powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 03-1996, 15 stycznia 1996
03-1996 Computerworld nr 03-1996
Wiadomości

Internet w Compaqu

Compaq Computer ogłosi na początku br. nową strategię systemów przeznaczonych dla Internetu. Pierwszym produktem firmy będzie internetowy serwer działający w środowisku Windows NT. System ma oferować standardową obsługę WWW oraz specyficzne rozwiązania przeznaczone dla korporacyjnych sieci Web tzw. Intranet. Czytaj więcej »

Komercja w polskim Internecie

Niektóre firmy już dzisiaj wykorzystują Internet jako narzędzie pracy. Inne się wstrzymują z decyzją o podłączeniu do sieci globalnej. Czytaj więcej »

Komercja w polskim Internecie

Stale przybywa adresów w domenie komercyjnej polskiego Internetu. Niektóre firmy wolą rejestrować się w domenach regionalnych, więc coraz bardziej i nasza sieć przestaje być polem działalności jedynie zamkniętej grupy akademików. Czytaj więcej »

Notebooki z PCI

IBM, Digital, NEC Technologies i AST Research zamierzają na początku br. wprowadzić na rynek swoje pierwsze notebooki z szyną PCI. Czytaj więcej »

Nowa wersja Lotus Notes

Za tydzień w Orlando na Florydzie odbędzie się oficjalna premiera Lotus Notes 4.0 - od dawna oczekiwanego upgrade'u wersji 3.3. Premiera ta będzie miała miejsce w Disney World, gdzie od 21 do 25 stycznia odbywać się będzie największa światowa konferencja użytkowników systemu Notes - LotusSphere '96. Czytaj więcej »

Odbudowa spalonych mostów

Specjalna komisja powołana przez KBN rozpoczęła pracę. Jej celem jest nie tylko opracowanie nowego internetowego cennika, który miałby zostać przyjęty przez NASK po I kw. br., ale także nakreślenie ram rozwoju Internetu w Polsce. Czytaj więcej »

Cennik

Multimedia na wynos

Jeszcze do niedawna komputery stacjonarne można było uważać za starszych i silniejszych braci komputerów przenośnych - te ostatnie ustępowały im sporo pod względem ogólnych właściwości technicznych i użytkowych. Ostatnio powyższa sytuacja zmieniła się dość zasadniczo - na rynku pokazało się wiele modeli notebooków, których właściwości użytkowe wcale nie ustępują silnym... Czytaj więcej »

Internet

Pająki z Digitala

Nowy serwer służący do przeszukiwania pajęczyny WWW otworzył Digital Equipment Corporation. W zamierzeniu ma on przebić ofertę serwisów, takich jak Yahoo czy WebClawler. Oprogramowanie napisane przez dział badawczo-rozwojowy Digitala, pracując równolegle, jest w stanie odwiedzić ok. 2,5 mln stron WWW dziennie. Czytaj więcej »

Zarobić na pajęczynie

Sceptycy twierdzą, że rzeczywisty handel w Internecie rozpocznie się wtedy, gdy Netscape będzie kuloodporna, internetowy bilon zacznie brzęczeć, Java ogarnie cały świat, a ziemia będzie mlekiem i miodem płynąca. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

3D Movie Maker dla Windows 95

Microsoft oferuje pakiet 3D Movie Maker for Windows 95 - program do tworzenia trójwymiarowych animacji w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie jest pierwszym pakietem dla nowego systemu operacyjnego przeznaczonym dla dzieci. Wykorzystuje ono zaawansowane techniki programowania Microsoft Softimage zastosowane m.in. przy produkcji takich filmów jak 'Park Jurajski', 'Maska' i 'Jumanji'. Czytaj więcej »

Harvard dla każdego

Harvard to rodzina komputerów Optimusa, przeznaczonych przede wszystkim dla klientów, dla których przy wyborze sprzętu zasadniczym kryterium jest cena. W skład rodziny wchodzą modele z płytami głównymi i procesorami Intel lub NexGen. Najsłabszą kofiguracją jest komputer 4H100 z procesorem Intel 486DX4 100 MHz. Najmocniejszy Harvard 5H90 ma procesor Nx586 i płytę główną Alaris... Czytaj więcej »

