powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 31-1997, 1 września 1997
31-1997 Computerworld nr 31-1997
Wiadomości

Bez szyny PCI

Intel wprowadził na rynek chipset 440LX z portem AGP dla systemów z procesorem Pentium II. Czytaj więcej »

Bomby, rakiety i serwery

Obok głowic atomowych na międzynarodowych listach kontrolnych znajdują się prawie wszystkie nowoczesne serwery i większość urządzeń szyfrujących. Ich import do Polski wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń. Czytaj więcej »

Czy jechać do Memphis?

Na postawione w tytule pytanie dużo łatwiej odpowiedzieć twierdząco fanom Elvisa Presleya, którzy od 20 lat obchodzą w tym mieście rocznicę jego śmierci, niż administratorom systemów komputerowych, którzy testują wersję beta nowego Windows, znanego też jako Memphis. Czytaj więcej »

Informatyczny plaster

Viscoplast SA przygotowuje się do wdrożenia systemu MFG/PRO na platformie unixowej. Czytaj więcej »

Inwestycja na długie lata

Firmy zajmujące się badaniem rynku zapowiadają upowszechnienie światowego handlu elektronicznego w ciągu najbliższych pięciu lat. Czytaj więcej »

Iridium za rok

We wrześniu 1998 roku ma zostać uruchomiony globalny system łączności satelitarnej - Iridium. Czytaj więcej »

Jak działa fabryka Billa

Grupa naukowców ze słynnej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT) uzyskała przez kilkanaście miesięcy dostęp do niektórych tajemnic strzeżonych przez giganta z Redmond. Czytaj więcej »

Most do przyszłości

Apple oficjalnie wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego, która jest uważana za najbardziej znaczące udoskonalenie Mac OS-a od momentu jego powstania. Czytaj więcej »

Polskie kanały

Dla polskich użytkowników przeglądarki Internet Explorer 4.0 dostępne są kanały wykorzystujące technologię aktywnej dystrybucji Microsoftu. Czytaj więcej »

Sedona nie pojawi się

Oracle zrezygnował z kontynuowania prac nad oprogramowaniem Sedona. Czytaj więcej »

Usługi na granicy

Novell rozpoczyna sprzedaż pakietu BorderManager. Czytaj więcej »

W rzeczywistości i wirtualnie

We Wrocławiu rozpoczęła działalność księgarnia internetowa, oferująca około 9 tysięcy tytułów. Czytaj więcej »

Wojna o biblioteki

Sun Microsystems i Microsoft zupełnie inaczej wyobrażają sobie przyszłość języka Java. Czytaj więcej »

Wyprzedaż w Digitalu

Digital Equipment Corporation sprzedał firmie Genicom dział zajmujący się produkcją urządzeń drukujących. Firmy nie podały wartości transakcji. Czytaj więcej »

Wzbogacone środowisko

Microsoft wprowadza istotne ulepszenia w technice obiektowej COM. Czytaj więcej »

Zaistnieć w korporacjach

Santa Cruz Operations walczy o udział w korporacyjnym rynku Unixa. Dotychczas producent UnixWare odnosił sukcesy wyłącznie na rynku średniej wielkości firm. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowe, nowsze, najnowsze

Ledwo przyzwyczailiśmy się do nowatorskiego dla inżynierów myślenia o informatyce, jako narzędziu doskonalenia organizacji czy firmy, a już okazuje się, że najnowsze zadania dla korporacyjnych systemów informatycznych wykraczają poza obsługę wewnętrznych procesów. Czytaj więcej »

Stopnie awansu

W ciągu dziesięciu ostatnich lat informatyka awansowała ze służbówki na pokoje najwyższego kierownictwa firm. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Uniwersytet przyszłości

Świat stoi w obliczu największych w historii przemian cywilizacyjnych, rewolucja informacyjna, zapoczątkowana powstaniem komputera, na naszych oczach zmienia nie tylko technologie, procesy produkcyjne, ale w praktyce całą cywilizację. Proces globalizacji gospodarki jest jednym z najważniejszych efektów rewolucji informacyjnej. Wciąż jednak nie dostrzega się ogromnych zmian, jakie... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Kryteria oceny zabiezpieczeń w teleinformatyce

Kilka lat temu w środowiskach informatyków, pismach informatycznych i telekomunikacyjnych modne było mówienie i pisanie o 'pomarańczowej książce'. Po pewnym czasie popularność Trusted Computer System Evaluation Criteria - bo tak brzmi jej pełna nazwa - czy innych norm z nią związanych i zebranych w tzw. tęczowej serii jakby minęła. Czytaj więcej »

Internet

Kłamstwa, skargi i milczenie

Działy public relations wielkich firm nie powinny ignorować obecności Internetu. Czytaj więcej »

Newsy pod NT

Program NewsChannel 1.0 sprawia, że serwery news nie muszą działać wyłącznie w środowisku Unixa. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Księgowość pod Windows

Orhmet oferuje nowy program finansowo-księgowy pracujący pod systemem Windows. Czytaj więcej »

Nowe modele aparatów cyfrowych

HP i Intel opracują wspólnie standard dla cyfrowych aparatów fotograficznych Czytaj więcej »

Słownik Collinsa na CD-ROM

Elektroniczna wersja słownika to atrakcyjna oferta dla posiadaczy komputerów. Czytaj więcej »

