powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie Raport Top 200 - 2001, 1 czerwca 2002
Raport Top 200 - 2001 Computerworld nr Raport Top 200 - 2001
Top 200

Co trzy firmy to nie jedna

Historia Hewlett-Packarda dzieli się na dwie ery - starą, trwającą przeszło 60 lat, i nową, rozpoczętą w dniu połączenia z Compaq Computer. Czytaj więcej »

Rzut za trzy punkty

Zapowiedź Ryszarda Krauzego, prezesa Prokom Software SA, że jego firma spodziewa się w 2002 roku 100 mln zł zysku netto wzbudza podziw, ale zarazem niedowierzanie. Na czym można zarobić tak ogromne pieniądze? Czytaj więcej »

Wielki może wszystko

IBM, mając ugruntowane zaplecze technologiczne, konsekwentnie rozwija dział IBM Global Services. Czytaj więcej »

Strategia .Net: być albo nie być

Rok 2001 w Microsofcie upłynął pod znakiem przygotowań do urzeczywistnienia strategii .Net. Czytaj więcej »

Gotowi do wszystkiego

ComputerLand SA dobrze przygotował się do wyzwań, jakie stawia obecnie rynek informatyczny. Czytaj więcej »

W ograniczonym zakresie

W ubiegłym roku dokonano podziału firmy Optimus SA na grupę technologiczną, obejmującą m.in. produkcję komputerów, i grupę portalową - Onet.pl. Kierownictwo grupy technologicznej stara się zbudować nowy wizerunek firmy. Czytaj więcej »

Sprzedaż na wiele sposobów

Spadek notowań spółek internetowych wśród inwestorów musiał wpłynąć na atmosferę wokół firmy, która de facto Internet zbudowała. Czytaj więcej »

Soft znaczy delikatny

Softbank SA, pozostając jedną z najważniejszych firm informatycznych o czysto polskim rodowodzie, musi stawić czoło poważnym problemom. Czytaj więcej »

Walczymy o nasz rynek

JTT Computer SA koncentruje się na produkcji komputerów, rozszerzając ją o montaż notebooków. Firma chce zwiększyć sprzedaż rozwiązań swojego inwestora - Enterasys Networks. Czytaj więcej »

Systematyczie wzwyż

Tam, gdzie Dell Computer nie może samodzielnie podbić rynku, zawiera strategiczne sojusze. Czytaj więcej »

Świat z półprzewodników

Po trudnościach na początku, pod koniec 2001 r. Intel - niekwestionowany lider rynku procesorów - zaczął wychodzić na prostą. Czytaj więcej »

Dobry wygrywa

Oracle Polska jest firmą, która nieustannie osiąga duże tempo wzrostu i to nawet na osłabionym w minionym roku rynku. Czytaj więcej »

O więcej dużych projektów

W połowie 2002 roku Ster-Projekt SA ogłosi strategię działania na najbliższe 2-5 lat. Czytaj więcej »

Lekkie zaćmienie Słońca

Ubiegłoroczne wyniki Suna w Polsce odbiegają od wyników korporacji jako całości. Firma jednak porządkuje ofertę i stosunki z partnerami. Czytaj więcej »

Na przekór trendom

Krakowski Solidex okazał się odporny na ubiegłoroczne zawirowania rynkowe. Firma osiągnęła znaczący wzrost obrotów i zysku. Czytaj więcej »

Zadowoleni i czujni

Długoterminowa współpraca z TP SA uodporniła Wasko na wahania koniunktury. Firma poszukuje jednak nowych rynków, nie tylko w telekomunikacji i nie tylko w Polsce. Czytaj więcej »

A4 do Doliny Krzemowej

Sieciowe Systemy Komputerowe SA (2Si) stawiają na silne związki ze Śląskiem. Nie oznacza to, że tylko tam szukają klientów. Firma wspiera wszelkie inicjatywy służące rozwojowi tego regionu. Czytaj więcej »

Duże maszyny, inne też

Mimo ostrej konkurencji na rynku, Fujitsu Siemens Computers odnotował w Polsce prawie 50-proc. wzrost przychodów - głównie dzięki sprzedaży wysoko wydajnych serwerów linii PrimePower. Czytaj więcej »

Tytan na emigracji

ComArch SA jest jedyną spółką teleinformatyczną, notowaną na warszawskiej giełdzie, która stawia na eksport oprogramowania i usług informatycznych. Czytaj więcej »

Zaspana konkurencja

W roku 2001 SAP utrzymał pozycję niekwestionowanego lidera na rynku rozwiązań ERP dla dużych przedsiębiorstw. W roku bieżącym zaatakował rynek małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Ludzka rzecz - konkurencja

Pierwszoplanowym zadaniem dla Telekomunikacji Polskiej SA jest zmiana jej wizerunku w oczach klientów. Czytaj więcej »

