powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 05-1996, 29 stycznia 1996
05-1996 Computerworld nr 05-1996
Wiadomości

Nie liczmy bajtów

Zespół Ekspertów, który na zlecenie Komitetu Badań Naukowych ma opracować przyszłościowy model odpłatności za korzystanie z Internetu w Polsce, skłania się ku odrzuceniu zasady taryfikacji ruchu. Czytaj więcej »

Optymistyczne nastroje w CSBI

Jak wynika ze wstępnych szacunków, obroty holdingu Computer Systems For Business International (CSBI) wyniosły w ub.r. 33 mln PLN, co oznacza wzrost o ok. 67% w porównaniu z 1994 r. Czytaj więcej »

Slalomem między stoiskami

"Uważam jedenaste warszawskie targi Komputer Expo za otwarte" - stwierdził wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko na zakończenie oficjalnej części uroczystości w mokotowskiej hali wystawienniczej. W swoim wystąpieniu wicepremier zaznaczył, że w imieniu rządu i administracji państwowej będzie się starał, aby "rozwój gospodarczy i informatyzacja kraju postępowały w... Czytaj więcej »

ADAX OMEGA z ATX

W grudniu ub.r. Intel podpisał specjalne porozumienie z JTT Computer. W myśl umowy Dział Badawczy ADAX uzyskał bezpośredni dostęp do centrum produkcyjnego Intela w Irlandii. Współpraca obu firm będzie dotyczyła przede wszystkim wprowadzania w 1996 r. na polski rynek najnowszych produktów Intela. Czytaj więcej »

Komputer sieciowy Oracle'a

Larry Ellison, prezes Oracle'a zaprezentował pierwszy, prototypowy model komputera sieciowego (NC - Network Computer). Larry Ellison oczekuje, że od wprowadzenia we wrześniu br. na rynek tego urządzenia, w ciągu roku sprzedaż NC osiągnie około miliona sztuk. Czytaj więcej »

Morski dynamizm

Gdyńska firma Prokom odnotowała w minionym roku dynamiczny wzrost obrotów. Czytaj więcej »

Proste komputery PC

Nowa strategia Microsoftu, nazwana 'Simply Interactive PC for 1997' dotyczy stworzenia urządzenia umożliwiającego dostęp do Internetu, wyposażonego w szerokie możliwości komunikacyjne oraz rozszerzenia multimedialne. Czytaj więcej »

Polska premiera Oracle/2000

Oracle - po raz pierwszy - zaprezentował całą paletę swych serwerów i narzędzi. W prezentacji uczestniczyły także Novell z sieciowym systemem operacyjnym NetWare 4.1 SMP i Compaq z serwerami opartymi na procesorach Intela. Czytaj więcej »

Intergraph Solid Edge

Intergraph Europe Polska zaprezentował ostatnio pakiet Solid Edge - oprogramowanie CAD nowej generacji do projektowania elementów mechanicznych. Solid Edge może pracować pod systemami Windows 95 lub Windows NT i został opracowany zgodnie z nową technologią Jupiter, opracowaną przez Intergraph. Program pozwala na tworzenie, analizę i wyświetlanie rysunków złożeniowych oraz wymianę... Czytaj więcej »

Gorąca, świeża kawa

Ponad 200 osób przybyło na prezentację języka Java, zorganizowaną przez polskie przedstawicielstwo SUN-a. Trwających ponad dwie godziny wykładów - w sali warszawskiego Teatru Lalka - spora część uczestników wysłuchała na stojąco! Czytaj więcej »

ADAX zgodny z Windows 95

W wyniku testów, przeprowadzonych w laboratoriach Microsoft Hardware Quality Labs, komputery ADAX DELTA uzyskały certyfikat Designed for Windows 95. Czytaj więcej »

Optimus z Atlantisem

Pojawiły się już na rynku komputery Optimusa z intelowską płytą główną Atlantis. Nowa płyta PCI posiada podstawkę Socket 7 (321 nóżek), co umożliwia współpracę z procesorami Pentium 75, 90, 100, 120, 133, 150 i 166 MHz. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sprzymierzeńcy w interesach

Mimo że firmami - w Polsce i na świecie - ciągle rządzą prezesi i dyrektorzy, sukces w interesach w coraz większej mierze będzie zależał od tego, na ile informatycy zdecydują się - i będą zdolni - do współdziałania z nimi, do zaangażowania się w budowanie nie tylko systemu informatycznego, ale przede wszystkim strategii działania biznesowego przedsiębiorstwa i na ile zostaną... Czytaj więcej »

Internet

Skobel to za mało

Z jednym z polskich hakerów (który prosił o zachowanie anonimowości) rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

CA z Microsoftem

Obie te firmy zamierzają ze sobą współdziałać na polu tworzenia i dystrybucji oprogramowania do współpracującego z Internetem. Obecnie oferowany jest zintegrowany produkt, w skład którego wchodzi CA-Unicenter oraz serwer Windows NT oraz SQL Server Microsofta albo CA-OpenIngres. Obie firmy będą także współpracować nad wzbogaceniem możliwości tego zestawu poprzez dodanie... Czytaj więcej »

Sieć jest tania? Pomyśl zanim odpowiesz!

