powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 04-1996, 22 stycznia 1996
04-1996 Computerworld nr 04-1996
Wiadomości

50 lat Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej, Koło Naukowe - Klub Studentów Informatyki BOOBOO oraz Optimus S.A zapraszają 16 lutego br. na seminarium - 50 Lat Informatyki. Czytaj więcej »

Cyfrowe wycinki

Skomputeryzowany serwis codzienny dostarczający wycinki prasowe poprzez pocztę elektroniczną, jest celem wspólnego przedsięwzięcia podjętego przez firmy ATM i Rodan System. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich periodyków ukazujących się w Polsce. Według Kamila Kurowskiego z Rodan System, prowadzone są obecnie rozmowy z Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, Życiem Warszawy i Gazetą... Czytaj więcej »

I Konferencja "QNX in Real World"

Pierwsza w Polsce konferencja na temat zastosowań systemu operacyjnego czasu rzeczywistego QNX odbyła się 10 stycznia br. w Warszawie. Zainteresowanie konferencją przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, firmy X-Serwis i Polskiego Komitetu CAMAC, gdyż wzięło w niej udział ponad 400 osób z całego kraju. Czytaj więcej »

Java czy Visual Basic

Sun i Microsoft w 1996 r. będą ze sobą współzawodniczyć w rozwoju interpretowalnych języków programowania niezależnych od platformy sprzętowej. Ich podstawowym przeznaczeniem będzie budowanie aplikacji dołączanych do stron pajęczyny WWW. Czytaj więcej »

Komputery na wystawie

Po raz jedenasty odbywają się targi Komputer Expo, druga co do wielkości po poznańskim Infosystemie impreza wystawiennicza w branży informatycznej w Polsce. Czytaj więcej »

Komputeryzacja ubezpieczeń

Gdyńska firma Prokom realizuje, wygrany w sierpniu 1995 r., kontrakt na komputeryzację Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Wartość kontraktu nie jest znana, ale mając na uwadze, że dotyczy on połączenia w sieć 14 oddziałów terenowych i ok. 400 inspektoratów oraz wyposażenia ich w stosowne oprogramowanie, można sądzić, że jego wielkość może być porównywalna z Poltaxem. A... Czytaj więcej »

Łamanie haseł w CompuServe

Jak wynika z testów przeprowadzonych przez laboratorium niemieckiego tygodnika ComputerWoche, niezwykle łatwo można uzyskać dostęp do danych gromadzonych na dyskach twardych środowiska Windows. Istnieje wiele sposobów obejścia mechanizmów zabezpieczających stosowanych przez użytkowników Windows do ochronny przed nie autoryzowanym dostępem do danych. Czytaj więcej »

Nowości Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe wersje stacji roboczych klasy desktop do zastosowań technicznych oraz nowy model serwera równoległego. Wszystkie komputery zaprojektowano z myślą o zainstalowaniu w nich w przyszłości procesorów PA-8000. Czytaj więcej »

Personalia

Piotr Mondalski od 1 stycznia br. pełni funkcję Country Manager Poland w Informix Software Sp. z o.o. Piotr Mondalski ma lat 39. Ukończył studia matematyczno-fizyczne na uniwersytecie w Bombaju (Indie) i jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej Politechniki Gdańskiej. Czytaj więcej »

Personalia

Piotr Kozłowski dyrektorem EDS Czytaj więcej »

Personalia

Andrzej Widerszpil w MCS Czytaj więcej »

Plany Optimusa

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Optimus S.A. uruchomi ogólnopolską, prywatną sieć transmisji danych, która świadczyć będzie usługi klientom instytucjonalnym. Sieć taka, oparta zarówno o łącza naziemne, jak i satelitarne mogłaby powstać na bazie budowanej obecnie infrastruktury transmisyjnej nowosądeckiego holdingu. Czytaj więcej »

Spowiedź prezesa

Roman Kluska, 42 lata, kieruje największą polską firmą komputerową. W jego przestronnym gabinecie, w warszawskiej siedzibie Optimusa, siedzimy przez dwie i pół godziny na obitych barwioną na zielono skórą fotelach. W tle widać niewysoką palmę. Czytaj więcej »

Works też po polsku

Microsoft zaprezentował swój kolejny spolonizowany produkt - pakiet zintegrowany Works 4.0 PL dla Windows 95. Zawiera on edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia baz danych, program graficzny i moduł komunikacyjny. Pakiet jest przeznaczony przede wszystkim dla początkujących lub mniej wymagających użytkowników - do stosowania w małym biurze lub domu. Ma on znacznie... Czytaj więcej »

