powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 44-1997, 1 grudnia 1997
44-1997 Computerworld nr 44-1997
Wiadomości

Alternatywa dla MS Office?

Lotus zapowiedział wprowadzenie pakietu aplikacji biurowych eSuite napisanego w Javie. Czytaj więcej »

Dwa banki w jednym

Od sześciu miesięcy trwa integracja systemów informatycznych Kredyt Banku i PBI. Czytaj więcej »

Dyskusje wokół ZUS

Wiceminister pracy Ewa Lewicka zasugerowała, iż podpisany z firmą Prokom Software kontrakt na informatyzację ZUS może zostać unieważniony Czytaj więcej »

Elba na Śląsku

Zarząd nowo powstałego Dolnośląskiego Banku Regionalnego SA (DBR) podpisał umowę z firmą Elba SA (do czasu rejestracji nowej spółki Elba CSB firma występuje pod starą nazwą) dotyczącą dostawy i wdrożenia systemu informatycznego dla DBR i zrzeszonych w nim 58 banków spółdzielczych. Czytaj więcej »

G3 w sukurs Apple'owi

Komputery Macintosh z procesorem G3 będą lepiej konkurować z intelowskimi P Czytaj więcej »

Gerstner zostaje

Louis Gerstner - przynajmniej do 2002 r. - będzie kierował IBM Corporation. W uznaniu jego dotychczasowych osiągnięć rada nadzorcza największego koncernu teleinformatycznego przyznała mu dodatkowe opcje menedżerskie w wysokości 2 mln akcji IBM, co odpowiada ok. 210 mln USD. Czytaj więcej »

Informix upraszcza bazy

Informix kieruje uproszczoną ofertę baz danych na rynki dużych aplikacji. Czytaj więcej »

Merced płynie coraz szybciej

Hewlett-Packard przedstawił szczegóły nowej technologii EPIC, na której oparty będzie procesor Merced. Czytaj więcej »

Od kopiarek do drukarek

Xerox wchodzi na rynek drukarek, otwarcie wypowiadając wojnę firmie Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Platinum na Windows

Pepsi General Bottlers będzie pierwszym użytkownikiem aplikacji Platinum SQL. Czytaj więcej »

Powrót do NetWare

Novell udostępnił pierwszą wersję beta sieciowego systemu IntranetWare 5.0, znaną wcześniej pod kryptonimem Moab. Jest ona dostępna bezpłatnie po zarejestrowaniu się na internetowym serwerze tego producenta. Kolejna, pełniejsza wersja testowa, ukaże się w przyszłym miesiącu. Czytaj więcej »

Pupil z Walldorf

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych największą popularnością cieszyły się do niedawna akcje ComputerLandu, drugiej po Optimusie publicznej spółki komputerowej. Ostatnie miesiące nie napawają jednak optymizmem posiadaczy akcji większości polskich spółek giełdowych, w tym również z branży informatycznej. Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów w ciągu pierwszych... Czytaj więcej »

Razem nad Wisłą

Polskie oddziały Microsoftu i Hewlett-Packarda podpisały wspólny plan działań na najbliższy rok. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Firma na poligonie

'Kochanie, wyjeżdżam w przyszłym tygodniu na szkolenie' - każdorazowo słowa te wzbudzają niepokój współmałżonka. Jest bowiem tajemnicą poliszynela, że tradycyjne szkolenie to najczęściej wieczorne odreagowanie stresów w pracy (nierzadko przy alkoholu). Siedzenie w dusznej sali wykładowej nawet w czasie interesujących ćwiczeń też w końcu kiedyś się znudzi. Ale można... Czytaj więcej »

Myślenie strategiczne w zarządzaniu

Zbyt często z czystym sumieniem rezygnujemy z 'brania spraw w swoje ręce'. Również za często skazujemy firmę na chaotyczne 'dryfowanie ze zwiniętymi żaglami', przerzucając odpowiedzialność za jej losy na zewnętrzne, bliżej nieokreślone siły. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

W okopach Bośni

Dla natowskich agencji naukowo–badawczych operacja pokojowa w Bośni to prawdziwe laboratorium w warunkach zbliżonych do wojennych. Tutaj można poddać testom rozwiązania, które dotychczas przechodziły jesdynie próby w zaciszu pracowni lub były wprowadzane na niewielką skalę w poszczególnych instytucjach. Dotyczy to także technologii teleinformatycznych, które są podstawą sprawnego... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Audyt informatyki

Audyt informatyki to przede wszystkim obiektywne spojrzenie na informatykę z punktu widzenia jej użyteczności i sprawności realizacji zadań wspomaganych techniką komputerową. Czytaj więcej »

Zarządzanie ryzykiem w projektach informatycznych

Rynek technologii informatycznych jest dość regularnie nawiedzany przez potężne siły rynkowe, sprawiające, że nie znane nikomu firmy stają się międzynarodowymi potentatami, a uznani dostawcy przeżywają dramatyczne kryzysy finansowe. Czytaj więcej »

