powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 12-1997, 24 marca 1997
12-1997 Computerworld nr 12-1997
Wiadomości

Bank Zachodni połączony

Wrocławski Bank Zachodni S.A. planuje instalację sieci rozległej, łączącej 160 oddziałów. Czytaj więcej »

Cyfrowe taksówki

System informatyczny jest ważnym elementem w rywalizacji warszawskich korporacji taksówkowych. Czytaj więcej »

Java - bezbłędny Unix

Sun Microsystems utrzymuje dotychczasowe kierunki rozwoju. Firma nie zamierza się zwrócić w kierunku rozwiązań opartych na procesorach Intela. Czytaj więcej »

Katalogi dla Unixa HP

Hewlett-Packard i Novell porozumiały się w sprawie licencjonowania NDS dla HP-UX. Czytaj więcej »

Kosztem technologii

Zwolnienie ponad 4 tys. pracowników i rezygnacja z technologii OpenDoc to plan restrukturyzacji Apple Computer. Czytaj więcej »

Nowy szef Novella

Eric Schmidt jest nowym dyrektorem wykonawczym (Chief Executive Officer - CEO) Novella. Dotychczas Eric Schmidt był odpowiedzialny za technologie (Chief Technology Officer) w Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Odchudzone komputery PC

Zaprezentowano kilka modeli przenośnych komputerów PC z systemem Windows CE. Czytaj więcej »

Odmieniony Triton

Baan Co. zapowiada kolejną wersję następcy systemu Triton. Firma podpisała nowe umowy na wdrożenie oprogramowania w polskich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Standaryzacja języka Java

Sun stara się o uznanie technologii związanych z językiem Java za międzynarodowy standard. Czytaj więcej »

Wiosną o Internecie

Internet World to jedna z najważniejszych na świecie imprez poświęconych rynkowi internetowemu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biblioteka menedżera

Tysiąckrotne powtarzanie - również na naszych łamach - twierdzenia, że obecnie podstawą do sukcesu w biznesie jest gotowość do wprowadzania zmian, nie zmienia faktu, iż zreformowanie czegokolwiek w przedsiębiorstwach i organizacjach przychodzi zarządzającym z najwyższym trudem. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Dwa światy

Madryckie Targi Turystyczne FITUR, odbywające się co roku w styczniu, goszczą wystawców nie tylko z branży turystycznej, lecz również komputerowej. Wiele stoisk zapełniają nowinki technologii informatycznych - od systemów rezerwacji usług turystycznych po multimedialne przewodniki po całym świecie. Większość firm, aby uatrakcyjnić ekspozycję, przedstawia ofertę również w... Czytaj więcej »

Im mniej [wciskania] tym więcej [pożytku]

Istota zmian technologicznych polega na tym, że zasadniczo zmieniają one miejsce technologii w naszym życiu. I nie dotyczy to wyłącznie technologii samej w sobie, ale jej wpływu na nas. Jednak w ciągu 50 lat komputeryzacji tylko dwa wydarzenia tak naprawdę zrewolucjonizowały nasze życie: pojawienie się mainframe'ów oraz wprowadzenie na rynek komputerów PC. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Jak budowano hurtownię danych

Dwa polskie banki mogą pochwalić się użytkowaniem hurtowni danych, wspomagających systemy zarządzania informacją: Narodowy Ban Polski i Bank Rozwoju Eksportu. Obie stworzono w tej samej technologii, oferowanej przez SAS Institute. Czytaj więcej »

Internet

Początek strony tytułowej

FrontPage, czyli jak - w prosty sposób - tworzyć proste strony WWW. Czytaj więcej »

Tworzenie witryn WWW

Narzędzia służące do przygotowywania stron WWW są już dostępne na różnych platformach i pozwalają na dodawanie nowych komponentów i typów danych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

ATI w trzech wymiarach

Nowy wydajny akcelerator grafiki trójwymiarowej ATI mach64 PCI. Czytaj więcej »

Atramentowe drukarki Samsunga

Zwiększa się wybór kolorowych drukarek dostępnych na polskim rynku. Czytaj więcej »

Biuro z komputerem

Zlokalizowany pakiet OrgAnice może wspomagać pracę dużego biura. Czytaj więcej »

DOS i Windows 95

Jak uruchomić w systemie Windows 95 aplikacje pracujące w trybie rzeczywistym? Czytaj więcej »