Wyniki Konkursu PTI Najlepsze prace magisterskie

Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) zorganizowało w 1995 r. XII Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Eurpoejskie propozycje

Zarządzanie tylko po części jest nauką. Najwyższy czas docenić tę składową skutecznego zarządzania, która jest sztuką mądrego postępowania w niepewnych warunkach. Michel Crozier proponuje odejście od technokratycznego modelu zarządzania firmą. Czytaj więcej »

Cennik

Oprogramowanie dla firmy

W załączonym obok zestawieniu prezentujemy kilka programów wspomagających pracę firmy czy przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy z omawianych w zestawieniu produktów opracowano przy wykorzystaniu innego zestawu narzędzi, co z kolei ma duży wpływ na różnice we właściwościach i w cenie oferowanego oprogramowania. Czytaj więcej »

Internet

Dziękujemy za cenne uwagi! czyli "Śmierć Polskiego Internetu"

Niespodziewane wprowadzenie znacznej podwyżki cen NASK-u w listopadzie ub.r. spowodowało sporo zamieszania wokół Internetu w Polsce. Agresywna postawa użytkowników sieci, broniących swobód internetowych, spotkała się z równie zawziętą postawą NASK-u, odmawiającego dyskusji nad cennikiem, trybem jego wprowadzenia, a przede wszystkim - nad sensownością wprowadzenia opłat zależnych... Czytaj więcej »

Polski Internet nie umrze, czyli szukanie frajera zakończyło się sukcesem

W 48 numerze 'Computerworlda' Roman Adamiec staje w obronie cennika za usługi internetowe, wprowadzonego pod koniec ubiegłego roku przez NASK, demaskując siedem rzekomych mitów, propagowanych przez przeciwników nowych regulacji finansowych. Niestety, zwalczane mity wcale mitami nie są. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

100 Mb/s z notebooka

Opracowany przez Texas Instruments Inc. układ sterownika PCI 1130 CardBus został zaakceptowany przez SystemSoft Corp. i SMC (Standard Microsystems Corp.). Może to oznaczać przyspieszenie wprowadzania nowej specyfikacji gniazd PC Card do przygotowywanych na 1996 rok modeli notebooków. Czytaj więcej »

AutoCAD 13 dla Windows 95

Autodesk Inc. przygotował nową wersję pakietu AutoCAD 13c4, która może pracować w systemie Windows 95. Trzynastka nie była dotąd zbyt szczęśliwa dla tej firmy - od momentu wprowadzenia na rynek AutoCAD 13 rok temu, użytkownicy odkryli ok. 300 niedoróbek, które Autodesk usuwał systematycznie oferując coraz to nowe, poprawione wersje produktu. Było ich do tej pory siedem, nie licząc... Czytaj więcej »

Kody Pocztowe dla Windows

Program Kody Pocztowe dla Windows firmy Studio JZK pomaga przy wyszukiwaniu pocztowych numerów adresowych występujących na terenie Polski. Może on być bardzoprzydatny dla użytkowników wysyłających dużą liczbę korespondencji. Czytaj więcej »

Mathematica 2.2.3 dla Windows

Nowa wersja pakietu Mathematica 2.2.3 firmy Wolfram Research, pracująca w środowisku Windows, różni się od wersji 1.x prawie 300 nowymi funkcjami. Mathematica jest specjalizowanym środowiskiem do prowadzenia obliczeń wyposażonym we własny język programowania pozwalający indywidualizować metody uzyskania wyników. Czytaj więcej »

Nowe produkty

NEC wprowadził na rynek nowy model 24-igłowej drukarki PinWriter P2X. Ma ona zwiększoną do 200 zn./s szybkość druku w porównaniu do poprzednich urządzeń tej rodziny. Drukarka pozwala też na wydruk 3 kopii oraz jest zgodna ze standardem 'włącz i używaj'. Czytaj więcej »

Szybkie elementy w MES

System COSMOS/M - zestaw programów do obliczeń i analiz (konstrukcyjnych, strukturalnych, cieplnych) opartych na Metodzie Elementów Skończonych (MES) znacznie udoskonalono dzięki zastosowaniu tzw. szybkich elementów FFE. Nowe algorytmy przyspieszają czas obliczeń oraz zmniejszają niezbędną pojemność dysków stałych. Czytaj więcej »

Wideokonferencje w podróży z PowerPC

Przenośne komputery IBM ThinkPad Power Series 850 wyposażone w procesor PowerPC 603e, napęd CD-ROM i zintegrowaną kamerę wideo, to wydajne stacje robocze przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników korzystających z funkcji multimedialnych podczas podróży i z dala od stałego miejsca pracy. Umożliwiają one m.in. prowadzenie wideokonferencji oraz pozwalają na kodowanie/dekodowanie... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Adabas 64-bitowy