Trzeci ZIP w rodzinie Iomega

Czy nadszedł już czas definitywnego zmierzchu dyskietki 1,44 MB? Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Powołanie do handlowania

Kiedy w firmie pojawia się przedstawiciel dostawcy i oświadcza: 'Jestem nowym menedżerem ds. sprzedaży. Jestem tu, aby wam pomóc' - ludzie odpowiedzialni za zakupy zastanawiają się, z kim mają do czynienia. Jaki typ handlowca reprezentuje ten człowiek? Z jakimi problemami przyjdzie się tym razem borykać? Jest bowiem regułą, że stosunki między przedstawicielami klienta a... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bezpiecznie jak w mainframe

Software AG proponuje rozwiązanie pozwalające na zastosowanie narzędzi z dużych komputerów do ochrony zasobów w środowisku niejednorodnego sprzętu i systemów Czytaj więcej »

Drążenie danych - brudny interes?

Najpierw żądano od nas, żebyśmy pracowali w hurtowni (danych), co wymaga przesuwania i przemieszczania wielkiej ilości danych. Wymagano też takiej kontroli nad tymi danymi, aby każdy użytkownik końcowy mógł w dowolnej chwili zamówić dowolną ich kombinację. Czytaj więcej »

Rywal DCOM

CORBA przygotowuje CORBA Beans. Czytaj więcej »

Translacja obiektów na relacje

Poet Software SQL Object Factory odwzorowuje obiekty z aplikacji opracowanych za pomocą języków C++ lub Java w rekordy relacyjnej bazy danych Czytaj więcej »

Ulepszone modelowanie

Logic Works wprowadził na rynek nową wersję swego podstawowego narzędzia do modelowania danych ErWin ERX 3.0. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Kolejna odsłona GroupWise'a

Novell udostępnił wersję beta oprogramowania GroupWise 5.2. Czytaj więcej »

Praca grupowa i przepływ pracy

Wiele zmienia się w organizacji i zarządzaniu, a wszystko dzięki informatyce. Takie zdania co i rusz można usłyszeć wśród zarządzających i informatyków. A ja wtedy czuję się nieswojo. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Brawo!

Cokolwiek byśmy powiedzieli, praca informatyka do wdzięcznych nie należy. Wdzięcznych to znaczy powodujących bezpośrednio wyrażone słowa uznania ze strony użytkownika, że o aplauzie nie wspomnę. Czytaj więcej »

Gorące biurko

Podziwiam ludzi i firmy, które potrafią zamienić swoje kłopoty w triumfalnie ogłaszane atuty. Na przykład niezwykle dzisiaj modny temat pracy w domu czy nazywając to bardziej nowocześnie - pracy w organizacji wirtualnej - został wywołany kilkanaście lat temu przez firmę, mającą problemy z pracownicami, które ciągle zostawały matkami i przebywały na zwolnieniach. Czytaj więcej »

Zapach (z) komputera

Pewnie nie wszyscy Czytelnicy pamiętają, że lubię zapach nowego komputera (felieton 63). Ot, takie niewinne zboczonko, nawet jeszcze bez nazwy, choć psychologowie już pracują. Obwąchiwanie nowej maszyny, którą nabył mój syn, skłoniło mnie do zastanowienia się, dlaczego właściwie nie mamy pełnych przekazów multi-medialnych, a raczej multi-zapachowych. Pisałem już... Czytaj więcej »

Rynek

Czas na reklamę w WWW

Wartość sprzedanych w Internecie reklam wzrosła w ub.r. pięciokrotnie. Czytaj więcej »

Francuskie starania o AC&G

Francuski dystrybutor Metrologie przejmie prawdopodobnie na początku września br. polską firmę American Computers and Games, której głównym udziałowcem jest amerykańska spółka leasingowa Varie. Przejęciem ACG zainteresowany był również – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – Ingram Micro. Czytaj więcej »

Unix na millennium

Analitycy są zgodni, że pozycja Unixa będzie niezmiennie umacniać się. Czytaj więcej »

Więcej PC w II kwartale

Początek roku nie był łaskawy dla producentów komputerów PC. Natomiast w II kwartale br. sprzedaż wzrosła o 12%. Czytaj więcej »

Sieci

Intel upraszcza zarządzanie siecią

Urządzeniami sieciowymi Intela można zarządzać wykorzystując przeglądarkę WWW. Czytaj więcej »

Pierwsze klastry NT

Tandem zaprezentował klastry budowane na bazie systemu Windows NT. Czytaj więcej »

Trzy serwery i trzech klientów

Microsoft będzie oferować sześć wersji systemu operacyjnego Windows. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Badanie użyteczności

Z dr. inż. Marcinem Sikorskim z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, założycielem polskiej grupy ACM SIGCHI (Special Interest Group on Human Computer Interaction), rozmawia Przemysław Gamdzyk Czytaj więcej »

Maszyna i jej pan

W środowiskach informatycznych coraz więcej uwagi poświęca się tematom związanym z jakością użytkową systemów oraz wpływem czynników społecznych i psychologicznych na wdrożenia. W związku z tym firmy programistyczne muszą zwracać coraz większą uwagę na ergonomię oferowanych przez siebie aplikacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...