Niepozorny gigant

Multimedialny notebook California Access 5200 zawiera wszystko to, co najlepsze i najnowsze w świecie komputerów PC. Jego cena jest przy tym umiarkowana i dla użytkowników, którzy ze względów zawodowych spędzają dużo czasu w podróży i muszą korzystać z komputera np. w hotelu, notebook jest ciekawą ofertą. Model ten udowadnia również, że niewielkie i lekkie urządzenie może... Czytaj więcej »

Nowe produkty

Fujitsu opracowała nowy model napędu magnetooptycznego - M2513A o pojemności 640 MB wyposażonego w interfejs SCSI-2. Urządzenie jest zgodne ze standardem ISO i umożliwia odczyt, zapis i formatowanie dyskietek MO o pojemności 640, 540, 230 i 128 MB. Napędy wyposażone w bufor pamięci 512 kB (maks. 2 MB) oferują średni czas dostępu do danych wynoszący 35 ms i szybkość transmisji do... Czytaj więcej »

Za rok - Nashville

Jak zapewnia Microsoft, nowa wersja systemu Windows 95, określana obecnie mianem Nashville, ma się pojawić na rynku nie wcześniej niż w 1997 r., ale już obecnie niektórzy użytkownicy są ciekawi jakie nowe cechy i funkcje ona przyniesie. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

40 stóp

Przez całe lata apostołowie poczty elektronicznej i innych mediów komunikacyjnych usiłowali nas przekonać, że technologia informatyczna czyni nieważnymi zarówno odległość, jak i czas. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Duża pamięć dla Alpha 2100

Digital Equipment zamierza w najbliższym czasie wyposażyć swe tanie serwery (o cenie 30-40 tys. USD) średniej mocy Digital 2100, działające pod kontrolą 64ýbitowego systemu operacyjnego Digital Unix, w opcję Very Large Memory (VLM) dopuszczającą instalację ogromnej pamięci o pojemności kilkunastu GB. Czytaj więcej »

Microsoft wpółpracuje z Oraclem

Odwieczni rywale - Microsoft i Oracle - muszą współpracować w świecie, w którym nikt nie jest w stanie osiągnąć znaczącej przewagi. Microsoft zakupił od Oracle'a licencję na specjalny moduł kontrolny OLE (OCX) Oracle PowerBrowser, służący do włączania w dowolny pakiet programów aplikacyjnych tej przeglądarki do Internetu. Microsoft będzie rozprowadzał ją wśród firm... Czytaj więcej »

Rozgwiazda Philipa Kahna

Rozmowa z Philipem Kahnem, założycielem firmy Borland International Czytaj więcej »

SMP czy MPP?

Wysokie wymagania jakie przed komputerem stawiają współczesne duże bazy danych powodują, że coraz częściej do ich obsługi stosuje się komputery wieloprocesorowe o przetwarzaniu symetrycznym SMP. Najczęściej stosuje się je do obsługi przetwarzania transakcyjnego on-line (OLTP). Czytaj więcej »

Okolice

Larry Ellison - wizjoner czy realista?

Gdy Larry Ellison, założyciel i dyrektor generalny Oracle'a, ogłosił na IT Forum w Paryżu (a potem powtórzył to jeszcze na Comdexie w Las Vegas), że zamierza produkować tanie terminale sieciowe (NetTerminal), w cenie poniżej 500 USD, do których całe potrzebne oprogramowanie ładować się będzie z sieci, został uznany za niepoważnego fantastę, nie znającego realiów współczesnej... Czytaj więcej »

Parę słów o integracji systemów

Aby państwo mogło nazywać się nowoczesnym, musi wykazać się wysokim wskaźnikiem informatyzacji swoich organizacji, firm i przedsiębiorstw. Z kolei informatyzacja związana jest nierozerwalnie z popularnym ostatnio terminem 'integracji systemów'. Polsce daleko jeszcze do nowoczesności - jesteśmy w tyle nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale nawet takimi, jak Czechy czy Węgry.... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Faksowanie w sieciach NetWare

