powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 27-2002, 15 lipca 2002
27-2002 Computerworld nr 27-2002
Wiadomości

Na czym stoi polski Internet

Internet w Polsce rozwija się nierównomiernie. Za rozwojem sieci nie nadąża bowiem sfera usług dostępowych. Czytaj więcej »

Nerwy przy karcianym stole

W Sejmie trwa spór między różnymi grupami interesu. Gra toczy się o przyszłość części polskiego rynku teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Kontrowersyjne dochodzenie

Prokuratura oskarża byłe kierownictwo Optimusa o przestępstwa podatkowe. W podobnej sprawie sąd rejonowy oddalił zarzuty wobec szefów JTT Computer. Czytaj więcej »

System "zarządzania" widmem fal radiowych

W systemie informatycznym, który powstaje w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, znajdą się informacje o wykorzystywanych częstotliwościach i udzielonych pozwoleniach na działalność telekomunikacyjną. Są to pokaźne zbiory danych, bowiem pozwoleń udzielono już setki tysięcy. Zainstalowanie każdego nadajnika wymaga pozwolenia. Czytaj więcej »

Programowanie dla Europejczyków

W odróżnieniu od ubiegłorocznej konferencji TechEd, w tym roku Microsoft nie zaprezentował programistom wielu nowinek. Sesje dotyczyły różnych aspektów wykorzystania .Net. Czytaj więcej »

Światłowodowe sieci Ethernet

Komitet IEEE zatwierdził jako standard 10 Gigabit Ethernet o przepustowości 10 Gb/s. Czytaj więcej »

Nowy procesor do nowych komputerów

Równocześnie z premierą 64-bitowego procesora Intel Itanium 2 Hewlett-Packard wprowadził na rynek komputery wyposażone w te układy. Stacje robocze zx2000 i zx6000 oraz serwery rx2600 i rx5670 wykorzystują procesory Itanium 2 pracujące z częstotliwością 900 MHz i 1 GHz. Mogą działać pod kontrolą Windows, Linuxa, a także - zaprezentowanej przed miesiącem - najnowszej wersji HP-UX... Czytaj więcej »

Zakazane łącza

Usługodawcy internetowi nadal skarżą się na ogromne kłopoty we współpracy z TP SA. Czytaj więcej »

Technologie

Płatności w samotności

Call Center Poland oferuje możliwość dokonywania płatności elektronicznych za pośrednictwem systemu IVR. Czytaj więcej »

Drugi oddech dinozaura

Rynek komputerów mainframe zdominował IBM. Najwięksi konkurenci Big Blue - Hitachi i Amdahl - wycofali się przed dwoma laty. Mniej więcej od tego czasu coraz częściej mówi się o odrodzeniu mainframe'ów. Czytaj więcej »

Dominacja technologii

Europejską konferencję Oracle poświęcono trzem zagadnieniom - bazie 9i R2, serwerowi aplikacyjnemu i tanim klastrom na platformie Intela. Do Kopenhagi przyjechało 9 tys. osób, w tym 150 z Polski. Czytaj więcej »

Doświadczenia transakcyjne

Ze Scottem Dietzenem, odpowiedzialnym za technologię w firmie BEA Systems, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Od transakcji do platformy

BEA Systems stworzyła uniwersalną platformę aplikacyjną opartą na technologii Java. Czytaj więcej »

Zjednoczone produkty

HP iPaq, HP ProLiant - to nowe nazwy, do których muszą przywyknąć klienci nowego HP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gaz do dechy

Działający w Polsce producenci podzespołów samochodowych pierwszą falę informatyzacji mają już za sobą. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb w dziedzinie produkcji, logistyki i finansów, przyszedł czas na wzbogacanie wdrożonych rozwiązań w systemy pomocnicze, służące głównie optymalizacji kosztów i utrzymaniu wysokiego poziomu jakości. Czytaj więcej »

Informatyka na holu

W Polsce działa ok. 1600 dilerów samochodowych i autoryzowanych zakładów serwisowych, a niezależnych warsztatów wielokrotnie więcej. Mimo liczebności, firmy te nie stanowią dużego rynku dla rozwiązań informatycznych. Paradoksalnie, informatyzacją punktów dilerskich i autoryzowanych stacji obsługi najbardziej są zainteresowane współpracujące z nimi lokalne przedstawicielstwa... Czytaj więcej »

Przeciąg w salonie

Z Markiem Koniecznym , z Polskiej Izby Motoryzacji, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Konteksty

Wirtualne emocje

Wciąż nie wiemy, jakie rozwiązania należy zastosować, by komunikacja w wirtualnym zespole była jak najbardziej efektywna. Czytaj więcej »

Odzywaj się

Z dr Niki Panteli, naukowcem z University of Bath w Wlk. Brytanii, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Cyfrowe mitologie

Z prof. Józefem Niżnikiem, z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Mistyka Internetu

Przekonania magiczne, mity i wierzenia religijne są siłą napędową rozwoju cywilizacji informacyjnej w nie mniejszym stopniu niż odkrycia naukowe i wynalazki techniczne. Czytaj więcej »

Wiki-wiedza

Wikipedia - najbardziej demokratyczna encyklopedia świata. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Roman K. na prezydenta

Kiedy jakieś pół roku temu w felietonie PC o PC (CW 08/2002) napisałem o umorzeniu postępowania karnego w sprawie firmy JTT o wyłudzanie podatku VAT, ani mi do głowy nie przyszło, że podobna afera pojawi się znowu na czołówkach gazet. Jak wielu Czytelników CW zostałem zaskoczony informacjami o zatrzymaniu Romana K., byłego prezesa firmy Optimus. Czytaj więcej »

Ratunek przed upadkiem

Podczas aktualnie niezbyt ciekawej sytuacji braku koniunktury na rynku warto zadbać o obniżenie kosztów własnych. Jest to praktycznie jedyna metoda zachowania konkurencyjności czy wręcz nawet warunek dalszej egzystencji rynkowej wobec braku możliwości podniesienia wskaźników sprzedaży. Warto więc rozejrzeć się i przeprowadzić bilans wewnątrzzakładowy, oszczędzając na czym się... Czytaj więcej »

Twój diabeł stróż

Okres wakacji, w który właśnie wchodzimy, kojarzy mi się przede wszystkim z lekturą. Jeszcze w czasach szkolnych starałem się namawiać rodziców do jak najszybszego zakupu podręczników, a ci, z kolei, starali się nie tylko odłożyć na jak najpóźniej spory wydatek, ale - przede wszystkim - nie stwarzać mi powodu do przebywania w domu zamiast na powietrzu. Czytaj więcej »

Renoir z Berlina

W chwili gdy ten felieton dotrze do Państwa rąk, będzie albo tuż przed, albo tuż po berlińskiej Loveparade. Media zapewne powiedzą o hałaśliwej, ogłuszającej muzyce, o hordach cudaków gibiących się na platformach, o narkotykach i pośpiesznej miłości w krzakach Tiergarten, itd. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...