StudioZ Workstation, która będzie kompletnym rozwiązaniem dla profesjonalistów, umożliwiającym tworzenie i... Czytaj więcej »

Napęd CD-ROM razy 8

Jedną z nowości prezentowanych na Komputer Expo '96 był czytnik CD-ROM, o ośmiokrotnej prędkości odczytu danych, wyposażony w interfejs IDE. Jest to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji dostępnych na rynku polskim. CD-ROM Stingray 8422 wyprodukowany został przez OSTA (Optical Storage Technology Association). Czytaj więcej »

Szybciej i taniej

Intel zamierza wprowadzić na rynek w pierwszym kwartale br. kolejne modele procesorów Pentium przeznaczonych do instalowania w systemach przenośnych. Będą to układy taktowane zegarem 100 i 133 MHz. Czytaj więcej »

CD-ROM Recorder na każdym biurku?

Pioneer New Technologies Media wprowadziła niedawno na rynek CD-ROM Recorder - Quadraspin Writer Model DW-S114X o poczwórnych prędkościach zapisu i odczytu danych. Jest to urządzenie zewnętrzne wyposażone w łącze SCSI, bufor o pojemności 1 MB i automatyczny podajnik dysków. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kanada na Targach

Ambasada Kanady od dwóch lat prowadzi akcję pomocy dla osób pragnących wyemigrować do tego kraju. Nie każdy jednak wie, że aby stać się Kanadyjczykiem, trzeba posiadać określone umiejętności (nie wszystkie są pożądane), mieć określone cechy charakteru i sporo zaoszczędzonych pieniędzy. Wszystkie specjalności związane z przemysłem komputerowym są wysoko notowane w rankingu... Czytaj więcej »

Okolice

Potargowe refleksje

Opinie na temat targów Komputer Expo są bardzo zróżnicowane w zależności od subiektywnych odczuć i doświadczeń wystawców. Sukces handlowy lub marketingowy targów zależy od wielu czynników - nie tylko od samej obecności lub nieobecności na wystawie. Ważne elementy, to odpowiednia reklama i informacja przed targami, dobrze zlokalizowane stoisko oraz ciekawa i przyciągająca... Czytaj więcej »

Wojny cybernetyczne w Bośni

Wojska amerykańskie, stacjonujące w Bośni, korzystają na szeroką skalę z zaawansowanych technik komputerowych i komunikacyjnych, takich jak układy współpracujące z łączami satelitarnymi czy oprogramowanie do wirtualnych trójwymiarowych wizualizacji terenu. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Visual Basic 4.0 kontra Delphi 2.0: którą platformę wybrać

Porównaliśmy ostatnią wersję pakietu Visual Basic 4.0 z wersją beta pakietu Delphi 2.0. Generalny wniosek brzmi: VB nadaje się lepiej do szybkiego budowania prostych aplikacji. Delphi jest natomiast produktem obszerniejszym, oferującym dużo więcej zaawansowanych funkcji. Czytaj więcej »

Jak testowano pakiety?

Testowaniu poddano pakiety Visual Basic Enterprise Edition 4.0 (Microsoft) i wersję beta pakietu Delphi Client/Server Suite 2.0 (Borland). Ponieważ Delphi był dostępny tylko w wersji beta, pakietom nie przyznawano punktów, a oceniono je w skali słownej: pakiet mógł być w określonej kategorii oceny produktem doskonałym, bardzo dobrym, dobrym, zadowalającym, słabym lub... Czytaj więcej »

Słownik

Podstawowe terminy stosowane w środowisku programowania obiektowego. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Wszędobylski Lotus

Liczba instalacji systemu Notes firmy Lotus Development przekroczyła 4,5 mln. Oznacza to podwojenie ilości w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Łączna liczba instalacji Notes i cc:Mail dwukrotnie zwiększyła się w ciągu roku i wynosi 13,5

mln. Czytaj więcej »

Notes 4.0 już dostępny

Notes 4.0 (pakiet do obsługi grup roboczych) zawiera wiele istotnych usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji. Niektóre najważniejsze z nich to Notes Mail (poczta pracująca w architekturze klient/serwer), możliwość zarządzania przepływem prac i śledzenia tego procesu, dostępność złączy programowych API dla języków LotusScript, C++ i Visual Basic (Microsoft Corp.), możliwość... Czytaj więcej »

Nadal zamierzam to robić

Z Rayem Ozzi, prezesem Iris Associates, 'ojcem' Lotus Notes, rozmawia Michał Szafrański Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zagadka Gatesa

Bill Gates - król epoki informatycznej, jak nazywają go w jego rodzinnym kraju - zabłądził do Polski. W redakcji pustka. Czytam więc wcześniej zebrane na jego temat materiały i odbieram telefony, dziwiąc się, że są ludzie, którzy w takim dniu zajmują się czymś innym niż Gatesem. Czytaj więcej »

Po co?

Ostatnie wydarzenia na arenie politycznej postawiły w całej ostrości pytanie "Po co nam państwo?". Każdy obywatel powinien sobie sam na nie odpowiedzieć w tzw. dyskrecji. Jako programowy anarchista cieszę się, że pytanie takie w ogóle zaczyna się pojawiać. Oczywiście, odpowiadam na nie zdecydowanie negatywnie - myślę, że większość obywateli miałaby się lepiej bez państwa!.... Czytaj więcej »

Nie damy się.

