powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 46-1997, 15 grudnia 1997
46-1997 Computerworld nr 46-1997
Wiadomości

Drogie euro

Koszty przejścia największych europejskich firm na system jednej wspólnej waluty euro wyniosą ok. 51 mld USD, a ponad połowę tej sumy pochłoną zmiany, jakich koncerny będą musiały dokonać w swoich systemach informatycznych. Na początku grudnia br. międzynarodowa firma konsultingowa KPMG Managment Consulting opublikowała raport poświęcony wprowadzeniu euro. W badaniach wzięło... Czytaj więcej »

Hurtownia dla BOŚ

Hurtownia danych ma pomóc Bankowi Ochrony Środowiska w dokonywaniu analiz ryzyka działalności bankowej. Czytaj więcej »

Najważniejszy 1 stycznia

Z Ewą Lewicką, wiceminister pracy, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Novell poprawia kalendarz

Firma zapewnia, że rozwiązała problem zmiany daty w roku 2000 w sieciach NetWare. Czytaj więcej »

Poczta na zakupach

Poczta Polska SA rozstrzygnęła kilka przetargów na dostawę sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

Pomoc dla sprzedawców

Moduły wspierające pracę działów sprzedaży i marketingu stają się częścią aplikacji dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Poparcie dla XML

World Wide Web Consortium (W3C), jedna z organizacji czuwających nad rozwojem standardów internetowych opublikowała pierwszą specyfikację języka XML (Extensible Markup Language), określanego jako następca HTML. Obecnie specyfikację XML 1.0 będzie kontrolowała komisja złożona z członków W3C. Opublikowanie specyfikacji przez W3C jest odbierane jako wyraz zaufania dla nowej... Czytaj więcej »

Redmond pod lupą Temidy

Spory prawne, w których głównym bohaterem jest Microsoft, stały się już trwałym elementem światowego rynku komputerowego lat 90. Od tego czy tym razem Microsoft będzie potrafił obronić swoje racje przed amerykańskim departamentem sprawiedliwości w dużej mierze zależy przyszłość rynku komputerowego. Czytaj więcej »

RUM na półmetku

Po czterech latach prac nad oprogramowaniem Rejestru Usług Medycznych (RUM), zakłady opieki zdrowotnej przymierzają się do wdrożenia systemu. Ostateczna wersja oprogramowania została ukończona w listopadzie br. Czytaj więcej »

Serwery na tyłach biura

Kolejna wersja pakietu BackOffice trafi na rynek już w styczniu przyszłego roku. Czytaj więcej »

Tanie pamięci coraz tańsze

Wciąż nie widać końca spadkowej tendencji cen układów pamięci DRAM. Czytaj więcej »

Tysiąc banków w sieci

W siedmiu bankach regionalnych będzie działać oprogramowanie def2000. Czytaj więcej »

Więcej oddziałów

Amerbank przygotowuje swój system informatyczny do rozpoczęcia działalności w największych polskich miastach. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rzeczy pierwsze

Zawrót głowy wywołany informacjami o nowych, wspaniałych, obiecujących koncepcjach budowania organizacji i kierowania nią potęguje potrzebę ciągłego porządkowania wiedzy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Rozmowy o edukacji

Z Krzysztofem Pawłowskim, rektorem Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Wirtualny uniwersytet - szkoły bez budynków

Wirtualizacja, czyli zastępowanie materii informacją, zmienia również oblicze sfery edukacji. Dotyczy to także szkolnictwa wyższego. Jak będzie wygląć szkoła w bliskiej przyszłości? Czytaj więcej »

Internet

Przede wszystkim integracja

Microsoft przygotowuje nową wersję Site Servera, w której znajdzie się także ulepszony Commerce Server. Czytaj więcej »

Telefon półdarmo

Internetowa telefonia to także możliwość połączenia się z darmowymi numerami, zaczynającymi się na 800. Czytaj więcej »

Telewizor w intranecie

Sygnał video może być transmitowany zgodnie z technologią push, stosowaną w przeglądarce Microsoftu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

3-wymiarowe katalogi w Win 95

S3 oferuje oprogramowanie do przeglądania zasobów systemu w trybie 3-D. Czytaj więcej »

Komputerowe planowanie inwestycji

Micrografx Optima! 2 - niewielki program o dużych możliwościach. Czytaj więcej »

Nowy przebój Iomegi?

Iomega przedstawiła Click - miniaturowe dyski o pojemności 40 MB. Czytaj więcej »

Obiecujące połączenie

Apple przygotowuje zawansowany system operacyjny nowej generacji. Czytaj więcej »

Prawo dla belfrów

Vulcan oferuje pierwszą wersję bazy przepisów prawnych dla nauczycieli, działającą pod Windows 95. Czytaj więcej »

Przeszukiwanie Internetu

Serwer, na którym można znaleźć wszystko co dotyczy przeszukiwania WWW. Czytaj więcej »

Wydajna architektura RAM

NEC zaprezentował technologię VCM zwiększającą wydajność pamięci RAM instalowanych w komputerach. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Myśleć coraz szybciej

