powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 26-2002, 1 lipca 2002
26-2002 Computerworld nr 26-2002
Wiadomości

Oczekiwanie na przełom

Rządowe projekty informatyczne w przeważającej większości poważnie kuleją. Niestety, zanosi się na to, że mimo powołania nowego działu informatyzacja, nie ma co liczyć na szybką poprawę sytuacji. Czytaj więcej »

W trosce o wizerunek rządowej informatyki

Z prof. dr. hab. inż. Michałem Kleiberem, ministrem nauki i informatyzacji, rozmawiają Sławomir Kosieliński i Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Szerokie pasmo na szeroką skalę

Po dwóch latach eksperymentów z technologią ADSL, TP SA przygotowuje się do ofensywy w dziedzinie dostępu szerokopasmowego. Do końca roku zainstaluje kilkadziesiąt tysięcy linii dostępowych. Czytaj więcej »

Infostrada bez ograniczeń

Równolegle z budową dostępu szerokopasmowego TP SA wciąż rozbudowuje swoją sieć szkieletową. Czytaj więcej »

Produkcja czy integracja - oto jest pytanie

Wszystko wskazuje na to, że Optimus zrezygnuje z integracji na rzecz produkcji sprzętu. W zarządzie spółki zaszły kolejne zmiany. Czytaj więcej »

Wywiad tygodnia

W trosce o wizerunek rządowej informatyki

Z prof. dr. hab. inż. Michałem Kleiberem, ministrem nauki i informatyzacji, rozmawiają Sławomir Kosieliński i Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Technologie

Sieciowy anioł stróż

NetCrunch firmy AdRem Software umożliwia scentralizowane monitorowanie sieci. Czytaj więcej »

Wydruk tak dobry, jak fotografia

Hewlett-Packard zwiększa rozdzielczość drukarek atramentowych do poziomu 4800 dpi i wraca do druku z wykorzystaniem sześciu atramentów. Czytaj więcej »

Windows zamknięty na kłódkę

Nowe, solidne zabezpieczenie przyszłych wersji Windows. Czytaj więcej »

Komórki pełne danych

Działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej intensywnie pracują nad przygotowaniem oferty różnorodnych usług bazujących na technologii GPRS. Czytaj więcej »

Roaming GPRS: w domu najlepiej

Nie rozwiązano jeszcze wszystkich problemów dotyczących roamingu GPRS. Jak twierdzą fachowcy, będzie to znacznie trudniejsze niż przy roamingu GSM. Czytaj więcej »

Własne zmiany, szybsze zmiany

Uruchomiony półtora roku temu portal Gazeta.pl korzysta ze stworzonego przez informatyków Agory systemu do zarządzania zawartością i publikacji w Internecie. Czytaj więcej »

Recepta na nową, lepszą pamięć

Nowe HP pozostawi w swojej ofercie najbardziej wydajne systemy pamięci. Rozwiązania midrange będzie promować pod nazwą HP StorageWorks. Czytaj więcej »

Narzędzia do zarządzania sieciami WLAN

Na rynku pojawiają się pierwsze rozwiązania do scentralizowanego zarządzania punktami dostępowymi sieci bezprzewodowych oraz ich konfiguracji. Cisco wprowadziło urządzenie <i>CiscoWorks Wireless LAN Solution Engine</i> (WLSE), IBM natomiast przedstawił opracowane przez dział IBM Research rozwiązanie do wykrywania nielegalnie instalowanych w sieci korporacyjnej punktów... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Tu nic nie jest proste

Przed zespołem 21 informatyków Thomson multimedia Polska codziennie stoją ogromne wyzwania, ponieważ w przedsiębiorstwie działa wiele systemów obsługujących specyficzne funkcje związane m.in. z produkcją, zakupami, wymianą danych, obiegiem dokumentów, raportowaniem. Informatycy są odpowiedzialni za 54 serwery, ponad 1600 komputerów PC, 700 drukarek, sieci lokalne... Czytaj więcej »

Konteksty

Wiarygodność źródła

Posługiwanie się podpisem i dokumentem elektronicznym jest tym trudniejsze, im bardziej jesteśmy przywiązani do dotychczasowej formy materialnej papierowych dokumentów i podpisów odręcznych. Czytaj więcej »

Schyłek ery papieru?

Najczęściej stosowane formy dokumentu elektronicznego są związane z rynkiem finansowym. Czytaj więcej »

Ujawniona kryptografia

Z dr. inż. Krzysztofem Gajem, naukowcem z George Mason University w Stanach Zjednoczonych, jednym z założycieli warszawskiej firmy Enigma, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tak wiele tak nielicznym

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym - wygłosił Winston Churchill jesienią 1940 r. w Izbie Gmin. Słowa te jak ulał pasują do afery Andersen-Enron, choć może słowo zawdzięczało należałoby ująć w cudzysłów. Skutkiem działalności grupy kierowanej przez jednego tylko człowieka - Davida B. Duncana - jest upadek jednego z gigantów konsultingu,... Czytaj więcej »

Instalatorzy

Pierwszy system operacyjny instalowałem około ćwierć wieku temu. Nie wiem dlaczego akurat teraz przypominają mi się tamte upojne chwile - być może nadszedł czas na podsumowania. Ongiś instalacja systemu nie nazywała się wcale instalacją, lecz generowaniem i miała, co tu dużo mówić, przebieg nieco egzotyczny patrząc z dzisiejszego punktu widzenia. Czytaj więcej »

Wdzięki słonia

W powszechnym mniemaniu powiedzenie komuś, że zachowuje się jak słoń w składzie porcelany, jest komplementem inaczej. Można zaryzykować twierdzenie, że wdzięk słonia to klasyczny oksymoron, czyli wewnętrzna sprzeczność wykorzystywana w (dobrej) retoryce. Do klasycznych oksymoronów zalicza się określenie military intelligence, czyli rozum (ale i wywiad) wojskowy. Czytaj więcej »

Bity i atomy

Wkrótce skończy się kolejny redakcyjny rok (mierzony czasem od wakacji do wakacji). Gdy spoglądam na "felietonową" teczkę z notatkami, zapiskami na biletach kolejowych, karteluszkami i pocztą od czytelników, widzę, że z tego, co w niej pozostało, jest tematów na jeszcze jeden cały felietonowy rok. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...