powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1996

Wydanie 01-1996, 1 stycznia 1996
01-1996 Computerworld nr 01-1996
Wiadomości

Certyfikaty od 1997 roku

Produkty zgłoszone do certyfikacji, w celu uzyskania znaku bezpieczeństwa, przed 31 grudnia 1996 r. będą dopuszczone do sprzedaży - postanowili członkowie Rady ds. Badań i Certyfikacji na dwa tygodnie przed końcem minionego roku. W myśl postanowienia rady każde urządzenie sprzedawane od końca marca 1997 r. będzie musiało posiadać znak

bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Corel ArtShow 6

Firma Corel wprowadziła na rynek Corel ArtShow 6, zestaw w skład którego wchodzi CD-ROM i kolorowy katalog. Jest to zbiór najlepszych komputerowych dzieł sztuki wyłonionych w ubiegłorocznym konkursie Corel $2 mln World Design Contest. Książka zawiera ponad 3 tys. kolorowych obrazów a CD-ROM gromadzi ponad 2,6 tys. z nich w formacie elektronicznym. Czytaj więcej »

Definicja Windows

Mimo sprzeciwów Microsoftu, europejska organizacja zajmująca się standaryzacją ustanowiła formalną definicję Windows. Czytaj więcej »

Gry atakują sieci komputerowe

Gry sieciowe, umożliwiające jednoczesną grę kilku użytkowników coraz częściej zagrażają bezpieczeństwu sieci i powodują spadek wydajności systemu. Tego typu produkty zazwyczaj korzystają z szerokiego zakresu pasma, dużej pamięci systemowej, a poza tym mogą powodować gigantyczne korki w sieci. Gra Doom w wersji 1.1 produkcji ID Software spowodowała problemy m.in. w sieci... Czytaj więcej »

Już po burzy

Losy internetowego cennika Czytaj więcej »

Kom-Pakt w Polskim Radio S. A.

Pod koniec 1995 r. firma Kom-Pakt z Warszawy w wyniku wygranego przetargu podpisała kontrakt na informatyzację Polskiego Radia S.A. Umowa obejmuje dostawę i wdrożenie systemu zintegrowanego Kom-Pro wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Kom-Pakt wybrano w toku wielomiesięcznej procedury przetargowej. W ciągu najbliższych 3 lat będą uruchomione moduły obsługujące:... Czytaj więcej »

Komputeryzacja ceł na bieżąco

Ogólnokrajowy system komputerowy wspomagający pracę służb celnych realizuje - od marca 1995 r. - niemiecka firma CGK Siemens. Firma ta uzyskała kontrakt na komputeryzację GUC w drodze trwającego kilka miesięcy (od maja 1994 do grudnia 1995) przetargu. Czytaj więcej »

O odpowiedzialnych producentów

Z Janem Bekiem, przewodniczącym Rady ds. Badań i

Certyfikacji, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Oracle za 500 USD

Oracle przedstawi w I kw. 1996 r. urządzenie umożliwiające korzystanie z danych gromadzonych w Internecie. Informację tę potwierdził Larry Ellison, prezes Oracle. Czytaj więcej »

Z uczelni do przemysłu

Centrum Technologiczne Suna Czytaj więcej »

Technologie

Agent dobry na wszystko

Agent zwykle kojarzy nam się z filmowym specjalistą od śledzenia, pracownikiem służb specjalnych czy służbą bezpieczeństwa. W informatyce także istnieją agenci o podobnych zadaniach i znacznie większych możliwościach (przynajmniej w niektórych dziedzinach) niż agenci z krwi i kości. Czytaj więcej »

Atramentowa czy laserowa

Na rynku drukarek dominującą rolę zaczęła odgrywać technologia atramentowa. Jeśli ktoś wymaga drukarki do mało intensywnej pracy w warunkach domowych lub małym biurze, to w 1996 roku wybierze najprawdopodobniej drukarkę właśnie atramentową. Czytaj więcej »