Era moja czy Deutsche Telekom

Wojna o Elektrim toczy się w rzeczywistości o objęcie kontroli nad Polską Telefonią Cyfrową, operatorem największej w Polsce sieci telefonii komórkowej - Era GSM. Czytaj więcej »

Z dala od polityki

Udział operatora telefonii komórkowej Polkomtel SA był traktowany jeszcze do niedawna jako niemal pewny w Krajowej Grupie Telekomunikacyjnej, przygotowywanej przez rząd na konkurenta TP SA. Akcjonariusze powiedzieli jednak 'nie'. Czytaj więcej »

Mechaniczna pomarańcza

Od chwili gdy akcje firmy Orange SA, kontrolowanej przez France Telecom, pojawiły się na europejskich giełdach, trwają spekulacje, czy zostanie do niej wcielona PTK Centertel, operator sieci komórkowej Idea. TP SA wyszłaby z tej operacji z poważną blizną. Czytaj więcej »

W górę i pod górę

Alcatel Polska w ub.r. zanotował wzrost sprzedaży, jednak głównie dzięki realizacji zamówień z 2000 r. Firma odczuła zwiększoną presję ze strony konkurencji. Czytaj więcej »

Rany wzmacniają odporność

Ubiegłoroczne wyniki zmuszają Lucent Technologies do skupienia się na rozwiązaniach, dających firmie największą przewagę nad konkurentami. Czytaj więcej »

Kierunek: współpraca

Mimo restrukturyzacji korporacji oraz zawirowań na rynku, polski oddział Ericssona przetrwał ostatnie miesiące w dobrej kondycji. Czytaj więcej »

Skazani na sukces

Wartość rynku informatycznego w Polsce w 2001 r. - wg IDC - wyniosła 12,4 mld zł. Oznacza to wzrost w stosunku do roku 2000 o 8% (11,5 mld zł). Prognozy na rok 2002 zakładają 5-proc. wzrost. Czytaj więcej »

Złoto dla zuchwałych

Polskie firmy informatyczne rozumieją dziś, że nie wystarczy czekać na zmianę koniunktury, lecz trzeba zacząć zmieniać siebie. Czytaj więcej »

Informatyka z pudełka

Rynek oprogramowania dla małych i średnich firm dobrze znosi spowolnienie gospodarcze i konkurencję zachodnich producentów. Czytaj więcej »

Od przybytku głowa... boli

Miniony rok dobitnie pokazał, którzy dostawcy systemów ERP potrafili odnaleźć się w warunkach wolniej rosnącego rynku i czerpać korzyści z dobrze zrealizowanych w przeszłości kontraktów. Nie bez wpływu na problemy niektórych firm pozostawała zła strategia informacyjna. Czytaj więcej »

Ucieczka do przodu

Integracja stała się dla wielu firm ucieczką od spadających marż na produkty, a jednocześnie została wymuszona przez klientów. Czytaj więcej »

Ja sama, sama, sama

Rynek outsourcingu rośnie bardzo powoli, głównie jako pochodna kontraktów wdrożeniowych i serwisowych. Model ASP mozolnie poszukuje właściwej formuły. Czytaj więcej »

Dobre, bo na zamówienie

Prokom Software zdecydowanie przewodzi stawce producentów oprogramowania tworzonego na zamówienie klienta w 2001 r. Czytaj więcej »

Nie samym śrubokrętem

Firmy świadczące usługi serwisowe zmierzają w kierunku kompleksowej obsługi informatycznej przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Dole i niedole konsultanta

Rynek niezależnych firm doradczych rozwija się bardzo powoli. Z kolei firmy wdrożeniowe przeżywają trudne czasy w związku ze spadkiem liczby nowych projektów ERP. Czytaj więcej »

Zmiana optyki

Wydarzenia z 11 września ubiegłego roku uzmysłowiły poważne braki w bezpieczeństwie systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Rynek dla dużych

Na rynku ISP powstaje przepaść między dużymi podmiotami a małymi firmami lokalnymi, dla których działalność dostępowa nie ma perspektyw wzrostu. Czytaj więcej »

Administracjo łaskawa

Rynek rozwiązań informatycznych dla administracji publicznej w Polsce ma duży potencjał rozwojowy, ale jego cechą jest niestabilność. Czytaj więcej »

Polak nie potrafi

Eksport produktów i usług informatycznych stanowi znikomą część produkcji w polskim sektorze teleinformatycznym. Czytaj więcej »

Rynkowa weryfikacja

Spowolnienie gospodarcze dotknęło dystrybutorów z różną siłą. Najlepsi odnotowali kilkuprocentowy wzrost, przychody najsłabszych spadły nawet o połowę. Czytaj więcej »

Trudności rosną

Producenci PC twierdzą, że br. będzie trudniejszy niż rok 2001 ze względu na malejące marże i większą konkurencję. Czytaj więcej »

To jest rozmowa o pieniądzach

Już nasi pradziadkowie przywykli do płacenia za rozmowy telefoniczne. My jednak dziwimy się, dlaczego płacić musimy aż tyle. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...