powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 06-1996, 5 lutego 1996
06-1996 Computerworld nr 06-1996
Wiadomości

Ruch w Internecie

Zespół Ekspertów, powołany przez Komitet Badań Naukowych w celu wypracowania zasad płatności za Internet w Polsce, postanowił wystąpić do KBN, by ten zainicjował Strategiczny Program Rozwoju Internetu. Jednocześnie przygotowując końcowy raport Zespół Ekspertów uznał, że "propozycje NASK dotyczące cennika, w którym dokonywana jest taryfikacja ruchu, były nietrafne".... Czytaj więcej »

Chronić swoją wolność

Jedną z ciekawszych imprez "okołotargowych" było seminarium poświęcone prawnej ochronie danych osobowych w Polsce. Czytaj więcej »

Wymagający klient

Pierwszy dzień targów Komputer Expo '96 poświęcony był administracji publicznej. Prelekcje przygotowały firmy Microsoft (która podpisała umowę Select, umożliwiającą nabywanie produktów tej firmy na specjalnych zasadach przez urzędzy administracji centralnej i samorządowej), SCO, Oracle oraz Informix. Czytaj więcej »

Patrzymy z ufnością w przyszłość

Z Mirosławem Szturmowiczem dyrektorem generalnym IBM Polska rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Nowości Macworld Expo

Na styczniowych targach Macworld Expo San Francisco 1996 Apple po raz pierwszy zaprezentował publicznie nowy system operacyjny Macintosha, znany pod roboczą nazwą Copland. W targach wzięli udział wszyscy liczący się dostawcy sprzętu i oprogramowania na platformę Macintosh. Duże ekspozycje przygotowali także pierwsi producenci klonów Macintosha - firmy, które budują i sprzedają pod... Czytaj więcej »

Wielkie święto Lotusa

W słonecznym Orlando na Florydzie odbyła się największa z dotychczasowych imprez Lotusphere organizowanych przez Lotus Development. Czytaj więcej »

Sun chce Apple'a

Na 4 mld USD wyceniono Apple Computer, wokół którego od kilku miesięcy krążą inwestorzy. Ostatnio za jedną akcję Apple'a Sun Microsystems zaproponował 33 USD. Jest to mniej niż IBM oferował dwa lata temu (40 USD). Czytaj więcej »

Serwery klasy D

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe serwery klasy podstawowej należące do rodziny HP 9000. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Apetyt rośnie

W ostatnim raporcie Neumann Institute dotyczącym budowania systemów wynagrodzeń w branży komputerowej i telekomunikacyjnej brało udział 31 firm: 3M, AT&T BCS, Oki Europe, Digital, Zakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych, Business Power Systems, Computer 2000, UNLOT, Hogart, CSBI, EDS, Compaq, Centertel, Softbank, Apple Computer IMC Sad, Bonair, Grytek, IBM, Microsoft, JBA, Winuel,... Czytaj więcej »

Za co płacą pracodawcy?

Pracodawcy narzekają na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy ich szantażują, żądając coraz wyższych wynagrodzeń i bardziej wszechstronnych świadczeń, bo inaczej odejdą do innych firm. Zapewne jest sporo prawdy w twierdzeniu o rozpasaniu finansowym niektórych pracowników, ale w większości przypadków to pracodawcy sami ukręcili bat na siebie. Czytaj więcej »

Płacić jasno, klarownie i bez przesady

Z Grzegorzem Turniakiem dyrektorem Neumann Institute rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Internet

Czarodzieje sieci przeciw siłom chaosu

Internet często wydaje się chaotyczny, pozbawiony kontroli i pełen tajemnic. Dla wielu jest ostatnim miejscem, któremu profesjonalni użytkownicy powierzyliby istotne dla funkcjonowania ich firm aplikacje. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Windows 95 na papierze

Ubiegłoroczna premiera Windows 95 postawiła w dość trudnej sytuacji użytkowników nowego systemu operacyjnego i tych posiadaczy komputerów, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w nowy produkt Microsoftu. Pierwsi, którzy zakupili już Windows 95, nie zawsze są w stanie od razu nauczyć się obsługi systemu operacyjnego oraz wykorzystać wszystkie jego możliwości. Drudzy, przeważnie nie... Czytaj więcej »