Będzie nas więcej

Jedno jest pewne - Internet będzie się dalej rozwijał. Nie wiadomo jednak, czy utrzyma obecne tempo swojej ekspansji. Przyszły rok upłynie pod znakiem wdrażania nowych technologii i walki koncernów informatycznych o ten dopiero powstający wielomilionowy globalny rynek. Czytaj więcej »

Bogactwo wokół komputera

Sam komputer, choćby najwydajniejszy, to nie wszystko. Rośnie rola elementów traktowanych dotychczas jako wyposażenie specjalne. Dla rosnącej liczby użytkowników napędy CD-ROM, karty sieciowe i dźwiękowe, głośniki, tunery TV czy modemy stają się niezbędne w pracy lub zabawie. Wraz z rosnącą rolą multimediów i oprogramowania wykorzystującego graficzny interfejs użytkownika,... Czytaj więcej »

Cel główny - 64 bity

Jeszcze niedawno wydawało się, że 32-bitowe systemy operacyjne zapewnią obsługę wszystkich aplikacji, co najmniej do końca wieku z zadowalającą wydajnością i bez wprowadzania ograniczeń w zakresie systemu plików i rozmiarów adresowanej pamięci fizycznej. Szybki rozwój baz danych i dynamiczny przyrost ich rozmiarów, doprowadził do konieczności obsługi w pamięci baz o rozmiarze... Czytaj więcej »

Coraz większa sieć

Czy nowy rok przyniesie wiele zmian na rynku sieciowym, czy też będzie kontynuacją naturalnej ewolucji? - jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy - zarówno producenci, sprzedawcy, jak i klienci zainteresowani tym segmentem rynku. Czytaj więcej »

Czy będzie monopol?

Jedną z największych tegorocznych niewiadomych jest rynek systemów operacyjnych dla komputerów PC. Niekwestionowanym królem był dotychczas system Windows 3.1. Czy niedawno wprowadzone na rynek Windows 95 zdominuje rynek? Czytaj więcej »

Jaka jest Pana zdaniem główna przeszkoda w rozwoju informatyki i jej zastosowań w różnych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego w naszym kraju?

Takie pytanie zadaliśmy kilkunastu osobom, traktując odpowiedzi, jako wskazanie problemów, które należałoby rozwiązać w tym roku. Czytaj więcej »

Krok ku stabilizacji

Rok 1996 może okazać się przełomowy dla rynku drukarek w Polsce, ze względu na coraz większą jego konkurencyjność. Przyczyny są prozaiczne. Z jednej strony, spodziewany jest spadek tempa wzrostu sprzedaży, związany z coraz większym nasyceniem rynku. Z drugiej - pojawia się na nim coraz więcej przedstawicielstw zachodnich producentów, którzy bezpośrednio chcieliby zdyskontować... Czytaj więcej »

Nie tylko nowości

Osoby związane z informatyką zadają sobie dziś pytanie, co przyniesie rok 1996. Co przyniesie na świecie - to dla polskich użytkowników komputerów jest ważne, ponieważ Polska przynależy już do światowego rynku; co przyniesie w samej Polsce? Czytaj więcej »

Nowe generacje procesorów

Technologie/właściwości; stan aktualny; plany; docelowy rynek Czytaj więcej »

Obiekty, replikacja, bazy dla grup roboczych

W technologii informatycznej postęp jest tak szybki, że czasem chciałoby się powiedzieć, że następuje tu rewolucja. Czytaj więcej »

Rewolucji nie będzie

"Dlaczego ci faceci z Redmond tak usilnie próbują nas naśladować?" - brzmi jedno z haseł reklamowych, wykorzystanych w światowej kampanii Macintosha po premierze Windows 95. Nie wiadomo jeszcze, na ile przyczyniło się ono do zwiększenia sprzedaży Maców, ale już teraz pewne jest, że obrazuje ogólną tendencję na rynku oprogramowania PC: przechodzenia na systemy i aplikacje 32-bitowe. Czytaj więcej »

