powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 29-2002, 12 sierpnia 2002
29-2002 Computerworld nr 29-2002
Wiadomości

Skąd nasz root

Ustawa o podpisie elektronicznym wchodzi w życie z dniem 16 sierpnia br. Miejmy nadzieję, że gwałtowne spory, jakie towarzyszyły jej uchwaleniu i przygotowaniu rozporządzeń wykonawczych, nie utrudnią budowy społecznego zaufania do idei zawierania transakcji na drodze elektronicznej. Czytaj więcej »

Pięciu do podpisu

W dniu wejścia w życie Ustawy o podpisie elektronicznym na rynku będzie działać pięciu wystawców certyfikatów. Co, komu i w jaki sposób zamierzają oferować? Czytaj więcej »

Siła nas w usługach

W Polsce przychody działów usług w połączonych Hewlett-Packard i Compaq wyniosły w 2001 r. ok. 820 mln zł. Czytaj więcej »

Odchudzanie holdingu

Optimus pozbędzie się ok. 20 z 25 spółek zależnych. Sprzedano już PAGI i PrintMark. Czytaj więcej »

Centralny system rozproszony

Przedstawiciele ZUS twierdzą, że mają czas do 2008 r. na zakończenie wdrożenia Kompleksowego Systemu Informatycznego. Dopiero wówczas za jego pośrednictwem mają być wypłacane pierwsze emerytury. Czytaj więcej »

Braki w zarządzaniu projektem KSI ZUS

W przypadku złożonych projektów IT stosuje się metodyki wspierające zarządzanie nimi. Niezależnie od rodzaju systemu, wszystkie wspominają o konieczności stworzenia zespołu projektowego o określonej strukturze, w którym główną rolę odgrywają kierownik projektu, sponsor i komitet sterujący oraz zespoły projektowe dedykowane do poszczególnych zadań. Czytaj więcej »

Technologie

Skuteczny alarm antywłamaniowy

Wybór rozwiązania IDS jest jak zabawa w ciuciubabkę. Skuteczność systemu detekcji włamań można poznać dopiero, gdy ten "nauczy się" specyfiki pracy monitorowanej sieci. Czytaj więcej »

Bezpieczniej na granicach

Nokia wprowadziła na rynek kolejne modele urządzeń zabezpieczających dla małych i największych firm. Czytaj więcej »

Bez obudowy i klawiatury

Microsoft zamierza spopularyzować komputery z ekranami dotykowymi pozbawione myszki i klawiatury. Czytaj więcej »

Lepszy czas na setkę

Nowa macierz Silvertip oferuje tę samą pojemność co starsze modele z serii Shark, ale znacznie większą wydajność. Czytaj więcej »

Droga do gwiazd

Unisys wprowadza cztery modele serwerów ES7000. Czytaj więcej »

Do sieci jak po sznurku

Rynek systemów zarządzania zawartością serwisów internetowych, wbrew trendom gospodarczym, systematycznie wzrasta. Czytaj więcej »

Komunikaty z Communicatora

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie korzystać z systemu firmy RedDot. Czytaj więcej »

Nie od razu Kraków zbudowano

mBank do zarządzania zawartością internetowego serwisu informacyjnego zastosował narzędzie DynaXML 2.0. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zwinnie i na skróty

W ostatnich latach informatycy, zmęczeni tradycyjnymi metodykami inżynierii systemów, które są trudne, złożone i nie zawsze gwarantują uzyskanie dobrego efektu, coraz częściej szukają rozwiązań "na skróty". Do takiej kategorii należy niewątpliwie Extreme Programming (XP), opisane w artykule Kusząca jazda bez trzymanki (CW nr 40/2000). Z tego samego pnia wyrasta Agile Modeling -... Czytaj więcej »

Jesteśmy atrakcyjnym rynkiem

Z Joanną Bańkowską, byłą prezes Intentia Polska, wcześniej dyrektor pełnomocną sektora przemysłowego ComputerLand SA i wiceprezes CSBI, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konteksty

Miejsce spotkania czy ucieczki

Wydaje się, że pytanie o wzajemne związki między Internetem a społeczeństwem obywatelskim jest skazane na brak odpowiedzi, która zadowoliłaby kogokolwiek, a jednocześnie jest pytaniem pasjonującym i twórczym. Czytaj więcej »

Wspólne rekordy

Systemy informatyczne w coraz większym stopniu wpływają na funkcjonowanie bibliotek w Polsce. Na przykład prace związane z opracowaniem księgozbiorów coraz częściej są prowadzone w Sieci. Czytaj więcej »

Ekran w kryształowej kuli

Niedawno przedstawiono wyświetlacz, który pozwala na realistyczną prezentację obiektów trójwymiarowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Łańcuszek (nie)szczęścia

Pewnie zastanawiają się Państwo, dlaczego mamy w Polsce kryzys. Nie jestem ekonomistą, nie zamierzam także podać jeszcze jednej łatwej recepty, komu należy zabrać, a kogo wsadzić. Jednakże obserwując sytuację nieco z zewnątrz, a będąc jednocześnie uczestnikiem polskiego rynku (może nie całego, ale na pewno rynku oprogramowania), zauważyłem pewną prawidłowość. Otóż... Czytaj więcej »

PC inaczej

Przewidywanie przyszłości to wdzięczne zajęcie. Miło jest pofantazjować, nic to nie kosztuje, a i ryzyko, że ktoś za parę lat wyciągnie nietrafione przepowiednie, jest znikome. Sezon wakacyjny nastraja do marzeń, pofantazjujmy więc dziś na temat przyszłości PC. Czytaj więcej »

Luter

Doprawdy niezbyt rozumiem, czym dziś są wakacje. Wszyscy o nich mówią, jedni podobno już na nich byli, a drudzy dopiero zamierzają być, a ja - ani jedno, ani drugie. Gdybym jednak miał podać współczesną definicję wakacji, to jedyne wspólne dla wszystkich widzę w tym, że wakacje to okres, w którym dzieci nie chodzą do szkół. Czytaj więcej »

Wygoda wolnej wiary

Otworzyłem na pulpicie okienko z zawartością dysku. Pliki leżały chaotycznie porozrzucane, jakby dopiero co przeszło tornado. Straszny bałagan na tym dysku. Wybrałem uporządkowanie według nazw. No, wreszcie zapanował jakiś porządek. Następnego dnia otworzyłem okienko z tym samym folderem i znowu widzę nieporządek. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...