W listopadzie bieżącego roku firma Cheyenne Software wprowadziła na rynek nową wersję programu FAXserve oznaczoną numerem 3.01. Oprogramowanie to umożliwia użytkownikom sieci lokalnej wysyłanie i odbieranie faksów z poziomu systemu operacyjnego DOS, Windows lub poprzez pakiety poczty elektronicznej (Lotus cc:Mail, Microsoft

Mail, Global MHS). Czytaj więcej »

Notes i systemy baz danych

Dokumenty tworzone przez tradycyjne aplikacje takie jak arkusze kalkulacyjne, edytor tekstów, narzędzia typu kalendarz lub terminarz stanowią już integralną część procesu zarządzania w biznesie. Dlatego też rozwiązania grupowe muszą integrować ze sobą tego typu dokumenty i aplikacje, tak aby użytkownik mógł wykorzystywać je jako część kompletnego systemu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Do czego ta maszyna?

Specjaliści twierdzą, że najwyżej 10 procent kadry kierowniczej w Polsce ma poważniejsze wyobrażenie o tym, do czego może służyć komputer poza pisaniem, liczeniem oraz przesyłaniem wiadomości i dokumentów. Informatycy zżymają się na polskich menedżerów za ich nieuctwo, dyletantyzm i beztroskę. No bo jak inaczej nazwać postawę gospodarczej elity kraju, dla której... Czytaj więcej »

Etyka informatyka, a robotyka

W swojej sławnej powieści 'I, robot' (rocznik 1950), Izaak Asimov kazał zaprogramować trzy Prawa Robotyki w pozytronowych mózgach robotów i w ten sposób rozwiązał konflikt pomiędzy ludźmi, a stworzonymi przez nich sztucznymi, inteligentnymi istotami. Jasne zasady postępowania rozsądzały wszelkie problemy na styku człowiek/robot, mając na celu przede wszystkim ochronę ludzkości. Czytaj więcej »

Kościół na stronie

Zaprzyjaźniona firma nazywa się ThETA i nazwę swą wywodzi od greckiej litery. Kiedy powstawała, dla zabawy spróbowałem poszukać w sieci Internet jej strony, wpisując http://www.theta.com Czytaj więcej »

Rynek

Microsoft w administracji

Jak już informowaliśmy (CW 47/95), w grudniu ub.r. Janusz Maszkiewicz w imieniu Departamentu Informatyki Urzędu Rady Ministrów podpisał umowę ramową typu Select z Microsoft Sp. z o.o. Czytaj więcej »

Sieci

Hub XXI wieku

Obecnie patrząc na bardzo szybko postępujący rozwój technik sieciowych, można by powiedzieć, że nic nie jest już w stanie zaskoczyć użytkownika sieci komputerowej. Prawdą również jest to, że produkowane dziś urządzenia sieciowe są w pewien sposób do siebie 'podobne' i to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także pod względem funkcjonalnym. Czytaj więcej »

PolSPARK partnerem Sun

Firmy Sun Microsystems Poland i PolSPARK pierwszego grudnia ub.r. podpisały porozumienie o współpracy. W myśl umowy PolSPARK został autoryzowanym partnerem Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Technologia łączenia serwerów

Compaq Computer Corp. oraz Sun Microsystems prowadzą pracę nad zdefiniowaniem standardu superszybkich połączeń pomiędzy komputerami i pamięciami dyskowymi pracującymi w klastrach. Czytaj więcej »

Zastosowania

Test prawdy

Dla Zespołu Informatyki Wyborczej Krajowego Biura Wyborczego czas wyborów jest testem prawdy. Wielomiesięczne przygotowania podlegają weryfikacji przez dwa, trzy dni w ciągu roku. Ostatnie wybory prezydenckie ZIW może zaliczyć do udanych. Od strony informatycznej nie było żadnej wpadki. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Od nowego roku Państwowa Komisja Wyborcza, wraz z utworzeniem... Czytaj więcej »

Listy

Widmo roku 2000

W 'CW' z 1 stycznia '96 poruszono sprawę problemów czekających informatykę na przełomie stulecia, a związanych z prozaiczną zdawać by się mogło przyczyną, czyli zmianą daty. Artykuł 'Magia okrągłych liczb' autorstwa Petera de Jagera oraz analizy Jana Sobolewskiego czyta się jak niezły dreszczowiec. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...