Stały wzrost liczby użytkowników światowego Internetu zaczyna wymuszać coraz większe inwestycje w rozbudowę sieci. Już wkrótce mogą się one okazać tak kosztowne, że cena dostępu zamiast spadać, raptownie wzrośnie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Rewolucja czy ewolucja?

Na naszym rynku pojawiła się kolejna, oczekiwana, wersja pakietu Microsoft Office dla Windows 95. Ten zbiór popularnych programów biurowych nosi oznaczenie Microsoft Office 95 PL i jest w pełni zlokalizowany oraz dostosowany do możliwości najnowszego 32-bitowego systemu operacyjnego tej firmy. Pytanie, które nasuwa się przy takiej okazji: czy zmiany w funkcjonowaniu nowej wersji są tak... Czytaj więcej »

Nowe produkty

Intergraph Corp. wprowadził na rynek Voxel Analyst - oprogramowanie do modelowania, analizy i wizualizacji masowych, trójwymiarowych danych graficznych. Program działa na komputerach klasy PC pod systemami Windows 95 lub Windows NT i jest przeznaczony przede wszystkim dla naukowców oraz analityków. Czytaj więcej »

Multimedialny notebook panelowy

Multimedialny notebook panelowy Showman NS-9540, tajwańskiej firmy NotStar, został wyposażony w opcje rzadko spotykane nawet w stacjonarnych komputerach. Kolorowy notebook jest w pełni multimedialny i może być użytkowany, po zdjęciu dodatkowej osłony, jako panel prezentacyjny. Ze względu na możliwości, jego dość wysoka cena jest jednak konkurencyjna w stosunku do innych markowych... Czytaj więcej »

Pamięci błyskowe Intela

Intel Corp. zaprezentował Value Series 100 - nową serię kart pamięci błyskowej o pojemnościach 2, 4 i 8 MB standardu PC Card. Karty są przeznaczone przede wszystkim do zastosowań sieciowych, telekomunikacyjnych oraz emulacji szybkich pamięci dyskowych w komputerach przenośnych. Czytaj więcej »

Komputery z Pentium 150 i 166 MHz

Intel zaprezentował na początku stycznia br. nowe wersje Pentium 150 i 166 MHz. Przy zakupie partii 1000 sztuk, Pentium 150 MHz kosztuje 547 USD, model 166 MHz - 749 USD. Przedstawiciele firmy sądzą, że w połowie roku, wersje procesora z zegarem 100 i 120 MHz staną się wyposażeniem komputerów klasy popularnej. Czytaj więcej »

Multimedialny format CD

Po zawarciu porozumienia dotyczącego akceptacji jednolitego formatu dla dysków optycznych o dużej gęstości zapisu - DVD (Digital Video Disk), uczestniczące w nim firmy opracowują szczegółowe specyfikacje oraz system udzielania patentów i licencji na wykorzystanie DVD. Czytaj więcej »

Sterowniki SCSI BusLogic

BusLogic Inc. specjalizująca się w opracowywaniu i produkcji sterowników SCSI oferuje modele, które istotnie różnią się konstrukcją, a co za tym idzie także ceną i zastosowaniem. Jednymi z podstawowych produktów firmy są sterowniki SCSI BusLogic KT-946C oraz KT-930. Czytaj więcej »

Szybkie czytniki CD-ROM

Producenci napędów CD-ROM wprowadzają na rynek wciąż nowe modele tych urządzeń. Podczas gdy standardem stają się dopiero czytniki o poczwórnej prędkości transmisji danych (600 kB/s), pojawiły się już napędy o sześciokrotnej prędkości, a ostatnio nawet ośmiokrotnej (1200 kB/s). Na realną efektywność pracy z takimi urządzeniami wpływ mają jednak nie tylko ich podstawowe... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zmierzch bogów

Wielu analityków i dyrektorów informatycznych prorokuje, że światowy rynek pracy w branży informatycznej ulegnie

kolosalnym przemianom w ciągu najbliższych pięciu lat. Większość prac ma być wtedy wykonywana przez wysokiej klasy fachowców zatrudnianych na krótko - tylko na czas potrzebny do wykonania konkretnego projektu. Rozkwitnie zatem rynek pracy tzw. specjalistów... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Paradox 7 dla Windows 95 i Windows NT