Internet

Z perspektywy klienta

Nawiązanie kontaktu z potencjalnym odbiorcą produktów przez Internet to trudne zadanie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Komputer osobisty w sieci

Jakie rozwiązanie - NC, NetPC czy Windows Terminal - zdobędzie największą popularność na rynku? Czytaj więcej »

Nietypowe 19 cali

Philips i Nokia wprowadzają na rynek nowe modele monitorów o nietypowej przekątnej. Czytaj więcej »

Nowe chipsety, nowe możliwości

Intel przygotowuje nowe zestawy układów BX i NX450 współpracujące z Pentium II. Czytaj więcej »

Ulepszony NetMeeting

Nowa wersja programu do wideo- i telekonferencji zapewnia lepszą jakość transmisji dźwięku. Czytaj więcej »

Works 4.5 bez polskiej wersji

Ulepszony pakiet Microsoft Works 4.5 zawiera nowe wzorce dokumentów oraz Internet Explorer 4.0. Firma zapowiada jednak, że nie będzie on lokalizowany. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Rzut myszą o ekran

Komputer jest skomplikowanym urządzeniem technicznym, a jego obsługa wymaga kwalifikacji - i to zarówno informatyka, jak i użytkownika. Brak właściwej opieki nad sprzętem szybko mści się na jego właścicielu. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle Discoverer dla odkrywców

Oracle Discoverer służy do przeszukiwania danych, uszczegółowienia zapytań i analiz. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Laser dla banków

PSi oferuje drukarkę LED na papier ciągły wyposażoną w inteligentną gilotynę. Czytaj więcej »

Nowa poczta Lotusa

Firma wprowadziła na rynek nową wersję systemu pocztowego cc:Mail 8.1. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rozmyte zbiory

Profesor Jan Łukasiewicz (wspomniany już raz na łamach w felietonie nr 11 w związku z tzw. notacją polską) był postacią nietuzinkową. Iluż bowiem ministrów może poszczycić się dziełami, które będą cytowane wiele lat po śmierci autora?! Czytaj więcej »

A gdzie system ubezpieczeń?

Coraz głośniej o nowym, wielkim zamierzeniu informatycznym - informatyzacji ZUS. Emeryci i renciści są niezadowoleni ze świadczeń, pracodawcy i pracownicy z obciążeń. Jedyni dotychczas zadowoleni z systemu ubezpieczeń to urzędnicy molocha. Pora więc dodać informatyków. Skomputeryzuje się więc mamuta, a nie procesy będące istotą jego funkcjonowania. Nie mamy systemu... Czytaj więcej »

Na list czekam

Na słynnej ostatniej stronie tygodnika Przekrój, którą zacząłem podczytywać jeszcze jako mały szczyl, na taką natrafiłem ostatnio myśl z cyklu 'prosimy nie powtarzać': 'Komputer załatwia nam coś w jednej tysięcznej sekundy, drukarka nam to drukuje w ciągu minuty, my wsadzamy wydruk w kopertę i po dziesięciu minutach list jest w skrzynce, a potem poczta potrzebuje już tylko... Czytaj więcej »

Z wirtualnego świata na ziemię

Telewizja kablowa staje się coraz popularniejsza w naszym kraju i wszystko zdaje się wskazywać, że w przyszłości wyeliminuje inne środki łączności audiowizualnej. Ponadto w zapowiedziach dotyczących niedalekiej perspektywy (według Polskiej Telewizji Kablowej - 5 lat), każdy abonent będzie mógł bez ponoszenia wygórowanych kosztów swobodnie tą drogą wędrować po Internecie. ... Czytaj więcej »

Rynek

MSP w rękach CHS

Dzięki przejęciu czeskiej firmy TH'system, CHS Electronics ma szansę stać się największym dystrybutorem w Polsce. Czytaj więcej »

NIK sprawdza komputery

Najwyższa Izba Kontroli od nowego roku będzie sprawdzać przedsięwzięcia informatyczne na podstawie specjalnie opracowanej procedury. Czytaj więcej »

Sieci

Inwazja serwerów

Hewlett-Packard, Digital i Dell wprowadziły na rynek nowe serwery intelowskie Czytaj więcej »

Problemy gigabitowego Ethernetu

Urządzenia sieciowe zgodne z nowym standardem mogą nie pracować poprawnie w przypadku zastosowania światłowodów wielomodowych jako medium transmisyjnego. Czytaj więcej »

Przyszłość pakietu BackOffice

Microsoft pracuje nad kolejnymi wersjami swoich aplikacji serwerowych. Czytaj więcej »

Serwery dla nowych NT

Intel i Microsoft udostępniły specyfikację wymagań technicznych dla Windows NT 5.0. Czytaj więcej »

Listy

Listy

Muszę się z Panem zgodzić, że zamiera tradycja pisania listów (nie sądzę, aby już zamarła i aby stało się to szybko). Jednak czy nie zauważa Pan, w jakim tempie rozwija się poczta elektroniczna. Nigdy nie pisaliśmy tylu listów, jak obecnie. Także list nie zniknął, jak to Pan obwieścił, ale zmienił jedynie formę. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...