Nowe produkty

Toshiba wprowadza na rynek MK-2101 - rodzinę 2,5-calowych, 5-cio talerzowych napędów dyskowych o pojemności 2,16 GB. Dyski są przeznaczone przede wszystkim do stosowania w komputerach przenośnych. Czytaj więcej »

Nowe produkty

Intergraph Computer Systems rozpoczął sprzedaż stacji roboczych TDZ-300, TDZ-400 i TDZ-600 wyposażonych odpowiednio w jeden, dwa lub cztery procesory Pentium Pro 150 lub 200 MHz. Komputery wyposażone w karty graficzne GLZ OpenGL i system operacyjny Windows NT przeznaczone są przede wszystkim dla plastyków, projektantów lub inżynierów wykorzystujących aplikacje do trójwymiarowych... Czytaj więcej »

Notebooki na miarę potrzeb

Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzin notebooków firmy Zenith Data Systems - różne modele tych urządzeń oferowane są dla różnych obszarów zastosowań. Do zastosowań biznesowych przeznaczony jest Z-Noteflex, dla początkujących Z-Star ES, a Z-Star EX to komputer z możliwością rozbudowy do silnej konfiguracji. Dzisiaj prezentujemy możliwości tych komputerów na podstawie... Czytaj więcej »

Kolejne takty Symfonii

Pakiet Symfonia dla Windows wzbogacono o nowe programy Sprzedaż oraz Środki Trwałe. Symfonia ma budowę modułową - każdy z elementów pakietu może działać samodzielnie lub też być zintegrowany z innymi modułami w spójny system zarządzający. W Computerworld nr 16 z 17.04.95 opisliśmy podstawowy moduł finansowo-księgowy, a obecnie prezentujemy najnowsze programy Symfonii. Czytaj więcej »

Biblioteki dysków CD-ROM

Urządzenia do obsługi bibliotek z dyskami CD-ROM tzw. jukeboxy, to zintegrowane zestawy zawierające czytniki, mechanizm do wymiany dysków CD oraz opcjonalnie urządzenie do nagrywania zapisywalnych płyt CDR. Jedną z firm produkujących tego typu urządzenia jest NSM, która oferuje modele umożliwiające obsługę 100-150 dysków CD-ROM - CDR 100 XA oraz Mercury. W połowie br. NSM zamierza... Czytaj więcej »

Komputer mówi po polsku

Neurosoft wprowadził na rynek nową wersję programu SynTalk 1.1, który służy do zamiany na postać dźwiękową tekstów napisanych w języku polskim. Aplikacja działa w środowisku Windows 3.1x (EE lub PL), a jej zaletą jest wykorzystanie do generowania dźwięku standardowych mechanizmów - Multimedia Control Interface, umożliwiających okienkowym aplikacjom odwoływanie się do... Czytaj więcej »

Wyświetlacze LCD dla komputerów PC

NEC Technologies Inc., obniżając ceny wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD z aktywną matrycą przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych usiłuje rozszerzyć rynek na te urządzenia. Obecnie w ofercie firmy są dwa modele monitorów - 12'' MultiSync LCD200 oraz 13'' MultiSync LCD300, które oferują efektywne rozmiary obrazu porównywalne do standardowych monitorów CRT i mogą... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Królowa patrzy na Polskę

Z Janem J. Klukiem, dyrektorem generalnym ICL POLAND rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle Lite - nowa baza Oracle'a

Wzrost zapotrzebowania na obsługę aplikacji niezbędnych przemieszczającym się użytkownikom (sprzedawcom, specjalistom serwisu, kontrolerom itp.) spowodował pojawienie się specjalistycznych baz danych do wspomagania ich działalności. Od takiej bazy wymaga się nie tylko dobrej zgodności z główną bazą danych firmy, możliwości replikacji danych z zasobów firmowych, ale przede... Czytaj więcej »

Zarządzanie bazami danych według Software AG

System zarządzania bazami danych Adabas firmy Software AG (Darstadt, Niemcy) był przez wiele lat w Polsce dość popularny, głównie za pośrednictwem swych nielegalnych kopii działających na komputerach RIAD. Siłą przyzwyczajenia i znajomości systemu przeszedł - w postaci tym razem już legalnych kopii - na wiele instalacji dużych komputerów IBM. Obecnie system ten znany jest pod... Czytaj więcej »