Zachodni wiatr

Dynamika wzrostu sprzedaży polskich komputerów w 1995 r. była znacznie niższa niż importowanych. Jeśli trend ten utrzyma się, w ciągu najdalej dwóch lat komputery PC składane przez Optimusa i JTT mogą utracić swoją dominującą pozycję na polskim rynku. Eskalacji kryzysu 'składaczy', którą od dawna zapowiadała zdecydowana większość zachodnich ekspertów, należy spodziewać... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Coś bardzo rynkowego

Słowo 'marketing' nie jest nie znane firmom w Polsce, ale jest używane na ogół w najprostszym swoim znaczeniu, czyli w zastępstwie słowa 'sprzedawanie'. Czytaj więcej »

Ekspansja przeciw kosztom

Strategia marketingowa ma na celu zrealizowanie naszej wizji JTT: silnego międzynarodowego dystrybutora i producenta sprzętu IT. Czytaj więcej »

Kompromis z klientem

Ostateczny produkt oraz sposób sprzedaży, to efekt porozumienia między wymaganiami centrum marketingowego, możliwościami grupy badawczo-rozwojowej i oczekiwaniami zarządu koncernu. Czytaj więcej »

Tylko na rynek profesjonalistów

Już od pewnego czasu Digital bierze lekcje marketingu. Czytaj więcej »

Internet

Było w telewizji

Na Mikołajki Telewizja Polska przygotowała program w trzech odcinkach poświęcony Internetowi. Całość zrealizowano w konwencji pokazu wzorowanego na podobnych audycjach z telewizji zachodnich dla szerokiej publiczności. Rozmawiano z kilkoma polskimi internautami i zaproszonymi gośćmi z firm komputerowych, prezentując różnorodne zastosowania Internetu. Wedle zapowiedzi audycja o... Czytaj więcej »

Ekspansja prasy w Internecie - Na początku był on-line

Informacja jest tym, co w sieci najważniejsze. W Internecie pojawia się coraz więcej gazet - także elektronicznych odpowiedników papierowych dzienników i magazynów. Czytaj więcej »

Lek na Microsoft

Dlaczego Oracle, Sun i IBM głoszą ewangelię terminali internetowych? Czytaj więcej »

Nowe Produkty

FTP Software przedstawił OnNet 32 - wersję swojego oprogramowania sieciowego TCP/IP na Windows 95 i NT. Wedle producenta podstawową zaletą tego oprogramowania jest prostota konfiguracji i procesu instalowania. W skład pakietu wchodzi InterDrive 95 i InterDrive NT - aplikacje klienckie do obsługi NFS (Network File System), zapewniające dostęp do plików i programów w środowisku sieci... Czytaj więcej »

kalendarium

Kalendarium 1996 r.

4 Otwarte Spotkanie Czwartkowe "Rozwój zastosowań informatyki a kierunki szkoleń informatycznych"... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kilka plusów dla Harvard Graphics 4.0

Programy grafiki prezentacyjnej dla Windows Czytaj więcej »

Kolejne wersje Tritona

Intel Corp. opracował dwie kolejne wersje zestawu Triton: Triton II (przystosowany do współpracy z procesorami Pentium) i Mars (obsługujący procesory Pentium Pro). Czytaj więcej »

Kompresja RAM dla Windows 95

Mimo znacznego udoskonalenia systemów zarządzających zasobami systemowymi i pamięcią wirtualną dla Windows 95 każdy z użytkowników nowego systemu operacyjnego może się natknąć na takie warunki pracy, które spowodują przekroczenie granicznych wartości pamięci. Aby temu przeciwdziałać firma Quarterdeck Corp. wprowadziła na rynek program MagnaRAM 2, który kompresuje pamięć RAM.... Czytaj więcej »

