powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 07-1996, 12 lutego 1996
07-1996 Computerworld nr 07-1996
Wiadomości

Publiczny interfejs

Prace nad ustanowieniem międzynarodowego standardu dotyczącego specyfikacji interfejsu programowania Windows, który byłby niezależny od kontroli Microsoftu, zostały tymczasowo wstrzymane. Czytaj więcej »

Nie będzie już monopolu

"Decyzja NASK-u o taryfikacji ruchu w sieci przyspieszyła ogłoszenie naszych planów uruchomienia wlasnego międzynarodowego łącza do Internetu" - wyjaśnia Marek Peryt, którego firma we współpracy z IBM już w marcu br. zamierza przedstawić swoją ofertę dostępu do sieci, niezależnego od NASK. Podobną inicjatywę realizuje SatNet, spółka powołana przez Internet Technologies i... Czytaj więcej »

Tylko dla profesjonalistów

Z Wimem Elfrinkiem, wiceprezesem firmy Digital Equipment Corporation i dyrektorem generalnym europejskiego działu komputerów osobistych, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Suplement dla notebooków

Microsoft zamierza wcześniej dostarczyć fragmenty Nashville Czytaj więcej »

Dziś w Waszyngtonie, jutro w Warszawie

W ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie zakończyła się konferencja i wystawa ComNet'96 - jedna z największych światowych imprez przemysłu sieciowego i telekomunikacyjnego. W czerwcu br. w Warszawie odbędzie się druga polska edycja ComNetu. Czytaj więcej »

Wspomagać partnerów

Z Piotrem Mondalskim, dyrektorem Informix Polska, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

W radiowozie i na poligonie

'W ub.r. poczyniono znaczne postępy w informatyzacji policji. Ten rok powinien być pod wieloma względami przełomowy' - twierdzi podinspektor Sławomir Wikło z Biura Informatyki Komendy Głównej Policji. Czytaj więcej »

Tłumacz Oracle'a

Oracle wprowadził na rynek nowy element narzędzia programistycznego Developer/2000 for Windows. Firma udostępniła własną technologię do lokalizacji oprogramowania w formie komercyjnej jako część Developer/2000. Czytaj więcej »

Nowe procesory MIPS

Firma MIPS Technologies ogłosiła wprowadzenie 64-bitowego, wysoko skalowalnego mikroprocesora RISC MIPS R10000 275 MHz. Wydajność nowego układu szacuje się na 12 SPECint95 i 24 SPECfp95. Początkowa wersja procesora R10000 taktowana zegarem 200 MHz, produkowanego przez NEC-a i Toshibę, osiąga wydajność rzędu 9 SPECint95 i 19 SPECfp95. Czytaj więcej »

SAS w finansach

Oprogramowanie i usługi wartości 562 mln USD sprzedała amerykańska firma SAS Institute w 1995 r. Oznacza to wzrost przychodów o 17% w stosunku do 1994 r. Jednocześnie z ogłoszeniem wyników finansowych w siedzibie SAS Institute w Cary, w Północnej Karolinie odbyła się premiera aplikacji SAS Business Solution, która jest przeznaczona dla klientów oczekujących gotowych rozwiązań, a... Czytaj więcej »

Telefony zostały rozdane

Polkomtel S.A. i Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.(PTC) wygrały przetarg na budowę i obsługę sieci cyfrowej telefonii komórkowej GSM 900 MHz. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gra dla emocji

We współczesnej nauce obok człowieka ekonomicznego, społecznego, samorealizującego się, racjonalnego decydenta i innych funkcjonuje także model gracza. Czytaj więcej »

Premia za odwagę czy kompetencję?