Informatyk jest jak składak. Kilka profesji w jednej. W zawodzie tym, jak w rzadko którym, przydaje się znajomość fachu - powiedzmy - piłkarza. Kiwka ze zwodem. Murowanie i nagła ucieczka do przodu. Raz po raz udaje się użytkownikowi skopać nas po kostkach, ale wystarczy sprytnie zastawiona pułapka ofsajdowa, łapiemy kolesia-użytkownika na spalonym i znowu nasze na górze. OLE. Czytaj więcej »

Rynek

Satelity w służbie Optimusa

Pod koniec lutego 1996 r. w ramach korporacyjnej sieci transmisji danych zostaną połączone oddziały nowosądeckiego Optimusa. Sieć, wykorzystująca m.in. satelitarne środki łączności, nadzorowana będzie przez Powszechną Agencję Informacyjną (PAGI), w której większościowy udział ma największy w Polsce producent komputerów. Czytaj więcej »

Netscape zarabia i kupuje

Netscape Communications uzyskało w IV kw. roku finansowego 1995 zysk 2,4 mln USD (600 tys.USD w poprzednim kwartale). Obroty firmy wynosiły 22 mln USD. Sprzedaż międzynarodowa w IV kw. stanowiła ponad 20% obrotów Netscape. Według przedstawicieli firmy od 15 do 20 mln ludzi korzysta obecnie z produktów Netscape. W ubiegłym tygodniu Netscape przejęło firmę Paper Software, producenta... Czytaj więcej »

Siemens po restrukturyzacji

250 dziennikarzy z całego świata wzięło udział w tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Siemens-Nixdorf Informationssysteme w Bostonie. Po raz pierwszy zostali na nią zaproszeni także dziennikarze z Europy Wschodniej. Czytaj więcej »

Packard Bell przejął ZDS

Zenith Data Systems został przejęty przez Packard Bell Electronics. Fuzja ma na celu stworzenie światowej potęgi komputerowej, rozszerzenie skali i zakresu działania obu przedsiębiorstw. Na podstawie zawartego 7 lutego br. porozumienia Packard Bell otrzyma od swoich udziałowców Groupe Bull i NEC-a pakiet inwestycyjny wartości 650 mln USD. Bull zobowiązał się przekazać ZDS Packardowi... Czytaj więcej »

Sieci

100VG od środka

W dwu poprzednich odcinkach opisałem już najpopularniejsze standardy sieci lokalnych i wymieniłem cechy różniące je od technologii 100VG-AnyLAN. Dziś przyjrzymy się jeszcze dokładniej tej ostatniej. Czytaj więcej »

Aplikacje dla NetWare SMP

Na rynku pojawiają się nowe aplikacje przystosowane do pracy pod systemem NetWare 4.1 SMP (Symetrical Multiprocessing Processor - wieloprocesorowe przetwarzanie symetryczne). Czytaj więcej »

Gigabit Ethernet dla LAN-ów

Firmy Compaq, Sun Microsystems i 3Com pracują nad nowym standardem transmisji danych w sieciach lokalnych. Nowy standard o nazwie Gigabit Ethernet może w skuteczny sposób rozładować ruch pakietów w sieciach sprzęganych przez przełączniki Fast Ethernet, jednak użytkownicy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nie zastąpi on w pełni sieci ATM. Czytaj więcej »

Dzień dobry, zepsuł mi się komputer...

W czasach rosnącej konkurencji na rynku, gdy możliwości systemów komputerowych są coraz bardziej do siebie zbliżone, a ceny podobne, coraz większą rolę dla klientów zaczyna odgrywać wartość dodana, jaką może zaoferować dostawca. Za najważniejszą, ich zdaniem, uchodzi szeroko rozumiana jakość usług serwisowych. Celem poniższego raportu jest zapoznanie czytelników ze... Czytaj więcej »

Systemy inżynierskie

Projektowanie i animacje

Mikama S.A. wprowadziła na rynek nową wersję programu BRICS Work+, narzędzia wspomagającego projektowanie, przeznaczonego dla architektów. Dostępne są odmiany programu współpracujące z systemami PowerDraft lub MicroStation firmy Bentley Systems. Czytaj więcej »

Czekając na "trójkę"

Wolfram Research Inc. oferuje pakiet do obliczeń matematycznych i ich wizualizacji przeznaczony dla naukowców, inżynierów, studentów lub uczniów. Najnowsza jego wersja to Mathematica 2.2.3. Czytaj więcej »

Listy

Bardzo subiektywna opinia

Z zamiarem napisania tego listu 'noszę' się już dość długo. Powodem tego "noszenia się" z zamiarem są artykuły na temat sieci komputerowych, systemów klient/serwer i temu podobnych. Czytaj więcej »

Nie ma bariery

w nawiązaniu do listu Pana Piotra Kowalskiego, opublikowanego w 3 numerze CW z tego roku, dotyczącego problemów z przejściem bariery roku 2000, uprzejmie informuję, że w systemach typu xBase, czyli operujących plikami typu .DBF (dBase, FoxPro, Clipper) data zapisywana jest na ośmiu a nie sześciu znakach, ponieważ rok zapisywany jest zawsze czterema cyframi, niezależnie od ustawienia... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...