powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 28-2002, 29 lipca 2002
28-2002 Computerworld nr 28-2002
Wiadomości

Przepis(y) na informatyzację

Według projektu ustawy o informatyzacji, kierunki rozwoju systemów teleinformatycznych oraz projekty IT o podstawowym znaczeniu dla państwa ma określać Strategiczny Plan Informatyzacji Państwa. Czytaj więcej »

Made in Europe

Stałym warunkiem zamówień publicznych finansowanych z unijnych pieniędzy jest świadectwo kraju pochodzenia produktu i usługodawcy. Preferowane są firmy z państw Piętnastki i krajów kandydackich. Wystarczy jednak amerykańskie oprogramowanie zapakować do pudełka w Irlandii lub Polsce, by sprostać unijnym wymogom. Czy warto w taki sposób chronić rynek? Czytaj więcej »

Do szkoły by się poszło

Tegoroczna rekrutacja na wyższe uczelnie potwierdza, że informatyka nadal jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Czytaj więcej »

Polska w górę, zagranica w dół

W pierwszej połowie roku sprzedano ok. 400 tys. komputerów. Producenci liczą, że uda się pobić ubiegłoroczny rekord miliona sprzedanych PC. Czytaj więcej »

System domen musi zostać zreformowany

Potrzeba zmian w ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) była wyraźna podczas dyskusji, która odbyła się w czasie konferencji Internet Society - INET '2002 w Waszyngtonie. ICANN zarządza światowym systemem internetowych nazw symbolicznych DNS. Powstanie tego ciała w 1998 r. było pewnego rodzaju eksperymentem samoregulacji społeczności internetowej. Czytaj więcej »

Informatyka w Grupie PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń w sierpniu br. ma podjąć decyzję o rozpoczęciu budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego dla całej Grupy. Wartości kontraktu nie podano. Nieoficjalnie mówi się o 500 mln zł. <i>'Kwota dotychczas przeznaczona na budowę systemu dla ubezpieczeń majątkowych wynosi 300-400 mln zł. Budowa systemu zintegrowanego spowoduje jej zwiększenie'</i>... Czytaj więcej »

Rekord na dziesiąte urodziny

Zakończony w czerwcu rok finansowy 2002 był najlepszym w historii polskiego oddziału Microsoftu. Wartość sprzedanych licencji i usług przekroczyła 140 mln USD (27-proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym). Tak dobre wyniki udało się osiągnąć m.in. dzięki wysokiej sprzedaży Windows XP i serwerów z serii .Net Enterprise. Czytaj więcej »

Sprzęt przegrywa z usługami

Piotr Wierzbicki, nowy prezes zarządu Sun Microsystems Poland, a poprzednio dyrektor finansowy firmy, będzie dążył do zwiększenia udziału usług informatycznych w ogólnych przychodach. Miałoby to zrekompensować spadek sprzedaży sprzętu. Czytaj więcej »

Technologie

Druga szansa na sukces

Procesor Itanium 2 ma zapewnić Intelowi większy udział w lukratywnym rynku wydajnych serwerów i stacji roboczych. Czytaj więcej »

Mnożenie okien

Windows nie jest jednolitym produktem - Microsoft pracuje równolegle nad kilkunastoma wersjami systemu. Kalendarz premier rynkowych jest wypełniony na kilka lat naprzód. Czytaj więcej »

Czy już nadszedł czas na notebooka?

30% komputerów sprzedawanych w USA to notebooki, w Japonii prawie połowa. W Polsce tylko co dziesiąty PC to notebook, ale popyt stale rośnie. Czytaj więcej »

NetWare czeka na zmienników

Novell pracuje nad następnymi wersjami popularnego sieciowego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Migracja na dużą skalę

Przyszłość serwerów unixowych nowego HP jest ściśle związana z rozwojem poszczególnych procesorów. Jeszcze przez kilka lat w ofercie firmy będą dostępne serwery z układami PA-RISC, Alpha i MIPS. Docelowo wszystkie zostaną zastąpione Itanium. Czytaj więcej »

Zaiskrzy w przyszłym roku

Sun Microsystems przedstawia plany rozwoju procesora UltraSPARC. Czytaj więcej »

Mózg zasilacza

Aplikacje do zarządzania UPS-ami są niezbędne przy dostosowaniu systemu zasilania awaryjnego do warunków lokalnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyka do zwrotu

Paul Strassmann od lat udowadnia, że nie ma związku między poziomem wydatków na informatyzację a zyskami przedsiębiorstw. Co więcej, jest zdania, że nigdy takiego związku nie będzie. W trudniejszym klimacie gospodarczym zarządy przedsiębiorstw chcą jednak przynajmniej wiedzieć, że nie wydają na informatykę więcej niż to konieczne. Czytaj więcej »

Nikt nie pyta okoszty

Z Tomaszem Byzią, dyrektorem rozwoju Infovide Akademia, i Markiem Gmerskim, pełniącym obowiązki dyrektora Programu Rozwojowego ValueIT!, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Z energią do zmian

Jeszcze do niedawna zakłady, takie jak Elektrociepłownie Warszawskie SA uchodziły za spokojne miejsca pracy. Jednak od momentu, gdy sektor ten stanął przed koniecznością restrukturyzacji i prywatyzacji, zmiana goni zmianę, a niemal każdy kolejny dzień przynosi nowe projekty i wyzwania. Czytaj więcej »

Konteksty

Koszty czy korzyści

Problemy związane z wprowadzaniem w życie Ustawy o dostępie do informacji publicznej pokazują, że w coraz większym stopniu jakość funkcjonowania państwa i skuteczność działania administracji publicznej zależą od zakresu wykorzystania technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rachunek za żabę

Z początkiem czerwca bankructwo ogłosiła firma Napster. Wielokrotnie na tych łamach dawałem upust swojej rezerwie wobec koncernów fonograficznych, które dyktują monopolistyczne ceny na płyty, zatrzymują postęp techniczny, a na dodatek artystów traktują jak niewolników. Dość już tego, upadłość pionierskiego serwisu peer-to-peer warta jest zastanowienia przynajmniej z kilku... Czytaj więcej »

Nocny lot

Inicjując, w poprzednim felietonie, wakacyjny cykl felietonów, inspirowany wakacyjnymi lekturami, nie przypuszczałem, że w tym właśnie czasie, czasie wyczekiwanym od poprzedniego lata, które nie spełniło nadziei w nim pokładanych, więcej - z którym żadne nadzieje związku nie miały i mieć nie mogły, jeszcze więcej - który to czas z nadziei był wyprany, bo sam był wielką... Czytaj więcej »

Sałatka wakacyjna

Planowanie zakupów nowej konfiguracji sprzętowej przypomina trochę meblowanie mieszkania. Skojarzenie wzięło się stąd, że akurat jestem na etapie robienia jednego i drugiego, co może jest lekką przesadą, ale czasami tak się zdarza. Czytaj więcej »

1/3, czyli trzecizna

Jak się rozejrzeć naokoło, to zauważymy, że każda rzecz istnieje dla jakiegoś powodu. Ot, rzućmy okiem na ręce trzymające gazetę, którą Państwo czytacie. Jakoś tak w procesie ewolucji zrobiły się nam dwie i do tego jeszcze symetryczne. Tylko dlaczego z pięcioma palcami?! Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...