Firma Software AG (Darmstadt, Niemcy) poinformowała w dniu 8 grudnia ub.r., że zmodyfikowała swój system zarządzania bazami danych Adabas D do pracy w środowisku 64-bitowego systemu operacyjnego Digital Unix, z możliwością rezydowania dużej części bazy w pamięci serwerów Digital AlphaServer 8400 (opcja Very Large Memory - VLM), co znacznie zwiększa wydajność aplikacji. Testy... Czytaj więcej »

AS/400 z PowerPC

Nowe życie w starzejące się już nieco serwery aplikacji AS/400 tchnie rozpoczęta właśnie masowa produkcja tych komputerów ze specjalną wersją procesora PowerPC. Obecnie dostępne są najmniejsze modele tych komputerów z PowerPC; większe dostępne będą w I kw. br.; serwery 530s i 53s pojawią się na rynku dopiero w marcu br. Jak przewidują analitycy z Gartner Group, pod koniec 1997... Czytaj więcej »

Java - uniwersalny język programowania

Za pomocą języka programowania Java, opracowanego przez SunSoft (filia Sun Microsystems), można upiększyć stronę Web przez dodanie jej dźwięku, animacji i innych elementów multimedialnych. Jednakże twórcy języka Java nie tylko to mieli na celu. Czytaj więcej »

NetWare na AS/400

Wydaje się to trochę jak pomysł nie z IBM-a rodem, ale faktem jest, że IBM otwiera swe systemy na szeroki świat. Oddział IBM w Rochester, zajmujący się serwerami aplikacji AS/400, wprowadził na rynek nowy pakiet sprzętowy FSIOP (File Server I/O Processor) do komputerów AS/400 z procesorem 486, umożliwiający uruchamianie na komputerze AS/400 typowych usług plikowych i drukowania,... Czytaj więcej »

OLE dla przedsiębiorstwa

Największym wyzwaniem dla każdego zespołu informatyków w przedsiębiorstwie jest szybkie dostosowywanie struktury informacyjnej firmy do zmieniającej się sytuacji na rynku, bez straty tego co do tej pory w tej strukturze udało się zgromadzić. Większość firm ma dane zgromadzone w starych systemach informacyjnych - na mainframie, minikomputerze, serwerze unixowym, czy nawet na PC, ale w... Czytaj więcej »

Oracle Rbd 7

Na początku grudnia 1995 r. Oracle pokazał nową wersję systemu zarządzania bazami danych Rdb 7.0 (częściowo opartej na technologii zakupionej uprzednio od firmy Digital) dla komputerów VAX i Alpha. Rdb7 jest produktem opracowanym całkowicie przez Oracle, zawierającym wiele nowych właściwości i osiągnięć technologicznych Oracle'a w zakresie obsługi bardzo dużych baz danych,... Czytaj więcej »

Okolice

Do czego naukowcom superkomputer?

W dzisiejszych czasach wiele dziedzin nauki, od matematyki po filologię, nie może się obejść bez pomocy komputerów. Trudno już chyba znaleźć na świecie placówkę badawczą, w której prace naukowe pisane byłyby bez pomocy tych urządzeń, gdzie wyniki pomiarów analizowane są tradycyjnymi metodami - na papierze. Czytaj więcej »

Interaktywny Chopin

Ukazał się pierwszy polski leksykon multimedialny na dysku CD-ROM. 'Fryderyk Chopin - życie twórcy' to interaktywny przewodnik, przybliżający sylwetkę artysty nie tylko jako pianisty i kompozytora, ale także jako zwykłego człowieka i pedagoga. Czytaj więcej »

Nowości wydawnicze

Programowanie Czytaj więcej »

Praca grupowa

Nowa wersja Lotus Notes

Nowa wersja Lotus Notes oznaczona numerem 4.0 ma znacznie ulepszony interfejs użytkownika oraz mechanizm replikacji. Problemem jest jednak jej rozmiar i wydajność - takie wnioski nasunęły się nam po obejrzeniu wersji beta produktu. Premiera pełnej wersji odbyła się w grudniu w Orlando (USA) Czytaj więcej »

Nowe produkty

Novell wprowadził na rynek nową wersję pakietu LAN WorkGroup oznaczoną numerem 5.0. Jest to zestaw aplikacji TCP/IP pracujących w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Nowe produkty

SunSoft wprowadził na rynek nową wersję pakietu PC-NFSpro oznaczoną numerem 2.0. Nowościami w tej wersji są: obsługa systemu operacyjnego Windows 95 oraz dołączona przeglądarka sieci World Wide Web - Netscape Navigator. Czytaj więcej »