W miarę rozwoju kapitalizmu w naszym kraju ryzyko w biznesie powszednieje, traci dramatyzm i wartość motywacyjną. Czytaj więcej »

Internet

Trudny start

Jeśli chcesz zrobić to sam - czekają cię najpierw zakupy, a potem będziesz musiał wziąć się za naukę. Czytaj więcej »

Do Ameryki za 15 groszy

Jednym z najważniejszych produktów sieciowych, które pojawiły się w zeszłym roku, był IP Phone. Za pomocą tego oprogramowania, działającego w architekturze klient/serwer, można rozmawiać z innymi użytkownikami sieci, przy udziale komputera wyposażonego w kartę dźwiękową, tak samo jak przez zwyczajny telefon. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Archiwizacja danych na dyski CD

Oryginalnym produktem firmy JVC Professional Media jest oprogramowanie CD-R Extensions, umożliwiające posługiwanie się stacją CD-R do nagrywania dysków CD-ROM w sposób równie prosty, jak przy korzystaniu z tradycyjnych napędów dyskowych. Program współpracuje z urządzeniem do zapisu i odczytu CD-ROM - JVC Professional XR W2010 o poczwórnej prędkości odczytu danych z dysku i... Czytaj więcej »

Nowe produkty

Canon wprowadza na rynek trzy nowe drukarki atramentowe oraz jeden model drukarki laserowej. W Polsce drukarki atramentowe będą dostępne najprawdopodobniej w końcu marca br. Kiedy pojawi się na rynku nowy model drukarki laserowej, przedstawiciele Canona nie informują. Czytaj więcej »

Zarządzanie komputerami PC

Desktop Management Interface (DMI) jest specyfikacją standardu, który umożliwia programową kontrolę oraz zarządzanie konfiguracją komputerów, ich wyposażenia i urządzeń peryferyjnych. Czytaj więcej »

Przesunięta premiera

IBM PC Co. przesunęła - planowaną na przełom stycznia i lutego - oficjalną premierę nowej linii notebooków, ThinkPad przeznaczonych dla masowego odbiorcy. Informacje ze źródeł wewnątrz firmy mówią, że przyczyną opóźnienia są problemy z przygotowaniem odpowiedniej liczby komputerów przeznaczonych do wprowadzenia na rynek. Czytaj więcej »

Czego oczy nie widzą...

Analizator Sprzedaży, opracowany przez Zakład Informatyzacji Przedsiębiorstw firmy TCH Systems, jest jednym z programów z serii Tygrysy Ekonomiczne - zestawu oprogramowania wspomagającego analizę ekonomiczną w przedsiębiorstwach. Umożliwia on prowadzenie analizy sprzedaży towarów i usług na podstawie wybranych kryteriów (asortymentowych, czasowych, geograficznych itd.). Aplikacja... Czytaj więcej »

Copland w tym roku

Apple Computer zmienił termin rozpoczęcia testów wersji beta systemu Copland, tak by dostarczyć użytkownikom gotowy system operacyjny nowej generacji do końca br. Przedstawiciele firmy nie ujawnili konkretnej daty premiery Coplanda. Czytaj więcej »

Dwa w jednym

NEC wprowadził na rynek urządzenie PD ODX1, które oferuje dwie podstawowe funkcje - czteroprędkościowego czytnika CD-ROM oraz zapisywalnego napędu zmiennofazowego PD. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nadchodzi zmierzch bogów

W połowie roku 1995 amerykańskie ministerstwo pracy opublikowało dokument na temat zatrudnienia w przedsiębiorstwach USA - obecnego i prognozowanego na początek nowego wieku. Znajdujemy w nim kilka ciekawych zestawień rzucających nieco światła na interesujące nas tematy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Narzędzie na wiele platform

Compuware -jeden z większych niezależnych producentów narzędzi do opracowania aplikacji oraz zarządzania aplikacjami i systemami (mieści się w pierwszej 20. firm software'owych świata) - nie był do tej pory obecny na polskim rynku. Od niedawna przedstawicielem Compuware jest firma Polnet Technologies Intl., która zorganizowała w dniu 17 stycznia 1996 r. prezentację Uniface Six -... Czytaj więcej »