Alan Key, jeden z luminarzy informatycznego świata, powiedział kiedyś, że jeśli ktoś chce przewidywać przyszłość, to najlepiej będzie, gdy sam ją wynajdzie. Esther Dyson przewiduje, ale nie proponuje konkretnych rozwiązań. Jej przemyślenia, dotyczące dalekosiężnego wpływu, jaki wywrze rozwój Internetu na biznes i życie społeczne w krajach rozwiniętych, są treścią... Czytaj więcej »

Robotnik umysłowy

Na rynku pracy pojawiła się nowa grupa pracowników nazywanych

przez łowców głów „robotnikami umysłowymi”. Są to licencjaci, czyli absolwenci szkół biznesu bez tytułu magistra. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Developer/2000 dominuje

Prezentowanie danych z baz relacyjnych w formie, która jest zrozumiała i użyteczna dla pracowników biznesu, to trudne zadanie - zwłaszcza jeżeli rozważać różnorodność ich oczekiwań. Czytaj więcej »

Wyjęte z kontekstu

Hurtownie danych mogą okazać się nową wieżą Babel, jeśli nie uda się odczytać poprawnie treści informacji. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Niedrogi faks sieciowy

Serwer faksowy Zetafax może pracować na dowolnej wersji systemu operacyjnego Windows. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Po pierwsze: PO CO?

Ucząc systemów informacyjnych, zawsze z uporem maniaka zaczynam od początku. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że od wszystkich (od siebie przede wszystkim) wymagam udzielenia odpowiedzi na pytanie: 'Po co?'. Potem przychodzi czas, by kolejno odpowiadać na pytania: 'Co? Jak? i Czym?'. Czytaj więcej »

Piszmy listy

Niezmiernie się raduję, że - w opinii wielu Czytelników - list nie umarł! Świadczą o tym chociażby te drukowane listy obok (po cichu dodam, aby nie urazić wyrazicieli opinii, że list jednak żyje, iż w przewadze były głosy, że jednak list pogrzebaliśmy). Dla jasności przypomnę, że ubolewałem nad tym, że pochowaliśmy list pisany na papierze, wkładany do koperty, opatrzonej... Czytaj więcej »

Nie spóźnię się do pracy

Gdy czytałem w Computerworldzie informację na temat oprogramowania rejestracji czasu pracy, skojarzyło mi się kilka spraw. Czytaj więcej »

Pijany Kościuszek skika do Estery

Tytuł to cytat z Mrożka, ale dobrze oddaje nie tylko nasze, polskie poczucie historii, lecz także, jak widzą nas inni. Ostatnio w Boston Globe w rubryce odpowiedzi redakcyjnych (sic!) napisano, że ktoś urodził się w 'Bialystock, Poland, which is now part of Russia'. Nikt nie zaprotestował. Halo, Białystok, jak tam u was z komputeryzacją w Rosji?! Czytaj więcej »

Rynek

Fuzja CCS przed millenium

Za nie ujawnioną sumę firma CCS została przejęta przez Agiss Software. Dzięki fuzji wrocławska firma rozpocznie promocję narzędzi 'Remedy 2000', ułatwiających rozwiązanie problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Opóźniona giełda

Soft-tronik Polska SA zadecydował, że dopiero w kwietniu 1998 r., a nie - jak było planowane - pod koniec tego roku do Komisji Papierów Wartościowych trafi jego prospekt emisyjny. Jako powody tej decyzji przedstawiciele firmy podają fakt, że na wejście na giełdę zdecydowało się kilka innych spółek z branży teleinformatycznej (m.in. Prokom i Softbank) oraz kłopoty spowodowane... Czytaj więcej »

Sieci

Inteligentne karty sieciowe

3Com i Intel zapowiadają zintegrowane, jednochipowe karty sieciowe. Czytaj więcej »

NT – system niedoskonały

Dostępna wersja systemu Windows NT ma wiele wad i braków. Część z tych problemów ma rozwiązać Windows NT 5.0. Czytaj więcej »

Opracować dobry system

Z Markiem Woodem, odpowiedzialnym za produkt Windows NT Enterprise Edition w firmie Microsoft, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Listy

Listy

Po przeczytaniu Pańskiego felietonu, poświęconego pisaniu listów, pt. "Na list czekam" (nr 44 CW), zgadzam się z Panem, że komputery (e-mail) i telefony zastąpiły pisanie listów. Szkoda, że powoli zanika ten piękny zwyczaj. Teraz głównie piszemy kartki i to najczęściej dwa razy do roku z okazji świąt (Wielkanoc i Boże Narodzenie), a otrzymujemy informacje z banku o stanie... Czytaj więcej »

Na list czekam

List jeszcze nie umarł. Nawet ten pisany ręcznie. A listy e-mailowe wprost lawinowo rozpowszechniają się. Dlatego jeszcze za wcześnie na ogłaszanie pogrzebu korespondencji. Czytaj więcej »

Szanowny Panie!

Absolutnie nie ma Pan racji, że przestaliśmy pisać listy.

Są dni, że przeklinam, gdy otwieram skrzynkę pocztową. Aż strach pomyśleć, że sam dużo pisząc, wprowadzam innych w ten sam stan. Ponieważ nigdy nie byłem pisarzem listów, dziś mogę powiedzieć, że nim jestem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...