Pod koniec ub.r. Borland dostarczył nową wersję swej bazy na biurko - Paradox 7 dla Windows 95 i Windows NT. Czytaj więcej »

Środowisko dla programisty

Nawet jeśli język Java obiecuje wiele możliwości w zakresie opracowania aplikacji, zwłaszcza dla Internetu, nie istniały do tej pory narzędzia ułatwiające tę pracę. SunSoft oferuje wprawdzie zestaw Java Development Kit (JDK) i kompilator, ale o prymitywnym znakowym interfejsie, nie zawierający żadnych dodatkowych ułatwień, typowych dla współczesnych zintegrowanych systemów do... Czytaj więcej »

W stronę terabajtów

Przetwarzanie coraz większych ilości danych jest nadal jednym z podstawowych wyzwań dla współczesnych komputerów. Chcąc zapanować, nad zalewającym nas oceanem informacji, producenci sprzętu oferują coraz pojemniejsze media. Czy są nam potrzebne gigabajtowe dyskietki i 1000 razy większe dyski? Czytaj więcej »

Monitory transakcji i obiekty

Monitor transakcji to taka część oprogramowania zestawu "aplikacja - rozproszona baza danych", która zapewnia niezawodny dostęp do rozproszonych danych. Monitor transakcji synchronizuje działania systemu operacyjnego, serwera bazy danych, sieci i zasobów systemowych oraz zajmuje się identyfikacją i określaniem praw dostępu (autoryzacją) użytkownika do zasobów. W razie awarii zapewnia... Czytaj więcej »

64-bitowy OpenVMS 7.0

Na początku grudnia 1995 r. Digital Equipment poinformował o opracowaniu 64-bitowej wersji swego sztandarowego systemu operacyjnego OpenVMS oraz wielu nowych produktów integrujących ten system z Windows NT. Celem jest uzyskanie zestawu produktów i systemów ułatwiających tworzenie trójpoziomowych aplikacji klient/serwer (serwer bazy danych na OpenVMS, serwer aplikacji na Windows NT, stacja... Czytaj więcej »

Własny serwer aplikacji

Często pojawiają się informacje o tym, że stosowanie serwerów aplikacji pozwala na zmniejszenie obciążenia w sieci i zajętości przestrzeni dyskowej oraz ułatwia aktualizację aplikacji. Nie ma zaś opisu jak w prosty sposób dokonać tej operacji. Czytaj więcej »

SQL Server jako podstawa Microsoft BackOffice

Microsoft opiera sukces swej strategii produktów BackOffice na sukcesie serwera bazy danych Microsoft SQL Server 6.0. Wyniki testów wykonanych przez InfoWorld (USA) są zachęcające, co daje szansę na powszechną akceptację tego produktu. Czytaj więcej »

Praca grupowa

FTP Software kupuje HyperDesk

Producenci pakietów TCP/IP, realizujących podstawowe usługi w sieciach opartych na tym protokole, coraz częściej próbują wejść na rynek produktów pracy grupowej. Jednym z takich kroków jest niedawny zakup HyperDesk Corp. przez firmę FTP Software Inc. Czytaj więcej »

Połączyć PC-ta z Unixem

Na rynku pojawia się coraz więcej pakietów umożliwiających łączenie PC-tów z maszynami unixowymi oraz siecią Internet. Jednym z takich produktów jest Tun PLUS 8.0 firmy Esker. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zimna linia

Przeczytałem w CW, że paru ludzi zastanawia się, dlaczego gorąca linia PRO milczy. Ogólne przekonanie skłania się ku poglądowi, że brak nagrań wynika z właściwej Polakom niechęci do donosicielstwa. Jednym słowem - jesteśmy wspaniałym narodem, pawiem i papugą etc. Czytaj więcej »

Rocznica Kongresu - słów kilka o lesie

Nie jestem pewny, czy to właśnie ja pierwszy powinienem odzywać się w tej sprawie, ale ponieważ jakoś nikt się do tego nie zabrał, może więc jednak ja zacznę?... Czytaj więcej »

Nas nie trzeba się bać

Przyjemnie jest poprzechadzać się po targowych stoiskach, popatrzeć na to, co najwięksi, średni i najmniejsi mają do zaoferowania, wysłuchać opinii o niezliczonych zaletach prezentowanego oprogramowania czy sprzętu. Targi komputerowe to takie małe święto informatyki, a ściślej - święto ludzi zajmujących się w tej branży handlem. Święto jednak minęło, powróciliśmy do szarej... Czytaj więcej »

