powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 24-2002, 17 czerwca 2002
24-2002 Computerworld nr 24-2002
Wiadomości

Gala Top 200

Publikacja naszego raportu <i>TOP 200. Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny</i> tradycyjnie jest okazją do spotkania przedstawicieli czołowych firm informatycznych i telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Narzędzia z perspektywą

Na konferencji Software Symposium 2002 IBM potwierdził plany rozwoju baz danych i narzędzi programistycznych Informix. Czytaj więcej »

Z Linuxem pod rękę

Z Adamem Jollansem, menedżerem ds. strategii linuxowej w IBM, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Pionierzy nowego Internetu

Polska uczestniczy w budowie europejskiej sieci 6NET wykorzystującej protokół IPv6. Czytaj więcej »

Spotkanie nauk informatycznych

Polska była w tym roku gospodarzem konferencji ECIS - najważniejszego europejskiego spotkania naukowców profesjonalnie zajmujących się informatyką. Czytaj więcej »

Kto zatwierdzi system IACS?

System IACS nie podlega unijnemu audytowi, gdyż jest to zadanie strony polskiej. Czytaj więcej »

Szkoła włamywaczy

Pojawiła się oferta szkoleń z łamania zabezpieczeń systemów IT. Czytaj więcej »

Przeglądarka nie dla każdego

Po czterech latach zakończono prace nad przeglądarką open source Mozilla 1.0. Czytaj więcej »

Duży rynek, duży problem

Narodowi operatorzy telekomunikacyjni muszą podjąć decyzję kim chcą być - detalistami czy hurtownikami impulsów? Czytaj więcej »

Technologie

Czas spędzony w browarze

Wdrożenie systemu rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu w spółkach Grupy Żywiec było związane z uruchomieniem mySAP HR. Czytaj więcej »

Niechęć przed rejestracją

Najczęstszym problemem przy wdrożeniach systemów RCP jest opór ze strony użytkowników. Czytaj więcej »

Płyta CD-RW w trzy minuty

Producenci nagrywarek CD-RW wprowadzają do sprzedaży coraz szybsze modele. Brakuje tylko odpowiednich dla nich nośników. Czytaj więcej »

Konsolidacja w open source

Czterech dużych dystrybutorów Linuxa zaoferuje wspólną wersję systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Java i .Net: komponenty

W technologiach Java i .Net istnieją ustalone sposoby tworzenia komponentów. Oba modele, choć mają wiele podobnych funkcji, różnią się wieloma szczegółami. Czytaj więcej »

Zgodne dane w centralach

System zbierania danych billingowych Kobat-Kolektor zastąpił w TP SA kilkadziesiąt dotychczas stosowanych rozwiązań. Czytaj więcej »

Wirtualna sieć, realne trudności

Wdrożenie technologii Virtual Private Network (VPN) wydaje się zadaniem dość łatwym. Sytuacja komplikuje się w przypadku stosowania zaawansowanych rozwiązań z dziedziny IP, np. translacji adresów NAT. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Budowanie z klocków

Po udanej ekspansji na rynek przedsiębiorstw przemysłowych, dostawcy systemów ERP szukają nowych możliwości, m.in. w branży budowlanej. Czytaj więcej »

Informatyk na urzędzie

Właściwie w każdej polskiej gminie informatycy są traktowani jak powietrze. Bez nich trudno żyć, ale na co dzień nikt się nie zastanawia, w jaki sposób można lepiej wykorzystać ich wiedzę. Widać to również w krakowskim magistracie, choć jest jednym z najlepiej zinformatyzowanych urzędów administracji publicznej. Czytaj więcej »

Konteksty

Wyrazy i znaczenia

To, jak informatyka jest pojmowanaw społeczeństwie, w dużym stopniu zależy od języka używanego do jej opisu. Czytaj więcej »

Słowa nieunormowane

Z Krzysztofem Przyłuckim, dyrektorem BTInfo - Biuro Tłumaczeń Informatycznych, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Za głosem serca

Nie wiem, czy Państwo zauważyli, ale na naszych oczach pada kolejny mit: że informatyk to dobry zawód dla dziecka. Bywam proszony przez rodziców o radę, jakie studia powinna wybrać ich latorośl. Niezmiernie mnie to zawsze irytuje, bo nie wyobrażam sobie, żeby moi rodzice narzucali mi wybór studiów - ale z drugiej strony, nie mnie oceniać stosunki panujące w tej czy innej rodzinie. Czytaj więcej »

Widzialna ręka

Siedzę w hotelu Marriott Marquis na 42 piętrze w centrum Manhattanu http://www.marriott.com/epp/default.asp?MarshaCode=NYCMQ, spoglądam przez okno na Broadway i tak sobie rozmyślam o życiu. A raczej o tym, dlaczego lewicujący socjałowie tak bardzo nie lubią wolnego rynku. Od... Czytaj więcej »

O, mein Gott!

W jednym z domów towarowych na Oxford Street w Londynie jest stoisko z porcelaną. Od innych wyróżnia je to, że można tam uzupełnić serwis do herbaty kupiony na przykład w roku 1930 identyczną jak oryginalna cukiernicą, którą, w przystępie radości, udało się kotu strącić ze stołu z wiadomym skutkiem. Czytaj więcej »

Po prostu One

Chronimy Je pieczołowicie jak oka w głowie. Nic dziwnego, obserwujemy przecież Ich rozwój zazwyczaj od początku i jesteśmy z Nimi tak bardzo związani, niemal jak rodzice ze swymi dziećmi. Nie tylko biernie obserwujemy Ich rozkwit, ale aktywnie współuczestniczymy w nim, pomagając, pielęgnując oraz inwestując, aby miały się jak najlepiej i służyły nam przez długie, długie lata,... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Różne z życia przypadki, czyli o 10 źródłach niepowodzeń wdrożeń systemów ERP

Wdrożenia systemów klasy ERP są od lat wdzięcznym tematem rozważań, w szczególności w aspekcie problemów z nimi związanych. Czytaj więcej »

System z kością

Jednym z najważniejszych celów wdrożenia systemu informatycznego w Zakładach Mięsnych Morliny SA było usprawnienie współpracy z najważniejszymi klientami - sieciami handlowymi. Czytaj więcej »

Mięso informatyki

Porównanie systemów informatycznych, funkcjonujących w zakładach mięsnych PPHU DUDA-BIS i Morliny SA, dowodzi, że nawet firmy działające w jednej branży, według podobnych schematów i wykorzystujące system tego samego producenta, można zinformatyzować zgodnie z zupełnie odmiennymi filozofiami. Czytaj więcej »

Najważniejsze jest zaangażowanie

Z George'em Sifri, instruktorem ESI International, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Przepis na wdrożenie

Powodzenie wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie zależy w dużej mierze od skuteczności zarządzania projektem. Przez lata każdy z dostawców wypracował własne metody postępowania, zwiększające szanse na osiągnięcie sukcesu. Jakie wnioski płyną z lektury metodologii wdrożeń? Czytaj więcej »

ERP po latach

Kilka lat użytkowania systemu ERP pozwala spojrzeć z dystansu na słuszność decyzji podjętych przed i w trakcie wdrożenia. Czytaj więcej »

Najpierw proste środki

Z Marcinem Gorazdą, adwokatem kancelarii M. Kurek, S. Wątroba i Partnerzy, specjalizującej się w obsłudze kontraktów informatycznych, rozmawia Dorota Konowrocka Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...