LinguaLand zamiast MickeyEURO

Young Digital Poland na skutek wygaśnięcia umowy licencyjnej z Walt Disney Co. zakończył sprzedaż programu MickeyEURO. Nową propozycją firmy dla najmłodszych ma być rozrywkowo-edukacyjny program LinguaLand, którego premiera zapowiadana jest na koniec stycznia. Czytaj więcej »

Najnowsze notebooki Toshiby

Toshiba zaprezentowała niedawno nowe modele notebooków - wysoko wydajny Tecra 700CT z Pentium 120 MHz oraz średniej klasy Satellite Pro 410CDT z procesorem Pentium 90 MHz. Czytaj więcej »

Nowe prdodukty

Zakład Informatyzacji Przedsiębiorstw TCH Systems opracował program "Analizator Sprzedaży" dla Windows przeznaczony przede wszystkim do wspomagania pracy działów marketingu i sprzedaży w firmach. Umożliwia on numeryczną i graficzną wizualizację struktury sprzedaży towarów, badanie jej dynamiki w oparciu o dowolne kryteria (czasowe, geograficzne, kategorie odbiorców itp.), a także... Czytaj więcej »

SmartSuite 4.0 for Windows 3.1

Najnowsza wersja sztandarowego i interesującego produktu Lotusa - pakietu SmartSuite 4.0 for Windows 3.1 pozostaje w cieniu Windows 95/Office 95. Poza wchodzącym w skład zestawu edytorem Word Pro programy są spolonizowane. W ostatnich dniach, na rynku pojawiła się już wersja SmartSuite 96 dlaWindows 95, choć bez 32-bitowej wersji arkusza kalkulacyjnego 1-2-3 i programu Organizer. Za ok. 2... Czytaj więcej »

Wideo na notebookach

Specyfikacja nowego typu gniazda i interfejsu dla kart PC Card (PCMCIA) wykorzystywanych głównie w notebookach - ZV Port (Zoomed Video Port) została opracowana przez kilkanaście firm skupionych w tzw. ZV Development Group. ZV Port umożliwi instalację nowego typu kart określanych mianem ZV Port Card, które istotnie zwiększą wydajność systemu komputerowego przy wykorzystywaniu funkcji... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak być dobrym szefem

Dobry szef działu informatycznego ma do dyspozycji wiele instrumentów, którymi musi się posługiwać, aby jego owieczki były szczęśliwe, aby dobrze pracowały i - co jest bardzo ważne - aby nie odchodziły z pracy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aktualności Watcom C++ 10.5

Firma Watcom oferuje kompilator C/C++ 10.5 pozwalający na opracowanie programów na wielu platformach systemowych: DOS, Windows, Windows 95 i OS/2. Na każdej z tych platform kompilator może generować kod dla DOS (16-i 32-bitowy), Windows (16- i 32-bitowy), OS/2 (16- i 32-bitowy), Novell NLM (32-bitowy) i AutoCAD ADS (32-bitowy). Czytaj więcej »

Gupta stawia na 32 bity

Rozmowa z Umang Gupta, założycielem i dyrektorem generalnym firmy Gupta. Czytaj więcej »

Informix chce być pierwszy

Rozmowa z Philem Whitem, naczelnym dyrektorem Informixa. Czytaj więcej »

Produkty analityczne Oracle

Przetwarzanie analityczne danych z bazy (Online Analytical Processing - OLAP) stanowi podstawę większości systemów wspomagających podejmowanie decyzji w zakresie obsługi sprzedaży, analizy finansowej czy określania i przewidywania tendencji. Produkty OLAP umożliwiają użytkownikom posługiwanie się danymi historycznymi, przewidywać przyszłe wartości i dokonywać analizy 'co by było,... Czytaj więcej »

Przyszłość OS/2 Warp

Na zakończonych niedawno targach Comdex w Las Vegas szef oddziału oprogramowania personalnego (Personal Software Products Division) firmy IBM, John W. Thompson poinformował o planach i kierunkach rozwoju systemu operacyjnego OS/2 Warp. IBM zamierza rozwijać ten system operacyjny w 1996 r. i w latach następnych, prowadząc w kierunku "połączonego użytkownika". Czytaj więcej »