Windows NT po polsku

Microsoft wprowadził na rynek polską wersję Windows NT Workstation 4.0. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Edukacja na odległość

W tradycyjnej stacjonarnej szkole, której idee wywodzą się ze średniowiecza, uczeń praktycznie nie ma szans skonfrontowania metod nauczania z innymi niż oferowane w ramach programu nauczania danej szkoły. Niewiele osób może sobie pozwolić na kosztowne podróże, by kształcić się w renomowanych uczelniach za granicą. I oto Internet umożliwił pokonanie tej bariery, udostępniając... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Połączyć obiekty i technikę relacyjnych baz danych

Rozmowa z Janet Perną, dyrektorem generalnym systemów zarządzania danymi IBM. Czytaj więcej »

Sybase i hurtownie danych

Sybase IQ to całkowicie samodzielne podejście do architektury hurtowni danych. Czytaj więcej »

System Achitect

Pakiet System Architect firmy Popkin umożliwia tworzenie modeli aplikacji czasu rzeczywistego w środowisku Qnix. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Komputerowa realizacja procesów

Pakiet Ensemble umożliwia rozszerzenie Exchange'a i GroupWise o realizację procesów workflow. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Człowiek i maszyna

J.F. Kennedy powiedział przed 35 laty, że człowiek pozostaje wciąż najbardziej fenomenalnym komputerem ze wszystkich. Jest faktem, że od tego czasu minęła epoka, jednak wciąż człowiek pozostaje niedoścignionym wzorem dla wszystkich, którzy postawili sobie za cel zastąpienie go przez komputer. Dla tych, dla których człowiek jest przeszkodą w osiąganiu celów (np. kierowników czy... Czytaj więcej »

Iluzja aluzji

No i stało się. Mimo protestów opinii publicznej oraz zgryźliwych komentarzy prasy, w trakcie rozgrywek Super Bowl (puchar futbolu amerykańskiego) telewizja wyemitowała reklamę odkurzaczy, w której Fred Astaire tańczy z elektryczną miotłą. Teraz pewnie Czytelnicy zaczną mnie uważać za fantastę i reklamiarza (w najgorszym rozumieniu tego słowa), bo przecież gentleman parkietu... Czytaj więcej »

Rynek

Brak pamięci

Wprowadzenie na rynek procesorów Pentium MMX oraz wydajniejszych procesorów Pentium II może spowodować zniknięcie z rynku synchronicznej pamięci DRAM (SDRAM) - twierdzą analitycy rynku. Ich zdaniem, w drugiej połowie tego roku lub na początku 1998 r. pojawią się braki w dostawach na rynek nowszych, wydajniejszych układów SDRAM. Czytaj więcej »

Dalszy ciąg sporu o inżynierów

Informix przedstawia nowe dowody na potwierdzenie uprawiania szpiegostwa technologicznego przez swojego największego konkurenta. Czytaj więcej »

Samsung przejmuje AST

Koreańska firma zamierza w ciągu najbliższych miesięcy przejąć amerykańską AST Reasearch. Czytaj więcej »

Sieć Karenu

Wkrótce po amerykańskiej premierze nowych modeli notebooków ThinkPad 365 i ThinkPad 560, IBM wprowadził je na polski rynek. Będą one oferowane w sieci dystrybucyjnej i dealerskiej Karen Notebooks - firmy, która ma być głównym dystrybutorem notebooków IBM w Polsce. Czytaj więcej »

Sieci

IntranetWare bez IPX-a

Novell skutecznie zmniejsza rolę protokołu IPX w systemie sieciowym IntranetWare. Czytaj więcej »

Kayakiem na szerokie wody

IntranetWare for Small Business to pakiet dla drobnych przedsiębiorców, którzy chcą mieć w biurze sieć komputerową. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Komputerowy bazar

Tegoroczne targi CeBIT obfitowały w premiery nowych produktów i technologii. Znaczna część prezentowanych rozwiązań pojawi się na rynku w ciągu kilku miesięcy. Czytaj więcej »

Największe targi na świecie

Co roku w marcu targowe centrum w Hanowerze wypełnia się tłumem biznesmenów, informatyków, dziennikarzy i zwykłych użytkowników, zainteresowanych rozwojem technik komputerowych. Targi komputerowe CeBIT są największą na świecie imprezą związaną z technologiami informatycznymi - powierzchnia wystawowa przekracza 350 tys. m<sup>2</sup>. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...