OpenMail dla NT

Firma Hewlett-Packard poinformowała, że pracuje nad nową wersją swojej platformy komunikacyjnej OpenMail. Czytaj więcej »

Replikacja Exchange'a

Firma Microsoft Corp. poinformowała, że serwer komunikacyjny Exchange, w chwili pojawienia się na rynku w pierwszym kwartale tego roku, zawierać będzie wsparcie dla dwukierunkowych replikacji klient/serwer. Czytaj więcej »

Windows słucha i mówi

Microsoft poinformował, że oprócz możliwości przesyłania faksów wprowadził do programu obsługi modemu (Unimodem) w systemie Windows 95 także obsługę głosu. Każdy zainteresowany programista może otrzymać bezpłatnie nowy Unimodem V, służący do tworzenia aplikacji, za pośrednictwem sieci Internet (Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Hey, Joe!

Nareszcie, po latach oczekiwania, pojawił się! Nasz, rodzimy, choć nie senator, to równie skuteczny. Kto?! Polski Joe McCarthy - Andrzej Horodeński. Czytaj więcej »

Jeszcze nie żegnam

Usłyszawszy, że język moich felietonów budzi protesty nawet w samej redakcji, pomyślałem, że nie trzeba jej sprawiać kłopotów. Ja się nie zmienię, CW też nie, napiszę więc tekst pożegnalny, żeby zarówno Kolegom w redakcji, jak Czytelnikom, coś jeszcze na koniec wytłumaczyć. Ale wyszło, że chcą mnie tu nadal cierpieć. Stąd i ten felieton pisany tak, jakby był... Czytaj więcej »

Kariera menedżerów

W ostatnich kilku latach zawrotną karierę w środowiskach biznesu zrobiło zarządzanie. Wyraźnie daje się to zauważyć także w Polsce. Powstają szkoły, wydziały, ukazują się książki i pisma tylko tej tematyce poświęcone. Sądzę, że w Polsce mamy do czynienia z czymś, co można nazwać początkiem kariery zarządzania. Czytaj więcej »

LBMS z Oraclem

W artykule pt. 'Skracać cykl produkcyjny' z CW nr 48 red. M.Łakomy napisał o pakiecie CASE LBMS Systems Engineer i PowerBuilder: 'Ten zestaw narzędzi nadaje się także do tworzenia aplikacji dla innych baz danych (chociaż niezbyt dobrze współpracuje z Oraclem)'. Czytaj więcej »

Narzędzia CASE

W nawiązaniu do artykułu 'Skracać cykl produkcyjny' Computerworld nr 48, chciałbym podać krótkie uzupełnienie informacji o wspierających produkty Microsofta narzędziach CASE. Czytaj więcej »

Rynek

Adax z certyfikatem

W wyniku Auditu Certyfikacyjnego, przeprowadzonego przez firmę KEMA Registred Quality, polski producent komputerów JTT Computer uzyskał rekomendację certyfikatu ISO 9001 oraz świadectwa EQNET. Świadectwo to (European Quality NET) jest uznawane w 16 krajach Wspólnoty Europejskiej oraz Japonii i Australii. Czytaj więcej »

Bliżej, coraz bliżej

Na czoło wśród potencjalnych nabywców działu aplikacji Novella wysunęła się bostońska grupa kapitałowa Bain Capital. Oprócz finansisty W. Mitt Romneya przewodzą jej dawni członkowie kierownictwa WordPerfecta i Novelle. Przez ostatnie kilka lat Bain Capital przejęła udziały w wielu amerykańskich firmach komputerowych, m.in. Corporate Software, Josten's Learning i R. R. Donnelley's... Czytaj więcej »

Czy ostatnia umowa ramowa?

Dwudziestą drugą umowę ramową zawarł z firmą komputerową Urząd Rady Ministrów. URM podpisał porozumienie z z sieradzkim Inwarem S.A. Wcześniej, z polskich producentów podobne umowy zawarli JTT Computer i Optimus. Umowę ramową podpisali dyrektor Departamentu Informatyki URM Janusz Maszkiewicz i prezes Inwaru S.A. Henryk Kruszek. Inwar deklaruje specjalne warunki cenowe dla jednostek... Czytaj więcej »

Escom dystrybutorem Tamarack

Escom Computer Poland będzie dystrybutorem na terenie Polski produktów firmy Tamarck Europa z rodziny ArtiScan. Tamarack Europe jest filią tajwańskiego producenta skanerów oraz innych urządzeń peryferyjnych Tamarack Technologies. Czytaj więcej »