OLAP popularny

Specjalistyczne narzędzia analityczne, przeznaczone do szczególowej bieżącej analizy danych (OnLine Analytical Processing - OLAP) z baz operacyjnych lub ze zbiorczych baz danych (hurtowni danych) znajdują coraz większe zastosowanie także w Polsce. Na targach Komputer Expo 96 swoje produkty prezentował Oracle i Comshare; na nasz rynek ma zamiar wejść także francuska firma Business... Czytaj więcej »

W jednolitości siła

Jeśli chodzi o problemy informatyczne, sytuacja większości naszych firm jest komfortowa w porównaniu z wieloma dużymi przedsiębiorstwami i organizacjami za granicą. Większość firm zachodnich jest dobrze zinformatyzowana już od wielu lat. Przykładowo we Francji na wyposażeniu przedsiębiorstw jest ponad 15 tys. dużych komputerów typu mainframe, podczas gdy w Polsce może udałoby... Czytaj więcej »

Czyste dane

Powszechnie znane wśród informatyków jest stwierdzenie 'garbage in, garbage out' (śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu), oznaczające, że zawartość informacyjna baz danych nie może być lepsza niż jakość danych wejściowych do nichwprowadzonych. Firmy od lat wprowadzają do swych zasobów informacyjnych ogromne ilości danych i rzadko z nich korzystają. W efekcie próba stworzenia... Czytaj więcej »

Approach 96 dla Windows 95

Jeżeli ktoś poszukuje łatwej w użyciu bazy dla niewielkiej firmy, to warto rozważyć nowo opracowaną bazę IBM-Lotus Approach 96 for Windows 95. Stanowi ona jeden z elementów zestawu aplikacyjnego Lotus SmartSuite 96 dla Windows 95. Główną siłę tej bazy stanowi łatwość tworzenia bazy danych, raportów i formatek ekranowych, bez potrzeby pisania kodu. Czytaj więcej »

Okolice

Wiedza tajemna dla kierowników

TD - ojciec chrzestny metod projektowania opartych na analizie strukturalnej ma ogromną wiedzę o zarządzaniu i takich metodach kierowania zespołami programistów, aby w bezkonfliktowy sposób zwiększać ich wydajność. Jego wypowiedzi są niepopularne w niektórych kręgach, gdyż zbyt często obnażają miałkość konwencjonalnej nauki, przez której cienką strukturę zbyt często widać,... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Microsoft Exchange - wielka zagadka

Według zapowiedzi Microsoftu, już wkrótce na rynku pojawić się ma jego nowy serwer komunikacyjny integrujący w sobie także funkcje pracy grupowej, takie jak prowadzenie wspólnych terminarzy oraz możliwość tworzenia specyficznych elektronicznych formularzy i aplikacji. Czytaj więcej »

Praca grupowa w OpenMail 4.0

Próbując bronić swojej pozycji na rynku serwerów komunikacyjnych, przed atakami firmy Microsoft, Hewlett-Packard zapowiedział, że już w czerwcu doda możliwości pracy grupowej do swojego systemu komunikacyjnego OpenMail 4.0. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tele-morele

Kiedyś mówiło się o młodości, co to powinna wyszumieć się. Dziś młodzi ludzie hałas produkują głównie w czasie strzelanin komputerowych, czasami tylko dodając multimedialne stereo. Kiedy więc mój syn naciągnął swego Wuja z Ameryki na kamerkę komputerową, byłem pewny, że prędzej czy później skończy się na produkcji hałasu i szumu informacyjnego. Ostatecznie mikrofony,... Czytaj więcej »

Kochana Pani Telekomunikacjo

Odpowiem pani Ewie Nowak (prawdziwe nazwisko zna redakcja) samymi informacjami. Bez literatury. Czytaj więcej »

Igrzyska

Po każdych targach powtarzają się te same narzekania, że uczestniczenie w nich jest właściwie bez sensu. Że żadnych specjalnych nowości i tak się na nich nie zobaczy, bo impreza ma za małą rangę w świecie. Że rzeczywistych klientów i tak nie zdobywa się tą drogą, bo na targach nie czują się oni pewnie i nie potrafią wyłuszczyć, o co im chodzi. Że pozytywny wizerunek... Czytaj więcej »

Rynek

NEC sprzedaje po nowemu

NEC aktywizuje działalność w Polsce, rozwijając sieć dystrybutorów i dealerów. Firma zamierza prowadzić intensywny marketing swoich produktów, przede wszystkim drukarek laserowych i notebooków. Czytaj więcej »