Rynek

Borland niewinny

Korzystnym dla Borland International wyrokiem zakończył się pięcioletni spór z Lotus Development o naruszenie praw autorskich. W roku 1991 Lotus oskarżył Borlanda o wykorzystanie w arkuszu kalkulacyjnym Command Hierarchy zastrzeżonych funkcji autorstwa Lotusa i użycia ich w pakiecie 1-2-3. Czytaj więcej »

Szczęśliwa jedenastka 1995

Do 30 mld USD wzrasta wartość sprzedaży europejskich dustrybutorów sprzętu PC w 1995 r. - podaje PC Europa w raporcie "Dystrybutorzy w Europie, Top 600". "Często popełniamy błąd twierdząc, że europejski rynek dystrybucyjny jest podzielony między kilku największych rekinów tej branży" - uważa Max Hotopf, redaktor raportu. "W istocie w tym regionie z powodzeniem działa około... Czytaj więcej »

Micrografx dla szkół

Pod koniec ub.r. firma Micrografx podpisała z Ministerstwem Edukacji Narodowej umowę typu campus na oprogramowanie dla szkół podstawowych i średnich. Licencja będzie prawdopodobnie poszerzona o szkoły półwyższe i wyższe będące, pod nadzorem Ministerstwa. W ramach umowy szkoły otrzymają programy: ABC Graphics Suite, Designer Power Pack, Designer 4.01 PL, ABC Flow Charter 4.0,... Czytaj więcej »

Bankomaty Siemensa w BPH

32 bankomaty zainstaluje Siemens Nixdorf w oddziałach Banku Przemysłowo-Handlowego do końca czerwca br. Wartość kontraktu, podpisanego w połowie grudnia 1995 r., szacowana jest na 2 mln DM. Na dostawę dalszych stu urządzeń w ciągu 2-3 lat został podpisany list intencyjny. Czytaj więcej »

Nowy oddział Suna

Sun Microsystems stworzył nowy oddział firmy - JavaSoft. Zadaniem działu jest rozwijanie oraz wspieranie produktów tworzonych w języku Java. JavaSoft będzie też ulepszać Javy i współpracować z niezależnymi producentami oprogramowania przy tworzeniu aplikacji, narzędzi, platform systemowych oraz wsparcia dla Javy. Czytaj więcej »

Pod wspólnym neonem

'Rok 1996 będzie przełomowym w zakresie rozbudowy i unifikacji punktów sprzedaży Optimusa' - twierdzi Robert Konstanty, dyrektor ds. marketingu nowosądeckiej spółki. Firma chce, aby do końca br. powstało ok. 150 jednolitych punktów sprzedaży w całym kraju. Sklepy bedą powstawały w oparciu o istniejącą już sieć dealerską Optimusa. Czytaj więcej »

Sieci

Compaq Insight Manager 2.60

Coraz większa różnorodność urządzeń w sieci i, co za tym idzie, coraz większa liczba pojawiających się problemów zmusza administratorów do użytkowania rozlicznych narzędzi do zarządzania sieciami. Najbardziej zaawansowane z nich, do zarządzania przedsiębiorstwem, są narzędziami do monitorowania i sterowania kompletnymi sieciami, włączając w to urządzenia służące... Czytaj więcej »

Ostrożnie z uniwersalnymi hubami

Coraz częściej producenci próbują propagować wśród klientów huby przełączające typu "wszystko w jednym", które wkrótce będą w stanie wykonywać każdą operację, łącznie z routingowaniem i zdalnym dostępem. Czytaj więcej »

Banyan obsługuje Windows 95 i NT

Firma Banyan Systems Inc. wprowadziła na rynek moduł TCP/IP do oprogramowania klienckiego sieci Vines pracującego w systemach Windows 95 i Windows NT. Czytaj więcej »

Listy

Bariery celne

Dotarła do mnie, szefa firmy, informacja, która zmusiła mnie do wykonania kilku telefonów, a następnie do napisania tego listu. Mamy przypadek że przesyłka adresowana do odbiorcy akademickiego czeka na odprawę w magazynach spedytora ponad rok! Nie jest to, jak by się mogło wydawać, wina leniwego pracownika czy magazyniera. Oni odprawiają tygodniowo dziesiątki znacznie większych... Czytaj więcej »

Etyka informatyka

Z zainteresowaniem przeczytałem w nr 2 CW artykuły o etyce lub raczej o jej braku w zawodzie informatyka. Problemy w nich poruszane nie są specyficzne tylko dla tego zawodu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...