Okolice

Problemy z rokiem 2000 Magia okrągłych liczb

Liczby mają moc magiczną. Ktoś powiedział, że liczby rządzą światem. Numerologia jest poważną gałęzią wiedzy (specjalnie nie napisałem 'nauki'). Na każdym kroku spotykamy liczby mające specjalny wpływ na nasze życie: 3, 7, 10, 13, 44, 666, 1996, 2000. Za kilka lat przyjdzie w chwale liczba najbardziej magiczna i od dawna oczekiwana z niepokojem, aby na zawsze odmienić nasz... Czytaj więcej »

Praca grupowa

GroupWise razem z NetWare

Novell Inc. przesunął datę premiery swojego serwera komunikacyjnego GroupWise XTD z kwietnia na 'późną wiosnę' 1996 r. Poinformował także o planach dołączania tego oprogramowania do każdego sprzedawanego pakietu NetWare. Czytaj więcej »

Nowe produkty

POLCOM wprowadził do sprzedaży najnowszy model modemu Hayes OPTIMA 288. Modem ten umożliwia przesyłanie danych komputerowych z prędkością 28 800 bps zgodnie ze standardem V.34 oraz faksów z szybkością 14 400 bps. Czytaj więcej »

Projektowanie baz danych w Lotus Notes

Na pewno nie raz zetknąłeś się z takim problemem, że program komputerowy, który wykorzystujesz przydałoby się trochę udoskonalić lub chociażby lepiej dopasować do swoich potrzeb. Jest kilka sposobów rozwiązania tego problemu. Czytaj więcej »

Wirusy coraz dokuczliwsze

Rok 1988, w którym Robert Morris jr. wypuścił internetowego wirusa, stał się przełomem w historii tych nie chcianych 'robali'. Od tamtego czasu wirusy komputerowe stały się codzienną, nieprzyjemną, a czasami bardzo kosztowną częścią życia użytkowników komputerów - nawet tych, którzy używają w pełni legalnego oprogramowania, lecz podłączeni są do sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Monopol

Monopol - słowo pochodzenia greckiego, składające się z dwóch członów: monos = jedyny + poleo = sprzedaję - za definicją Słownika Wyrazów Obcych PWN z 1993 roku oznacza 1. wyłączne prawo do produkcji lub handlu w jakiejś dziedzinie, przysługujące jednej osobie, określonej grupie osób albo państwu; przedsiębiorstwo mające takie prawo. Czytaj więcej »

Wzywam do rewolucji

Notatki nieuleczalnego optymisty Czytaj więcej »

Rynek

Rynek PC w Rosji

Robert Farish (IDG News) Korespondencja z Moskwy Czytaj więcej »

Sieci

SCO gada z Windowsami

Santa Cruz Operation Inc. (SCO) przedstawiła trzy nowe produkty, które pozwolą ich użytkownikom na lepszą integrację ze środowiskiem Windows. Czytaj więcej »

Specjalnie dla klastrów

Hewlett-Packard wprowadzi na rynek nowe serwery i stacje robocze oparte na procesorze PA-RISC. Czytaj więcej »

StreetTalk na wielu platformach

Banyan Systems Inc. planuje dostarczyć narzędzie, które zautomatyzuje procedury dostępu wykorzystując sieciowe katalogi StreetTalk. Czytaj więcej »

Szef NT Microsoftu mierzy wysoko

Z Mike'm Nashem, menedżerem z oddziału Business Systems Microsoftu, rozmawia Paul Krill. Czytaj więcej »

Windows NT i 64 bity

Dopiero za dwa lata dostępna będzie nowa wersja Windows NT. Już dzisiaj jednakże przedstawiciele Microsoft Corp. zapowiedzieli, że kolejna wersja, po tej za dwa lata, będzie 64-bitowa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...