Rodan System dla pracy

Zamknięty przetarg na wykonanie Pilotowego Systemu Zarządzania Dokumentami i Przebiegiem Pracy dla Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej wygrała firma Rodan System. Jako jedyna polska firma - obecna w przetargu pokonała 13 konkurentów. Przedsięwzięcie jest elementem procesu informatyzacji całego ministerstwa. Czytaj więcej »

Holding w budowie

ComputerLand zainwestuje około 2,5 mln PLN we wrocławskie Przedsiębiorstwo Techniki Bankowej elba. Zawarta w styczniu br. umowa kończy etap negocjacji dotyczących współpracy firm, rozpoczęty we wrześniu 1995 r. W zamian za inwestycje w PTB elba, ComputerLand otrzyma przynajmniej 51 % udziałów w firmie produkującej oprogramowanie dla banków. Czytaj więcej »

Rekord w CSBI

Holding Computer Systems for Business International (CSBI) osiągnął w 1995 r. obroty wysokości 33 mln PLN, co oznacza ok. 67% wzrost w porównaniu z rokiem 1994. Uzyskane wyniki finansowe są najwyższe w 5-letniej historii firmy, działającej na rynku polskim i rosyjskim. Czytaj więcej »

Giełda za rok?

Prawie dwukrotnie wzrosły przychody spółki Prokom w 1995 roku. Czytaj więcej »

Gigabity dla telekomunikacji

Z dużym zainteresowaniem spotkało się towarzyszące KomputerExpo seminarium 'Telekomunikacja Polska S.A. a sfera biznesu'. Przedstawiono na nim ogólny zarys planów rozwojowych TP S.A. na kilka najbliższych lat. Obecnie - przy wykorzystaniu środków z pożyczek zagranicznych - realizowane są ogromne inwestycje, których celem jest zbudowanie w Polsce nowoczesnej, szkieletowej sieci... Czytaj więcej »

Sieci

APC ma certyfikat HP

Firma American Power Conversion zapowiedziała wprowadzenie na rynek PowerNet SNMP Manager, mającego certyfikat Hewlett-Packarda. Potwierdza on zgodność tego oprogramowanie do zarządzania zasilaniem z HP Open View for Windows. Czytaj więcej »

100VG-AnyLAN - Teoria, Technologia, Praktyka

Technologia 100VG-AnyLAN, uznana ostatnio przez międzynarodowy komitet normalizacyjny IEEE jako standard sieciowy IEEE802.12, jest połączeniem protokołu, techniki dostępu do medium i sposobu przesyłania danych w sieciach lokalnych z szybkością 100 Mbps. W kolejnych, czterech wydaniach tygodnika Computerworld omawiane bedą najważniejsze zagadnienia związane z tą technologią:... Czytaj więcej »

SmartStart 2.40 - Automatyczna instalacja serwerów

Jedną z ważnych zalet serwerów Compaqa jest, oferowany wraz z nimi na krążkach CD, pakiet systemów operacyjnych. Obecnie w jego skład wchodzą: dwie wersje Novell NetWare (3.12 i 4.1), Novell UnixWare 2.0, Microsoft Windows NT Server 3.51, SCO Unix 4.2, SCO OpenServer 5, IBM OS/2 LAN Server 4.0 i OS/2 Warp 3. Narzędziem, które służy do optymalizacji ich instalacji jest SmartStart,... Czytaj więcej »

Zastosowania

Benzyna z komputerów

"Sprawne zarządzanie tak dużym przedsiębiorstwem, jak Petrochemia Płock, jest możliwe jedynie przy prawidłowo funkcjonującym przepływie informacji. Realizujące różne zadania wydziały przedsiębiorstwa, muszą znaleźć optymalny sposób na możliwie szybkie przesyłanie informacji, zarówno między strukturami poziomymi, jak i między poszczególnymi szczeblami zarządzania firmą,... Czytaj więcej »

Listy

List do Pana Stefana Bratkowskiego

Chociaż dla mojego pokolenia Pana felietony były w czasach komuny źródłem objawionej prawdy, kiedy wzięłam do ręki styczniowy Computerworld i zagłębiłam się w 'Notatkach nieuleczalnego optymisty', stało się oczywiste, że mamy kompletnie różne zdanie na ten sam temat. Coś podobnego! Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...