Gupta po nowemu

Według niezależnych źródeł, Gupta po wprowadzeniu na rynek nowego 32-bitowego środowiska do opracowywania aplikacji klient/serwer, oznaczonego nazwą Centura, zmieni swoją nazwę na Centura Software. Centura ma pojawić się na rynku w czerwcu br. Czytaj więcej »

ISO 9001 dla CrossComm

W sześć miesięcy po otrzymaniu certyfikatu ISO 9002 firma CrossComm Poland rozszerzyła go do normy ISO 9001. Nowy certyfikat dotyczy jakości w projektowaniu systemów sieciowych, a został nadany 18 grudnia 1995 r. po audycie przeprowadzonym przez brytyjską organizację ISOQAR, akredytowaną przy brytyjskiej National Accreditation Council for Certification Bodies (NACCB). Czytaj więcej »

JTT podaje wyniki

Znaczny przyrost przychodów zanotował w 1995 r. drugi co do wielkości producent komputerów osobistych w Polsce - JTT Computer. Przychody macierzystej spółki zamknęły się sumą 173 mln zł, co oznacza 63% wzrost w stosunku do 1994 r., kiedy to wrocławska spółka podała sumę przychodów wysokości 106 mln nowych zł. Wstępna kalkulacja przychodów osiągniętych przez cały holding -... Czytaj więcej »

Novell kontra Softronik

12 maja 1995 r. policja przeszukała warszawski oddział firmy Soft-tronik, w wyniku którego zakwestionowano - jako nielegalny - jeden ze znalezionych tam pakietów Novell NetWare 3.12. Przeszukanie było następstwem doniesienia o przestępstwie złożonym przez Jacka Pacholczyka, dyrektora Novell Polska. Czytaj więcej »

Nowa jakość Bossa

Firma Boss podpisała w ubiegłym miesiącu kontrakt z funduszem inwestycyjnym Poland Partners oraz właścicielem firmy konsultingowej Growth Capital Group International z Gdańska. W myśl kontraktu Poland Partners zainwestował w spółkę Boss 1,5 mln USD. Czytaj więcej »

Sieci

BackOffice IBM-a?

IBM ogłosił, że rozpocznie w tym roku nowy program sprzedaży serwerów z zainstalowanym systemem OS/2. Wraz z nim klient będzie otrzymywał wiele innych aplikacji. Działanie takie ma na celu zwiększenie sprzedaży systemu OS/2 oraz zaproponowanie klientom alternatywy dla strategii BackOffice firmy Microsoft. Czytaj więcej »

Gemini - zunifikowany Unix SCO

Santa Cruz Operation zamierza zunifikować trzy unixowe systemy operacyjne: własny OpenServer 5, HP-UX Hewlett-

Packarda oraz UnixWare 2.0 Novella. Pełna wersja nowego systemu (32- i 64-bitowa) o nazwie Gemini ma być dostępna w 1998 r., tuż po pojawieniu się na rynku 64-bitowego procesora Intela. Pierwszym krokiem dla SCO na drodze do unifikacji było przejęcie od Novella, za 60... Czytaj więcej »

NetWare pracuje z rywalami

W ciągu najbliższych trzech miesięcy Novell Inc. spełni żądania swoich klientów i zaprezentuje oprogramowanie, które umożliwi prostą integrację sieci NetWare 4.1 z sieciami Windows NT produkcji firmy Microsoft. Czytaj więcej »

WWW z Microsoftu

Microsoft wprowadził, w ograniczonym zakresie, na rynek testową wersję własnego serwera World Wide Web dla systemu operacyjnego Windows NT Advaced Server 3.51. Internet Information Server, bo tak nazywa się nowy produkt, trafił do 15000 wyselekcjonowanych użytkowników na całym świecie. Tysiąc egzemplarzy można było także ściągnąć z firmowego serwera WWW Microsoftu - oferta ta... Czytaj więcej »

Zarządzanie bazami NDS

NetPro Computing Inc. wprowadził na rynek narzędzie służące do monitorowania oraz wykrywania i usuwania usterek w usługach katalogowych NetWare Directory Services (NDS) firmy Novell. Czytaj więcej »

Zastosowania

Warszawska syrenka z procesorem SPARC na tarczy

Urząd Wojewódzki (UW) w Warszawie na mocy zorganizowanych w 1995 r. przetargów podpisał umowę z kilkoma firmami komputerowymi (Aram, Digitlab, Marek Macner, PolSPARK) na budowę rozproszonego systemu komputerowego, obsługującego ewidencję ludności i pojazdów w gminach warszawskich. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...