powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 41-1997, 10 listopada 1997
41-1997 Computerworld nr 41-1997
Wiadomości

Atak pająka

Już za tydzień na rynku pojawi się oprogramowanie Tarantella firmy Santa Cruz Operation (SCO), umożliwiające dowolnym komputerom wyposażonym w interpreter Javy 1.02 współpracę ze wszystkimi aplikacjami, pracującymi na serwerach, dla których będzie dostępna Tarantella. Czytaj więcej »

Bity i oktany

CPN - największe polskie przedsiębiorstwo przygotowuje się do informatyzacji. Czytaj więcej »

Informatyka nigdy nie śpi

Sposób działania Citibanku wymaga zastosowania narzędzi informatycznych, które wcześniej nie były wykorzystywane w polskich bankach. Czytaj więcej »

Komórka informatyczna

W Erze GSM jest mniej pracowników niż zainstalowanych komputerów PC. Czytaj więcej »

Opowieści o pilocie Foale

Statek Koriolan z 'Opowieści o pilocie Pirksie' Stanisława Lema był oczywiście dużo starszy niż 11-letnia stacja orbitalna Mir, która począwszy od 25 czerwca 1997 r. przykuwa uwagę astronomicznego świata. Czytaj więcej »

Przełom w SGI

Po 13 latach Edward McCracken, dyrektor wykonawczy i prezes Silicon Graphics (SGI), zrezygnował ze swojej funkcji w dzień po ogłoszeniu wyników finansowych firmy, która w I kw. roku finansowego zanotowała stratę w wysokości 56 mln USD(zapowiedzieli zwolnienie 700-1000 pracowników). Przedstawiciele firmy wskazują przede wszystkim na niską sprzedaż serwerów. Zapowiedziano zmiany w... Czytaj więcej »

Przybliżyć montowanie

Compaq rozszerza program sprzedaży bezpośredniej o ośrodki konfiguracyjne. Czytaj więcej »

Reorganizacja i informatyka

Elektrim SA podpisał umowę z Baan Polska na zakup 1,5 tys. licencji systemu Baan IV. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Praktyczne narzędzia kontroli procesów - część I - Na co skierować swoją uwagę

Historia zgotowała nam niebywałą okazję - po długim okresie izolacji, możemy obserwować dorobek innych oczyma zaciekawionego widza lub dziecka. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Środowisko z komputera

Informatyka obecnie może wspierać różne obszary zarządzania przedsiębiorstwem - od produkcji, finansów, aż do zarządzanie jakością. Każde wdrożenie w tych obszarach świadczy o poziomie organizacyjnym firmy. Zastosowanie informatyki w zarządzaniu środowiskiem naturalnym wg normy ISO 14000 jest wymogiem czasu - wszyscy bowiem odczuwają degradację środowiska. Stanowi to kolejne,... Czytaj więcej »

Internet

Bliskie spotkania

Najbardziej efektywne serwisy WWW starają się wprowadzić elementy dialogu do interakcji z użytkownikiem. Czytaj więcej »

Konferowanie czas zacząć

Tanie systemy wideokonferencyjne w Internecie są technicznie coraz lepsze. Czytaj więcej »

Różnorodność w szyfrowaniu

Prawdopodobnie nie będzie jednego standardu szyfrowania listów elektronicznych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kłopoty z bibliotekami DLL

Dlaczego Outlook przestaje pracować po usunięciu Exchange? Czytaj więcej »

Komputer na przyszły rok

Microsoft i Intel proponują zbiór zaleceń PC 98 Design Guidelines 1.0 definiujących model komputera 1998 r. Czytaj więcej »

Nie spóźnisz się do pracy

MacroSoft oferuje system RCP - komputerowego wspomagania kontroli i rejestracji czasu pracy. Czytaj więcej »

Ulepszony druk kolorowy

Hewlett-Packard opracował nową technologię Photo REt II i nowe modele drukarek atramentowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Rekrutacja kontrolowana

Pracodawca stoi na lepszej pozycji niż osoba ubiegająca się o pracę, mimo to nie powinien jej nadużywać. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Ku niezawodności

Głównym problemem sieci i aplikacji klient/serwer jest ich zawodność. Czytaj więcej »

Skarby w hurtowni

Jednym z najcenniejszych zasobów firmy są zgromadzone przez nią dane, pod warunkiem że mogą być dobrze wykorzystywane do podejmowania decyzji gospodarczych, finansowych i produkcyjnych. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Maui chce być lepszy

Lotus zapowiada nowego klienta Notes, który ma konkurować z najnowszymi wersjami przeglądarek firm Microsoft i Netscape. Czytaj więcej »

NAV kontra wirusy

Pakiet antywirusowy Norton AntiVirus 4.0 to solidne narzędzie, umożliwiające wyszukiwanie i usuwanie wirusów i pracujące praktycznie na każdej popularnej platformie systemowej. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy narzędzie może zmienić strategię i praktyki banku?