PowerBuilder 5.0 i OCX

Nowa wersja pakietu PowerBuilder 5.0 (PowerSoft), służącego do opracowania aplikacji, będzie zawierać możliwość składania aplikacji w Windows za pośrednictwem specjalnych elementów kontrolnych OLE, znanych pod nazwą OCX. Z elementów OLE można korzystać w Visual Basic 4.0, SQLWindows Gupty i Delphi 2.0 Borlanda. Elementy OCX są to gotowe miniaplikacje dostarczane przez wielu... Czytaj więcej »

W jednolitości siła

Sytuacja większości naszych firm, w zakresie informatyzacji, jest komfortowa w porównaniu z wieloma dużymi przedsiębiorstwami i organizacjami za granicą. Większość firm zachodnich jest dobrze zinformatyzowana już od wielu lat. Przykładowo we Francji na wyposażeniu przedsiębiorstw jest ponad 15 tys. dużych komputerów typu mainframe, podczas gdy w Polsce może udałoby się (z... Czytaj więcej »

Poszukiwanie igły w stogu siana

Wiele osób zajmujących się działalnością dziennikarską lub publicystyczną, działalnością naukową i badawczą ma ogromne zbiory tekstowe, często zapisane w różnych formatach (czyste pliki tekstowe, dokumenty Worda czy WordPerfecta, poczta elektroniczna). Jak oceniają specjaliści z Gartner Group, mimo rozwoju różnych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, nadal ponad... Czytaj więcej »

Okolice

Zgaduj-zgadula

Ten, kto nie myśli o przyszłości, przegrywa nie tylko ją, ale nawet teraźniejszość. Warto więc wybiec myślą naprzód, mimo że prognozowanie 'nie jest nauką łatwą ani małą'. Również w informatyce umiejętność przewidywania jest podstawą planowania, bez którego nie istnieje żadna efektywna działalność. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Wirusy na NT

Wirusy komputerowe są nadal dużym utrapieniem użytkowników komputerów osobistych. Łączenie tych komputerów w sieci umożliwia łatwiejsze rozprzestrzenianie tych złośliwych napastników. Programem zabezpieczającym przed działaniem wirusów jest opisany poniżej Dr Solomon's Anti-Virus Toolkit firmy S&S International. W redakcji przyjrzeliśmy się wersji dla systemu operacyjnego... Czytaj więcej »

IBM integruje Flowmark z Notes

IBM, posuwając się małymi kroczkami, próbuje dotrzymać kroku liderom rynku pracy grupowej i obiegu dokumentów. Na początku grudnia IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania Flowmark 2.2. Upgrade ten ma na celu wyjaśnienie i rozwiązanie kilku nieporozumień związanych ze współpracą oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes z aplikacją Image Plus firmy IBM. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zamiast świętego oburzenia

Obserwuję uważnie przebieg różnych przetargów na informatyzację najważniejszych instytucji finansowych, np. banków czy towarzystw ubezpieczeniowych, na komputeryzację wielkich, kluczowych przedsiębiorstw czy też agend rządowych wiele znaczących w polskim życiu gospodarczym. Z pewnym wzruszeniem obserwuję, że na tym szczeblu interesów odchodzi w przeszłość stare, dobrze nam... Czytaj więcej »

Kuba - wyspa jak światło pędząca

Przeczytałem w pociągu z Warszawy do Katowic odpowiedź Kuby Tatarkiewicza na nie publikowany jeszcze drukiem artykuł wstępny z lutowego (nie marcowego, jak sam błędnie poinformowałem - o czym za chwilę) Entera. Kuba - jako anarchista - jest wyspą na oceanie uporządkowanego profesjonalizmu emanującego z Naszej Branży w ogóle, a z CW w szczególności. Czytaj więcej »