Mam coraz większe wątpliwości dotyczące celowości wykorzystania techniki informacyjnej przez banki. I to niemal wszystkie. Na całym świecie stosuje się ją po to, by zwiększyć sprawność i skuteczność działania z pożytkiem dla firmy i klienta. Co to oznacza? Dla klienta - bo jego interes jest tu najważniejszy - skuteczność oznacza prostsze procedury, krótsze czekanie, lepszy... Czytaj więcej »

Gorzki smak przyzwyczajeń

Przez prawie trzydzieści lat byłem przekonany, że zupa pomidorowa powinna być klarowna i z ryżem. Tak bowiem zawsze gotowano u mnie w domu. Gdy jednak nowoczesne rozwiązania komunikacyjne stolicy, zwane permanentnymi korkami, uniemożliwiły mi dojazdy na domowy obiad, zacząłem jadać w restauracjach. Przeżyłem autentyczny szok, a nawet dwa. Czytaj więcej »

Serwis w białych rękawiczkach

Wpadły mi ostatnio w ręce foldery reklamujące usługi serwisu komputerowego świadczonego przez dwie różne firmy. Pierwsza z reklamówek - wykonana profesjonalnie i pomysłowo, druga jakby bardziej konkretna, ukazująca rzeczywistość taką, jaką ona jest - chociaż może nie do końca, jedna z zamieszczonych tam fotek bowiem wyraźnie odbiegała od znanych realiów. Czytaj więcej »

Notatnik i ołówek

Napisał do mnie Czytelnik z Trójmiasta: "... mój czas jest cenny i dlatego chciałbym go sobie dobrze zorganizować... Zaprezentowano mi Newtona 2000... jestem do dziś pod wrażeniem tego malutkiego cudu techniki. Jedyne, co mnie odrzuciło, to cena... moje wymagania: organizacja czasu, krótkie notatki, książka adresowa, odbieranie poczty elektronicznej. Bardzo bym prosił może nie tyle o... Czytaj więcej »

Rynek

Nowy partner

Od 1 listopada br. nowym partnerem zarządzającym warszawskim Biurem Andersen Consulting został Portugalczyk Sebastiao Albuquerque. Stanowisko to przejmie od Vicente Moreno, który po trzech latach pracy w Polsce powróci do Hiszpanii. Czytaj więcej »

Prokom przed parkietem

Za niespełna miesiąc gdyńska spółka Prokom Software SA rozpocznie zapisy na akcje dopuszczone do oferty publicznej. Wpływy ze sprzedaży udziałów szacuje się na 100 mln USD. Czytaj więcej »

Tańsze Pentium II

Intel opracowuje tanią wersję procesora bez pamięci podręcznej dla gniazda standardu Slot 1. Czytaj więcej »

Sieci

Internet bezpiecznie i szybko

Proxy Server 2.0 firmy Microsoft działa także jako oprogramowanie typu firewall. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

„Wąskie gardła” - czy informatyka może rozwijać się szybciej?

Tytułowe pytanie brzmi wręcz prowokacyjnie. Technologia informatyczna należy do najbardziej dynamicznie rozwijających obszarów naszej cywilizacji. Lepsze jest wszakże wrogiem dobrego, więc i w tej dziedzinie postęp mógłby być większy. Czytaj więcej »

Demony szybkości v2.0

Redaktor Naczelny lubi zadawać podchwytliwe pytania z terminem odpowiedzi na wczoraj. Ongiś uprzejmie zaproponował mi wypowiedzenie się w sprawie szybkości komputerów i wpływu tej szybkości na ludzi. Jako że temat od strony sprzętowej drążyłem całkiem niedawno (patrz felieton pt.'Demon Szybkości' CW nr 29/97; Czytaj więcej »

Zbliżenia

Nowe milenium w sieci

Problemy związane ze zmianą daty w 2000 r. dotyczą także sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Przyszłościowa technologia LAN

Administratorzy sieci korporacyjnych staną przed wyborem: ATM czy Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

SAN - sieć przyszłości

Najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania promują nową ideę sieci lokalnych. Czytaj więcej »

Właściwy poziom usług

Problem przydzielania pasma sieciowego - według realnych potrzeb - poszczególnym aplikacjom pracującym w sieci nie jest tak prosty do rozwiązania jak się wcześniej wydawało. Czytaj więcej »

Listy

Na rozdrożu: czołgi czy komputery

Interesujący materiał w nr 38 Computerworlda z 20 października 1997 r. uświadomił mi, a sądzę, że innym czytelnikom także, iż wstąpienie Polski do struktur NATO nie jest związane tylko z wydatkami pokaźnych sum, lecz wymaga także podjęcia wielu innych ciekawych i będących dużym wyzwaniem zadań. Czytaj więcej »

Nagroda Antoniego Kreczmara

Jury Nagrody Antoniego Kreczmara (w składzie: Jarosław Deminet, Małgorzata Plucińska, Wojciech Raducha, Władysław M. Turski, Michał Zalewski) postanowiło nie przyznać nagrody w 1997 roku. Czytaj więcej »

Użytkownicy AS/400 łączą się

Po przeczytaniu artykułu w nr 38/306 Computerworld z dnia 20.10.97 r. zatytułowanego 'Użytkownicy AS/400 łączą się', z przykrością muszę stwierdzić, że znajduje się w nim błąd. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...