Profesorowie, komputery, pieniądze

Kapitalizm uczy nas od lat kilku, że wszystko kosztuje. Pieniądze stanowią siłę napędową gospodarki i ludzi. Przedtem liczyły się głównie układy i dojścia, teraz za pieniądze można niemal wszystko: mieć dobrą szkołę dla dziecka, wynająć draba do ściągnięcia długów czy kupić niezły komputer. Czytaj więcej »

Rynek

W poszukiwaniu perfekcji

Novell sprzedał WordPerfect, Quattro Pro i inne aplikacje biznesowe kanadyjskiej firmie Corel. Czytaj więcej »

Compaq nadal przewodzi

Compaq Computer w dalszym ciagu przewodzi stawce producentów komputerów PC, w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Tak wynika z raportu na temat światowego rynku PC w 1995 r., opublikowanego w ub. tygodniu przez firmę analityczną Dataquest. Czytaj więcej »

WordPerfect po polsku

W Polsce 'wspólne' biuro WordPerfcta i Novella zaczęło działać od listopada 1994 r. Przejęcie producenta jednego z najpopularniejszych na świecie edytorów tekstu, zostało poprzedzone bardzo efektowną promocją zlokalizowanej wersji najnowszego pakietu WordPerfect 6.0 PL. Był to ostatni ze zlokalizowanych programów WordPerfecta. Novell przeprowadził jeszcze lokalizację Groupwise,... Czytaj więcej »

Sieci

Konferencja "Sieci rozległe"

Czwarta konferencja z cyklu "Sieci rozległe" odbędzie się w dniach 20-22 marca w domu wypoczynkowym Siwama w Zakopanem - Kościelisku. Czytaj więcej »

IBM buduje klastry komputerów PC

IBM opracowuje nową architekturę klastrów opartych na komputerach PC, która uzupełni klastry oparte na komputerach AS/400. Klastry będą tworzyć komputery wyposażone w procesory Pentium Pro, pracujące pod systemem OS/2 Warp Server lub Windows NT. Czytaj więcej »

Zagwarantować odpowiednie pasmo

Podstawowymi cechami technologii 100VG-AnyLAN jest: gwarantowane pasmo przenoszenia danych w sieci, zdeterminowany maksymalny czas przesłania pakietu oraz możliwość zachowania istniejącego okablowania sieci lokalnej. Dziś opiszę podstawowe różnice między technologią 100VG-AnyLAN a innymi rozwiązaniami. Czytaj więcej »

Zastosowania

Za kulisami Teatru Wielkiego

"Szczeniaczkami" Janusz Dobkowski, główny informatyk Teatru Narodowego nazywa "drobne awarie nie wpływające zasadniczo na pracę systemu". Od trzech miesięcy istnienia komputerowego systemu sprzedaży i rezerwacji biletów "szczeniaczki" dały o sobie znać zaledwie kilka razy. Czytaj więcej »

Listy

Zaginął IBM ThinkPad

Podczas targów Komputer Expo '96 ze stoiska IBM zaginął komputer przenośny IBM ThinkPad, model 755 CDV, 12 MB RAM, 486 DX 75 MHz, pojemność dysku 810 MB, numer serii: 558L7k3. Czytaj więcej »

List do Kuby Tatarkiewicza

Szanowny Panie, czuję się w obowiązku nawiązać do niektórych wątków Pańskiego felietonu z poprzedniego numeru CW, który raczył Pan poświęcić mojej osobie. Czytaj więcej »

List do Piotra Fuglewicza

Panie Piotrze, dziękuję za eleganckie przyłożenie mi - szkoda, że przy okazji nadepnął Pan na odcisk p. Horodeńskiego. Dla wyjaśnienia: w dawnych czasach, gdy kończyłem doktorat w IBJ w Świerku, p. Horodeński walczył tam ze swoim. Niestety, dalej tej walki nie obserwowałem, bo przeniosłem się do IFPAN w Warszawie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...